سرور دوربین مداربسته چیست؟ خرید و قیمت انواع سرور دوربین مداربسته

سرور دوربین مداربسته چیست؟ خرید و قیمت انواع سرور دوربین مداربسته
در این مقاله از وب‌سایت مکسا تلاش شد تا مطالبی در خصوص سرور دوربین مدار بسته، انواع سرور، تفاوت‌های سرور دوربین مداربسته با nvr ، نحوه نصب و راه اندازی سرور دوربین مداربسته و عوامل موثر بر قیمت سرور دوربین مدار بسته بیان کنیم. با توجه به بیان تفاوت بین سرور دوربین مداربسته و دستگاه ضبط تصویر nvr نمی‌توان به طور قطع گفت که سرور بهتر است یا nvr و هر سازمان متناسب با نیاز خود و بررسی مزایا و معایب هر یک از این دو سیستم می‌تواند بهترین انتخاب برای راه‌اندازی سیستم نظارتی را داشته باشد. امیدواریم با مطالعه این مقاله موفق به انتخاب بهترین سرور دوربین مداربسته شوید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا ضمن مطالعه این مقاله، نظرات خود را برای بهبود مطالب وب‌سایت مکسا با ما در میان بگذارید.  

راهنمای مطالعه

سرور دوربین مداربسته همانند سیستم کامپیوتری یا شبکه برای ذخیره‌سازی فیلم های ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود. سرور دوربین مدار بسته به عنوان یک رایانه سرور داده‌های تصویری را مدیریت کرده و از قدرت پردازشی بالایی نیز برخوردار است. سرور دوربین مدار بسته ظرفیت ذخیره‌سازی بالاتری در مقایسه با دستگاه ضبط تصاویر از جمله nvr دارد. در این مقاله از وب سایت مکسا ضمن پاسخ به سوال سرور دوربین مداربسته چیست؟ اطلاعاتی در خصوص انواع سرور دوربین مدار بسته، ویژگی‌های سرور دوربین مداربسته و قیمت سرور دوربین مدار بسته بیان می‌کنیم تا با استفاده از آن بتوانید بهترین انتخاب را برای خرید انواع سرور دوربین مداربسته تجربه کنید.

maxa cta cctv 02178756000

معرفی سرور دوربین مدار بسته

سرور دوربین مدار بسته اشاره به سیستم کامپیوتری دارد که به عنوان سرویس‌دهنده اصلی برای ارائه خدمات به سایر سیستم‌ها به طور دائم در دسترس است و با ذخیره و بازیابی اطلاعات تصویری دوربین‌های مداربسته برای کنترل و مدیریت سیستم نظارتی کاربرد دارد. تا پیش از روی کار آمدن دستگاه ضبط تصاویر nvr از سرور دوربین مداربسته برای انتقال تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته استفاده می شد. اما امروزه در دوربین‌های مداربسته تحت شبکه از دستگاه ضبط تصویر nvr برای ذخیره‌سازی تصاویر استفاده می‌شود. اما با این حال عواملی همچون پردازش‌های قوی، نیاز به ظرفیت بالای سرور برخی سازمان‌ها تمایل به استفاده از سرور را دارند.

در واقع سرور به کامپیوتر قدرتمندی اشاره دارد که توانایی پردازش‌های بالا را دارد و به دلیل هزینه بالای آن اغلب برای استفاده در سیستم‌های دوربین مداربسته کاربرد ندارد. به طور معمول از سرور برای مدیریت شبکه کامپیوتری بزرگ استفاده می‌شود. اما برخی مواقع نیر در سیستم‌های نظارتی و دوربین مداربسته نیز سرور از طریق شبکه اطلاعات تصویری را دریافت می‌کند. به طور کلی سرور در سیستم دوربین مداربسته وظیفه ضبط و مدیریت و نگهداری تصاویر را بر عهده دارد.

بیشتر بخوانید: خرید انواع دوربین مداربسته + لیست قیمت دوربین مداربسته

کاربرد سرور دوربین مدار بسته چیست  

سرور دوربین مدار بسته کاربردهای متعددی در سیستم‌های نظارتی و امنیتی دارد. این سرورها عموماً در محیط‌های بزرگ و پیچیده که نیاز به مدیریت و ضبط تصاویر دوربین‌های مداربسته را دارند، استفاده می‌شوند. در ادامه به برخی از کاربردهای سرور دوربین مداربسته اشاره شده است.

1.مدیریت و ذخیره‌سازی تصاویر: سرور دوربین مدار بسته برای مدیریت و ذخیره‌سازی تصاویر ویدیویی ضبط شده با دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود. این سرورها قابلیت ضبط، ذخیره تصاویر و امکان دسترسی به تصاویر ضبط شده را برای انواع دوربین‌ مداربسته فراهم می‌کنند.

2.پخش و مشاهده زنده تصاویر: سرور دوربین مدار بسته به عنوان یک بستر نمایش و پخش تصاویر، به کاربران اجازه می‌دهد تا تصاویر زنده دوربین‌های مداربسته را در لحظه مشاهده کنند. این امکان برای نظارت و امنیت در زمان واقعی بسیار حیاتی است.

3.مدیریت از راه دور: سرور دوربین مداربسته به اپراتورها و مدیران امکان مدیریت و کنترل سیستم نظارتی از راه دور را می‌دهد. این ویژگی به اپراتورها امکان می‌دهد از هر مکانی به سرور دسترسی داشته و تنظیمات، تصاویر ضبط شده، نمایش تصاویر و سایر عملیات را مدیریت کنند.

4.امنیت و رمزنگاری: سرور دوربین مدار بسته معمولاً قابلیت‌های امنیتی متنوعی را ارائه می‌دهد که به‌طور معمول شامل رمزنگاری تصاویر، کنترل دسترسی کاربران، ضبط تاریخچه ورود و خروج و سایر ویژگی‌های امنیتی است که موجب افزایش امنیت سیستم نظارتی می شود.

5.تحلیل تصاویر: برخی سرورهای دوربین مداربسته امکانات تحلیل و پردازش تصاویر را نیز دارند. این امکانات شامل تشخیص حرکت، تشخیص‌چهره، تحلیل ترافیک و سایر الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌شود.

مشخصات فنی سرور دوربین مداربسته  

سرور دوربین مدار بسته مناسب براساس نوع دوربین مداربسته به طور کلی شامل مشخصات فنی خاصی می‌شود که در ادامه به مهم ترین این مشخصات اشاره شده  است.

سرعت پردازش بالا

ویدئوهای ضبط با دوربین‌های مداربسته نیاز به امکانات پردازشی قوی دارند که سرور می‌تواند به عنوان منبع خوب کمک کننده باشد.

حافظه ذخیره‌سازی بالا

سرور دوربین مدار بسته با حافظه ذخیره‌سازی بالا نیز یکی از فاکتورهای مهم برای تسهیل روند پردازش ویدئوها به شمار می‌رود.

امکان ذخیره‌سازی بالا

اغلب دوربین های مداربسته با ضبط مداوم تصاویر و ویدئوها، نیاز به فضا و زمان کافی برای ذخیره‌سازی داده دارند. هاردیسک‌های سرور دوربین مداربسته با ظرفیت ذخیره سازی بالا این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند.

مجهز به کارت شبکه

برای انتقال داده‌های تصویری از دوربین مداربسته به سرور نیاز به کارت شبکه با سرعت بالا است.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع کارت شبکه سرور HP | بررسی مزایا و معایب کارت شبکه سرور اچ پی

مهم‌ترین ویژگی‌های سرور دوربین مداربسته کدام‌اند؟  

سرور دوربین مدار بسته براساس نوع دوربین مداربسته و برنامه‌های نصب شده روی آن شامل ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی است که در ادامه به مهم‌ترین این ویژگی‌ها پرداخته‌ایم.

ذخیره‌سازی تصاویر

تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته به صورت مستقیم روی سرور ذخیره می‌شوند یا اینکه می‌توان از طریق شبکه به سرور ارسال کرد و سرور دوربین مداربسته امکان ضبط وذخیره‌سازی تصاویر را برای کاربران فراهم کرده است.

امکان پشتیبانی از انواع دوربین مداربسته

سرور دوربین مدار بسته از انواع دوربین پشتیبانی می‌کند و با اتصال به انواع دوربین آنالوگ، دیجیتال یا تحت شبکه تصاویر با کیفیتی را ضبط و ذخیره‌سازی می‌کند.

کنترل دسترسی کاربران

ویژگی کنترل دسترسی کاربران در از طریق سرور دوربین مداربسته برای فراهم شده و مدیران سازمان می‌توانند با استفاده از این ویژگی تعیین کنند که کدام کاربران اجازه دسترسی به تصاویر را خواهند داشت یا بالعکس. 

توانایی تشخیص حرکت

با نصب برخی برنامه‌های کاربردی و نرم افزارها بر روی سرور دوربین مداربسته می‌توان دوربین‌ها را به گونه‌ای تنظیم کرد که به محض شناسایی و یا تشخیص حرکت شروع به فیلمبرداری از محیط کنند. این ویژگی بر روی اغلب دوربین‌های مداربسته فعال می‌شود تا دوربین به طور خودکار  عملیات ضبط تصاویر را با تشخیص حرکت آغاز کنند.

امکان اتصال به شبکه و پشتیبانی از انواع پروتکل شبکه

سرور دوربین مدار بسته که تحت عنوان دوربین‌های تحت شبکه نیز شناخته می‌شوند امکان اتصال به شبکه را دارند و از این طریق به دوربین‌های مداربسته متصل شده و به تصاویر دسترسی دارند. همچنین سرور دوربین مداربسته با پشتیبانی از انواع پروتکل شبکه روند ارسال تصاویر به سرور را نیز تسهیل می‌کنند.

کنترل از راه دور

با نصب نرم افزارهای جانبی روی سرور دوربین مداربسته امکان نظارت و کنترل از راه دور از طریق اتصال به اینترنت نیز فراهم می‌شود، به طوری که کاربران از هر مکان و در هر زمانی به تصاویر دوربین مداربسته دسترسی خواهند داشت. با توجه به نوع سرور دوربین مداربسته امکانات سخت‌افزاری متفاوتی نیز در در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: دستگاه دوربین مدار بسته چیست و چه انواعی دارد؟ معرفی کامل دستگاه ضبط دوربین مدار بسته

انواع سرور دوربین مداربسته کدام است؟   

سرورهای دوربین مداربسته در انواع مختلفی وجود دارند، که هرکدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند. در ادامه، برخی از انواع رایج سرور دوربین مدار بسته را بیان می‌کنیم.

سرور ضبط مرکزی: این نوع سرور جایگاه مرکزی را در سیستم دوربین مداربسته دارد و وظیفه ضبط و ذخیره تصاویر را بر عهده دارد. دوربین‌های مداربسته به این سرور متصل می‌شوند و تصاویر ضبط شده را به آن ارسال می‌کنند. این سرورها معمولاً در محل مرکزی مانند اتاق سرور نصب می‌شوند.

سرور مدیریت ویدئو: این سرور وظیفه مدیریت و کنترل سیستم دوربین مداربسته را دارد و قابلیت مشاهده زنده تصاویر، ضبط و بازیابی تصاویر، تنظیمات دوربین‌ها، مدیریت کاربران و سایر وظایف مدیریتی را فراهم می‌کند. سرورهای مدیریت ویدئو معمولاً دارای واسط کاربری گرافیکی (GUI) قدرتمندی هستند و به اپراتورها امکان مدیریت سیستم را به راحتی می‌دهند.

سرور توزیع ویدئو: این نوع سرور برای توزیع تصاویر زنده و ضبط شده از دوربین‌های مداربسته به دیگر سیستم‌ها و دستگاه‌ها استفاده می‌شود. سرور توزیع ویدئو معمولاً وظیفه انتقال اطلاعات ویدئویی را بر عهده دارد و امکان استفاده از تصاویر در مکان‌های دیگر را فراهم می‌کند.

سرور تحلیل تصویر: این سرورها دارای قابلیت‌های پیشرفته تحلیل تصویری هستند. آنها با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و تشخیص تصویر، امکاناتی مانند تشخیص حرکت، تشخیص چهره، تحلیل ترافیک و سایر قابلیت‌ها را فراهم می‌کنند. این سرورها می‌توانند به ایجاد سیستم‌های هوشمند نظارتی کمک کنند.

سرور ذخیره‌سازی: این نوع سرورها وظیفه ذخیره‌سازی تصاویر ضبط شده از دوربین‌های مداربسته را دارند. سرور ذخیره سازی فضای ذخیره‌سازی قابل توسعه‌ای را فراهم می‌کند و امکان مدیریت و بازیابی تصاویر ضبط شده را برای کاربران فراهم کرده است. سرورهای ذخیره‌سازی معمولاً در مکان‌های مرکزی نصب می‌شوند و به صورت مجزا یا در کنار سرورهای مرکزی قرار می‌گیرند.

سرور ابری: سرور ابری به صورت مجازی در زیرساخت ابری فعالیت می‌کند و به کاربران امکان ذخیره‌سازی تصاویر دوربین مداربسته در سرویس‌های ابری و دسترسی به آنها را ایجاد می‌کند. سرورهای ابری شامل امکاناتی مانند دسترسی از هر جای جهان و پشتیبانی از ذخیره‌سازی مقیاس‌پذیر را می‌شود.

سرور مجازی: سرور مجازی به صورت مجازی روی یک سرور فیزیکی قرار می‌گیرد و وظیفه ضبط و مدیریت تصاویر دوربین‌های مداربسته را بر عهده دارد. سرورهای مجازی امکاناتی مانند اشتراک منابع سرور، افزایش انعطاف‌پذیری و کاهش هزینه‌ها را فراهم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: خرید و قیمت انواع سرورها Servers

مزایای سرور دوربین مداربسته       

با توجه به مطالبی که تا این بخش از مقاله بیان شد شاید برای شما نیز سوال مطرح شده که چرا باید از سرور برای دوربین مدار بسته استفاده کرد؟ با توجه به اینکه استفاده از سرور دوربین‌های مداربسته شامل مزایای متعددی است و برای پاسخ به این سوال در ادامه برخی از مزایا و ویژگی های سرور دوربین مداربسته را مرور کرده ایم.

نصب نرم افزارهای کاربردی

یکی از مزایای استفاده از سرور دوربین مدار بسته امکان نصب نرم‌افزارهای کاربری بر روی سرور است که با نصب این برنامه‌ها، ویژگی‌ها و قابلیت‌های فراوانی به سرور اضافه می‌شود. برخی از این نرم‌افزارها شامل Hikvision IVMS، Dahua PSS و Blue Iris میشود که با نصب آنها می‌توان قابلیت‌های گسترده ای از پلاک خوانی، تشخیص چهره افراد و شمارش افراد  را در سرور دوربین مداربسته فراهم کرد.

پشتیبانی از تعداد بالای دوربین مداربسته

سرور دوربین مدار بسته با توجه به ویژگی‌های سخت‌افزاری آن انعطاف‌پذیری زیادی در پشتیبانی از انواع دوربین مداربسته تحت شبکه با تعداد زیاد را دارد.

قابلیت ذخیره‌سازی بالا

یکی از مزایای مهم سرور دوربین مداربسته توانایی ذخیره‌سازی با ظرفیت بالا است که در مقایسه با دستگاه ضبط تصویر nvr به مراتب بهینه تر عمل می‌کند و امنیت بالاتری نیز برای ذخیره اطلاعات ارائه می‌دهد.

پردازنده قوی

با وجود پردازنده قوی روی سرور، شاهد کارایی خوبی از سرور دوربین مداربسته خواهید بود.

امکانات امنیتی بالا

سرور دوربین مدار بسته امکانات امنیتی زیادی را برای کاربران فراهم می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به رمزگذاری داده، حفظ حریم خصوصی کاربران و اطمینان از امنیت داده اشاره کرد.

امکان ارتقاء سرور بر حسب نیاز

در انواع سرور دوربین مدار بسته امکان توسعه و ارتقاء وجود دارد که در صورت نیاز به افزایش تعداد دوربین‌ها یا نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتر می‌توان با توجه به نوع نیاز آن را توسعه داد که در نتیجه موجب بهبود کارایی سیستم نظارتی نیز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اصطلاحات دوربین مداربسته | بررسی نحوه خواندن مشخصات دوربین مداربسته

معایب سرور دوربین

مصرف برق زیاد

سرور دوربین مدار بسته در مقایسه با دستگاه ضبط تصویر nvr برق بیشتری دارد و هزینه‌های نگهداری آن نیز در مقایسه با nvr بیشتر است، همچنین برای تهیه سرور و دوربین‌های مداربسته نیز نیاز به هزینه‌های زیادی است که بسیاری از سازمان‌ها آن را تقبل نمی‌کنند.  

نیاز به سوئیچ poe برای نصب

برای راه‌اندازی nvr اغلب با استفاده از poe موجود روی دستگاه می‌توان به آسانی آن را نصب کرد، اما در سرور دوربین مداربسته حتما نیاز به سوئیچ poe برای نصب است.

تعمیرات و برنامه‌ریزی دوره‌ای

سرور دوربین مدار بسته با گذشت زمان دچار مشکلات فنی می‌شوند که برای حل آن نیاز به تعمیرات دوره‌ای و برنامه‌ریزی دقیق توسط افراد متخصص است.

اشغال فضای زیاد

در صورتی‌که تعداد دوربین‌های استفاده شده با توجه به حجم داده زیاد باشد، سرورها نیز فضای زیادی را اشغال می‌کنند که باید امنیت این فضا نیز برای حفظ تجهیزات تامین شود.

مواجهه با محدودیت فضای ذخیره‌سازی

پس از گذشت مدت زمانی ممکن است ظرفیت ذخیره‌سازی سرور برای نگهداری تصاویر دوربین پرشده و نیاز به تهیه سرور جدید با فضای بالاتر باشد.

دقت به امنیت داده

سرور دوربین مدار بسته در مقابله با ویروس‌های کامپیوتری و حملات سایبری با تهدیدهایی روبرو می‌شوند و حتی گاهی آسیب‌هایی نیز می‌بینند، به همین علت باید امنیت سرور به دقت بررسی شود.

بیشتر بخوانید: بررسی قوانین نصب دوربین مداربسته؛ نکات قانونی نصب دوربین مدار بسته

تفاوت سرور دوربین مداربسته و دستگاه‌های ضبط تصویر دوربین مثل nvr چیست؟  

بین سرور دوربین مداربسته و دستگاه‌های ضبط تصویر دوربین  از جمله nvr تفاوت‌هایی وجود دارد که برخی از  مهم ترین این تفاوت ها عبارتند از:

 1. عملکرد و نحوه استفاده: دستگاه‌های ضبط تصویر دوربین به صورت مستقل عمل می‌کنند و وظیفه ضبط تصاویر را بر عهده دارند. این دستگاه‌ها معمولاً به صورت مستقل و بدون نیاز به نرم‌افزارهای خاص عمل می‌کنند. در مقابل، سرور دوربین مدار بسته یک سیستم مرکزی است که وظیفه مدیریت و ذخیره‌سازی تصاویر دوربین‌ها را بر عهده دارد و می‌تواند تعدادی دوربین را به خود متصل و کنترل و مدیریت کند.
 2. قابلیت اشتراک گذاری و کنترل دسترسی: با سرور دوربین مداربسته، می‌توانید به راحتی تصاویر و فیلم‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید و دسترسی چند کاربره را فراهم کنید. در حالی که دستگاه‌های ضبط تصویر معمولاً تصاویر را فقط در دستگاه خود ذخیره می‌کنند و برای دسترسی و مشاهده آنها نیاز به اتصال فیزیکی یا ارتباط تحت شبکه است.
 3. قابلیت مدیریت و کنترل: سرور دوربین مداربسته به شما امکان می‌دهد تنظیمات مربوط به ضبط، پخش و دیگر عملکردها را به صورت مرکزی مدیریت کنید. شما می‌توانید به راحتی به دوربین های مداربسته دسترسی داشته و آنها را به طور کامل کنترل کنید. در حالی که دستگاه‌های ضبط تصویر معمولاً دارای رابط کاربری ساده‌تری هستند و کنترل و مدیریت محدودتری را ارائه می‌دهند.
 4. امنیت و پشتیبانی: سرور دوربین مداربسته از نظر امنیتی بسیار حائز اهمیت است. در سرور دوبین مداربسته با استفاده از مکانیزم‌های رمزنگاری، دسترسی محدود و سیستم‌های احراز هویت، امنیت داده‌های شما تضمین و از دسترسی غیرمجاز جلوگیری می شود. همچنین، سرورها معمولاً امکانات پشتیبانی و بازیابی داده‌ها را ارائه می‌دهند. در حالی که دستگاه‌های ضبط تصویر معمولاً، سطح امنیت کمتری دارند و عموماً داده‌ها را در دستگاه خود ذخیره می‌کنند، بنابراین ممکن است در مواقعی که دستگاه آسیب ببیند، داده‌ها از بین بروند.
 5. قابلیت مقیاس‌پذیری: سرور دوربین مدار بسته به شما امکان می‌دهد تعداد دوربین‌ها را به سادگی افزایش داده و سیستم را گسترش دهید. با اضافه کردن دوربین‌های جدید، می‌توانید سیستم مداربسته خود را بهبود دهید. در مقابل، دستگاه‌های ضبط تصویر معمولاً به تعداد محدودی دوربین متصل می‌شوند و برای افزودن دوربین جدید نیاز به تغییرات سخت‌افزاری دارند.

در مجموع، سرور دوربین مدار بسته یک سیستم مرکزی و قدرتمند است که مدیریت و ذخیره‌سازی تصاویر دوربین‌های مداربسته را بر عهده دارد، در حالی که دستگاه‌های ضبط تصویر دوربین تنها وظیفه ضبط تصاویر را بر عهده دارند و عملکردی محدودتر دارند. انتخاب بین این دو با توجه به نیازها، اندازه سیستم و سطح پیچیدگی سیستم نظارتی شما تعیین می شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره سرور voip و نحوه عملکرد آن

نرم افزارهای مورد نیاز جهت نصب سرور دوربین مدار بسته کدام‌اند؟   

پس از راه اندازی سرور دوربین مداربسته، برای بهره مندی از قابلیت ها و ویژگی‌های بیشتر نیاز به نصب و استفاده از نرم‌افزارهای جانبی مرتبط با سیستم‌های نظارتی و دوربین مداربسته داریم. در این بخش به معرفی برخی از نرم‌افزارهای مورد نیاز نصب سرور دوربین مداربسته پرداخته ایم:

 • نرم‌افزار blue iris: یک نرم‌افزار مدیریت دوربین مداربسته است که تحت ویندوز کار می‌کند و امکاناتی از جمله ضبط تصاویر، کنترل ptz، ضبط با کیفیت ویدئو و قابلیت های سطح بالای مدیریتی را شامل می‌شود.
 • نرم‌افزار ispy: یکی دیگر از نرم‌افزارهای مدیریت سیستم دوربین مداربسته ispy است که امکاناتی از قبیل ضبط تصاویر، تشخیص حرکت، پخش زنده، پشتیبانی و دسترسی به چند دوربین به همراه کنترل از راه دور را برای کاربران فراهم می‌کند.
 • نرم‌افزار zoneminder: این نرم‌افزار با مدیریت دوربین‌های مداربسته و تجهیزات نظارتی امکاناتی از جمله ضبط تصاویر، تشخیص حرکت، پشتیبانی از دوربین‌های متعدد را ارائه می‌دهد و با پشتیبانی از پروتکل onvif به کاربران امکان کنترل از راه دور برای مدیریت سرور دوربین مدار بسته را فراهم می‌کند.
 • نرم‌افزار xeoma: یکی دیگر از نرم‌افزارهای قوی برای ضبط تصویر دوربین، تشخیص حرکت و پشتیبانی همزمان از چندین دوربین از طریق اتصال به شبکه xeoma است.
 • نرم‌افزار milestone xprotect :milestone xprotect از جمله نرم‌افزارهای مدیریت سیستم‌های نظارتی محسوب می‌شود که در شرکت‌های بزرگ برای کنترل و نظارت بر دوربین‌های مداربسته  تحت شبکه کاربرد دارد.

مراحل نصب و راه‌اندازی سرور دوربین مداربسته    

برای راه اندازی سرور دوربین مداربسته مداربسته نیاز به طی کردن مراحلی است که با توجه به سیستم دوربین مداربسته و نوع نیاز سازمان متفاوت خواهد بود. اما در ادامه مراحل کلی راه‌اندازی سرور دوربین مداربسته را به اختصار توضیح داده‌ایم.

انتخاب سرور مناسب

سرور دوربین مدار بسته را براساس نوع سیستم نظارتی، تعداد دوربین‌های مداربسته، نرخ فریم تصاویر، کیفیت تصاویر و میزان فضای مورد نیاز برای ذخیره‌سازی انتخاب کنید که قدرت پردازشی بالا همراه با حافظه ذخیره‌سازی مناسب را پشتیبانی کند.  

نصب سیستم‌عامل

سیستم‌عامل مورد استفاده برای نصب روی سرور از جمله سیستم‌عامل ویندوز یا سیستم‌عامل لینوکس هستند.

نصب نرم‌افزار جانبی مدیریت دوربین

نرم‌افزار کاربردی جهت مدیریت دوربین مداربسته روی سرور نصب می‌شود که قابلیت مدیریت دوربین‌ها، ضبط ویدئو، کنترل و نظارت بر ویدئوها را دارد.

اتصال دوربین‌های مداربسته به سرور

دوربین‌های مداربسته به سرور متصل و تنظیمات لازم روی آنها انجام می‌شود. تنظیمات شامل وضوح تصویر، تشخیص حرکت، نرخ فریم، زمان‌بندی ضبط و … می‌شود که همه از طریق نرم‌افزار مدیریت دوربین صورت می‌گیرد.

پیکربندی شبکه

تنظیمات پیکربندی شبکه از جمله تنظیم آی‌پی آدرس، تنظیمات dns و فایروال برای کنترل از راه دور  روی سرور انجام می شود.

تنظیمات فضای ذخیره‌سازی

برای انجام صحیح فرآیند ضبط ویدئو در این مرحله لازم است تا تنظیمات مربوط به ذخیره‌سازی انجام شود. همچنین می‌توان برای فضای ذخیره‌سازی از هارددیسک‌های داخلی، هارد خارجی یا سیستم‌های ذخیره‌سازی تحت شبکه استفاده کرد.

تنظیمات دسترسی کاربران

به ازای کاربران، حساب‌های کاربری ایجاد و برای هریک سطح دسترسی مورد نظر تعریف می‌شود تا سیستم از امنیت کافی برای کنترل دسترسی داده‌ها برخوردار باشد.

تست سرور

سرور دوربین مدار بسته را تست و نسبت به بهینه بودن کیفیت ویدئو، فضای ذخیره‌سازی و کارایی سیستم اطمینان حاصل کنید.

نگهداری و تعمیرات دوره‌ای

ضمن بررسی کارایی سیستم، لازم است به صورت دوره‌ای برای تعمیرات و بروزرسانی نرم‌افزارها برنامه‌ریزی کنید و نظارت دقیق بر تجهیزات سخت‌افزاری سیستم انجام دهید.

بیشتر بخوانید: تکنولوژی ANR در دوربین مداربسته چیست؟ تکنولوژی anr در دوربین‌های مداربسته 

معرفی بهترین سرورهای دوربین مدار‌بسته    

با توجه به پیچیدگی و نیازمندی مختلف سازمان ها از سیستم‌های نظارتی، نمی‌توان به طور قطعی یک سرور را به عنوان بهترین سرور دوربین مدار بسته انتخاب کرد. اما در ادامه، چندین نام برتر در زمینه سرورهای دوربین مداربسته بیان شده است که به دلیل عملکرد برتر، قابلیت‌های پیشرفته و اعتماد مناسب، در بین کاربران محبوبیت دارند:

 1. Milestone Systems: شرکت Milestone Systems یکی از پیشروان صنعت سرورهای دوربین مداربسته است. سرورهای Milestone Systems امکانات پیشرفته‌ای از جمله مدیریت مرکزی، ضبط و ذخیره‌سازی بر اساس نیاز، تحلیل تصویر، امنیت بالا و امکانات هوشمند را ارائه می‌دهند.
 2. Genetec Security Center: سرورهای Genetec Security Center نیز به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها در بازار شناخته می‌شوند. این سرورها قابلیت مدیریت و کنترل دوربین‌های مداربسته متعدد را در یک سیستم متمرکز فراهم می‌کنند و امکانات پیشرفته‌ای مانند تحلیل تصویر و امنیت بالا را ارائه می‌دهند.
 3. Bosch Video Management System: سرورهای BVMS بوش جزو سرورهای محبوب در صنعت دوربین مداربسته هستند. این سرورها امکانات مدیریت و کنترل قدرتمندی را ارائه می‌دهند و قابلیت‌هایی مانند ضبط و بازیابی، تحلیل تصویر، امنیت و پشتیبانی را فراهم می‌کنند.
 4. Hikvision iVMS-5200: هایک‌ویژن یکی از شرکت‌های معروف در زمینه دوربین مداربسته است و سرور iVMS-5200 آن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین سرورها معرفی می‌شود. این سرور امکاناتی مانند ضبط و بازیابی، مدیریت مرکزی، تحلیل تصویر و قابلیت‌های هوشمند را فراهم می‌کند.
 5. Axis Camera Station: سرور Axis Camera Station محصول کمپانی اکسیس نیز جزو سرورهای برتر در صنعت دوربین مداربسته است. این سرور قابلیت‌هایی مانند مدیریت و کنترل مرکزی، ضبط و بازیابی، تحلیل تصویر و امنیت بالا را دارد و با دوربین‌های مداربسته اکسیس سازگاری بسیار خوبی دارد.

مواردی که در بالا نام برده شد، تنها بخشی از فهرست بهترین سرور دوربین مدار بسته هستند و هر یک از آن‌ها براساس نیازهای خاص طراحی و تولید شده‌اند. انتخاب بهترین سرور دوربین مداربسته با بررسی دقیق نیازها و اهداف سازمان انجام می‌شود. همچنین، در نظر داشته باشید که عواملی مانند قابلیت‌های امنیتی، قابلیت گسترش، پشتیبانی فنی و قیمت نیز بر انتخاب سرور موثر هستند.

نکاتی که باید قبل از خرید سرور دوربین مدار بسته بدانید 

سرور دوربین مدار بسته در جهت ضبط و ذخیره ویدئوهای ضبط شده با دوربین های مداربسته استفاده می‌شود از همین رو حین خرید سرور باید برخی نکات به خوبی بررسی شوند تا سیستم نظارتی حرفه ای را برای محیط خود فراهم کنید. در ادامه به برخی از نکات که بهتر است قبل از خرید سرور نسبت به آنها آگاه شوید پرداخته شده است:

بررسی نرم افزار مدیریت دوربین مداربسته

 برای کنترل و نظارت دقیق بر دوربین‌های مداربسته و تصاویر ضبط شده نیاز به نرم‌افزار مدیریت دوربین است که در کنار آن امکاناتی مانند تشخیص حرکت، ضبط ویدئو، کنترل دسترسی کاربران را نیز فراهم می‌کند.

پهنای باند شبکه

پایداری سیستم نظارتی و کیفیت انتقال تصاویر با توجه به میزان پهنای باند شبکه قابل تشخیص است و با وجود پهنای باند کافی متناسب با تعداد دوربین‌های مداربسته ویدئوهای ضبط شده نیز از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود.

امنیت سرور

ویدئوهای ضبط شبکه با دوربین مداربسته برای بسیاری از سازمان‌ها اهمیت زیادی دارد و از این رو تامین و حفظ امنیت سرور نیز از نکاتی است که باید به آن دقت کنید.

قابلیت پشتیبانی فنی

پشتیبانی فنی مناسب سرور موجب کنترل بهتر و نظارت دقیق بر سرور دوربین مدار بسته می‌شود در صورت مواجهه با مشکل فنی نیز می‌توانید در کمترین زمان آن را رفع کنید.

قابلیت کنترل از راه دور

نظارت و کنترل از راه دور یکی از قابلیت هایی است دسترسی به آن از طریق سرور الزامی است و از این طریق می‌توان از هر شبکه ای به سرور متصل شد و امور نظارتی را انجام داد.

نصب سیستم‌عامل

انتخاب سیستم‌عامل مناسب برای سرور نیز اهمیت زیادی دارد و با توجه به نوع سیستم عامل می توان نرم‌افزارهای کاربردی را نیز روی سرور دوربین مداربسته نصب کرد.

پردازنده قدرتمند

برخورداری سرور از پردازنده قوی نیز از مهم‌ترین نکات قبل از خرید سرور بشمار می‌رود که می تواند از تعداد بالای دوربین پشتیبانی و تصاویر باکیفیتی را پردازش کند.

فضای ذخیره‌سازی

ظرفیت ذخیره سازی یکی از فاکتورهای مهم برای خرید سرور دوربین مدار بسته است که برای اجرای سریع یا امکان نگهداری ویدئوها مورد نیاز است. به همین دلیل برخوداری از حافظه با سرعت و ظرفیت بالا یکی از معیارهای مهم انتخاب سرور به شمار می‌رود. البته برای انتخاب فضای ذخیره‌سازی باید تعداد دوربین، نرخ فریم، کیفیت مد نظر برای تصاویر را در نظر بگیرید.

قیمت سرور دوربین مداربسته

یکی دیگر از مسائل مهم برای سازمان‌ها حین خرید سرور دوربین مداربسته در نظر گرفتن قیمت سرور دوربین مدار بسته است که برحسب نیازهای سازمان سرور گران قیمت با مقرون به صرفه ای انتخاب می‌شود.

بیشتر بخوانید: دوربین چشم ماهی (Fisheye) چیست؟ + خرید و قیمت انواع دوربین مداربسته چشم ماهی

قیمت انواع سرور دوربین مدار بسته به چه عواملی بستگی دارد؟ 

قیمت سرور دوربین مدار بسته به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین این عوامل پرداخته‌ایم:

تعداد دوربین

متناسب با تعداد دوربین‌های استفاده شده، سرور دوربین مدار بسته نیز از قیمت بالاتر و امکانات بیشتری برخوردار است. هر چه تعداد دوربین‌ها بیشتر باشد نیاز به سرور با قدرت پردازشی بالاتر نیز هست تا تجربه خوبی از استفاده آن برای کاربران حاصل شود.

کیفیت تصویر

برای ضبط تصاویر با کیفیت علاوه به قدرت پردازشی بیشتر، نیاز به گرافیک بالاتر نیز هست از این رو اگر به دنبال تصاویر با کیفیت از دوربین مداربسته هستید نیاز به سرور قدرتمند با هسته‌های پردازشی و حافظه  بالا دارید.

حافظه ذخیره‌سازی

میزان ظرفیت حافظه ذخیره‌سازی از عوامل تعیین‌‌کننده قیمت سرور دوربین مدار بسته به شمار می‌رود.

قابلیت‌های جانبی

سرور دوربین مدار بسته در انواع مختلف و با ویژگی‌های متنوعی هستند، با توجه به ویژگی‌هایی که توسط سرور اراده می شود به همان نسبت نیز قیمت ویدئو سرور بالاتر خواهد بود. به‌طور مثال سرور با تک سوکت قیمت کمتری نسبت به سرور دارای چند سوکت دارد. یا سرور با حافظه بالاتر قیمت بیشتری نسبت به سروری که از حافظه کمی پشتیبانی می‌کند دارد.  

برند سرور

پیش از این در خصوص برخی از بهترین برندهای سرور دوربین مدار بسته صحبت کردیم، یکی از فاکتورهای موثر بر قیمت سرور برند آن است. به طور مثال برند اچ پی یا دل به دلیل محبوبیت و کیفیت بهتر گران قیمت‌تر هستند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با علائم اختصاری روی انواع سیم و کابل / بررسی اصطلاحات سیم و کابل 

سوالات متداول   

دستگاه ذخیره ویدئو دوربین NVR بهتر است یا سرور؟

دستگاه‌های ضبط تصویر nvr به دلیل مقرون به صرفه بودن اغلب طرفداران بیشتری داشته، همچنین نصب و راه‌اندازی ساده تری نیز نسبت به سرور دوربین مدار بسته دارند. از سوی دیگر مشکلات فنی یا نرم‌افزاری کمتری در دستگاه ضبط تصویر nvr مشاهده می‌شود. از دیگر ویژگی های دستگاه nvr در مقایسه با سرور پشتیبانی از سوئیچ poe است، در صورتی‌که که برای برخورداری از این ویژگی در سرور دوربین مداربسته باید poe را به صورت جداگانه خریداری کنید. سرور در مقایسه یا nvr مزایای دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به قدرت پردازشی بالا، پشتیبانی از چندین دوربین مداربسته، عیب‌یابی سریع از طریق شبکه، فضای ذخیره‌سازی بدون محدودیت و قابلیت ارتقاء آن اشاره کرد. با در نظر گرفتن این موارد می‌توان انتخاب بهتری از بین nvr و سرور دوربین مداربسته داشت. اما به طور کلی nvr برای سیستم‌های نظارتی در پروژه‌های نه چندان بزرگ و در مقابل سرور برای پروژه‌های بزرگ با تعداد دوربین‌های زیاد که نیاز به پردازش بالا دارد استفاده می‌شوند.  

منظور از دوربین مدار بسته با سرور داخلی چیست؟

دوربین مدار بسته با سرور داخلی به سیستمی اشاره دارد که دوربین‌های مداربسته در آن به یک سرور محلی متصل می‌شوند. در این حالت، سرور داخلی وظیفه ضبط تصاویر دوربین‌ها را بر عهده دارد و تمامی فرآیند ضبط، ذخیره‌سازی و مدیریت تصاویر در داخل سیستم انجام می‌شود که تصاویر زنده و ضبط شده توسط دوربین‌ها به سرور ارسال می‌شوند و همان جا ذخیره می‌شوند. دوربین مدار بسته با سرور داخلی معمولاً دارای محل ذخیره‌سازی داخلی است که در آن تصاویر ضبط شده ذخیره می‌شوند، مانند هارد دیسک‌های داخلی.

دوربین مدار بسته با سرور داخلی امکاناتی مانند مدیریت تصاویر، تنظیمات دسترسی کاربران، بررسی و بازیابی تصاویر ضبط شده و انجام عملیات پشتیبان‌گیری و مدیریت دیگر را فراهم می‌کند. این سیستم‌ها معمولاً در محیط‌هایی که به دلایل امنیتی یا قوانین محلی، نیاز به نگهداری و مدیریت داخلی دارند، استفاده می‌شوند. به طور کلی، استفاده از دوربین مدار بسته با سرور داخلی در سیستم‌های دوربین مداربسته امکانات بهتری برای مدیریت محلی، کنترل بیشتر بر روی داده‌ها و حفاظت از حریم خصوصی ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی پیرامون مشخصات سرور دوربین مداربسته

در این مقاله از وب‌سایت شرکت مهندسی مکسا تلاش شد تا مطالبی در خصوص سرور دوربین مداربسته، انواع سرور، تفاوت‌های سرور دوربین مداربسته با nvr ، نحوه نصب و راه اندازی سرور دوربین مداربسته و عوامل موثر بر قیمت سرور دوربین مدار بسته بیان کنیم. با توجه به بیان تفاوت بین سرور دوربین مداربسته و دستگاه ضبط تصویر nvr نمی‌توان به طور قطع گفت که سرور بهتر است یا nvr و هر سازمان متناسب با نیاز خود و بررسی مزایا و معایب هر یک از این دو سیستم می‌تواند بهترین انتخاب برای راه‌اندازی سیستم نظارتی را داشته باشد. امیدواریم با مطالعه این مقاله موفق به انتخاب بهترین سرور دوربین مداربسته شوید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا ضمن مطالعه این مقاله، نظرات خود را برای بهبود مطالب وب‌سایت مکسا با ما در میان بگذارید.  

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه