همه چیز درباره سرور voip و نحوه عملکرد آن

همه چیز درباره سرور voip و نحوه عملکرد آن
سرور voip جایگزین مناسبی برای تلفن‌های قدیمی است و از آن جایی که سبب کاهش هزینه‌ها می ‌شود، امروزه بسیاری از افراد در کسب و کارهای خود از آن استفاده می ‌کنند. وظیفه این سرور پردازش تماس‌های تلفنی و داده‌های صوتی است. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ با توجه به نیاز خود و کاربرانی که تحت پوشش دارند از این سرور استفاده می‌ کنند. از مهمترین کاربردهای این سرور می ‌توان به برقراری تماس تلفنی، کنفرانس تلفنی، خدمات پیام‌رسانی و غیر اشاره نمود. قیمت این سرور همواره ثابت نبوده و به عوامل گوناگونی بستگی دارد. بهتر است که سرور voip را از فروشگاه‌های کاملاً معتبر خریداری نمایید.

راهنمای مطالعه

تلفن‌های VOIP از امکانات زیادی برخوردار هستند و می ‌توانند به عنوان یک گزینه مناسب برای تلفن‌های سنتی محسوب شوند. این تکنولوژی مبتنی بر اینترنت بوده و هزینه راه‌اندازی آن نیز در مقایسه با تلفن ثابت بسیار کمتر خواهد بود. شما با استفاده از این سرور می ‌توانید با مخاطبان خود در نقاط مختلف جهان ارتباط برقرار نمایید. استفاده از این سرور علاوه بر این که ساده است، بسیار کم هزینه نیز خواهد بود. از آن جایی که این سرور سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می ‌شود، در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها از آن استفاده می ‌کنند. در واقع کسب و کارهای مختلف خدمات تلفنی بر پایه اینترنت را در اختیار تمامی مشتریان خود قرار می ‌دهند.

ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش بیاید که سرور voip چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است. از آن جایی که ما در این مقاله به تمامی سوالات شما پاسخ می ‌دهیم، دیگر جای نگرانی باقی نخواهد ماند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این سرور و امکانات آن در پایان با ما همراه باشید.

سرور voip چیست؟

به طور کلی VOIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol است که آن را lP تلفنی نیز می ‌نامند. به زبان ساده سرور voip کاملا مخالف تلفن‌های قدیمی است. همان طور که می ‌دانید تلفن‌های قدیمی دارای سیم کشی بودند، اما این سرور از تکنولوژی دیجیتال برخوردار است و می ‌تواند صدا را از روی بستر شبکه منتقل کند. همان طور که تکنولوژی در حال رشد پیشرفته است، بشرهای امروزی نیز اختراعات جدید و جالبی را کشف کرده‌ اند. یکی از این اختراعات سرور voip خواهد بود. زمانی که انسان‌ها از کامپیوتر یا تلفن همراه و اینترنت استفاده می ‌کنند، می ‌توانند کارهای شخصی خود را با سرعت بالاتری انجام دهند. اگر در گذشته می ‌شنیدید که در آینده می ‌توانید با فشردن دو کلید فایل‌های گوناگون همچون فیلم و تصویر را در گوشی و یا کامپیوتر خود جابجا کنید، ممکن است به چنین چیزی باور نداشتید. در حال حاضر با پیشرفت فناوری و وجود سرور voip تمامی این اتفاقات باور‌پذیر شده است.

مسئولیت پردازش کردن تمامی فرآیندهای مربوط به تماس‌های ورودی و خروجی بر عهده این سرور خواهد بود. در‌ حقیقت سرور voip این قابلیت را دارد که به کمک پروتکل اینترنت، داده‌های صوتی را به راحتی جابجا نماید.زمانی که شما تماسی را دریافت کنید این سرور می ‌تواند آن سرور را به دستگاه شما منتقل کند. هنگامی که یک تماس خروجی را برقرار نمایید  این سرور همانند یک گوشی تلفن عمل خواهد کرد و تماس مورد نظر را به تلفن ثابت و یا تلفن همراه شما در مقصد ارسال می‌ نماید. این سرور علاوه بر مقرون به صرفه بودن امکاناتی مانند ارسال پیام صوتی و حتی کنفرانس تلفنی و غیره را نیز در اختیار افراد قرار می دهد.

ویژگی‌های سرور voip چیست؟

همان گونه که دریافتید سرور voip از امکانات منحصر به فردی برخوردار است. به عنوان مهترین مزایا سرور ویپ می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. وسیله سرور ویپ امکان برقراری ارتباط و اتصال با تمام نقاط جهان فراهم می ‌شود.
 2. با استفاده از این سرور شما مید‌توانید به صورت همزمان با چندین نفر صحبت کنید. در واقع بدون ایندکه شما چندین خط جداگانه داشته باشید، می ‌توانید با مخاطبان مورد نظر خود به صورت همزمان ارتباط برقرار نمایید.
 3. در صورتی که یک نفر و یا هر دو نفر از سرور ویپ استفاده کنند، هزینه مکالمات یا رایگان می ‌شود یا بسیار کم خواهد شد.
 4. voip عنوان یک سرور انعطاف پذیر محسوب میو‌شود. به موقع شما مید‌توانید با توجه به نیاز خود امکانات مختلف این سرور را سفارشی سازی نمایید.
 5. سرورهای voip برخلاف سیستم‌های تلفن آنالوگ و قدیمی، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. کابل‌های قدیمی مسی بودند و پس از گذشت مدتی کیفیت خود را از دست می‌ دادند. از آن جایی که تماس از طریق این سرور به صورت مستقیم انجام می ‌شود، تاثیر چندانی در کیفیت آن نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: سرور دوربین مداربسته چیست؟ خرید و قیمت انواع سرور دوربین مداربسته

نحوه عملکرد سرورهای voip چگونه است؟

نحوه عملکرد این سرویس بدین صورت است که تلفن شما باید یک سوئیچ و یا LAN متصل گردد. هنگامی که شما یک شماره تلفن را بگیرید، در واقع lP تلفن به ارائه دهنده خدمات مربوط به این سرور متصل خواهد شد. در این صورت شما اعلام می ‌کنید که می خواهید با طرف مقابل تماس بگیرید. در این مرحله سرور، تماس‌ برقرار نموده و داده‌ها را از تلفن شما به طرف مقابل انتقال می ‌دهد. به منظور تبادل صدا، سرور ویپ سیگنال‌های دیجیتال را به صدا تبدیل خواهد کرد. بر اساس پروتکل‌های سرور ویپ ابتدا صداها به فایل‌های دیجیتال تبدیل می ‌شوند. این تبدیل صدا توسط ارائه دهنده سرویس تنظیم می ‌شود. در هنگام برقرار شدن تماس تلفنی داده‌ها در قالب بسته‌هایی کوچک و به وسیله اینترنت در کمتر از ۱ ثانیه به نقاط مختلف جهان انتقال می یابند. در تلفن اینترنتی بسته‌ها میان تلفن شما و ارائه دهنده سرویس ویپ حرکت خواهد کرد.

انواع سرورهای voip کدام اند؟

سرورهای voip انواع مختلفی دارند. به طور کلی انواع سرور voip شامل موارد زیر می ‌شود.

 1. سرور ویپ محلی: در سرور ویپ محلی سرور درون شبکه کسب و کار پیکربندی و نصب خواهد شد. در این نوع سرور پردازش‌ تماس‌های تلفنی روی آن سرور انجام می‌ گردد. معمولاً کسب و کارهای متوسط و بزرگ که توانایی نگهداری از سرور ویپ را دارند، از آن استفاده می ‌کنند. کسانی که به امنیت و نظارت روی سرورها اهمیت می ‌دهند باید از سرور محلی استفاده نمایند.
 2. سرور ویپ میزبان: در سرور ویپ، میزبان تمامی پردازش‌ها و انتقال داده‌ها بر عهده شرکتی است که ارائه دهنده این سرور مید‌باشد. در این نوع سرور یک شرکت ثالث نظاره‌گر شرایط است و کاربران نیز به منظور دریافت خدمات باید با شرکت ارتباط برقرار نمایند. معمولاً کسب و کارهایی که توانایی نگهداری از سرور ویپ محلی را ندارند از سرور ویپ میزبان استفاده می ‌کنند. این سرور برای کسب و کارهای کوچک و متوسط مناسب است.
 3. سرور ویپ ابری: در سرور voip ابری سرور در محیطی ابری پیکربندی و نصب شده و انتقال داده‌ها و پردازش تماس‌ها نیز به طریق ابری انجام خواهد شد. معمولاً کسب و کارهایی که به انعطاف پذیری و مقیاس پذیری احتیاج دارند از سرویس ویپ ابری استفاده می‌ کنند.
 4. سرور ویپ اختصاصی: در این نوع سرور از سروری اختصاصی به منظور پردازش تماس‌ها و انتقال داده‌ها در کسب و کار مورد نظر استفاده می ‌شود. کسب و کارهای بزرگ که ترافیک بالایی دارند، خواستار استفاده از سرور voip اختصاصی هستند.

معرفی مهمترین کاربردهای سرویس ویپ (voip) 

یکی از مهمترین اجزای سیستم voip سرور ویپ آن است که به منظور ارائه خدمات مربوط به تلفن بر اساس اینترنت مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به عنوان اصلی‌ترین کاربرد سرور ویپ می ‌توان به مدیریت نمودن تماس‌های ورودی و خروجی اشاره کرد. در واقع این سرور باید تمامی اطلاعات مربوط به تماس‌های ورودی و خروجی را پردازش کند. به عنوان ‌برخی از کاربردهای سرور voip می ‌توان موارد زیر را نام برد.

 1. کنفرانس‌های تلفنی: به وسیله سرور ویپ می ‌توان با چندین شرکت کننده کنفرانس‌های تلفنی را برگزار کرد.
 2. ارائه خدمات پیام‌رسانی: این سرور خدمات پیام رسانی همچون چت تصویری و صوتی را در اختیارتان قرار خواهد داد.
 3. برقراری تماس‌های تلفنی: به کمک سرور voip و از طریق اینترنت می ‌توانید با کاربران خود تماس تلفنی برقرار نمایید.
 4. ارسال و دریافت پیام صوتی: به واسطه این سرور می ‌توانید پیام صوتی را ارسال و یا دریافت کنید.
 5. ارائه خدمات دیگر: از دیگر کاربردهای سرور ویپ می‌ توان به مدیریت کردن اطلاعات تماس‌ها، مدیریت کردن پروفایل کاربران، مدیریت نمودن کنفرانس‌ها و تماس‌ها و غیره اشاره نمود.

به طور کلی سرور ویو امکاناتی همچون صرفه‌جویی در هزینه‌ها، اتصال در نقاط مختلف دنیا، سفارشی سازی امکانات و غیره را برای کاربران خود فراهم می ‌کند. با توجه به قابلیت‌هایی که این سرور دارد می‌ توانید در کسب و کارهای خود از آن استفاده نمایید.

تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی سرور ویپ voip

برخی از رایج‌ترین تجهیزاتی که برای راه‌اندازی سرور voip به آن احتیاج دارید شامل موارد زیر می ‌شود.

 1. پهنای باند اینترنت: به میزانی که تماس‌های تلفنی شما بیشتر باشد به پهنای باند بالاتری احتیاج خواهید داشت. به عنوان مثال اگر حجم تماس‌ها کم باشد استفاده از اینترنت با سرعتی معادل ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه به عنوان یک پهنای باند بالا محسوب می ‌شود.
 2. روتر اترنت: در این بخش شما می ‌توانید گزینه‌های مختلفی را انتخاب نمایید. باید روتری را انتخاب کنید که از قابلیت  QOS و همچنین تعداد پورت مناسب به منظور اتصال برخوردار باشد.
 3. سیستم کامپیوتری که تحت عنوان سرور PBX عمل نماید: استفاده از این سیستم مناسب است، زیرا قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد. البته اگر تعداد تماس‌های شما زیاد است استفاده از این سیستم را توصیه نخواهیم کرد. اگر حجم تماس‌هایتان زیاد است، بهتر است که سیستم مناسب ‌تری را انتخاب نمایید‌.
 4. نرم‌افزار سرور PBX: این نرم‌افزار روی سرور شما نصب خواهد شد تا به عنوان مغز شبکه عمل نماید. با استفاده از این نرم‌افزار می ‌توانید تمام کارهای خود را انجام دهید.
 5. تلفن‌های lP و یا lP Phone: این تلفن‌ها در مدل‌های مختلفی مشاهده می‌ شوند. شما می ‌توانید با توجه به بودجه و نیاز خود آن‌ها را تهیه نمایید. البته قبل از خرید این گوشی اطمینان حاصل نمایید که با سرور ویپ سازگار است.

بیشتر بخوانید: انواع تجهیزات کنترل تردد

راه‌اندازی سرور voip چگونه است؟

راه‌اندازی voip از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار بوده و به دانش بالایی احتیاج دارد. صفر تا صد راه‌اندازی voip به شرح زیر است.

 1. انتخاب سرور مناسب: در وهله اول باید سروری مناسب را انتخاب نمایید. شما باید به احتیاجات سیستم خود توجه کرده و به منظور پردازش تماس‌ها و انتقال داده‌ها بهترین سرور را انتخاب کنید. بهتر است از سرورهایی که پردازنده قوی و ظرفیت بالایی برخوردار هستند، استفاده نمایید.
 2. نصب سیستم عامل: ‌ بعد از انتخاب یک سرور مناسب باید سیستم عاملی مناسب را نیز روی آن نصب نمایید. بدین منظور می ‌توانید از سیستم عامل‌هایی مانند ویندوز و مکینتاش استفاده کنید.
 3. نصب سرور voip: بعد از نصب سیستم عامل نوبت به نصب سرور می ‌رسد. پیشنهاد ما به شما استفاده از سرورهای متن باز است.
 4. پیکربندی سرور ویپ: بعد از نصب سرور ویپ نوبت به پیکربندی آن می ‌رسد تا سازگاری آن با تماس‌های تلفنی و نیاز شما مشخص شود. شما باید تنظیمات پیش فرض را تغییر بدهید و پارامترهای مربوط به تماس‌ها را مجدداً تنظیم نمایید.
 5. تست سرور: بعد از پیکربندی به منظور اطمینان یافتن از عملکرد سرور باید آن را تست کنید. بدین منظور شما باید با استفاده از یک تلفن lP تماس تست را برقرار کرده و از عملکرد سرور ویپ مطمئن شوید.

هزینه راه‌اندازی voip چقدر است؟

قیمت سرور voip به عوامل گوناگونی بستگی دارد. مهمترین عوامل تاثیرگذار در قیمت این سرور شامل مواد زیر می ‌شود.

 • نیاز شرکت‌ها: یکی از عوامل موثر که در تعیین قیمت سرور ویپ موثر است نیاز شرکت‌ها خواهد بود. ممکن است یک شرکت کوچک این سرور را با ۲۰ میلیون تومان راه اندازی کند و شرکتی بزرگ نیز سرور ویپ را با حدود ۸۰ میلیون راه‌اندازی نماید. در واقع نیاز شرکت و تعداد کاربرانی که باید تحت پوشش قرار بگیرند، عاملی موثر در تعیین هزینه این سرور است.
 • زیرساخت شرکت‌ها: در صورتی که شرکت‌ها زیرساخت‌های لازم جهت نصب voip را داشته باشند، قطعاً متحمل هزینه کمتری خواهند شد. به عنوان مهمترین زیرساخت‌های یک شرکت می ‌توان به اینترنت و سرورها اشاره نمود.
 • تجهیزات مصرفی: پیش تر تجهیزات لازم برای نصب این سرور را بیان کردیم. هر یک از این تجهیزات نقش مهمی در تعیین قیمت سرور ویپ دارند.

نکات مهم در زمان خرید سرور voip

در هنگام خرید این سرور باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. پیشنهاد ما این است که سرور ویپ را از یک فروشگاه معتبر و قابل اطمینان خریداری فرمایید.

قبل از خرید سرور voip باید درباره مدت زمان در دسترس بودن سرور و مدت زمانی که می ‌توانید از آن استفاده کنید تحقیقات لازم را انجام دهید. شما باید به طور کامل تحقیق نمایید که گزارش تماس‌ها پس از چه مدت زمانی به دستتان می ‌رسد. در نهایت باید شرکتی مطمئن را جهت خرید سرور ویپ انتخاب نمایید.

سوالات متداول درباره سرور voip

چند مورد از ویژگی‌های سرور voip را نام ببرید؟

امکان برقراری ارتباط با مخاطبان در نقاط مختلف جهان یکی از مهمترین ویژگی های سرور ویپ است. علاوه بر این، کاهش هزینه‌ها و امکان برقراری ارتباط با چند نفر به صورت همزمان نیز ویژگی های با اهمیت این سرور محسوب می شود. 

هزینه راه‌اندازی سرور voip به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه راه اندازی سرور ویپ به عوامل مختلفی وابسته است. نیاز شرکت، زیرساخت شرکت و تجهیزات مصرفی مهمترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت راه اندازی سرور هستند.

جمع‌بندی

سرور voip جایگزین مناسبی برای تلفن‌های قدیمی است و از آن جایی که سبب کاهش هزینه‌ها می ‌شود، امروزه بسیاری از افراد در کسب و کارهای خود از آن استفاده می ‌کنند. وظیفه این سرور پردازش تماس‌های تلفنی و داده‌های صوتی است. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ با توجه به نیاز خود و کاربرانی که تحت پوشش دارند از این سرور استفاده می‌ کنند. از مهمترین کاربردهای این سرور می ‌توان به برقراری تماس تلفنی، کنفرانس تلفنی، خدمات پیام‌رسانی و غیر اشاره نمود. قیمت این سرور همواره ثابت نبوده و به عوامل گوناگونی بستگی دارد. بهتر است که سرور voip را از فروشگاه‌های کاملاً معتبر خریداری نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه