همه چیز درباره روش های جعل اثرانگشت + بررسی حکم جعل اثر انگشت

همه چیز درباره روش های جعل اثرانگشت + بررسی حکم جعل اثر انگشت
در حال حاضر برای افزایش دقت، سرعت عمل و افزایش سطح امنیت در بسیاری از اماکن، تجهیزات و سیستم‌های هوشمند از سنسورهای اسکن اثر انگشت استفاده می‌کنند. وجود این حسگرها در گذشته انقلابی بزرگ در کاهش تردد غیرمجاز، تخلفات هویتی،‌ پیشگیری از ورود به حریم خصوصی افراد محسوب شد؛ اما وجود برخی ضعف‌ها سبب موفقیت افراد سودجو در ساخت و استفاده از اثر انگشت تقلبی برای تخلفات مختلفی شد. امروزه سیستم‌های تایید اثر انگشت با مکانیسم‌های خاصی تقویت شده و امکان تشخیص اثر انگشت جعلی و شناسی اثر انگشت‌های زنده را دارند و وجود این هنجار شکنی را به حد زیادی کاهش‌ داده‌اند. با این حال هنوز هم جعل در این زمینه امکان پذیر است و برای حمایت حقیقی و حقوقی از هویت، وضعیت مالی، حریم خصوصی و... افراد، قوانین و مجازات مختلفی برای متخلفان اخذ و اجرا می‌شوند.

راهنمای مطالعه

با افزایش تکنولوژی در زندگی امروزه، بهره‌گیری از امنیت‌های پیشرفته مانند سنسورهای شناسایی اثر انگشت افزایش یافته و اغلب ورودی اماکن مهم، سیستم‌های هوشمند، رایانه و تلفن‌های همراه، سیستم‌های کنترل تردد و… برای بررسی، تشخیص و تایید دقیق و سریع کاربران، از این سنسورهای اثر انگشت استفاده می‌کنند. به تبع افراد سودجو برای ورود به حریم خصوصی دیگران و تخلف در امور مختلف، سعی در جعل اثر انگشت و سوءاستفاده از حریم خصوصی فرد و رد کردن غیرقانونی پروتکل‌های امنیتی دارند. این عمل با اهداف مختلفی انجام می‌شود که در ادامه قصد داریم شما را ضمن آشنایی با چند ترفند ساخت اثر انگشت تقلبی، از حکم قانونی این تخلف نیز مطلع سازیم.

attendance-device-cta 02178756000

attendance-device-cta 02178756000

منظور از جعل اثر انگشت یا اثر انگشت تقلبی چیست؟

همانطور که اکثرا می‌دانید اثر انگشت نیز مانند DNA، مخصوص هر فرد است و هیچ دو اثر انگشتی بین انسان‌ها مشابه نیست. بنابراین علم و فناوری از خاصیت منحصربه‌فرد این ویژگی برای افزایش امنیت و ارتقا سطح حفاظت از حریم خصوصی افراد در زمینه‌های مختلف استفاده می‌کند. در این اثر بیولوژیکی شکل خطوط، حلقه‌ها و حتی فواصل بین آن‌ها در هر فرد با دیگری متمایز بوده و برای استفاده از اثر انگشت یک شخص هیچ راهی نیست، مگر اینکه بتوان با کپی برداری از شکل عینی و تکرار الگوی اثر انگشت فرد، با ترفندهای مختلف از هویت او سوء استفاده کرد.

این ویژگی منحصربه‌فرد سبب می‌شود تا امکان تخلف در سیستم‌های امنیتی و تعدی به حریم خصوصی افراد به حداقل برسد؛ اما متاسفانه روش‌هایی برای جعل و استفاده غیر قانونی از الگوی اثر انگشت اشخاص وجود دارد و می‌توان اسکنرها در سیستم‌های کنترل هویت را به اشتباه انداخت. انجام این تخلف با ترفندهای مختلفی انجام می‌شود و به هر روشی که باشد ممنوع بوده و حکم قانونی در پی دارد. از آنجایی که سیستم‌های کنترل اثر انگشت را با هدف کاهش حداقلی تقلب کاربران غیرمجاز می‌سازند؛ لذا بهتر است از الگوریتم‌های پیچیده‌تر و سنسورهای تشخیص تقلب نیز بهره بگیرند.

بیشتر بخوانید: انواع دستگاه حضور و غیاب انگشتی + لیست قیمت

منظور از جعل اثر انگشت یا اثر انگشت تقلبی چیست؟

منظور از جعل اثر انگشت یا اثر انگشت تقلبی چیست؟

چگونه می‌ توان اثر انگشت تقلبی ساخت؟

ساخت اثر انگشت تقلبی امری پیچیده و دشوار است که در بیشتر ترفندهای رایج، مهارت فنی و دسترسی به امکانات خاصی لازم است. با این وجود امکان هک کردن اثر انگشت تقلبی چندان هم امکان پذیر نبوده و تنها افراد حرفه‌ای و با تجربه می‌توانند از روش‌های غیر قانونی زیر برای باز کردن تجهیزاتی با امنیت اثر انگشت استفاده کنند.

جعل اثرانگشت با چسب

برای اینکه بتوانید اثر انگشت تقلبی شخصی را به کمک چسب بسازید به رد الگوی انگشت او نیاز دارید. این الگو با یک تصویر واضح، اسکن یا رد سالم و بدون نقص اثر انگشت فرد روی اجسام به دست می‌آید. سپس می‌توانید مقداری چسب سیلیکونی با غلظت و دمای مناسب را روی رد انگشت فرد ریخته و زمان بدهید تا چسب نسبتا خشک شود. سپس آن را با احتیاط کنده و در این حالت اثر انگشت فرد روی چسب هک می‌شود. برای جعل با چسب نواری نیز مقداری پودر خشک و مناسب را روی اثر انگشت به آهستگی بپاشید و سپس یک تکه چسب تمیز روی آن بچسبانید، پس از کندن آهسته نوار چسب، به احتمال زیاد رد اثر انگشت از بین پودرهای جذب شده به چسب نواری مشهود است.

اثر انگشت تقلبی با خمیر بازی

اگر قصد دارید که جعل اثر انگشت را با خمیر بازی انجام دهید، توجه به کیفیت خمیر برای هک دقیق خطوط و شیارهای سر انگشت بسیار مهم است. ضمنا پیش از اقدام به هک کردن، خمیر را از حالت خشک اولیه خارج نموده و با ورز دادن به خوبی فرم دهید. سپس مقدار مناسبی را در یک قابل کوچک که انگشت را به خوبی پوشش دهد ریخته و با یک جسم صیقلی پرس و یکنواخت کنید. اگر خمیر بدون قالب باشد به احتمال زیاد در اثر عوامل مختلف دفرمه شده و شکل اثر انگشت بهم می‌ریزد. اکنون با فشار نسبی و مکث کوتاه انگشت روی خمیر، شکل خطوط و جزئیات اثر انگشت روی آن رد می‌اندازد و شما می‌توانید یک نمونه مصنوعی از الگوی انگشت را تهیه کنید.

جعل اثر انگشت با ژلاتین

برای ساخت اثر انگشت مصنوعی به این روش، ابتدا باید مقداری پودر ژلاتین را در آب جوش ریخته و اجازه دهید که محلول غلیظ ژلاتینی به دست آید. سپس آن را در یک محیط خنک قرار دهید تا دمای ژلاتین پایین آمده و غلیظ‌تر شود. سپس‌ باید ژلاتین را در ماکروویو یا روش‌های مشابه گرم کنید و پس از حجیم شدن، آن را بار دیگر خنک نمایید. این عمل را چندین مرتبه تکرار کنید تا بافت ژلاتین کاملا منسجم و بدون حباب شود و در نهایت به شک توپ فرم دهید و درون یخچال بگذارید. پس از زمان کوتاهی می‌توانید با فشار دادن انگشت روی توپ ژلاتینی و مکث لازم، الگوی اثر انگشت را روی ژلاتین هک کنید. لذا مجددا ژلاتین را درون یخچال بگذارید تا در اثر گرما دفرمه نشده و شکل اثر انگشت از بین نرود.

ساخت اثر انگشت تقلبی با رژ لب

یکی از ترفندهای ساده در جعل اثر انگشت، استفاده از رژ لب است که به دقت بالایی نیاز دارد تا رد انگشت را با وضوح و بدون نقص کپی کنید. به این منظور مقداری رژ لب جامد، ترجیحا با بافت مات را به آهستگی روی اثر انگشت بجامانده بمالید و مراقب باشید که با فشار یا مالیدن مقدار نامناسب رژ لب، باعث خراب شدن اثر انگشت نشوید. سپس چسب شیشه‌ای را به آهستگی روی رژ لب چسبانده و با احتیاط بردارید. در این حالت اگر وضوح اثر انگشت کافی باشد با چشم نیز قابل مشاهده ‌بوده و می‌توانید برای مقاصد مدنظر خود از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بررسی تخصصی برترین دستگاه حضور و غیاب سوپریما + معرفی شرکت suprema

بررسی قیمت لنز motorized

بررسی قیمت لنز motorized

تشخیص اثر انگشت جعلی چگونه امکان پذیر است؟

همانطور که می‌دانید امروزه در اغلب تجهیزات حفاظتی از سیستم‌های بیومتریک برای افزایش سطح امنیت و کنترل موقعیت استفاده می‌کنند. سنسورهای اثر انگشتی نیز از بهترین نمونه‌های کنترلی برای سیستم‌ها و تجهیزاتی مانند تلفن‌های همراه، رایانه، دستگاه‌های کنترل تردد و حضور غیاب هستند. اما این سیستم‌های کارآمد در نمونه‌های قدیمی‌تر داری کاستی‌های جزئی هستند. به طور مثال می‌توان با روش‌های فوق در صورت دقت و عملکرد صحیح، برخی از سیستم‌های اثر انگشت را با روش‌های تقلبی به خطا انداخته و قفل اثر انگشت را رمزگشایی کرد.

به همین منظور امروزه تولیدکنندگان معتبر، سنسورها و اسکنر‌های اثر انگشت را با فناوری‌های پیشرفته‌ای می‌سازند که قابلیت تشخیص اثر انگشت تقلبی دارند و میزان امنیت این تجهیزات را برای افراد متخلف افزایش داده‌اند.

  • بهره‌گیری از فناوری هوشمند و پیشرفته (LFD) که قابلیت تشخیص اثر انگشت زنده و طبیعی انسان را دارد.
  • استفاده از سنسورهای تحلیلگر و تجزیه کننده اثر انگشت‌های واقعی نسبت به نمونه‌های جعلی حاصل از روش‌هایی غیرقانونی
  • امکان بررسی و تشخیص حرارت متصاعد شده از پوست طبیعی انگشت کاربر، به کمک نورهای مادون قرمز و سفید و تشخیص نمونه‌های مصنوعی به کمک این قابلیت.

به استفاده از این راهکارها امکان تخلف و جعل اثر انگشت به حداقل می‌رسد و در حال حاضر دو سنسور پیشرفته OP5 و Silkld از جدیدترین تجهیزات تشخیص اثر انگشت جعلی در این زمینه هستند. جالب است بدانید که سنسور Silkld حتی به شناسایی تغییر اثر انگشت‌ شامل حالت نمناک، خراشیده، زمخت و خشک نیز قادر است.

بیشتر بخوانید: هویت دیجیتال digital indentity چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مهمترین دلایل جعل اثر انگشت چیست؟

سیستم‌های تشخیص هویت پیشرفته، مانند اسکنرهای تایید اثر انگشت یا تشخیص چهره، از الزامات پیشرفته و خاصی هستند که معمولا برای اماکن مهم، جهت دقت و سرعت بالا در شناسایی صحیح کاربران و کاهش تخلفات احتمالی استفاده می‌شوند. از آنجایی که دلایل مختلفی برای جعل اثر انگشت وجود دارد برخی از تجهیزات امنیتی در سازمان‌ها و محیط‌های مختلف، نه تنها عبور و مرور غیرمجاز را کنترل می‌کنند؛ بلکه امکان تقلب توسط کاربران را تا حد ممکن کاهش می‌دهند. به همین منظور دلایل و مقاصد مختلف زیر برای جعل اثر انگشت شکل می‌گیرند.

جعل اثر انگشت برای دستگاه حضور و غیاب

امروزه بیشتر سازمان‌ها، ادارات و ارگان‌های مختلف به منظور افزایش دقت و سرعت عمل در کنترل عبور و مرور پرسنل خود، استفاده از تجهیزات بیومتریک را جایگزین روش‌های سنتی و نیروی انسانی کرده‌اند. بنابراین حضور و غیاب توسط دستگاه‌های تشخیص اثر انگشت، امکان تردد در ساعات خارج از برنامه، تردد افراد غیرمجاز یا جابجایی و حضور زدن پرسنل بجای همدیگر را کاهش داده است. به همین منظور برخی از افراد بنابر دلایل مختلف سعی دارند تا با جعل اثر انگشت برای خود یا سایرین، با ایجاد خطا در روند تشخیص هویت دستگاه حضور غیاب به مقاصد مختلفی برسند.

جعل اثر انگشت برای گوشی

اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی دارای سنسور اثر انگشت به عنوان یکی از آیتم‌های قفل ایمنی صفحه هستند. بنابراین باز کردن گوشی و برنامه‌های آن بسیار پیشرفته شده و تجاوز به این حریم شخصی به راحتی گذشته نیست. با این وجود می‌توان با روش‌های مختلفی اثر انگشت افراد را جعل نمود و با قرار دادن نمونه تقلبی بر روی قسمت تاچ گوشی قفل صفحه را باز نمود. با این حال دسترسی افراد سودجو به شمار زیادی از داده‌های افراد به قصد سرقت اطلاعات و محتواهای خصوصی وجود دارد. این ورود غیرمجاز می‌تواند با اهداف ناخوشایندی صورت بگیرد و بسیاری از اطلاعات مهم مانند رمز‌ برنامه‌ها، اطلاعات یادداشت شده، تصاویر، فیلم‌ها، حساب‌های مجازی و حتی حساب‌های مالی اینترنتی افراد را نیز به خطر بیندازد.

جعل اثر انگشت برای خروج از کشور

خروج از گیت‌های کنترل تردد در اماکن ویژ‌ه‌ای مانند فرودگاه‌های بین‌المللی با حساسیت بالایی انجام شده و اغلب پروتکل‌های مدیریتی در این فضاها با سنسورهای حساس تشخیص اثر انگشت یا چهره اجرا می‌شوند. امروزه ترددهای بین‌المللی با فیلترهای شدیدتری بین کشورهای مبدا و مقصد انجام می‌شود تا هر گونه جرائم فردی و اجتماعی توسط افراد متخلف کنترل گردد و امنیت تردد در بین کشورها با اطمینان خاطر بیشتری صورت بگیرد.

با این حال افراد بسیاری هستند که بنابر دلایل مختلفی مانند جرائم اخلاقی، مالی، سیاسی و… حق خروج یا ورود به کشور را نداشته و به هر نحوی قصد فریب اپراتورها و تجهیزات کنترل تردد در فرودگاه را دارند و به جعل اثر انگشت برای خروج از کشور متوصل می‌شوند. علاوه‌براین جعل اثر انگشت ممکن است با مقاصدی از جمله ارتکاب جرم، سرقت هویت، جعل اسناد، ورود به امکان غیرمجاز،‌ تخلفات مالی، جرایم مجازی و… انجام بگیرد که هر یک خود طیف وسیعی از اهداف غیرقانونی را پوشش‌ می‌دهند.

بیشتر بخوانید: بررسی قوانین نصب دوربین مداربسته؛ نکات قانونی نصب دوربین مدار بسته

مهمترین دلایل جعل اثر انگشت چیست؟

مهمترین دلایل جعل اثر انگشت چیست؟

حکم جعل اثر انگشت چیست؟

همگی می‌دانید که جعل اثر انگشت با هر هدفی که صورت بگیرد یک تخلف محسوب شده و پیامدهای مختلفی را از لحاظ قانونی به همراه دارد. مگر در موارد استثنایی که جعل اثر انگشت برای هیچ شخصی ایجاد مشکل نکرده و با رضایت فرد، بنابر الزام و شرایط کاملا قانونی انجام شود.

جرم جعل اثر انگشت افراد، در دایره جرایم کیفری مورد بررسی و مجازات قرار می‌گیرد. بنابر شرایط و مقاصد مختلفی که در پشت جعل اثرانگشت یا موارد دیگر وجود دارد؛ لذا مواد ۵۲۳ الی ۵۴۲ از احکام قانون مجازات اسلامی را به این هنجار شکنی‌ها اختصاص داده‌اند.

اگر جعل اثر انگشت به منظور سوءاستفاده از موقعیت، اعتبار، آبرو و… فرد صورت بگیرد از لحاظ جرائم حقیقی بررسی می‌شود. همچنین در حالتی که جعل با هدف زیان مالی، اسناد و مدارک، املاک و… انجام شود نیز حکم جعل اثرانگشت طبق جرائم حقوقی تعیین می‌شود.

  • به طور کلی مجازات جعل اثر انگشت بر طبق اهداف و میزان زیان حقیقی یا حقوقی وارده بر فرد جعل شده، بین ۶ ماه تا ۲ سال حبس و ۳ تا ۱۲ میلیون تومان جریمه نقدی را به همراه خواهد داشت.

نمونه شکایت جعل اثر انگشت

ممکن است طرح و مضمون شکایت در زمینه جعل و استفاده غیر قانونی از اثر انگشت افراد به شیوه‌های مختلفی بیان و پیگیری گردد. بنابراین در ادامه یکی از شیوه‌های مکاتبه صحیح و مناسب برای تنظیم شکایت نامه در این زمینه را شرح می‌دهیم.

بسمه تعالی

دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان / استان

شکایت

خواهان: نام و نام خانوادگی _ نام پدر _ شماره ملی _ نشانی _ تلفن همراه

خوانده: نام و نام خانوادگی _ نام پدر _ شماره ملی _ نشانی _ تلفن همراه

موضوع شکایت: جعل اثر انگشت

دلایل و منضمات شکایت:

 

ریاست محترم دادگاه

با سلام و احترام

اینجانب {خواهان} با استناد بر مدارک و دلایل ذیل، شکایت خود را علیه {خوانده} به اتهام جعل اثرانگشت به شرح زیر تسلیم میدارم.

1) شرح کامل واقعه و چگونگی جعل اثر انگشت در صورت اطلاع دقیق

2) ارائه کپی اسناد ‌و مدارک یا مستندات عینی‌ بر جعل اثرانگشت

3) گواهی رسمی شهود

4) تایید کارشناسی

با توجه به مدارک و مستندات فوق درخواست رسیدگی و صدور حکم در خصوص شکایت علیه تخلف خوانده و اجرای محکومیت قانونی را دارم.

امضاء خواهان

مهر دادگاه

تاریخ تنظیم

نکات مهم زیر در خصوص تنظیم و ارائه شکایت علیه فرد یا افراد با ادعایی جعل اثر انگشت را در نظر بگیرید تا شکایت شما معتبر و قابل پیروزی باشد.

  • هنگام تنظیم شکایت باید چگونگی جعل اثر انگشت به طور کامل و دقیق شرح داده شود.
  • ارائه مدارک و مستندات کافی جهت اثبات جعل اثر انگشت الزامی است.
  • در اکثر شکایات وجود و تایید دو شاهد عاقل و معتبر برای گواهی جعل اثر انگشت لازم است.
  • تایید کارشناسی برای تشخیص جعل در این زمینه مهم است.

بیشتر بخوانید: مهمترین مشکلات دستگاه حضور و غیاب + تعمیر دستگاه حضور و غیاب

نمونه شکایت جعل اثر انگشت

نمونه شکایت جعل اثر انگشت

سوالات متداول پیرامون جعل اثرانگشت

آیا جعل اثر انگشت جرم است؟

بله، مطابق با قانون مجازات اسلامی جعل اثر انگشت با مقاصد گوناگون و به شیوه‌های مختلف جرم محسوب شده و مواد ۵۲۳ تا ۵۴۲ قوانین مجازات کیفری  به این هنجار شکنی اختصاص یافته است.

به چه روش‌هایی می‌توان اثر انگشت را جعل کرد؟

جعل اثر انگشت با روش‌هایی پیشرفته و هوشمند توسط هکرهای حرفه‌ای تا روش‌های ساده‌تری مانند جعل اثر انگشت با رژ لب، ژلاتین، خمیر بازی، چسب، اسکن اثر انگشت، تصویر باکیفیت و… رایج است.

ساخت اثر انگشت تقلبی چه کاربردی دارد؟

امروز اغلب پروتکل‌های امنیتی از سنسورهای اثر انگشت بهره می‌گیرند. بنابراین برای تخلف در ثبت تردد دستگاه حضور غیاب، گیت‌های فرودگاهی، سیستم‌های هوشمند، تلفن‌های همراه و… می‌توان از اثر انگشت تقلبی استفاده کرد.

آیا شکایت علیه این جرم و اثبات آن امکان پذیر است؟

بله، اگر تمامی مدارک و شواهد لازم به درستی ارائه شوند و مورد تایید کارشناسی و محکمه پسند باشند؛ امکان شکایت و پیگیری قانونی این مورد وجود دارد.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع دستگاه حضور و غیاب ویردی (virdi)

جمع بندی

همانطور که اشاره شد در حال حاضر برای افزایش دقت، سرعت عمل و افزایش سطح امنیت در بسیاری از اماکن، تجهیزات و سیستم‌های هوشمند از سنسورهای اسکن اثر انگشت استفاده می‌کنند. وجود این حسگرها در گذشته انقلابی بزرگ در کاهش تردد غیرمجاز، تخلفات هویتی،‌ پیشگیری از ورود به حریم خصوصی افراد محسوب شد؛ اما وجود برخی ضعف‌ها سبب موفقیت افراد سودجو در ساخت و استفاده از اثر انگشت تقلبی برای تخلفات مختلفی شد.

امروزه سیستم‌های تایید اثر انگشت با مکانیسم‌های خاصی تقویت شده و امکان تشخیص اثر انگشت جعلی و شناسی اثر انگشت‌های زنده را دارند و وجود این هنجار شکنی را به حد زیادی کاهش‌ داده‌اند. با این حال هنوز هم جعل در این زمینه امکان پذیر است و برای حمایت حقیقی و حقوقی از هویت، وضعیت مالی، حریم خصوصی و… افراد، قوانین و مجازات مختلفی برای متخلفان اخذ و اجرا می‌شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه