دسکتاپ مجازی vdi چیست؟ | بررسی مزایا، معایب و کاربردهای سرویس vdi

دسکتاپ مجازی vdi چیست؟ | بررسی مزایا، معایب و کاربردهای سرویس vdi
دسکتاپ مجازی VDl به عنوان یک فناوری نسبتاً جدید محسوب می ‌شود که در تمام نقاط جهان از آن استقبال شده است. به واسطه این تکنولوژی، چندین دسکتاپ به وسیله یک دسکتاپ مرکزی کنترل و مدیریت خواهند شد. از طریق مجازی‌سازی دسکتاپ مدیران یک سازمان یا شرکت می ‌توانند فعالیت سایر دسکتاپ‌ها را کنترل کنند. از آنجایی که امروزه هر شخص معمولاً یک سیستم کامپیوتری دارد، از طریق VDl کنترل کردن تمامی آن‌ها آسان شده است. با وجود این فناوری نحوه مدیریت مدیران تغییر یافته و آنان می ‌توانند عملکرد کارمندان دورکار خود را نیز تحت نظر بگیرند. دسکتاپ مجازی را می ‌توان به دو گروه پایدار و غیر پایدار تقسیم کرد. VDl پایدار در مدرسه و محیط کار و VDl غیر پایدار نیز در مراکز تماس و کتابخانه‌های عمومی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. از مزایای این سرویس می ‌توان به امنیت اطلاعات، انعطاف‌پذیری، کاهش هزینه، کاهش نیاز به نگهداری و دسترسی ایمن به برنامه‌ها اشاره کرد. همکاری کردن از راه دور، نیاز به دستگاه شخصی و همکاری مبتنی بر وظیفه از کاربردهای دسکتاپ مجازی است. برای نصب و خرید VDl می ‌توانید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا در طول مسیر با مشکلی مواجه نشوید.

راهنمای مطالعه

دسکتاپ مجازی vdi یک فناوری جدید است که از طریق آن چند دسکتاپ می ‌توانند به صورت همزمان به یک دسکتاپ مرکزی متصل شوند. این دسکتاپ مرکزی که معمولاً دارای سیستم عامل ویندوز است، وظیفه مدیریت سایر دسکتاپ‌ها را بر عهده دارد. در حقیقت vdi می‌ تواند تصویر مربوط به دسکتاپ مرکزی را در اختیار چند نفر از کاربران قرار بدهد. کاربران امکان استفاده از برنامه‌های آن دسکتاپ از راه دور را خواهند داشت.

اگر به واسطه شرایط کاری خود می ‌بایست که به صورت همزمان چندین کامپیوتر را مدیریت نمایید، پیشنهاد ما استفاده از این فناوری است تا به راحتی بتوانید تمامی دستگاه‌ها را تحت کنترل بگیرید. قصد داریم در این مقاله شما را با فناوری دسکتاپ مجازی vdi آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این تکنولوژی تا پایان همراه ما باشید.

منظور از مجازی ‌سازی دسکتاپ چیست؟

اکنون که تا حدودی دریافتید دسکتاپ مجازی چیست؛ پیرامون مجازی سازی دسکتاپ نیز اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد. یکی از سوالات پرتکرار بسیاری از افراد آن است که virtual desktop infrastructure چیست که در پاسخ باید گفت که در حقیقت این عبارت تکمیل شده vdi یا همان فناوری دسکتاپ مجازی است. مجازی سازی دسکتاپ به عنوان یک روش جدید محسوب می ‌شود که به منظور مدیریت محیط کاربران مورد استفاده قرار می ‌گیرد. مدیران شبکه با استفاده از این فناوری می ‌توانند سیستم کامپیوتری کاربران خود را به صورت مجازی و در یک مرکز داده مدیریت نمایند.

همانطور که می ‌دانید در گذشته تمامی افراد جامعه امکان دسترسی به کامپیوتر را نداشتند. در این شرایط یک کامپیوتر مرکزی تحت عنوان mainframe مشاهده می ‌شد که سایر دستگاه‌ها بدون داشتن cpu می ‌توانستند به آن متصل شوند. با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی معمولاً در هر خانه یک سیستم کامپیوتری مشاهده می ‌شود. در این شرایط مدیریت کردن تمامی سیستم‌ها بسیار دشوار است. محققان به دنبال یک راهکار بودند تا با استفاده از روشی مانند مجازی‌سازی دسکتاپ، بتوانند این مشکل را برطرف نمایند. مجازی سازی دسکتاپ متشکل از چند سرور قوی است که روی یک سیستم عامل نصب می ‌شوند. معمولاً در این روش به ازای هر کاربر یک سیستم عامل مشاهده می ‌شود. پردازش این قسمت با استفاده از یک سرور بسیار قدرتمند و پرسرعت صورت می ‌گیرد. کاربر می ‌تواند از طریق یک تین کلاینت به راحتی به سرور مرکزی متصل شود و صفحات دسکتاپ مجازی را مشاهده نماید. استفاده از این فناوری برای شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون سودمند است، زیرا سبب کاهش هزینه مدیریت سیستم‌های کامپیوتری می ‌شود.

منظور از مجازی ‌سازی دسکتاپ چیست؟

منظور از مجازی ‌سازی دسکتاپ چیست؟

زیر ساخت دسکتاپ مجازی VDl چگونه است؟

بسیاری از افراد با این سوال مواجه می ‌شوند که زمانی که می ‌توان به فایل‌ها و برنامه‌های گوناگون در کامپیوتر شخصی دسترسی پیدا کرد، دیگر به سیستم کامپیوتری شرکت یا سازمان چه نیازی خواهد بود؟ فناوری VDl تجربه یک دسکتاپ سازمانی بدون دسترسی به دسکتاپ فیزیکی را برای شما فراهم می‌ کند. در واقع این تکنولوژی سبب تمرکز برنامه‌های موجود روی سیستم عامل یک دسکتاپ روی سرور شده و شما امکان مدیریت آن‌ها را خواهید داشت‌.ز آنجایی که امروزه امکان کنترل و مدیریت دسکتاپ مجازی از راه دور برای افراد مختلف در نقاط گوناگون جهان فراهم شده، vdi نحوه اداره مدیران و بنیانگذاران را تغییر داده است. با گسترده شدن این فناوری هنوز برخی از کارمندان سطوح بالا با آن آشنایی ندارند.

امروزه بسیاری از پیمانکارها و فریلنسرها از راه دور از تکنولوژی دسکتاپ مجازی vdi استفاده می‌ کنند تا بتوانند فایل‌ها و اسناد موجود در یک سازمان را به سیستم کامپیوتری شخصی خود منتقل نمایند. با وجود دسکتاپ مجازی شرکت‌ها اطمینان خواهند داشت که اسناد آنان توسط سازمان‌های رقیب به هیچ عنوان دیده نخواهد شد. در واقع افراد می ‌توانند به محض متصل شدن به اینترنت در محیط‌های گوناگون همچون منزل، دفتر کار و حتی رستوران به دسکتاپ مجازی مورد نظر متصل شوند.

انواع زیر ساخت دسکتاپ مجازی (virtual desktop infrastructure)

به طور کلی ساخت دسکتاپ مجازی را می‌ توان به دو گروه تقسیم کرد که شامل موارد زیر می‌ شود.

VDl پایدار

دسکتاپ مجازی پایدار از راه دور کنترل می ‌شود و این امکان را برای افراد فراهم می ‌کند که بتوانند نسبت به سفارشی سازی فضای دسکتاپ شخصی خود اقدام نمایند. بدین طریق افراد می ‌توانند پیشرفت‌های خود به منظور بهره‌مند شدن در آینده همچون دسکتاپ سنتی که در فضاهایی همچون مدرسه و محیط کاری مفید است را ذخیره نمایند.

VDl غیر پایدار

به وسیله یک دسکتاپ مجازی غیر پایدار امکان یکنواخت کردن مجموعه‌ای از دسکتاپ‌ها فراهم خواهد شد تا کاربران در هنگام نیاز بتوانند به آن‌ها دسترسی یابند. از کاربردهای VDl غیر پایدار می ‌توان به کتابخانه‌های عمومی، کیوسک تلفن، آزمایشگاه کامپیوتر و غیره اشاره کرد. در چنین محیط‌هایی کاربران به شخصی‌سازی احتیاجی نداشته و نیازی نیست که اطلاعات شخصی خود را در کامپیوتر شخصی خارجی ذخیره کنند.

بررسی عملکرد سرویس دسکتاپ مجازی VDl

نحوه عملکرد سرویس دسکتاپ مجازی VDl بدین صورت است که در وهله اول کاربر باید درخواست لاگین خود را برای سرور ارسال نماید. در مرحله بعد نرم‌افزاری تحت عنوان کانکشن بروکر سبب اتصال کاربر به دسکتاپ مجازی خواهد شد. همان گونه که دریافتید در این تکنولوژی یک سرور می ‌تواند بین چند دسکتاپ تقسیم گردد. در واقع هر یک از کاربران به واسطه سرور امکان دسترسی به دسکتاپ مجازی را دارند. این اتصال به زمان و مکان محدود نبوده و فقط به اینترنت احتیاج خواهد داشت. در این تکنولوژی محل قرارگیری برنامه های نرم‌افزاری و همچنین سیستم عامل در سرور اصلی است. پس از این که اتصال کاربر به بروکر برقرار شد، تکنولوژی virtual desktop infrastructure یک Desktop Pool را برای او ایجاد خواهد کرد. منظور از Desktop Pool در حقیقت تعدادی از دسکتاپ‌های مجازی است که پیکربندی یکسانی دارند.

به طور کلی میزان دسترسی یک فرد به این فناوری رابطه مستقیمی با پیکربندی و همچنین تنظیماتی که روی vdi انجام می ‌شود دارد. متناسب با امنیت و سیاست‌های آن سازمان امکان دسترسی برای کاربر فراهم خواهد شد. متناسب با سطح دسترسی که برای هر کاربر تعریف می ‌شود شخص می ‌تواند در اماکن و زمان‌های گوناگون به آن دسکتاپ دسترسی یابد.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع کارت شبکه سرور HP | بررسی مزایا و معایب کارت شبکه سرور اچ پی

انواع زیر ساخت دسکتاپ مجازی (virtual desktop infrastructure)

انواع زیر ساخت دسکتاپ مجازی (virtual desktop infrastructure)

مزایای vdi یا سرویس دسکتاپ مجازی چیست؟

استفاده از سرویس دسکتاپ مجازی vdi مزایایی دارد. به عنوان مهمترین مزیت‌های استفاده از این سرویس می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دسترسی ایمن به برنامه‌ها و فایل‌ها از راه دور: با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از مجموعه‌های کوچک و بزرگ امکان کار کردن برای کارکنان خود به صورت دورکاری و فریلنسری را فراهم می ‌کنند. دورکاری می ‌تواند بسیار پرهزینه باشد. از طرفی نیز متصل شدن یک فرد به نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای یک سازمان با کامپیوتر شخصی ریسک امنیتی بالایی را به همراه دارد. استفاده از دسکتاپ مجازی این مشکلات را برطرف کرده و سبب گردیده که افراد بتوانند از طریق GPU به نرم‌افزارهای درون یک سازمان متصل شوند.

امنیت اطلاعات: مواجه بودن با ریسک امنیتی یکی از نگرانی‌های اصلی مدیران شبکه است. استفاده از نرم‌افزارها و دانلود کردن فایل‌های نامناسب از رفتارهای پرخطری است که برخی از اشخاص دارند. مدیر یک شبکه با استفاده از فناوری دسکتاپ مجازی می ‌تواند تنظیمات امنیتی مورد نظر خود را برای آن کاربر اعمال نماید.

انعطاف‌پذیری: یکی دیگر از مزایای استفاده از این فناوری انعطاف پذیری است. مدیران می ‌توانند الگوهای مختلفی را ایجاد نمایند و در این شرایط نیازی نیست که برای هر کاربر تغییرات خاصی را اعمال کرد. با پیاده کردن صحیح مجازی سازی دسکتاپ مدیر آن شبکه می ‌تواند تنظیمات و سیاست‌های مورد نظر خود را به آسانی تنظیم کند‌. در واقع به استفاده از روش سنتی لاگین احتیاجی نخواهد بود.

کاهش هزینه‌ها: به طور کلی عوامل گوناگونی سبب کاهش هزینه‌ها با وجود این تکنولوژی خواهند شد که عبارتند از:

افزایش طول عمر سخت‌افزارها به علت به روز بودن

کاهش مصرف انرژی

کاهش نیاز به پشتیبانی

کاهش نیاز به خرید انواع سخت‌افزار و نرم‌افزار

کمترین نیاز به نگهداری: اگر پیاده سازی دسکتاپ به خوبی انجام شود، دیگر نیازی به پشتیبانی دائم شما نخواهد بود. البته شما به عنوان مدیر شبکه امکان استفاده از ابزارهای پشتیبانی را نیز دارید.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع ذخیره‌ساز شبکه (SAN, NAS, DAS) | خرید و قیمت انواع‌ storage ها

مزایای vdi یا سرویس دسکتاپ مجازی چیست؟

مزایای vdi یا سرویس دسکتاپ مجازی چیست؟

کاربردهای دسکتاپ مجازی

اگر چه استفاده از این فناوری در محیط‌های مختلف وجود دارد، اما برخی از کاربردها مختص VDl است. به عنوان برخی از مهمترین کاربردهای دسکتاپ مجازی می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. همکاری از راه دور: همانطور که گفتیم vdi سبب متمرکز شدن و بروزرسانی دسکتاپ مجازی می ‌شود. بدین طریق مدیران می ‌توانند امکان همکاری از راه دور را برای کارمندان خود فراهم کنند.
  2. همکاری مبنی بر شیفتی یا وظیفه: در سازمان‌هایی مانند مراکز تماس که تعداد کارمندان زیاد است، استفاده از دسکتاپ مجازی به منظور انجام وظایف بهترین گزینه خواهد بود.
  3. نیاز به دستگاه شخصی: برخی از کاربران ترجیح می ‌دهند که با دستگاه شخصی خود کار کنند. در این هنگام استفاده از تکنولوژی دسکتاپ مجازی بهترین گزینه است تا کاربران بتوانند بر اساس تنظیمات و نرم‌افزارهای شخصی خود به آن دسترسی یابند.

با استفاده از VDl می ‌توانید به گروه زیادی از دستگاه‌ها متصل شوید. از طرفی نیز این فناوری سبب افزایش امنیت شده تا در صورت وجود هر گونه مشکل داده ها از بین نروند.

آموزش نصب و راه ‌اندازی vdi

از آنجایی که راه‌ اندازی vdi ویندوز سرور اهمیت دارد، توضیحاتی را پیرامون آموزش نصب آن ارائه خواهیم کرد. برای راه ‌اندازی vdi خود در وهله اول لازم است که محدوده پروژه را تعیین نمایید. vdi دامنه بسیار گسترده و وسیعی دارد، بنابراین بهتر است که موارد را محدود کنید. البته این نکته نیز وجود دارد که در آینده می ‌توانید محدوده مورد نظر خود را نیز گسترش دهید.

در وهله دوم می ‌بایست فروشنده vdi خود را انتخاب نمایید. امروزه افراد زیادی در زمینه خرید و فروش vdi فعالیت می ‌کنند، اما بهتر است که شخصی قابل اطمینان و معتبر را بیابید. مزرعه سرور هایپروایزر خود را راه‌اندازی نمایید. به شما عزیزان توصیه می ‌کنیم که به طور کامل امنیت دسکتاپ مجازی را مورد بررسی قرار دهید تا برای اطلاعات شما مشکلی ایجاد نگردد. برای نصب vdi باید اتصال اینترنت خود را بررسی کنید. قطعاً کسانی که در زمینه خرید و فروش vdi فعالیت دارند آموزش نصب آن را نیز در اختیار شما قرار می ‌دهند. به عنوان یک مدیر شبکه باید نحوه نصب دسکتاپ مجازی را فرا گرفته و سپس به کارمندان خود آموزش بدهید. vmware horizon نرم‌افزاری است که به منظور مجازی‌سازی دسکتاپ مورد استفاده قرار می‌ گیرد. مجازی سازی دسکتاپ با vmware horizon با چند گام بسیار ساده و آسان انجام می ‌شود.

خرید دسکتاپ مجازی vdi چگونه است؟

برای خرید vdi بهتر است که ابتدا از سایت‌های گوناگون را بررسی کرده و این دسکتاپ مجازی را با حجم و سرعت مناسبی تهیه نمایید. برای خرید سرویس vdi به هر فروشنده‌ای اعتماد نکنید. افراد مطمئن و قابل اطمینانی که در زمینه خرید و فروش دسکتاپ مجازی فعالیت دارند را شناسایی کرده و سپس نسبت به خرید خود اقدام کنید. اگر با نحوه نصب و راه‌اندازی این سرویس آشنایی ندارید باید یادآوری کنیم که هزینه راه ‌اندازی vdi نیز کاملاً مجزاست. افرادی که در این زمینه مهارت و تخصص کافی دارند این سرویس را برای شما راه اندازی کرده و در قبال آن هزینه ای را دریافت خواهند کرد.

خرید دسکتاپ مجازی vdi چگونه است؟

خرید دسکتاپ مجازی vdi چگونه است؟

سوالات متداول درباره تکنولوژی VDI

وظیفه دسکتاپ مجازی vdi چیست؟

دسکتاپ مجازی تکنولوژی جدیدی است که اخیراً در تمام نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌ گیرد. وظیفه اصلی این فناوری متصل کردن همزمان چندین دسکتاپ شخصی به یک دسکتاپ مرکزی است.

برای راه‌اندازی دسکتاپ مجازی چه اقداماتی را باید انجام داد؟

اگر با نحوه نصب و راه‌اندازی vdi آشنا نیستید، بهتر است که آن را به افراد متخصص و با تجربه در این زمینه بسپارید. این افراد مبلغی را از شما دریافت کرده و سپس دسکتاپ مجازی را برای شما نصب خواهند کرد.

جمع بندی

دسکتاپ مجازی VDl به عنوان یک فناوری نسبتاً جدید محسوب می ‌شود که در تمام نقاط جهان از آن استقبال شده است. به واسطه این تکنولوژی، چندین دسکتاپ به وسیله یک دسکتاپ مرکزی کنترل و مدیریت خواهند شد. از طریق مجازی‌سازی دسکتاپ مدیران یک سازمان یا شرکت می ‌توانند فعالیت سایر دسکتاپ‌ها را کنترل کنند. از آنجایی که امروزه هر شخص معمولاً یک سیستم کامپیوتری دارد، از طریق VDl کنترل کردن تمامی آن‌ها آسان شده است. با وجود این فناوری نحوه مدیریت مدیران تغییر یافته و آنان می ‌توانند عملکرد کارمندان دورکار خود را نیز تحت نظر بگیرند.

دسکتاپ مجازی را می ‌توان به دو گروه پایدار و غیر پایدار تقسیم کرد. VDl پایدار در مدرسه و محیط کار و VDl غیر پایدار نیز در مراکز تماس و کتابخانه‌های عمومی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. از مزایای این سرویس می ‌توان به امنیت اطلاعات، انعطاف‌پذیری، کاهش هزینه، کاهش نیاز به نگهداری و دسترسی ایمن به برنامه‌ها اشاره کرد. همکاری کردن از راه دور، نیاز به دستگاه شخصی و همکاری مبتنی بر وظیفه از کاربردهای دسکتاپ مجازی است. برای نصب و خرید VDl می ‌توانید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا در طول مسیر با مشکلی مواجه نشوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه