هویت دیجیتال digital indentity چیست و چه کاربردهایی دارد؟

هویت دیجیتال digital indentity چیست و چه کاربردهایی دارد؟
با توجه به این که امروزه تکنولوژی پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته است، افراد برای فعالیت در وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی گوناگون به داشتن یک هویت دیجیتال احتیاج دارند. به طور کلی هویت دیجیتالی و سه دسته تقسیم می ‌شود که هر یک نقاط قوت و ضعفی دارند. مراقبت از این هویت اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت تا اطلاعات شما به هیچ عنوان فاش نشود.

راهنمای مطالعه

از آن جایی که امروزه در سطح جهان تکنولوژی پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته استفاده از هویت دیجیتال نیز بسیار گسترده شده است. ممکن است روزانه هویت دیجیتال به گوش شما خورده باشد، اما با معنی و مفهوم آن آشنا نباشید. به طور کلی digital indentity شامل اطلاعات یک فرد و یا سازمان است که در دنیای دیجیتال و در تعامل با سایت‌ها و همچنین پلتفرم‌های گوناگون مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در این مقاله به طور کامل درباره هویت دیجیتال با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر تا پایان با ما همراه باشید.

منظور از هویت دیجیتال چیست؟

همان طور که گفتیم digital indentity شامل برخی اطلاعات مربوط به یک انسان و یا یک سازمان است. این اطلاعات شامل ویژگی‌های هویتی خواهد بود. به عنوان مثال اثر انگشتی که شما برای باز کردن گوشی خود از آن استفاده می ‌کنید و همچنین رمز عبور و گذرواژه ‌ای که برای ورود به سایت‌های گوناگون به کار می ‌برید نمونه‌ های بارزی از هویت دیجیتالی شما است. در حال حاضر بسیاری از سایت‌ها و سازمان‌ها به منظور قرار دادن خدمات خود در اختیار افراد از هویت دیجیتالی آنان استفاده می ‌کنند. از جمله اطلاعاتی که در دنیای دیجیتال به منظور شناسایی شما مورد استفاده قرار می ‌گیرد می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 •   نام‌ کاربری
 •   گذرواژه
 •   اثر انگشت
 •   آدرس آی پی
 •   تاریخ تولد
 •   سابقه فعالیت در فضای اینترنت
 •   سایر مشخصات هویتی
منظور از هویت دیجیتال چیست؟

منظور از هویت دیجیتال چیست؟

اهمیت وجود هویت دیجیتال ‌چیست؟

با توجه به این که امروزه تکنولوژی در زندگی انسان نقش پر رنگی دارد، وجود هویت دیجیتال نیز اهمیت زیادی خواهد داشت. هویت دیجیتالی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. معمولاً تمامی انسان‌ها از این نوع هویت برخوردار هستند، اما قطعاً پیشرفت در این زمینه علاوه بر داشتن مزایا با معایبی نیز همراه است. به عنوان برخی از مهمترین مزایای هویت دیجیتال می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود‌.

 1. به کمک این نوع هویت امکان ایجاد حساب در سایت‌ها و پلتفرم‌های گوناگون وجود دارد.
 2. برخی از سازمان‌ها به منظور ارائه یک تجربه خاص بر اساس شخصیت اشخاص از این نوع هویت استفاده می‌ کنند.
 3. امکان دسترسی به سیستم‌های بانکی از طریق هویت دیجیتال امکان‌پذیر است.
 4. در گذشته برای حمل مدارک هویتی خود به کاغذهای زیادی احتیاج داشتید، اما در حال حاضر تنها به یک گوشی نیاز دارید.
 5. از آن جایی که در هویت دیجیتالی نیازی به کاغذ نیست، این امر به حفظ محیط زیست نیز کمک خواهد کرد.

با توجه به این که هویت دیجیتالی در زندگی انسان‌ها نقش موثری دارد، می ‌توان گفت که این نوع هویت به یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی انسان تبدیل شده است. معمولاً وجود digital indentity در زندگی هر شخصی ضروری است. برای حفظ حریم خصوصی هویت خود در دنیای دیجیتال می ‌توانید از روش‌های جدیدی که امروزه وجود دارد استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره روش های جعل اثرانگشت + بررسی حکم جعل اثر انگشت

هویت دیجیتال به چند دسته تقسیم می ‌شود؟

به طور کلی هویت دیجیتالی را می ‌توان به سه گروه تقسیم کرد. هر یک از این گروه ‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

هویت متمرکز

به عنوان رایج‌ ترین و سنتی‌ ترین نمونه هویت می ‌توان به هویت متمرکز اشاره کرد. در هویت متمرکز یک سازمان واحد مسئول تثبیت و همچنین مدیریت هویت افراد است.

در این هویت پذیرش به ارزش‌ ارائه شده و اعتماد نیز به روش احراز هویت و مالکیت سیستم بستگی خواهد داشت. از نقاط قوت هویت متمرکز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود.

 •   ‌ پیاده سازی هویت برای اهداف خاص
 •   بررسی سازماندهی شده داده های هویتی

اگر چه هویت متمرکز دارای مزایایی است، اما با چالش‌‌هایی نیز روبرو است که عبارتند از:

 •   پایین بودن کنترل کاربری
 •   مسئولیت پذیری و ریسک پذیری بالا و در نهایت افزایش امکان سو استفاده

هویت فدرالی

در هویت فدرالی این نقش بین سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف تقسیم می ‌شود تا اعتماد سازی صورت بگیرد. در این نوع هویت پذیرش به ثبات رابطه بر اساس اعتماد بستگی دارد. اعتماد نیز به نحوه احراز هویت و مالکیت سیستم بستگی خواهد داشت.

از مهمترین نقاط قوت هویت فدرالی می‌ توان موارد زیر را نام برد.

 •   کارایی بالاتر در سازمان‌های مختلف
 •   امکان دسترسی به طیف گسترده ‌ای از خدمات

برخی از چالش‌های هویت فدرالی شامل موارد زیر می ‌گردد.

 •   پایین بودن کنترل کاربری
 •   بالا بودن پیچیدگی های  فنی و حقوقی

هویت غیر متمرکز

در هویت متمرکز افراد به طور مستقیم به داده و اطلاعات خود دسترسی دارند و می ‌توانند آن ها را کنترل کنند. در این هویت پذیرش به مراحل اولیه قرارداد و اعتماد نیز به مدل‌ها و الگوریتم‌های اعتماد بستگی دارد.

به عنوان برترین نقاط قوت هویت غیر متمرکز می ‌توان موارد زیر را نام برد.

 •   افزایش کنترل کاربران
 •   کاهش حجم اطلاعات هویتی ذخیره شده در سازمان‌های گوناگون

در هویت غیر متمرکز نیز چالش‌هایی وجود خواهد داشت که برخی از آن ها عبارتند از:

 •   پیچیده ‌تر بودن پذیرش و مشارکت
 •   پیچیده‌ تر بودن مسئولیت پذیری
اهمیت وجود هویت دیجیتال ‌چیست؟

اهمیت وجود هویت دیجیتال ‌چیست؟

انواع مدل‌های سیستم احراز هویت

در حال حاضر احراز هویت با استفاده از روش‌های گوناگونی انجام می ‌شود. هر یک از این روش‌ها، ویژگی‌های منحصر به فردی داشته و انجام آن‌ها با اهداف شرکت مرتبط خواهد بود. با استفاده از احراز هویت میزان اعتبار یک شخص و یا یک سازمان تعیین می ‌شود. به عنوان مثال اعتبار یک شخص در یک وب سایت، از طریق رمز عبور او مشخص خواهد شد. همان طور که گفتیم احراز هویت از طریق روش‌های گوناگونی انجام می‌ گردد که این روش‌ها شامل موارد زیر می ‌شود.

احراز هویت بیومتریک

به عنوان بهترین روش احراز هویت می ‌توان به شیوه بیومتریک اشاره کرد. در این روش برای احراز هویت از اثر انگشت، صدا، اجزای صورت، رنگ چشم و غیره استفاده می‌ شود. این روش علاوه بر این که اعتبار بسیار بالایی دارد مدت زمان ورود کاربران به سایت‌ها و پلتفرم‌ها را نیز کاهش می ‌دهد.

سیستم احراز هویت مبتنی‌ بر گواهی

در این روش احراز هویت افراد با استفاده از دستگاه‌ ها و سرورهای گوناگون انجام می ‌شود. این گواهی از یک کلید عمومی و امضای شخص صادر کننده گواهی برخوردار است. این گواهی در زندگی امروز انسان ها همانند یک گواهینامه رانندگی است.

احراز هویت مبتنی بر رمز عبور

معمول‌ ترین روشی که افراد در دنیای دیجیتال از آن استفاده می ‌کنند، احراز هویت با استفاده از رمز عبور است. در این روش لازم است که شما نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید. هنگامی که هر دو عنصر نام کاربری و رمز عبور تایید شد شخص اجازه دسترسی را خواهد گرفت. با توجه به گسترده بودن سایت‌ها و پلتفرم‌ها ممکن است که افراد این دو عنصر را فراموش کنند و در این مواقع از گزینه فراموشی رمز عبور استفاده خواهند کرد. طبق تحقیقات انجام شده تنها ۵۴ درصد از کاربران از رمز‌‌های متفاوت استفاده می‌ کنند.

احراز هویت چند عاملی (MFA)

در این روش به منظور احراز هویت از دو یا چند روش مستقل استفاده خواهد شد.‌ استفاده از این روش تضمینی برای پیشگیری از جعل هویت شما خواهد بود. از مشکلات این روش آن است که اگر افراد سیم کارت خود را گم کنند نمی ‌توانند کد احراز هویت خود را دریافت نمایند.

احراز هویت دو مرحله ای (FA2)

در احراز هویت تک مرحله ‌ای امکان هک شدن کاربر وجود دارد. در احراز هویت دو مرحله ‌ای امنیت حساب شما به میزان قابل توجهی افزایش می ‌یابد.

چالش‌هایی که در حوزه هویت دیجیتال وجود دارد چیست؟

حوزه هویت دیجیتال نیز مانند هر حوزه دیگری با چالش‌های مواجه است. برخی از چالش‌های هویت دیجیتالی شامل موارد زیر می ‌گردد.

 1. عدم وجود استراتژی مدیریت تحول سازمانی: از آن جایی که مدیریت تحول سازمانی بر قسمت‌های مختلف یک سازمان تاثیرگذار است، می ‌توان گفت که این عامل به عنوان یکی از چالش‌های حوزه هویت دیجیتالی به شمار می ‌رود.
 2. عدم وجود تخصص: از دیگر چالش‌های این حوزه می ‌توان به کافی نبودن تخصص کارکنان اشاره کرد.
 3. تکامل مستمر نیاز های مشتری: یکی از چالش‌های حوزه هویت دیجیتالی تغییراتی است که درخواست مشتریان به وجود آمده است. سازمان‌های گوناگون برای‌ پیاده کردن فناوری‌های گوناگون در حوزه دیجیتال باید مطابق با خواسته مشتریان پیش بروند.
 4. مقاومت درونی در برابر تحول: همان طور که می‌ دانید برخی از انسان‌ها در مقابل تغییرات با ناراحتی مواجه می ‌شوند، به همین جهت ممکن است در برابر تحولات گوناگون مقاومت‌هایی را از خود نشان بدهند. بنابراین یکی از چالش‌های این حوزه مقاومت در برابر تحولات است.
 5. نگرانی های امنیتی: در صورتی که از داده‌ها و اطلاعات یک سازمان مراقبت نشود این چالش ایجاد خواهد شد. نگرانی‌های امنیتی می ‌تواند مشکلات بزرگی را ایجاد کند.
 6. محدودیت های بودجه ای: یکی دیگر از چالش‌های این حوزه بالا بودن هزینه‌های آن است.
 7. نرم‌افزار ها و فناوری های پیچیده: با توجه به این که امروزه نرم‌افزارهای پیچیده ‌ای در سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد، ممکن است افراد در این حوزه با چالش‌هایی مواجه شوند.
 8. پذیرش ابزارها و فرآیندهای جدید: ‌ همان طور که می ‌دانید تکنولوژی همواره در حال پیشرفت است و همه ساله ابزارهای جدیدی مشاهده می ‌شود. کارمندان برای فراگیری این ابزارها باید مدت زمانی را صرف آموزش مهارت‌ها کنند.
 9. تغییر نیاز های مشتری: سازمان‌ها باید خواسته و نیاز مشتریان خود را در نظر بگیرند. در صورتی که یک ارگان نیاز مشتریان را در نظر نگیرد ممکن است مشکلات زیادی به وجود بیاید.
 10. ذهنیت فرهنگی: سازمان‌هایی که از سیستم‌های قدیمی استفاده می ‌کنند معمولاً دارای ذهنیت سنتی هستند. وجود ذهنیت جدید و فرهنگی در سازمان‌ها اهمیت زیادی دارد و در صورت عدم وجود آن مشکلاتی پیش خواهد آمد.
چالش‌هایی که در حوزه هویت دیجیتال وجود دارد چیست؟

چالش‌هایی که در حوزه هویت دیجیتال وجود دارد چیست؟

روش های محافظت از هویت دیجیتال چگونه است؟

محافظت از هویت دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد. اکنون برخی از روش‌های محافظت از هویت دیجیتال را شرح خواهیم داد که شامل موارد زیر می ‌شود.

استفاده از گذرواژه‌های خاص

اگر صاحب کسب و کار هستید باید با استفاده از گذرواژه‌های منحصر به فرد از حساب‌های خود در پلتفرم‌های گوناگون محافظت کنید. بهتر است که گذرواژه‌ ها را به صورت دوره‌ ای تغییر بدهید.

خودداری از به اشتراک گذاشتن اعتبارات سیستم با سایر افراد

 به هیچ عنوان نام کاربری و رمز عبور خود را بر اختیار دیگران قرار ندهید. بهترین کار این است که دسترسی خودکار به سیستم را با سایر افراد به اشتراک بگذارید.

عدم استفاده از وای فای عمومی

به هیچ عنوان از شبکه‌های وای فای عمومی و اینترنت محافظت نشده استفاده نکنید.

به روز رسانی نرم‌افزارها

به روز رسانی نرم‌افزارها سبب افزایش امنیت حساب شما خواهد شد.

مهمترین مزایای استفاده از هویت دیجیتال چیست؟

به عنوان مهمترین مزایای هویت دیجیتال می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 •   امکان ساختن حساب در تمامی سایت‌ها و پلتفرم‌ها
 •   امکان دسترسی به سیستم‌های بانکی
 •   عدم نیاز به حمل مدارک کاغذی و حفظ محیط زیست
 •   مبارزه با کلاهبرداری
 •   عدم نیاز به حضور فیزیکی در سازمان‌های مختلف

استفاده از هویت دیجیتال چه معایبی برای افراد و سازمان‌ها دارد؟

اگر چه هویت دیجیتالی از مزایای بسیار خوبی برخوردار است، اما قطعاً معایبی نیز دارد. معایب هویت دیجیتال شامل موارد زیر خواهد شد.

 •   خطر سو استفاده از اطلاعات هویتی و هک شدن حساب افراد و سازمان‌ها
 •   نگهداری از حجم بسیار زیادی از داده‌ ها
 •   عدم دسترسی به حساب در صورت وجود مشکلات فنی
 •   امکان نظارت دولت بر فعالیت کاربران از طریق هویت دیجیتال
استفاده از هویت دیجیتال چه معایبی برای افراد و سازمان‌ها دارد؟

استفاده از هویت دیجیتال چه معایبی برای افراد و سازمان‌ها دارد؟

سوالات متداول پیرامون هویت دیجیتال

ممکن است برخی از افراد در رابطه با هویت دیجیتال با سوالاتی مواجه شوند. اکنون برخی از این سوالات را مطرح خواهیم کرد.

1. digital indentity چیست؟ digital indentity یا هویت دیجیتال به اطلاعات یک شخص یا سازمان اطلاق می ‌گردد.

2. هویت دیجیتال شامل چند دسته است؟ هویت متمرکز، هویت فدرالی، هویت غیر متمرکز

3.  رایج ‌ترین روش احراز هویت در دنیای دیجیتال کدام است؟ احراز هویت با استفاده از رمز عبور

جمع بندی

با توجه به این که امروزه تکنولوژی پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته است، افراد برای فعالیت در وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی گوناگون به داشتن یک هویت دیجیتال احتیاج دارند. به طور کلی هویت دیجیتالی و سه دسته تقسیم می ‌شود که هر یک نقاط قوت و ضعفی دارند. مراقبت از این هویت اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت تا اطلاعات شما به هیچ عنوان فاش نشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه