معرفی نرم افزار SAP و انواع کاربردهای نرم افزار سپ در مشاغل مختلف

معرفی نرم افزار sap و انواع کاربردهای نرم افزار سپ در مشاغل مختلف
در این مقاله به معرفی نرم‌افزار SAP و انواع کاربردهای نرم‌افزار SAP در مشاغل مختلف پرداخته شد. به طور کلی استفاده از نرم‌افزار sap راهکاری معتبر و مبتنی بر ابر است و برای مدیریت انواع کسب‌وکارها، شرکت‌ها، کشورها و ارزها استفاده می‌گردد. این نرم‌افزار دارای یک رابط کاربری بصری است که عملیات و گزارش‌دهی پیشرفته را تسهیل می‌کند و امکان ایجاد گزارش‌های پویا و مستندات جامع را فراهم می‌کند. این مقاله با بیان اهمیت و امکانات گسترده‌ی نرم‌افزار SAP به متخصصان و مدیران سازمان‌ها کمک خواهد کرد تا با مفهوم و کاربرد آن در مشاغل و صنایع مختلف، آشنا شده و تصمیم‌گیری منطقی‌تری برای انتخاب و استفاده از این نرم افزار داشته باشند.

راهنمای مطالعه

در این مقاله، به بررسی نرم‌افزار SAP و اهمیت آن در صنایع مختلف می‌پردازیم. SAP یکی از پرکاربردترین و موفق‌ترین نرم‌افزارهای مدیریت فرایندهای تجاری (ERP) و مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) است. SAP را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نرم‌افزاری جهان دانست که محصولات آن در بسیاری از کشورها و کسب‌وکارهای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. یکی از نقاط قوت این شرکت، استفاده از شرکای مختلف در بخش‌های مختلف تولید، استقرار و پشتیبانی نرم‌افزار است که تعداد آنها به چندین هزار شریک می‌رسد. این نرم‌افزار توانسته است با ارائه راه‌حل‌هایی جامع و شخصی‌سازی پذیر، در بهینه‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار و افزایش بهره‌وری سازمان‌ها نقش بسزایی ایفا کند. از مزایای مهم SAP می‌توان به ایجاد یک پایگاه‌داده یکپارچه، مدیریت مالی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت زنجیره تأمین، و ارتباطات مؤثر با مشتریان اشاره کرد. آموزش نرم‌افزار SAP بسیار سریع است و نیازی به زمان طولانی را برای یادگیری ندارد. در این مقاله، به بررسی ویژگی‌ها، مزایا، کاربردها، و اهمیت نرم‌افزار SAP در سازمان‌ها خواهیم پرداخت و پیشنهاد می‌شود برای تکمیل مهارت‌های خود این مقاله را هم مطالعه کرده و بر مهارت‌های خود بی افزایید.

نرم افزار sap چیست؟

نرم افزار SAP مخفف کلمه Systems Applications and Products است. SAP نرم‌افزار مدیریت منابع سازمانی (ERP) است که امکان ادغام و مدیریت همه فعالیت‌ها و منابع مختلف سازمان را فراهم می‌کند. این نرم‌افزار از طریق پایگاه‌داده یکپارچه خود، اطلاعات مالی، منابع انسانی، موجودی‌ها، فروش، تأمین و سایر فعالیت‌های سازمانی را مدیریت می‌کند. نرم افزار سپ به دلیل قابلیت‌های گسترده‌ از جمله شخصی‌سازی پذیری، انعطاف‌پذیری و قابلیت ادغام با سیستم‌های دیگر که ارائه می‌دهد، به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزارهای ERP در سطح جهان شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع تجهیزات کنترل تردد و کاربرد آنها در مکان های مختلف

نرم افزار sap چیست؟

نرم افزار sap چیست؟

معرفی شرکت SAP

شرکت SAP که در اصل SAP AG نامیده می‌شود (AG یک سرواژه آلمانی و به معنای شرکت است.)، توسط گروهی از کارمندان IBM در شهر مان‌هایم آلمان تأسیس شد. مقر اصلی آن بعدها به والدورف در نزدیکی فرانکفورت منتقل شد. هدف اصلی این شرکت ایجاد یک نرم‌افزار سازمانی استاندارد جهت پردازش داده‌های سازمان‌ها بود. آن‌ها در گام نخست نرم‌افزاری در زمینه حسابداری مالی ارائه دادند و سپس دامنه محصولاتشان را به سایر حوزه‌های کسب‌وکار گسترش دادند. SAP در طی سال‌ها با ارائه نرم‌افزارهای مختلف در حوزه مدیریت منابع سازمانی (ERP) و حسابداری مالی به بازار آمد.

آنها اولین بار کاربرد نرم افزار SAP  جهت امور حسابداری و محاسبه دستمزد اختراع و معرفی کردند که اطلاعات را مستقیماً از کاربر دریافت و آن را از طریق صفحه‌نمایش به کاربر ارائه می‌داد. مزیت و کاربرد نرم افزار SAP این بود که همه وظایف سازمان را در خود جمع می‌کرد و بنابراین تنها یک نرم‌افزار برای مدیریت اطلاعات کافی بود.

 استفاده از یک بانک اطلاعاتی واحد باعث صرفه‌جویی زمان در ثبت و نگهداری اطلاعات می‌شد. تا ابتدای دهه نود، SAP تنها بر روی سخت‌افزارهای IBM و برخی مدل‌های زیمنس قابل‌نصب بود، اما با معرفی R/3 که نیازهای سخت‌افزاری بالاتری داشت، شرکت SAP به کامپیوترهای یونیکس روی آورد که باعث رشد سریع SAP و فراگیرشدن آن در جهان شد. شرکت SAP سیستم خود را Realtime می‌دانست و به همین دلیل تا قبل از سال ۲۰۰۰، یک حرف R به‌عنوان پیشوند برای نام محصولات خود انتخاب می‌کرد (مانند SAP R/3 که مشتریان زیادی در سراسر جهان داشت). در دهه‌های بعد، SAP با معرفی سیستم‌های R/1، R/2 و R/3 توانست نقطه قوت خود را نقطه قوت خود را نشان دهد و در دهه ۱۹۹۰ با افزایش سهم بازار، نمایندگی‌های بین‌المللی را راه‌اندازی کرد.

در سال ۲۰۱۰، شرکت SAP با معرفی سیستم SAP HANA به‌عنوان اولین “پایگاه‌داده درون حافظه‌ای” و در سال ۲۰۱۵ معرفی شد، همچنین شرکت Sybase را به مبلغ ۵.۸ میلیارد دلار خریداری کرد و در حال حاضر آن را به‌صورت مستقل اداره می‌کند. سیستم SAP S4/HANA با قابلیت‌های مالی گسترده معرفی شد. در سال ۲۰۲۳، SAP تمرکز خود را بر روی ارتقای کارایی S/4 HANA قرار داد و به بهبود ابزارهای گزارش‌دهی و تحلیلی، قابلیت اتوماسیون فرایندهای تجاری و امکانات مبتنی بر اینترنت اشیا و یادگیری پیشروی پرداخت.

شرکت SAP از زمان تأسیس تاکنون تجربه‌های بسیاری را در بازار پشت سر گذاشته است و بعد از سال ۱۹۸۵، پیشرفت‌های چشمگیری داشت و به هنگام ورود اینترنت به عرصه کسب‌وکارهای تجاری، با راه‌اندازی وب‌سایت SAP.com تعریف جدیدی از مفهوم فرایندهای تجاری ارائه داد. SAP در صنعت نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP)، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و نرم‌افزارهای فروش و بازاریابی با رقبای سرسختی چون اوراکل و مایکروسافت مبارزه می‌کند، به‌طوری‌که شرکت اوراکل بزرگ‌ترین رقیب SAP است که تاکنون با یکدیگر دعاوی و اختلافات حقوقی زیادی داشته‌اند.

مهمترین محصولات شرکت sap

محصولات و خدمات اصلی شرکت SAP به چهار دسته قابل‌تقسیم هستند: راهکارهای تجاری، راهکارهای صنعتی، راهکارهای مخصوص شرکت‌های کوچک و متوسط، و پلتفرم‌ها. این شرکت در حال حاضر محصولات خود را در حدود ۲۴ صنعت مختلف از جمله بانکداری، بهداشت و درمان، و صنایع نفت و گاز ارائه می‌دهد. بیشتر محصولات SAP به‌صورت نرم‌افزاری و تحت وب عرضه می‌شوند که این ویژگی‌ها مزایایی از جمله سازگاری، انعطاف‌پذیری و کارایی را برای مشتریان فراهم می‌کند و امکان استفاده آسان از این نرم‌افزارها را بدون نیاز به زیرساخت‌های خاص سخت‌افزاری فراهم می‌سازد و با آموزش نرم افزار sap امکان پذیر می باشد. در حال حاضر، نرم‌افزار مدیریت منابع سازمانی (ERP) به‌عنوان مهم‌ترین و پرکاربردترین محصول این شرکت شناخته می‌شود و با گذراندن دوره آموزشی نرم افزار sap و یا کتاب های آموزش نرم افزار  sapمی توان به خوبی از محصولات این شرکت بهره برد.  دیگر محصولات شرکت sap عبارت‌اند از: 

 •  نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)
 •  نرم‌افزار چرخه تولید کالا (PLM)
 •  نرم‌افزار مدیریت زنجیره تأمین (SCM)
 •  نرم‌افزار مدیریت روابط با تأمین‌کنندگان (SRM)
 •  نرم‌افزار بهینه‌سازی و برنامه‌ریزی پیشرفته (APO)
 •  نرم‌افزار هوشمندی تجاری (BI)
 •  نرم‌افزار زیرساخت‌های تبادل (XI)
 •  سیستم مدیریت سرمایه انسانی (HCM)
 •  نرم‌افزار مدیریت مشوق‌ها و پاداش‌ها (ICM)
 •  نرم‌افزار مدیریت استراتژی‌ها (SEM)
 •  نرم‌افزار آموزش و مدیریت رویدادها (TEM)
 •  راهکار صنعتی برای خرده‌فروشان (ISR)
 •  راهکار صنعتی برای بخش خدمات عمومی (IS PSCD)
 •  راهکار صنعتی برای نفت و گاز (IS Oil & Gas)
 •  راهکار صنعتی برای ارتباطات دور (IST)

این نرم‌افزار با استفاده از یک بانک اطلاعاتی واحد، امکان به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات و برقراری ارتباط بین بخش‌های مختلف را فراهم می‌کند. علاوه بر محصولات معمول، شرکت SAP نیز برنامه‌های درگاهی و پلتفرم‌های منحصربه‌فردی را تولید می‌کند. برنامه SAP NetWeaver به‌عنوان مهم‌ترین پلتفرم این شرکت شناخته می‌شود که قادر به پشتیبانی از تمامی برنامه‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی این شرکت و حتی محصولات شرکت‌های دیگر است. همچنین، Auto-ID Infrastructure، Composite Application Framework، Netweaver Development Infrastructure و SAP Business Connector از جمله پلتفرم‌های دیگری هستند که توسط SAP طراحی شده‌اند. در جلسه‌ای که در آخرین کنفرانس این شرکت در سال ۲۰۲۲ برگزار شد، مدیرعامل جدید اعلام کرد که سرمایه‌گذاری بیشتری در استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی و توسعه شبکه‌های همکاری (پارتنر) دو استراتژی اصلی SAP در آینده خواهد بود.

دسته بندی انواع نرم افزارهای SAP چگونه است؟

SAP دارای دو نرم‌افزار S4/HANA برای کسب‌وکارهای بزرگ و bussiness-one برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است که در ادامه به بررسی و تفاوت آنها با یکدیگر می‌پردازیم.

نرم افزار S4/HANA

SAP S4/HANA یک نرم‌افزار جامع است که مدیران شرکت‌ها را در مدیریت امور مالی، عملیات روزمره و ارتباط با مشتریان یاری می‌کند. این نرم‌افزار تمامی فرایندهای اساسی شرکت و داده‌های موردنیاز را به‌صورت یک سیستم واحد در اختیار مدیران قرار می‌دهد. گزارش‌های حاصل از اطلاعات به‌دست‌آمده به آنها کمک می‌کند تا از وضعیت فرایندها در لحظه مطلع شده و فعالیت‌های عملیاتی شرکت را به بهترین شکل هماهنگ کنند. مزایا و چالش های به هنگام پیاده سازی نرم افزار به صورت زیر است:

مزایاچالش ها 
 • بازدهی بیشتر 
 • کاهش هزینه‌ها
 • افزایش رضایت مشتری
 • تصمیم‌گیری بهتر
 • سازگاری عملیاتی
 • هزینه بالای پیاده سازی
 • آموزش
 • عدم انعطاف پذیری
 • پشتیبانی

نرم‌افزار S4/HANA خود نیز دارای دو نسخه On-Permise و نسخه ابری (cloud) است که دارای مشخصات و ویژگیهای زیر هستند:

نسخه On-Permise: 

نرم‌افزارها یا سیستم‌های On-Premise، راهکارهایی هستند که در دیتاسنتر و سرورهای خصوصی در محل و تأسیسات شرکت نصب، مستقر و نگهداری می‌شوند. به عبارتی کسب‌وکارها جهت استفاده از نوع سیستم‌ها بایستی تمام زیرساخت‌های لازم را فراهم، نصب، پیاده‌سازی کنند. همچنین تعمیر و نگهداری، حفظ امنیت و به‌روزرسانی آنها نیز تحت نظارت شرکت بهره‌بردار انجام می‌گردد. 

مزایا و معایب نسخه On-Permise به‌صورت زیر است:

مزایامعایب
 • کنترل بیشتر
 • پایداری بالاتر سیستم
 • امنیت بالاتر
 • نیاز به سرمایه گذاری اولیه بالاتر
 • نیاز به زمان بیشتر برای استقرار
 • مقیاس پذیری کمتر

نسخه ابری(cloud):

نرم‌افزارها یا سیستم‌های ابری راهکارهایی متکی به رایانش ابری هستند و توسط شرکت‌های ثالث به‌صورت یک خدمت ارائه می‌شوند. این راهکارها نیازی به فراهم‌کردن زیرساخت‌ها و پلتفرم‌ها و مدیریت آنها از سوی شرکت بهره‌بردار نداشته و معمولاً در ازای هزینه ماهانه یا سالانه ارائه می‌شوند. در این سیستم‌ها نگهداری سرورها، شبکه‌ها و پلتفرم‌های نرم‌افزاری مورداستفاده در آنها توسط ارائه‌دهنده خدمت انجام می‌شود. همچنین نرم‌افزارهای ابری باعث افزایش انعطاف‌پذیری کسب‌وکارها، از کوچک تا بزرگ، می‌شوند. این امکان را به آنها می‌دهند که بدون نیاز به‌صرف زمان و هزینه زیاد، از طریق اینترنت به راهکارهای موردنیاز خود دسترسی داشته باشند. مزایا و معایب نسخه ابر (cloud) به‌صورت زیر است:

مزایامعایب
 • دسترس پذیری بهتر
 • مقرون به صرفه بودن
 • نگهداری از سوی ارائه دهنده
 • مقیاس پذیری
 • نیاز به اتصال اینترنت
 • هزینه دراز مدت
 • ظرفیت کمتر برای سفارش سازی
 • سختی مهاجرت به سایر سیستم ها

به‌طورکلی تفاوت‌های کلیدی و اساسی میان دو نسخه On-Permise و نسخه ابری (cloud) در نحوه پیاده‌سازی، نحوه مدیریت و نگهداری، میزان کنترل، امنیت سیستم و میزان هزینه است.

نرم افزار bussiness-one

یکی دیگر از محصولات قدرتمند SAP ، Business One است. این محصول تمامی فعالیت‌های سازمان شامل فعالیت‌های مالی، فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، انبار و کنترل موجودی و عملیات تولید را یکپارچه می‌کند و یک راه‌حل مهم برای سازمان‌هایی است که به سیستم CRM سازمانی نیاز دارند. سیستم SAP B1 دارای ماژول‌های عملکردی متنوعی است و فرایندهای کلیدی سازمان را پوشش می‌دهند. این فرایندها عبارت‌اند از:

 • حسابداری مالی FI
 • مدیریت زنجیره تأمین مالی FSCM
 • حسابداری مدیریتی CO
 • مدیریت مواد MM
 • لجستیک LE
 • برنامه‌ریزی تولید PP
 • مدیریت کیفیت QM
 • نگهداری و تعمیرات PM
 • مدیریت پروژه PS
 • مدیریت منابع انسانی HR

مزایای این محصول عبارت است از: 

 • استاندارد کردن فرایندهای کاری با استفاده از Best practice ها
 • آسان‌سازی و سرعت‌بخشیدن به فرایندها
 • بهبود کیفیت و دسترسی سریع‌تر به اطلاعات
 • اتوماسیون و یکپارچه‌سازی فرایندها
 • یکپارچه‌سازی داده‌ها به شکل Data-Driven
 • حذف سیستم‌های جزیره‌ای جانبی در سازمان
 • آنالیز داده‌ها و گزارش‌ها مختلف
مهمترین محصولات شرکت sap

مهمترین محصولات شرکت sap

انواع کاربرد نرم افزار sap کدامند؟

نرم‌افزار SAP در صنایع مختلف و فرایندهای تجاری متنوعی کاربرد دارد. شرکت‌هایی که در زمینه نفت و گاز، تیم‌های ورزشی، و خدماتی فعالیت می‌کنند، می‌توانند از محصولات SAP بهره ببرند و بهره‌برداری از کسب‌وکار خود را افزایش دهند. این نرم‌افزارها در حوزه‌های مختلف از حسابداری و مدیریت مالی تا مدیریت ارتباط با مشتریان و منابع انسانی کاربرد دارند. همچنین، شرکت‌هایی که مایل به مدیریت کلیه فعالیت‌های خود بر اساس محصولات SAP هستند، می‌توانند از پلتفرم‌های جامع SAP استفاده کنند. از سوی دیگر، شرکت‌هایی که تمایل دارند کلیه فعالیت‌های کسب‌وکار خود را بر اساس محصولات SAP مدیریت کنند، می‌توانند پلتفرم‌های جامع SAP را تهیه کرده و از نسخه‌های به‌روزرسانی شده که توسط شرکت به‌صورت فصلی (برای سیستم‌های ابری) یا سالیانه (برای سیستم‌های on-premise) در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند استفاده کنند. فراموش نکنید در حال حاضر این شرکت اجازه دانلود رایگان نرم‌افزار sap خود را ارائه نمی‌دهد. به‌طورکلی، برای استفاده از محصولات SAP نیاز به خرید لایسنس و مجوز رسمی دارید.

نرم‌افزار SAP در بسیاری از حوزه‌های کسب‌وکار به‌عنوان یک پلتفرم قدرتمند مورداستفاده قرار می‌گیرد و تنوع بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار داده و در حوزه‌های مختلف تجاری کاربرد دارند. از جمله کاربردهای آن می‌توان به SAP S/4HANA برای مدیریت مالی و حسابداری، SAP SuccessFactors برای مدیریت منابع انسانی، و از SAP BTP برای توسعه نرم‌افزارهای برنامه‌نویسان و تحلیلگران داده نام برد. به‌طورکلی این نرم‌افزارها با صنایع مختلفی از خدمات درمانی گرفته تا فناوری‌های پیشرفته سازگاری داشته و  برای هر کاربردی نیازهای منحصربه‌فردی را از تحلیل داده‌ها تا مدیریت ارتباط با مشتریان و خدمات‌رسانی به مشتری رفع می‌کنند.

معرفی نرم افزار sap erp

این محصول به‌عنوان نسخه‌ی پایه و اصلی نرم‌افزارهای مدیریت منابع سازمانی SAP محسوب می‌شود و از سه نسخه‌ی R/1، R/2 و R/3 تشکیل شده است. این نرم‌افزار برای اولین‌بار، فعالیت‌های کسب‌وکار را در مقیاسی بزرگ و از طریق اینترنت مدیریت کرد. مشتریانی که این نرم‌افزار را تهیه کرده باشند، امکان اجرای آن بر روی تمام پلتفرم‌های موردنظرشان را خواهند داشت. از ویژگی‌ها و مزایای سیستم ERP می‌توان به فرآیند محور بودن، شفافیت اطلاعات، استفاده از بهترین روش‌ها و استانداردهای جهانی اشاره کرد. SAP به‌عنوان رهبر و بهترین سیستم ارائه‌دهنده راهکارهای ERP یا برنامه‌ریزی یکپارچه منابع سازمانی شناخته می‌شود.زمانی که شرکت‌ها و سازمان‌ها روند روبه‌توسعه پیدا می‌کنند و ساختار هلدینگ محور پیدا می‌کند، راهکاری چون SAP پاسخگوی آن سطح از نیاز و پوشش نیازمندی‌های آن سازمان خواهد بود. سیستم SAP ERP دارای ماژول‌های عملکردی متنوعی است که فرآیندهای کلیدی سازمان را پوشش می‌دهند. این فرآیندها عبارت‌اند از: 

  • حسابداری مالی (FI)
  • مدیریت زنجیره تأمین مالی (FSCM)
  • حسابداری مدیریتی (CO)
  • مدیریت مواد (MM)
  • لجستیک (LE)
  • برنامه‌ریزی تولید (PP)
  • مدیریت کیفیت (QM)
  • نگهداری و تعمیرات (PM)
  • مدیریت پروژه (PS)
  • مدیریت منابع انسانی (HR)

قیمت نرم‌افزار ERP کاملاً بر اساس نیازهای تجاری است و سیستم‌های ERP بر اساس تعداد کاربرها قیمت‌گذاری می‌شوند.

معرفی نرم افزار sap erp

معرفی نرم افزار sap erp

آموزش نرم افزار sap erp

آموزش نرم‌افزار SAP ERP یک فرآیند جامع و گسترده است که معمولاً توسط مراکز آموزشی معتبر و مدارس تخصصی ارائه می‌شود. این آموزش‌ها شامل مباحث مختلفی از اصول پایه تا مفاهیم پیشرفته مدیریت منابع سازمانی در سیستم SAP ERP می‌شود. برخی از مواردی که در آموزش نرم‌افزار SAP ERP مورد آموزش قرار می‌گیرند عبارت‌اند از: 

 1. ۱. مقدمه‌ای درباره SAP ERP و ساختار آن
 2.  ۲. نصب و پیکربندی سیستم SAP ERP
 3. آشنایی با مفاهیم اصلی و مدیریت اجزاء مختلف SAP ERP مانند ماژول‌ها، فرآیندها و توابع
 4.  ۴. طراحی و پیاده‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار در سیستم SAP ERP
 5. آموزش استفاده از ابزارها و ویژگی‌های مختلف SAP ERP برای مدیریت منابع مالی، منابع انسانی، توزیع و غیره
 6.  ۶. آشنایی با تکنولوژی‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی و تحلیل داده در SAP ERP
 7. آموزش روش‌های نگهداری، عیب‌یابی و بهبود عملکرد سیستم SAP ERP

 در کل، آموزش نرم‌افزار SAP ERP به کاربران کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم برای مدیریت و بهره‌وری بالاتر در محیط‌های کسب‌وکار را به دست آورند.

شما می توانید از طریق لینکهای زیر آموزش نرمافزار sap erp را مشاهده کنید:

 1. https://beyamooz.com/sap/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-pdf-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-sap
 2. https://lyndakade.ir/learning/sap-erp-essential-training
 3. https://farsilynda.com/%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84/2537-%D9%84%DB%8C%D9%86%D8%AF%D8%A7-_-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9-sap-erp-%D8%A8%D8%A7-%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3.html

نرم افزار sap فروشگاه

نرم افزار SAP برای صنایع مختلف، از جمله فروشگاه‌ها، ارائه می‌شود و امکان مدیریت و بهینه‌سازی فرآیندهای مختلف فروشگاهی را فراهم می‌کند. این نرم افزار شامل مجموعه‌ای از ماژول‌های متنوع است که از فروش و انبارداری تا مدیریت مالی و منابع انسانی را پوشش می‌دهد. با استفاده از SAP در فروشگاه‌ها، امکاناتی همچون مدیریت موجودی، پیگیری سفارشات، ارتباط با مشتریان، تجزیه و تحلیل داده‌ها و بهبود عملکرد فروشگاه ارائه می‌گردد. همچنین، این نرم افزار قابلیت اتصال به سیستم‌های دیگر مانند فروشگاه آنلاین، پرداخت الکترونیکی و سیستم‌های حسابداری را نیز داراست. استفاده از SAP در فروشگاه‌ها منجر به بهبود کارایی، افزایش بهره‌وری و ارتقاء تجربه خرید مشتریان می‌شود.

آموزش نرم افزار sap فروشگاهی

آموزش نرم‌افزار SAP فروشگاه می‌تواند شامل آموزش‌های متنوعی باشد که به کارکنان فروشگاه کمک می‌کند تا با استفاده از این نرم‌افزار، فعالیت‌های مختلفی را انجام دهند. این آموزش‌ها ممکن است شامل آموزش‌های مبتدی برای آشنایی با رابط کاربری و اصول پایه‌ای نرم‌افزار، آموزش‌های پیشرفته برای بهره‌گیری بهینه از امکانات پیشرفته نرم‌افزار، و آموزش‌های خاص برای مدیران و مدیران عالی فروشگاه در زمینه‌های مدیریت و تحلیل داده‌ها، بهینه‌سازی فرآیندها، و بهبود عملکرد کسب‌وکار باشند.

نرم افزار sap منابع انسانی

نرم‌افزار SAP منابع انسانی یک سامانه جامع و یکپارچه برای مدیریت همه جنبه‌های مربوط به منابع انسانی در یک سازمان است. نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سازمانی SAP روی امور مالی، منابع انسانی، عملیات و خدمات شرکتی تمرکز دارد. خدماتی چون حسابداری مدیریتی و مالی، مدیریت اطلاعات کارکنان و برنامه‌ریزی مسیر شغلی، مدیریت عملیات روزانه شرکت، و فعالیت‌های تکمیلی همچون مدیریت سفرها در این نرم‌افزار گنجانده شده‌اند. این نرم‌افزار از ماژول‌های مختلفی تشکیل شده است. شما به کمک ماژول‌های مدیریت منابع انسانی SAP می‌توانید به شکلی جامع مدیریت تمامی فرایندهای مرتبط را بر عهده بگیرید. از جمله بخش‌های قابل پوشش این ماژول شامل: 

 • استخدام
 • مدیریت جذب و استخدام
 • چارت سازمانی
 • مدیریت استعدادها
 • مدیریت هزینه‌های پرسنلی
 • مدیریت عملکرد

 این نرم‌افزار همچنین قابلیت اتصال به دیگر سیستم‌ها و ابزارهای مدیریتی در سازمان را دارد، به‌طوری‌که اطلاعات منابع انسانی به‌صورت یکپارچه و همگام با سایر بخش‌های سازمان مدیریت می‌شود. استفاده از نرم‌افزار SAP منابع انسانی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بهبود عملکرد پرسنلی، بهینه‌سازی فرآیندهای منابع انسانی، و ارتقای تجربه کارکنان و مدیران را تجربه کنند.

نرم افزار sap منابع انسانی

نرم افزار sap منابع انسانی

آموزش نرم افزار sap انبارداری

برای SAP ماژول‌های مختلفی SAP جود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مدیریت انبار (Warehouse Management) اشاره کرد. سیستم‌های مدیریت انبار ERP SAP در موارد زیر به شما کمک می‌کند تا به‌سادگی پیچیده‌ترین فرایندهای انبارداری را مدیریت کنید: 

  • مدیریت انبار
  • درخواست کالا از انبار
  • انبارگردانی
  • انواع گزارش‌ها موجودی
  • گزارش گردش کالا
  • گزارش موجودی قابل‌فروش کالا
  • گزارش تمامی اسناد خرید بر اساس معیارهای مختلف
  • گزارش نیازمندی‌های سازمان
  • گزارش کالاهای در راه
  • گزارش موجودی نزد پیمانکار
  • گزارش موجودی امانی

آموزش نرم‌افزار ERP SAP برای مدیریت انبار شامل مباحثی مانند مقدمه‌ای در SAP، مفاهیم مدیریت انبار، نصب و راه‌اندازی، مدیریت مواد و محصولات، تراکنش‌های انبارداری، مدیریت مکان‌ها و انبارها، گزارش‌گیری و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و انجام فرایندهای کنترل کیفیت است. این آموزش‌ها به‌صورت آنلاین یا حضوری توسط متخصصان ارائه می‌شود و منابع آموزشی آنلاینی نیز در دسترس است. همچنین شما می توانید از طریق لینکهای زیر آموزش نرمافزار sap erp برای مدیریت انبار را مشاهده کنید:

 1. https://donyad.com/Course/Index/6983fc45-14fa-4cee-aa02-9ac392ed08ec/SAP-WM-Warehouse-Management-Beginning-to-Advanced-
 2. https://beyamooz.com/sap/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-pdf-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D8%A7%D9%86%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%DB%8C%D8%A7-mm-%D8%AF%D8%B1-sap

نرم افزار حسابداری sap

راهکارهای حسابداری مدیریت SAP، مجموعه‌ای جامع از ماژول‌ها است و برای مدیران اطلاعات لازم را فراهم می‌کند تا تصمیم‌گیری‌های بهینه‌تری در راستای بهبود عملکرد و بهینه‌سازی عملیات سازمان انجام دهند. این ماژول امکانات زیر را فراهم می‌کند: 

۱. کنترل و بازنگری فعالیت‌ها

۲. بررسی انحرافات از بودجه

۳. تحلیل و تفسیر علل انحرافات از بودجه

۴. تحلیل سودآوری

۵. مدیریت قیمت‌گذاری

با دانلود نرم‌افزار SAP ERP و استفاده از این ماژول‌ها می‌توانید به این امکانات دست یابید.

آموزش نرم افزار حسابداری sap

آموزش نرم‌افزار sap حسابداری به شما کمک می‌کند تا از طریق یادگیری این نرم‌افزار بتوانید به گزارش‌ها مالی و تحلیل دست یابید. مزایای آموزش حسابداری sap عبارت‌اند از: 

 • کنترل هزینه‌های اضافی
 • برنامه‌ریزی مراکز هزینه
 • مدیریت هزینه‌های واقعی سفارش‌های کالا
 • تحلیل بهای تمام شده محصول
 • تحلیل سودآوری

با خرید نرم‌افزار SAP ERP و ماژول نرم افزار حسابداری SAP می‌توانید پس از آموزش این نرم‌افزار از طریق لینک های زیر به استفاده از آن بپردازید.

https://lyndakade.ir/learning/sap-financials-essential-training-2022

آموزش نرم افزار حسابداری sap

آموزش نرم افزار حسابداری sap

نرم افزار sap عمران

نرم‌افزار SAP یکی از نرم‌افزارهای برجسته در زمینه تحلیل و طراحی سازه‌ها است که توسط شرکت Computers and Structures, Inc. (CSI) توسعه‌یافته است. این نرم‌افزار به‌عنوان یک ابزار قدرتمند برای تحلیل و طراحی انواع سازه‌های ساختمانی از جمله سازه‌های بتنی، فولادی، چوبی و پلی شناخته می‌شود. نرم‌افزار تحلیل و طراحی سازه SAP 2000 یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای مهندسی عمران است که بیش از ۳ دهه است که به کاربران خدمت می‌کند. این نرم‌افزار با ارائه ورژن‌های جدید هر ساله، همگام با پیشرفت علوم مهندسی به‌روز می‌شود. استفاده از رابط‌های گرافیکی قوی در SAP 2000، سبب شده است که کاربران از سهولت و محبوبیت استفاده از این نرم‌افزار لذت ببرند. این نرم‌افزار تمامی نیازهای یک مهندس طراح را در یک محیط کاربری یکپارچه فراهم می‌کند. همچنین، آموزش و یادگیری این نرم‌افزار بسیار آسان و سریع است. وجود قالب‌های آماده در نرم‌افزار، کمک به کاربران در مدل‌سازی طرح‌های پیچیده می‌کند و آن‌ها را در ایجاد مدل‌های دقیق و مؤثر سازه‌ها یاری می‌دهد.

نرم افزار مدیریتی sap

نرم‌افزار مدیریتی SAP، یکی از پیشروهای صنعت نرم‌افزارهای مدیریت شرکتی (ERP) است که توسط شرکت SAP SE توسعه‌یافته است. این نرم‌افزار شامل مجموعه‌ای گسترده از ماژول‌های مختلف است که برای مدیریت عملیات مالی، منابع انسانی، تولید، زنجیره تأمین، فروش و توزیع و… طراحی شده است. پیاده‌سازی نرم‌افزار SAP معمولاً یک فرآیند طولانی و پیچیده است که نیازمند تهیه، تنظیم و اجرای برنامه‌های خاصی است تا به طور کامل با فرایندهای سازمانی هماهنگ شود.

نرم‌افزار مدیریتی SAP در انواع مختلف صنایع از جمله تولید، خدمات، مالیات، خرده‌فروشی و غیره استفاده می‌شود و به‌عنوان یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای ERP در سراسر جهان شناخته می‌شود. SAP یک شرکت بزرگ و با مشتریان بسیار است که خدمات پشتیبانی و آموزش‌های گوناگونی را برای آنها ارائه می‌دهد. ه‌طورکلی، SAP یکی از قدرتمندترین و گسترده‌ترین نرم‌افزارهای ERP است که توسط سازمان‌ها برای بهبود فعالیت‌های مالی، منابع انسانی، تولید، فروش و دیگر عملیات استفاده می‌شود.

 نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان SAP

بر اساس نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتریان SAP می‌توانید نیازهای مشتریانتان را درک و پیش‌بینی کنید و با تحلیل و شناخت رفتارشان آنها را به مشتری وفادار برند خودتان تبدیل کرده تا اثربخشی فعالیت‌های فروش و بازاریابی شما بیشتر شود. با استفاده از ماژول مدیریت ارتباط با مشتریان SAP ، سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان به‌صورت زیر امکان‌پذیر است: 

 • ایجاد برنامه‌ریزی، سهمیه‌بندی، و پیش‌بینی فروش
 • تعیین اهداف فروش و بخش‌بندی مشتریان
 • مدیریت و نظارت بر ذخیره داده‌های مهم مربوط به مشتریان، محصولات، و رقبا
 • مدیریت نواحی فروش و تخصیص فروشندگان به نواحی مختلف
 • تعیین پورسانت برای عوامل فروش
 • مدیریت قراردادها و حساب‌ها
 • مدیریت فعالیت‌های عوامل فروش و ویزیت مشتریان
 • مدیریت فرصت‌ها
 • مدیریت استعلامات و سفارشات فروش
 • برنامه‌ریزی حساب‌ها به‌منظور برنامه‌ریزی و تنظیم درآمد، هزینه‌ها، و غیره
 • مدیریت فعالیت‌های فروش (مدیریت تماس‌ها و ایمیل‌ها و درخواست‌های مشتریان)
 • مدیریت فرصت‌ها (ایجاد برنامه‌های فروش با استفاده از تجزیه‌وتحلیل داده‌های برنامه‌ریزی شده)
 • تعیین کمپین‌های فروش (با قابلیت تاکتیک، هدف، و تاریخ)
 • مدیریت شکایات مشتریان
 نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان SAP

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان SAP

نرم افزار خدمات پس از فروش SAP

 با استفاده از ماژول خدمات پس از فروش SAP با حل مسئله مشتریان و افزایش ثبات سیستم و کیفیت خدمات به مشتریان را ترغیب به پشتیبانی برند خود کنید.

 از جمله اقداماتی که در زمینه خدمات پس از فروش می‌توان انجام داد عبارت است از: 

  • تعریف اقلام گارانتی
  • صدور دستور تعمیر و خدمات پس از فروش دوره‌ای
  • صدور دستور خدمات پس از فروش دوره‌ای
  • تعریف کمپین‌ها و اعمال تخفیفات ویژه
  • فراخوانی گروهی مشتریان برای تعویض/تعمیر ناشی از تشخیص وجود مشکل
  • محاسبه بهای تمام شده خدمات و کالا

نرم افزار sap logon

SAP Logon یک نرم‌افزار است که توسط SAP AG توسعه داده شده است و به کاربران امکان می‌دهد تا به سیستم‌های SAP اتصال برقرار کنند. این نرم‌افزار به‌عنوان یک واسط برای ورود به سیستم‌های SAP عمل می‌کند و اطلاعات احراز هویت کاربر را دریافت و به سرورهای SAP ارسال می‌کند تا اجازه دسترسی به سیستم‌های SAP را به کاربران بدهد. برای استفاده از SAP Logon، کاربران نیاز به داشتن اطلاعات احراز هویت خود (مانند نام کاربری و رمز عبور) دارند. پس از ورود به SAP Logon و واردکردن اطلاعات احراز هویت، کاربران می‌توانند به سیستم‌های SAP وصل شوند و از امکانات موجود در آنها استفاده کنند. معمولاً SAP Logon در محیط‌های سازمانی و کسب‌وکارها برای دسترسی به سیستم‌های SAP استفاده می‌شود و اطلاعات ورود به آن باید توسط مدیران سیستم تهیه و تنظیم شود. آموزش نرم افزار  sap logon را می توانید در این لینک مشاهده  کنید:

https://www.aparat.com/v/HYByD

قیمت نرم افزار sap

قیمت نرم‌افزار SAP متغیر است و به عوامل مختلفی از جمله نوع ماژول‌هایی که شما انتخاب می‌کنید، اندازه و پیچیدگی سازمان شما، نیازهای سفارشی‌سازی و پیاده‌سازی، و شرایط قرارداد با SAP بستگی دارد. به علاوه، SAP سیاست قیمت‌گذاری مختلفی برای مشتریان مختلف دارد که براساس این عوامل تعیین می‌شود. با این حال، معمولاً هزینه پیاده‌سازی و استفاده از SAP برای یک سازمان به عنوان یک سیستم ERP بزرگ، به طور کلی می‌تواند هزینه‌های بالایی داشته باشد و بسته به نیازهای ویژه شما، می‌تواند تا میلیون‌ها دلار برسد. در ادامه به بررسی قیمت نرم افزار sap S4/HANA و قیمت SAP BUSINESS ONE می پردازیم.

قیمت نرم افزار sap S4/HANA

قیمت برنامه‌های نرم‌افزاری S4/HANA معمولاً از ۲۵۰ هزار دلار (در سال اول) تا صدها میلیون دلار برای صدور مجوز و اجرا هزینه دارد. عواملی بر قیمت‌گذاری پیاده‌سازی SAP S/4 HANA تأثیر گذارند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

گزینه های استقرار

On-Premise: این روش سنتی استقرار است که در آن نرم‌افزار را روی سرورهای خود نصب می‌کنید. در این روش معمولاً یک‌بار هزینه مجوز برای نرم‌افزار می‌پردازید، اما هزینه‌های نگهداری آن را نیز باید در نظر بگیرید.

Cloud: در این روش شما می‌توانید یک استقرار ابری که عموماً مبتنی بر اشتراک است را انتخاب کنید و هزینه‌ای که شامل مجوز نرم‌افزار و هزینه میزبانی آن می‌شود را باید به‌صورت مستمر پرداخت کنید.

ترکیبی: برخی از سازمان‌ها ترکیبی از هر دو را انتخاب می‌کنند، شاید برخی از ماژول‌ها را در محل و برخی دیگر را در فضای ابری نگه دارند.

مدل های صدور مجوز

مجوزهای با نام کاربر: بسته به تعداد کاربران بر اساس نقش‌ها هزینه متفاوتی دارد.

مجوزهای موتور و اجزاء: جدا از مجوزهای مبتنی بر کاربر، سازمان‌ها ممکن است نیاز به پرداخت هزینه موتورها یا قطعات اضافی بر اساس نیازهای خاص خود را نیز داشته باشند.

ماژول ها

SAP S4/HANA از ماژول‌های مختلفی مانند امور مالی، منابع انسانی، مدیریت زنجیره تأمین و غیره تشکیل شده است. هزینه شما می‌تواند بر اساس نیاز سازمان به ماژول‌ها به طور قابل‌توجهی تغییر کند.

هزینه های مازاد

پیاده‌سازی: هزینه مشاوران، آموزش و سایر منابع موردنیاز راه‌اندازی و راه‌اندازی سیستم.

انتقال داده‌ها: اگر می خواهید از یک سیستم دیگر استفاده کنید ، ممکن است هزینه‌هایی جهت انتقال داده‌های موجود شما به SAP S/4HANA وجود داشته باشد.

توسعه سفارشی نرم افزار : در صورتی که به عملکردهای اضافی نیاز دارید که در خارج از جعبه در دسترس نیستند، ممکن است برای توسعه سفارشی نرم افزار مجبور باشید هزینه کنید.

تعمیر و نگهداری و پشتیبانی: هزینه‌های مستمر برای به‌روز نگه‌داشتن سیستم و حل هر گونه مشکل.

سخت‌افزار: برای راه‌حل‌های داخلی، ممکن است نیاز به سرمایه‌گذاری در سرورها، ذخیره‌سازی و سایر زیرساخت‌ها داشته باشید.

دسترسی غیرمستقیم

در ادامه نمونه‌ای از قیمت‌گذاری برنامه‌های نرم‌افزاری S4/HANA را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

هزینهOn-Premise (هزینه یک بار مصرف)ابری (اشتراک ماهانه)توضیحات
مجوز پایه1.000.000 دلار 100.000 دلار100.000 دلار –  20.000 دلاربر اساس تعداد کاربران، ماژول ها و سایر قابلیت ها
مجوزهای با نام کاربری4.000 دلار 1.500 دلار

هرکاربر

250 دلار 100دلار

هرکاربر

بسته به نقش کاربر متفاوت است
مجوز موتور و قطعات200.000 دلار 10.000 دلارشامل یا اضافیبه عنوان مثال، تجزیه و تحلیل پیشرفته، قابلیت های اینترنت اشیا
هزینه های پیاده سازی500.000 دلار 50.000 دلار100.000 دلار –  10.000 دلارهزینه های مشاور، آموزش و غیره
انتقال داده ها100.000 دلار 10.000 دلار50.000 دلار 5.000 دلاراگر از سیستم دیگری بخواهید داده ها را انتقال دهید.
توسعه سفارشی200.000 دلار 20.000 دلار100.000 دلار 10.000 دلاربرای عملکردهایی که خارج از جعبه در دسترس نیستند
تعمیر و نگهداری و پشتیبانی18-22٪ هزینه مجوز سالانهشامل یا اضافیپشتیبانی فنی مداوم
سخت افزار500.000 دلار 50.000 دلارN/Aفقط برای on-premise است. cloud  میزبانی می شود
به روز رسانی و ارتقاء50.000 دلار 5.000 دلارشاملبرای  on-premise ، بر اساس نسخه های جدید یا عملکرد

قیمت نرم افزار SAP Business One

اگر می‌خواهید بدانید قیمت نرم‌افزار SAP Business One چقدر است، باید بدانید که قیمت این نرم‌افزار ۵۶ دلار برای هر کاربر در ماه برای مجوز محدود و ۱۰۸ دلار برای هر کاربر در ماه برای مجوز حرفه‌ای است و به عوامل مختلفی چون سطح دسترسی، تعداد کاربر، عملکرد،گارانتی و … دارد.

در ادامه نمونه ای از قیمت گذاری برنامه های نرم افزاری SAP BUSINESS ONE را در جدول زیر مشاهده می کنید:

شروع کاردر حال رشدحرفه ایشرکتی
سطح دسترسی پلتفرم
تعداد کاربر10-450-11100-51500-101
افزودن اکستنشن
عملکرد پیشرفته
پلتفرم ادغام موجودتا 3تا 10نامحدودنامحدود
کاربر تجسم داده3کاربر10 کاربر20 کاربر
ارسال خودکار اسناد از طریق ایمیل
بهبود پلتفرم فصلی
ارتقاء سالانه رایگان
وبینارهای آموزشی تغییر خالص
تأثیر نقشه راه پلتفرمرای گیری انجمنرای گیری انجمنرای گیری انجمنشتاب نقشه راه
اشتراک ماهانه نرم افزار199 دلار هر کاربر199 دلار هر کاربر199 دلار هر کاربر199 دلار هر کاربر
یک بار اجرا با قیمت ثابت40,000 دلار4,000 دلار هر کاربر3,500 دلار هر کاربر3,000 دلار هر کاربر
گارانتی Go-Live90روزه120 روزه150 روزه
 1. روزه

سوالات متداول درباره نرم افزار سپ SAP

آیا ماژول های نرم‌افزار SAP در ایران هم قابل‌استفاده است؟

بله، این نرم‌افزار به‌صورت کامل تمام استانداردهای مالی کشور را پوشش داده و گزارش‌های مالی مختص ایران از جمله گزارشات فصلی خرید و فروش، گزارش امتناع و سایر گزارش‌های مالی مشابه را ارائه داده و در این نرم‌افزار قابل‌ اجرا و استفاده است.

پیاده‌سازی ماژول‌های نرم‌افزار SAP برای چه مجموعه‌هایی لازم است؟

پیاده‌سازی ماژول‌های نرم‌افزار SAP برای سازمان‌ها، مجموعه‌ها و شرکت‌هایی که به دنبال ارتقای سطح بهره‌وری خود هستند، ضروری است. همچنین برای مدیرانی که نیاز به تصمیم‌گیری در لحظه باتوجه‌به داده‌های موجود در سازمان را دارند، استفاده از این برنامه بسیار مفید و کاربردی است.

مفهوم گارانتی Go-Live چیست؟

گارانتی Go-Live در پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP که توسط تأمین‌کننده یا مشاوران ارائه می‌شود و متعهد می‌شود که سیستم ERP شما در زمان معینی به مرحله Go-Live می‌رسد و آماده استفاده و فعال‌شدن کامل سیستم در محیط تولیدی و قابل‌استفاده از آن برای تراکنش‌های روزانه است. به طور خلاصه، این گارانتی تضمین می‌کند که پروسه پیاده‌سازی به‌موقع و با موفقیت انجام شود.

آیا SAP توانایی ارتباط با راهکارهای مختلف یک کسب‌وکار را دارد؟

SAP ، نه‌تنها امکان ارتباط آنلاین و آفلاین با هر سیستمی را دارد؛ بلکه گزینه‌های متنوعی را برای ایجاد راهکارهای مختلف فراهم می‌کند.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی نرم‌افزار SAP و انواع کاربردهای نرم‌افزار SAP در مشاغل مختلف پرداخته شد. به طور کلی استفاده از نرم‌افزار sap راهکاری معتبر و مبتنی بر ابر است و برای مدیریت انواع کسب‌وکارها، شرکت‌ها، کشورها و ارزها استفاده می‌گردد. این نرم‌افزار دارای یک رابط کاربری بصری است که عملیات و گزارش‌دهی پیشرفته را تسهیل می‌کند و امکان ایجاد گزارش‌های پویا و مستندات جامع را فراهم می‌کند. این مقاله با بیان اهمیت و امکانات گسترده‌ی نرم‌افزار SAP به متخصصان و مدیران سازمان‌ها کمک خواهد کرد تا با مفهوم و کاربرد آن در مشاغل و صنایع مختلف، آشنا شده و تصمیم‌گیری منطقی‌تری برای انتخاب و استفاده از این نرم افزار داشته باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه