راهکارها

راهکارها

راهکارهای مکسا برای کسب و کارهای بزرگ ایرانی

در دنیای امروز مشتریان به دنبال شرکت‌هایی به عنوان تامین کننده هستند که بجای یک محصول یا نرم‌افزار، ترکیبی از محصولات مختلف را در کنار هم از یک شرکت تهیه نمایند تا بجای یک موضوع چندین موضوع آنها مرتفع گردد. یکی از خصوصیاتی که یک شرکت فعال در حوزه کنترل تردد و امنیت باید از آن برخوردار باشد ارائه راهکار متناسب با نیاز مشتری است که به آن  Solution Providing اطلاق می‌گردد. شرکت‌های Solution Provider همچون مکسا نسبت به تجهیزات و نرم‌افزارهای متعدد و همچنین برندهای مختلف اشراف فنی و توانمندی تامین دارند و می‌توانند متناسب با نیاز مشتری ترکیبی از راهکارها را ارائه نمایند. ارائه راهکارهای جامع توسط یک تامین کننده، می‌تواند از جهت تضمین حفظ یکپارچگی از جانب تامین کننده و عدم امکان متوجه نمودن تقصیربه دیگران برای مشتری بسیار حائز اهمیت باشد.

شرکت مهندسی مکسا در سال‌های اخیر موفق شده متنوع سازی وسیعی را در خدمات و تجهیزات قابل ارائه خود به مشتریان انجام دهد که شامل  گیت‌های تردد نفر شیشه‌ای و میله‌ای، درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای و جک‌دار، درب‌های اتوماتیک ریلی، راه‌بندهای خودرویی، دستگاه‌های کنترل تردد کارت، اثر انگشت، چهره و ترکیبی، قفل‌های ساده و چند حالته مقابل برقی، بولت و مگنت و تجهیزات مرتبط با امنیت، قفل، کنترلرهای مختلف برای درب‌ها، کنترل کننده‌های قفل، نرم‌افزارهای مختلف خارجی کنترل تردد، دوربین‌های مداربسته بسیار تخصصی و بسیار با کیفیت، راه‌بندهای ضد انتحار، نرم‌افزارهای تخصصی و بومی کنترل تردد، پذیرش مهمان، تردد کالا و تردد خودرو، سامانه‌های پلاک‌خوان، تجهیزات بازرسی اشعه ایکس و بدن، تجهیزات RFID تجهیزات کنترل تردد مرتبط با مدیریت آسانسور می شود.

شناسایی چهره بر اساس دوربین محیطی

بلیط یکبار مصرف الکترونیکی

مدیریت کنترل تردد آسانسور

یکپارچه سازی تجهیزات برندهای کنترل تردد

صحــــت عبور از گــــیت

مدیریت کنترل تردد پارکینگ

شناسایی چهره بر اساس دوربین محیطی​

در سال‌های اخیر و بخصوص بعد از همه‌گیری کرونا، شرکت‌های تولید کننده تجهیزات امنیتی تمرکز بسیار بالایی را صرف تحقیق و توسعه راهکارهای تشخیص چهره نمودند و از این حیث پیشرفت شگرفی در ارائه محصولات و تکنولوژی‌های شناسایی چهره بوجود آمد.یکی از این راهکارها، شناسایی چهره با استفاده از دوربین‌های محیطی و نظارتی سازمان است. در این روش تصاویر دوربین‌ها نظارتی مورد پردازش قرار گرفته و تصاویر صورت انسان‌ها از ویدئوهای گرفته شده استخراج می‌گردد.

مزایای شناسایی چهره از طریق دوربین‌های نظارت تصویری:
اشکالات شناسایی چهره از طریق دوربین‌های نظارت تصویری:
با توجه به جمیع نکات فوق، راهکار شناسایی چهره برای کاربردهای امنیبتی و حراستی سازمان به جهت تکمیل زنجیره حفاظتی سازمان و ایجاد قابلیت رجوع به آرشیو چهره‌های ثبت شده در مواقع ضروری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و اتکاء به آن به جهت ثبت تردد پرسنل برای سامانه حضور و غیاب در حال حاضر غیر منطقی به نظر می‌رسد.

بلیط یکبار مصرف الکترونیکی ​

در بسیاری از مکان‌های با کاربری عمومی، لازم است که بهره‌برداران با تهیه بلیط یا رزرو قبلی در آن محل حضور یافته و بتواند از امکانات آنجا استفاده نمایند. این مورد برای مکان‌هایی که به ویژه با ازدحام زیاد در مراجعه کنندگان مواجه باشند بسیار اهمیت داشته و استفاده از سامانه‌ای مکانیزه برای صدور و استفاده از بلیط الکترونیکی بسیار کارگشا بوده و نظم بسیار زیادی را در تردد افراد ایجاد می‌نماید. در سال‌های اخیر استفاده از بارکدهای دو بعدی یا QR برای رفع این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفته است.نکته بسیار مهم این است که بلیط صادر شده معمولا باید در یک بازه زمانی و مکانی خاص مورد استفاده قرار گیرد و فقط یک بار هم قابل استفاده باشد که این راهکار استفاده از بلیط الکترونیکی یک‌‌بار مصرف نامیده‌ می‌شود.

مزایای راهکار صدور و قرائت بلیط الکترونیکی یک‌بار مصرف:

اشکال اصلی استفاده از راهکار صدور و قرائت بلیط الکترونیکی:
شرکت مکسا با استفاده از راهکارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود توانسته است دو راهکار، برای مدیریت اشکالات استفاده از بلیط الکترونیکی یک‌بار مصرف را به صورت فنی و عملیاتی پیاده سازی نماید.این راهکارها باید به گونه‌ای عمل نماید که سرعت استفاده از آنها برای مکان‌هایی با تردد بالا همچون ورزشگاه‌های یا سالن‌های کنسرت یا نمایشگاه‌ها بسیار کاربردی باشد. به صورت خلاصه این راهکارها به گونه‌ای طراحی شده که با سرعت عمل بسیار بالایی همه تجهیزات احراز هویت با یک دستگاه پایه یا مستر ارتباط داشته و اطلاعات همه دستگاه‌های در زمان‌های کوتاه یا به صورت لحظه‌ای بروزرسانی شده و از طرفی بلیط‌های استفاده شده نیز به صورت لحظه‌ای به همه دستگاه‌ها اطلاع رسانی می‌‌گردد.همچنین در مواقعی همه تجهیزات با سروری محلی در ارتباط بوده و با آن به تبادل اطلاعات می‌پردازند و بلیط‌های جدید و مصرف شده در سرور محلی به صورت لحظه‌ای بروزرسانی شده و همه دستگاه‌های برای صدور مجوز تردد از این سرور محلی استعلام می‌گیرند. این راهکار فوق‌العاده می‌تواند به افزایش رضایت مراجعین به مکان‌های عمومی کمک نموده و از بی‌نظمی‌های احتمالی و همچنین سوء استفاده‌ها جلوگیری نماید.

مدیریت کنترل تردد آسانسور​

آسانسور در ساختمان‌های بزرگ نقشی مهم و حیاتی در بهره‌برداری از ساختمان دارد به ویژه در ساختمان‌هایی که طبقات خاصی در اختیار خانواده‌ها یا شرکت‌های مشخصی قرار دارد و دغدغه مهم این است که همه نتوانند به همه طبقات تردد نمایند.در این شرایط مدیریت ساختمان باید بتواند دسترسی‌ها را به طبقات مختلف ساختمان از طریق سامانه‌ کنترل تردد مدیریت نموده و از تردد افراد غیر مجاز به طبقاتی که اجازه تردد به آنها را ندارند جلوگیری نماید.

برخی از قابلیت‌های سامانه کنترل تردد آسانسور به شرح زیر است:

این سامانه به ویژه برای سازمان‌هایی که دیدگاه امنیتی داشته و می‌خواهند در هر شرایطی امکان مدیریت تردد افراد به طبقاتی که افراد حساس و مهم سازمان در آنها اقامت دارند می‌تواند بسیار مفید باشد. مکسا با تکیه بر توان فنی خود و با استفاده از راهکارهای برندهای مطرح دنیا، این قابلیت را برای ساختمان‌های بلند ارائه می‌نماید.

یکپارچه سازی تجهیزات برندهای کنترل تردد​

یکی از سیاست‌هایی که در دنیای تکنولوژی توسط تولیدکنندگان معمولا به کار گرفته می‌شود ایجاد وابستگی برای خریداران به محصولات تولید شده توسط برند آن‌ها است.در این روش به دلایل نرم‌افزاری و و سخت‌افزاری و با استدلال یکپارچگی و عدم امکان سازگاری با محصولات سایر برندها، شرکتی که تعدادی از یک محصول از یک برند را خریداری نموده را اجبار به ادامه استفاده تجهیزات آن برند می‌نمایند.
در این مسیر مشتری چنانچه بخواهد محصول دیگری را از برندی متفاوت و ناسازگار با برند فعلی استفاده نماید باید هزینه تعویض همه دستگاه‌های موجود خود را هم که معمولا تعداد بالایی است. تعویض نماید و این باعث تحمیل هزینه بسیار زیادی به مشتری می‌گردد.همچنین در برخی موارد یک برند دستگاهی با قابلیت‌های متناسب با نیاز مشتری و همچنین هزینه مناسب برای وی نداشته و مشتری قصد انتخاب دستگاهی از برند دیگر را دارد که به علت عدم سازگاری دستگاه‌ها با یکدیگر عملا امکان انتخاب از مشتری سلب می‌‌گردد.

در این راستا مکسا توانسته است با تولید یک نرم‌افزار بومی و تحصصی، امکان استفاده از دستگاه‌های چندین برند را در یک نرم‌افزار فراهم نموده و از تحمیل هزینه‌های بسیار به مشتری خودداری نماید.مکسا در حال حاضر برندهای مکسا در نرم‌افزار مدیریت تجهیزات و کارتخوان‌های خود امکان استفاده همزمان از دستگاه‌های کنترل تردد برندهای Suprema، Virdi و ZKTeco را فراهم نموده و در نظر دارد برندهای دیگری را نیز تحت پوشش نرم‌افزار خود قرار دهد. البته باید دقت نمود که معمولا در دستگاه‌های برندهای مختلف فقط در شناسایی کارت امکان یکپارچگی کامل وجود داشته و در سایر موارد در عین حال که دستگاه‌ها در یک بستر می‌تواننند کار کنند اما قالب چهره و اثر انگشت آنها متفاوت بوده و مدیر سیستم لازم است نسبت به تعریف چند قالب چهره یا اثر انگشت اقدام نماید.

صحــــت عبور از گــــیت​

یکی از دغدغه‌های مهم شرکت‌هایی که از گیت‌های کنترل تردد نفر استفاده می‌کنند دانستن این نکته مهم است که آیا فردی که تردد روی دستگاه ثبت تردد ثبت نموده از گیت عبور نموده است با خیر. پاسخ به این سوال از نظر سیستمی فرآیندی پیچیده بوده که مستلزم کنترل موارد بسیار زیادی است و به سادگی هم میسر نیست. 

مکسا با توجه به قابلیت‌های دستگاههای کنترل ترددی که روی گیت‌ها نصب می‌نماید و البته اغلب دستگاههای احراز هویت نصب شده روی گیت‌های سازمان‌ها هم این قابلیت را دارا هستند و همچنین با استفاده از راهکارهای نرم‌افزاری و از همه مهمتر ترکیب سیگنال سنسورهای نوری نصب شده روی گیت‌ها با دستگاه ثبت تردد، می‌تواند تا حد بسیار بالایی نسبت به تشخیص صحت عبور از گیت اقدام نماید.

 

در این راهکار ترکیب سیگنالی سنسورهای نوری سمت مقابل گیت(آن سوی گیت) با دستگاه ثبت تردد می‌تواند جهت تشخیص عبور از گیت مورد استفاده قرار گیرد.
این موضوع توسط بسیاری از از شرکت‌های ارائه کننده گیت‌های کنترل تردد در کشور به مشتریان قول داده می‌شود اما تقریبا در هیچ کجا این موضوع به صورت کاربردی و عملیاتی به نتیجه مطلوب منجر نشده و از این حیث متقاضی اصلی صحت عبور که معمولا حراست سازمان‌ها است را نسبت به انجام آن با تردید مواجه می‌سازد.

خوشبختانه مکسا توانسته است با اجرای این موضوع در یکی از بزرگترین پروژه‌های کنترل تردد کشور، تجربه منحصر بفردی را در این رابطه بدست آورده و از این حیث مورد اعتماد بسیاری از شرکت‌هایی قرار گیرد که دغدغه صحت عبور از جانب حراست سازمان را داشته‌اند.

مدیریت کنترل تردد پارکینگ​

در سازمان‌ها مدیریت تردد خودرو به پارکینگ معمولا با چالش‌های متعددی مواجه است. کمبود فضای پارک و همچنین مشخص نشدن تعداد پارکینگ باقیمانده و همچنین تعداد خودروی پارک شده در طبقات و همچنین مدت زمان توقف یک خودرو در پارکینگ از چالش‌های حراست سازمان‌های برای نظارت دقیق‌تر بر پارکینگ‌ها است. مکسا با استفاده از راهکارهای ترکیبی سخت‌افزار و نرم‌افزاری توانسته است تا حد بسیاری این دغدغه‌ها رو پوشش دهد:

برخی از راهکارهای کسرا جهت مدیریت تردد به پارکینگ‌های سازمانی به شرح زیر است:

در این راهکار که برای پرسنل سازمان و افرادی که به صورت مداوم به پارکینگ سازمان تردد می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرد در مبادی ورودی و خروجی سازمان آنتن‌های برد‌بلند که از تکنولوژی RFID استفاده می‌نمایند نصب شده و همچنین تعدادی تگ خودرویی نیز به حراست سازمان داده می‌شود تا از مسیر آنها روی شیشه جلو خودروهایی مچاز به تردد به پارکینگ نصب گردد.

حراست سازمان نیز از طریق یک رابط نرم‌افزاری تگ‌های خودرویی مجاز را در بازه‌های تاریخی مجاز شده در نرم‌افزار مدیریت تجهیزات RFID تعریف می‌نماید.

مزایای استفاده از تکنولوژی RFID جهت مدیریت تردد به پارکینگ‌های سازمانی:
اشکالات استفاده از تکنولوژی RFID جهت مدیریت تردد به پارکینگ‌های سازمانی:

در این راهکار با استفاده از تعبیه دوربین پلاک‌خوان در مبادی تردد پارکینگ‌های سازمانی و همچنین استفاده از رله تحت شبکه جهت ارسال فرمان باز شدن به راه‌بندهای خودرویی و همچنین استفاده از نرم‌افزارهای مرتبط، مدیریت پارکینگ توسط حراست سازمان صورت می‌پذیرد.

مزایای استفاده از سامانه پلاک‌خوان جهت مدیریت تردد به پارکینگ‌های سازمانی:

معایب استفاده از سامانه پلاک‌خوان جهت مدیریت تردد به پارکینگ‌های سازمانی: