همه چیز درباره ارز دیجیتال و کاربردهای رمز ارز crypto currency

همه چیز درباره ارز دیجیتال و کاربردهای رمز ارز crypto currency
ارز دیجیتال cryptocurrency نوعی پول دیجیتال است که بر بستر بلاک‌چین عمل می‌کند در انواع مختلفی مانند بیت کوین، ترون، ریپل و شیبا وجود دارد.  پول واقعی و ارزهای دیجیتال از نظر مرجع تنظیم، مالیات، قیمت و شکل فیزیکی با هم تفاوت دارند. امنیت بالا، هزینه‌های کمتر، سوددهی بالا و رشد تصاعدی برخی از مزایا ارز دیجیتال هستند. Binance، KuCoin، Coinbase، BitMex و Changelly پلتفرم‌های ارز دیجیتال محسوب می‌شوند. با مطالعه این مقاله می‌توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود مانند تتر ارز دیجیتال چیست؟ ارز دیجیتال مونرو چیست؟ را پیدا کنید. 

راهنمای مطالعه

ارز دیجیتال شکل جدیدی از پول است که برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و تسهیل معاملات به وجود آمده است. معماری و فناوری این ارزها باعث شده است در سیستم‌های پولی شده غیرمتمرکز‌سازی ایجاد شود. با این نوع ارز‌ بدون نیاز به موسسات واسطه مانند بانک‌ها امکان مبادله ارزش برای طرفین تراکنش به طور مستقیم فراهم می‌شود. تفاوت ارز دیجیتال با کریپتوکارنسی در نوع تولید آن‌ها است. کریپتوکارنسی‌ها به وسیله فرآیند رمز‌نگاری تولید و بر بستر بلاک‌چین مبادله می‌شوند.‌ به طور کلی رمز ارزها در دسته‌بندی ارزهای دیجیتال هستند؛ ولی هر ارز دیجیتالی رمز ارز نیست. ارز دیجیتال چیست به زبان ساده و به طور کلی ارز دیجیتال به هر ارزی گفته می‌شود که به صورت دیجیتال تولید و استفاده می‌شود‌. در این مقاله ما به بررسی این که ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد، پرداخته‌ایم. 

تعریف ارز دیجیتال به زبان ساده 

ارز دیجیتال cryptocurrency نوعی پول دیجیتال و یک وسیله مبادلاتی است که بر بستر بلاک‌چین Blockchain عمل می‌کند و از رمز‌نگاری Cryptography برای تامین امنیت تراکنش‌های آن استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال ماهیتی غیرمتمرکز Decentralized دارند برای تبادل آن‌ها باید به اینترنت متصل شد. اصلی‌ترین هدف از ایجاد کریپتوکارنسی تبدیل آن به پول دیجیتال است تا جایگزین پول‌های فیزیکی شود تا تبادلات به صورت مستقیم انجام شود و واسطه‌هایی نظر بانک‌ها حذف شوند. ارزهای دیجیتال توسط حکومت‌ها و دولت‌ها عرضه نمی‌شوند. بنابراین قدرتی برای دستکاری یا دخالت در رمز ارزها وجود ندارد که این باعث شفافیت تراکنش‌ها خواهد شد.  ارزهای دیجیتال چیست در واقع این ارزها مثل پول عمل می‌کنند و می‌توانند، جایگزین کارت‌های بانکی و اسکناس‌ها شوند. این نوع ارزها در کیف پول ارز دیجیتال به صورت دیجیتالی نگهداری می‌شوند و نسخه ملموس و فیزیکی ندارند و ارزش‌ها آن‌ها ثابت نیست و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند. 

تاریخچه ارز دیجیتال cryptocurrency

ارز دیجیتال cryptocurrency یا کریپتوکارنسی یا ترجمه صحیح‌تر آن رمز ارز یک وسیله مبادلاتی است. همان طور که همه شما می‌دانید مبادلات ابتدا به صورت مبادله کالا به کالا بود؛ ولی این روش به دلیل سختی‌هایی که داشت، سعی کرده‌اند از یک واسط معاملاتی شبیه پول استفاده کنند. به طور مثال از سنگ‌‌ها استفاده می‌کرده‌اند. با گذشت زمان سکه و اسکناس رواج یافت. خدمات بانکداری پس از پیدایش عصر سرمایه‌داری در قرن گذشته گسترش پیدا کرد و درهمه جای دنیا از کارت‌های اعتباری و کارت‌های بانکی استفاده می‌کرده‌اند. در قرن حاضر که ارزهای دیجیتال در حال جایگزین پول‌های فیت می‌شوند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که در سال 2009 توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto معرفی شد تا به یک سیستم پرداخت الکترونیکی غیرمتمرکز تبدیل شود. بر اساس فناوری بلاک‌چین، بیت کوین کار می‌کند. از مدت‌ها قبل بلاک‌چین‌ها وجود داشته‌اند؛ ولی این برای اولین بار است که در ارزهای دیجیتال از آن‌ها استفاده می‌شود. برای رفع مشکلات و معایب بیت‌کوین ارزهای بعدی به عنوان آلت‌کوین Altcoin  ایجاد شده‌اند. برخی از این ارزها یک ارز دیجیتال کاملا جدید هستند و برخی دیگر کدهای منبع بیت‌کوین را به کار گرفته‌اند و آن‌ها را تغییر و بهبود داده‌اند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال چگونه است؟

برای این که با نحوه عملکرد ارز دیجیتال آشنا شوید باید بدانیم ماهیت ارزهای دیجیتال چیست. ارزهای دیجیتال ماهیت غیرمتمرکز دارند. یعنی بر خلاف ارزهای فیات مانند ریال، یورو و دلار توسط حکومت‌ها و بانک‌های مرکزی کنترل و مدیریت نمی‌شوند. در واقع هیچ نهادی عملکرد ارزهای دیجیتال را نظارت نمی‌کند و امکان تغییر و دستکاری در آن‌ها وجود ندارد. کاربران هر بلاک‌چین در قالب‌های نودهای Node  شبکه (گره‌هایی که به صورت داوطلبانه بر پلتفرم در پایش و نظارت همکاری می‌کنند) مدیریت می‌شوند. نودها پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال در مقابل کاری که برای شبکه انجام می‌دهند، می‌گیرند. بیشتر ارزهای دیجیتال از طریق استخراج یا ماینینگ Mining تولید می‌شوند که با استفاده از سخت‌افزارهای کامپیوتری خاصی، کاربران مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌کنند و به بلاک‌چین، بلاکی را اضافه می‌کنند و در مقابل از همان بلاک‌چین مقدار مشخصی از رمز ارز را پاداش می‌گیرند. در کیف پول‌های ارز دیجیتال، ارزهای دیجیتال نگهداری می‌شوند و از طریق صرافی‌های مختلف مانند صرافی کیوسک امکان خرید و فروش آن‌ها وجود دارد. همه تراکنش‌های انجام شده روی بلاک‌چین‌ها ثبت می‌شوند. بلاک‌چین‌ها مانند یک دفتر کل توزیع شده Distributed Ledger  هستند و همه تراکنش‌های ارز دیجیتال روی آن‌ها ثبت می‌شوند. برخی ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و بیت‌کوین بلاک‌چین مخصوص خود را دارند. به این دسته از ارزهای دیجیتال، کوین Coin گفته می‌شود که به برخی از آن‌ها توکن Token  می‌گویند که روی بلاک‌چین‌های دیگر ساخته شده‌اند. 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مدیریت هویت و دسترسی یا IAM 

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست؟

برای پاسخ به سوال تکنیکال ارز دیجیتال چیست باید بگوییم تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی و بازار ارز دیجیتال یکی از روش‌های تحلیل قیمت است. معالمه‌گران ارز دیجیتال از تحلیل تکنیکال کمک می‌گیرند تا در معاملات خود بتوانند به سود برسند. تحلیل تکنیکال چیست ارز دیجیتال بر خلاف تحلیل فاندامنتال که بر پایه رسانه‌ها، اخبار و افراد تاثیر‌گذار انجام می‌شود در تحلیل تکنیکال قیمت با تفسیر نمودارها و شاخص‌های ریاضی انجام می‌شود. تحلیل تکنیکال در بازار رمز دیجیتال در هنگام خرید و فروش ارز بسیار مهم و ضروری است که با استفاده از آن معاملات سودآوری را معامله‌گران می‌توانند، انجام دهند. تحلیل فاند امنتال ارز دیجیتال چیست؟ فاند امنتال در ارز دیجیتال چیست؟ فاند امنتال ارز دیجیتال چیست؟ برای پاسخ به تمام سوالات تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال باید بگوییم تحلیل فاندامنتال در کنار تحلیل تکنیکال یکی از راه‌هایی است که برای تحلیل و پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال در آینده استفاده می‌شود. در تحلیل بنیادی یا همان تحلیل فاندامنتال ماهیت پروژه‌های کریپتوپی مانند نقشه راه پروژه‌ها، تیم توسعه‌دهنده و نحوه عرضه رمز ارز را بررسی می‌کند.

سیگنال‌دهی ارز دیجیتال چیست؟ 

سیگنال‌های ارز دیجیتال، در واقع توصیه‌ها و پیشنهادهای هستند که توسط پلن‌های معاملاتی، اندیکاتورها و تریدرها در بازارهای ارز دیجیتال ارائه می‌شوند. این سیگنال‌ها برای ارزهای دیجیتال نگرشی را در باب نقاط ورود و خروج مناسب ارائه می‌دهند تا تریدرها بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند. سیگنال رایگان ارز دیجیتال چیست. سیگنال رایگان شامل قیمت پیشنهادی خرید یا فروش، زمان ایده‌آل برای انجام معامله و ارز دیجیتال پیشنهادی می‌شود. تا این جا به خوبی یاد گرفته‌اید سیگنال ارز دیجیتال چیست (سیگنال در ارز دیجیتال چیست) در این قسمت هدف اصلی سیگنال‌ چیست ارز دیجیتال را می‌خواهیم بررسی کنیم. در واقع سیگنال ارز دیجیتال برای شکار نقاط ورود و خروج از بازار و راهنمایی کاربران در تصمیم‌گیری‌های مالی است. این سیگنال‌ها به تریدرها کمک می‌کنند تا بر اساس عوامل مختلفی مانند اطلاعات تاریخی، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و روند بازار فرصت‌های بالقوه خرید و فروش را شناسایی کنند. در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم سیگنال‌های ارز دیجیتال حرف اول و حرف آخر را نمی‌زنند. در واقع اگر یک تریدر یا اندیکاتور معروف سیگنال نزولی و صعودی را صادر کند به این معنی نیست که حتما با قطعیت اتفاق می‌افتد و هیچ کسی نمی‌تواند قیمت بلندمدت ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کند. 

ارز دیجیتال با پول واقعی چه تفاوتی دارد؟

برای این که تفاوت پول واقعی و ارز دیجیتال را بررسی کنیم به مثال زیر توجه کنید. فرض کنید برای خرید یک فنجان قهوه از یک فروشگاه به پول نیاز دارید. اگر بخواهید از پول واقعی استفاده کنید ممکن است برای خرید فنجان قهوه به فروشنده پول نقد بدهید؛ ولی اگر از یک ارز دیجیتال مثل بیت‌کوین بخواهید، استفاده کنید این فرآیند متفاوت است‌. برای انجام این کار باید یک کیف پول دیجیتال مانند کیف پول بیت کوین داشته باشید و بیت کوین را به کیف پول فروشنده انتقال دهید تا بتوانید یک فنجان قهوه را بخرید. بین پول واقعی و ارزهای دیجیتال تفاوت‌هایی از نظر شکل فیزیکی، قیمت، مالیات و مرجع تنظیم وجود دارد.

شکل فیزیکی 

پول واقعی شامل اسکناس‌ها و سکه‌های فلزی می‌شود؛ ولی ارز دیجیتال شکل فیزیکی ندارد و به صورت دیجیتال در دسترس است. پول واقعی در بانک و سایر مراکز مالی به صورت نقدی نگهداری می‌شود؛ ولی برای نگهداری ارز دیجیتال به یک کیف پول دیجیتال نیاز است. 

مرجع تنظیم 

تنظیم پول واقعی توسط بانک‌های مرکزی یا دولت‌ها انجام می‌شود؛ در حالی که تنظیم ارزهای دیجیتال توسط سیستم‌های بلوک‌چین انجام می‌شود. هیچ دولتی ارزهای دیجیتال را کنترل نمی‌کند و بر اساس الگوریتم‌های رمزنگاری استفاده می‌شود.

مالیات 

دولت‌ها و سازمان‌های مالی به پول واقعی دسترسی پیدا می‌کنند و از آن‌ها مالیات دریافت می‌کنند؛ ولی ارزهای دیجیتال توسط هیچ کشوری کنترل نمی‌شوند و فاقد نظام مرجع هستند. برای دولت‌ها و سازمان‌های مالی این چالش ایجاد شده که از این ارزها بتوانند مالیات دریافت کنند. 

قیمت‌گذاری 

پول واقعی ارزش نامشخصی ندارد و بر اساس تفاضا و عرضه ارزش آن تعیین می‌شود‌؛ ولی ارزهای دیجیتال ارزش نسبی دارند و ارزش آن‌ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. این ارزها با توجه به نوع ارز دیجیتال با شرایط مالی و قانونی مختلفی همراه هستند. 

مهمترین کاربردهای رمز ارزها چیست؟

از مهم‌ترین کاربردهای رمز ارزها به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

انتقال پول و حواله ارز 

با کمک ارزهای دیجیتال می‌توانید از کیف پول خود به راحتی در هر نقطه‌ای از جهان که هستید به انواع کیف پول ارز دیجیتال پول انتقال دهید. انتقال و حواله‌ای که انجام می‌دهید کاملا شفاف و بر بستر بلاک‌چین انجام می‌شود. صرف‌نظر از موقعیت مکانی و وضعیت حساب بانکی با کمک ارزهای دیجیتال می‌توانید دارایی‌های خود را به هر کسی که اینترنت دارد، ارسال کنید. با سرعت بالا و کارمزد نسبتا پایین انتقال و پرداخت با ارزهای دیجیتال انجام می‌شود و محدودیت‌های پرداخت‌های سنتی در آن وجود ندارد. 

خرید از فروشگاه‌ها با ارز دیجیتال 

برای خرید محصولات و خدمات در بسیاری از کسب‌‌وکارها پرداخت‌ها را می‌توان با ارز دیجیتال انجام داد که این باعث شده است تا صاحبان کسب‌وکارها بتوانند به طیف وسیع‌تری از مشتریان و مصرف‌کنندگان خدمات و محصولات خود را ارائه دهند. امروزه در بسیاری از سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین خرید کارت‌های هدیه و خرید دامنه‌های اینترنتی به صورت آنلاین به راحتی انجام می‌شود. 

معامله و سرمایه‌گذاری

ارزهای دیجیتال هم مثل بازار سهام یا فارکس یک بازار پر از نوسان هستند. برای خرید و فروش ارز دیجیتال و کسب سود باید از طریق روش‌های تحلیلی مختلف از جمله تحلیل تکنیکال پیش‌بینی کنید که قیمت به چه سمتی می‌رود تا در زمان مناسبی معامله کنید. 

ییلد فارمینگ Yield-Farming

یکی از کاربردهای ارزهای دیجیتال ییلد فارمینگ Yield-Farming  یا همان وام‌دهی و قرض دادن است. ییلد فارمینگ به عنوان یک روش کسب درآمد غیرفعال Passive Income  استفاده می‌شود. با ییلد فارمینگ می توانید به یک استخر نقدینگی Pool  کیف پول‌های ارز دیجیتال خود را متصل کنید. بعد از این که در این استخر دارایی‌های افراد جمع شد از موجودی آن به دیگران وام داده می‌شود و مقداری پاداش به افرادی داده می‌شود که موجودی خود را به اشتراک بگذارند.

کاربرد ارز دیجیتال در NFT ها

توکن‌های غیر قابل تعویض Non-Fungible Token  یا NFT ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که مالکیت آثار دیجیتال مانند فیلم، موسیقی، عکس و حتی اقلام فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روی بلاکچین ارز دیجیتال اتریوم بسیاری از NFT ها توسعه داده می‌شوند و دیگر شبکه‌های بلا‌‌ک‌چینی هم NFT  خاصی دارند. روی بلاکچین NFTها توسعه داده می‌شوند و روی شبکه تراکنش‌های آن‌ها ثبت می‌شود که کاملا غیرقابل تغییر و امن هستند به همین دلیل به آن‌ها توکن غیرقابل تعویض گفته می‌شود. 

کاربرد ارز دیجیتال در حوزه سرگرمی و بازی 

دارایی‌های مختلف درون بازی‌ها مانند سکه، پوسته‌ها، لباس‌ها و کتراکترها را بازیکنان بازی‌های ویدئویی با ارز دیجیتال می‌توانند بخرند یا بفروشند.  

کاربرد ارز دیجیتال در سیستم‌های انتخابی و رای‌گیری 

یکی از کاربردهای ارز دیجیتال توسعه سیستم‌های رای‌گیری و انتخاباتی است. با شبکه بلاک‌چین امکان رای‌گیری شفاف، امن و راحت وجود دارد و جلوی بسیاری از تقلب‌ها گرفته می‌شود. 

کاربرد ارز دیجیتال در پرداخت‌های خرد 

برای پرداخت‌های خرد Micropayment مانند پرداخت انعام، خرید اقلام کوچک، پرداخت هزینه مقالات یا محتواهای مختلف، حمایت‌های مالی در سرویس‌های استریم و خرید کردن در بازی‌های آنلاین از ارزهای دیجیتال به دلیل کارمزد پایین تراکنش‌ها و سرعت انتقالی که دارند، استفاده می‌شود. 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره حمله ddos + روش های جلوگیری از حملات دیداس

ارز دیجیتال nft چیست؟ 

ارز دیجیتال Non-Fungible Token (توکن غیرقابل تعویض) است. یعنی یک داریی دیجیتال بی‌همتا که منحصر‌به‌فرد و خاص است مانند اثر انگشت انسان‌ها که اثر انگشت دو انسان هیچ‌گاه مشابه و یکسان نیستند. nft ارزدیجیتال یک توکن یونیک و منحصر‌به‌فرد است و اگر یکی از این توکن‌ها را داشته باشید، تنها مالک آن می‌شوید که هیچ کسی نمی‌تواند در دنیا آن را داشته باشد.

مهمترین ویژگی‌های NFT‌ها کدامند؟

ارزهای دیجیتال nft نسبت به سایر ارزها تفاوت های بارزی دارند که در ادامه به آنها پراخته ایم.

تقسیم‌ناپذیری 

NFT‌ها را به واحدهای کوچکتر نمی‌توان تقسیم‌بندی کرد و مانند ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین نیست که کسر دلخواهی از یک واحد آن را بتوان خرید. 

مالکیت و قابلیت انتقال 

مالکیت NFT  را از طریق تراکنش روی بلاک‌چین می‌توان از فردی به فرد دیگر انتقال داد.

گستردگی کاربرد 

NFT‌ها در حوزه‌های مختلفی مانند موسیقی، بازی‌ها، کالاهای مجازی، املاک مجازی و هنر کاربرد دارند. 

حق امتیاز 

توسط قراردادهای هوشمند ان اف تی‌ها را طوری می‌توان برنامه‌ریزی کرد که مبلغ درآمد را به محض فروش بین سازنده اصلی و مالک جدید تقسیم کرد. 

معروف‌ترین ارزهای دیجیتال کدام‌اند؟ 

تا این جا به خوبی متوجه شده‌اید که ارز دیجیتال چیست. حال اگر می‌خواهید، بدانید انواع ارز دیجیتال چیست با ادامه محتوا همراه ما باشید. از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

ارز دیجیتال کاردانو Cardano

کاردانو پلتفرمی برای دریافت و ارسال ارز دیجیتال است که توسط یکی از بنیان‌‌گذاران اتریوم به نام چارلز هاپکینسون توسعه داده شده است که به آن اتریوم ژاپنی گفته می‌شود؛ چون ۹۵ درصد از عرضه اولیه کوین ICO در ژاپن انجام شده است. کاردانو توسط تیمی از متخصصان در فناوری بلاک‌چین مدیریت می‌شود که به میزان قابل‌ توجهی در طول زمان ارزش آن‌ افزایش یافته  است. برای سرمایه‌گذاری و خرید یکی از بهترین ارزهای دیجیتال است. این پلتفرم باعث کاهش زمان انتقال پول می‌شود. 

ارز دیجیتال بیت کوین 

برای این که بدانید ارز دیجیتال بیت کوین چیست باید بگوییم یکی از انواع ارز دیجیتال که پادشاه ارزهای دیجیتال جهان است، بیت کوین Bitcoin نام دارد. بیت کوین چیست ارز دیجیتال  در شبکه بیت کوین استاندارد توکن BRC20 که با استاندارد ERC20 اتریوم قابل مقایسه است در این شبکه استفاده شده است و برای مدیریت انواع توکن‌ها با این استاندارد به کار برده می‌شود. 

ارز دیجیتال ریپل  

برای سرمایه‌گذاری یکی از برجسته‌ترین رمز ارزها ارز دیجیتال ریپل است که از طریق شبکه بلاک‌چین غیرمتمرکزی تراکنش‌های ارزان و سریعی را امکان‌پذیر می‌کند. حال که یاد گرفته‌اید، ارز دیجیتال ریپل چیست باید به بگوییم این ارز دیجیتال در موسسات مالی برای پرداخت‌های فرامرزی موثرتر و افزایش نقدینگی ایجاد شده است‌. 

ارز دیجیتال ترون 

ارز دیجیتال ترون چیست. ارز دیجیتال ترون  TRX به بلاک‌چین ترون اختصاص دارد. این رمز ارز در بلاک‌چین اتریوم به عنوان یکی از توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC-20 کار خود را آغاز کرد و اکنون یک رمز ارز با شبکه مخصوص و کاملا مستقل است. 

ارز دیجیتال شیبا  

ارز دیجیتال شیبا چیست برای پاسخ به این باید بگوییم ارز دیجیتال SHIB که توسط اعضای جامعه کریپتوکارنسی به این لقب قاتل دوج کوین داده‌اند و رقیب سرسخت دوج کوین است. در اردیبهشت سال 1400 این رمز ارز به دلیل جهش ۵۰۰ درصدی محبوبیت فراوانی پیدا کرد. در حال حاضر این رمز ارز از پر معامله‌ترین ارزهای دیجیتال است که به جمع ۲۰ رمز ارز برتر پیوسته است. قیمت ارز دیجیتال شیبا چیست. قیمت این نوع ارز همانند سایر ارزهای دیجیتال به عوامل مختلفی مانند سودمندی بازار و مقیاس‌پذیری ارز بستگی دارد.  

ارز دیجیتال تتر 

تتر چیست ارز دیجیتال USDT ارزشی برابر با دلار آمریکا دارد و برای سرمایه‌گذاران بلندمدت، سرمایه‌گذاری نسبتا مطمئن است؛ چون نوسانات قیمت پایینی دارد. ارز دیجیتال تتر چیست (تتر در ارز دیجیتال چیست) تتر Tether پشتوانه دلاری دارد و با این هدف طراحی شده است تا در مقابل نوسان‌های شدید بازار ارزهای دیجیتال از سرمایه‌گذاران محافظت شود.‌ تفاوت اصلی تتر با دلار این است که خیلی سریع و راحت به صورت دیجیتالی منتقل می‌شود. 

ارز دیجیتال مونرو  

ارز دیجیتال Monero با علامت اختصاصی XMR یک کوین غیرقابل ردیابی و حریم خصوصی است که در سال 2014 به بازار عرضه شد. توسعه‌دهندگان این نوع ارز دیجیتال هیچ کدام از توکن‌های آن را برای خود و تامین سرمایه شرکت برنداشته‌اند. 

ارز دیجیتال سند باکس 

ارز دیجیتال سند باکس چیست. ارز دیجیتال  Sandbox به بازیکنان در دنیای مجازی اجازه می‌دهد که بتوانند بر روی پلتفرم سندباکس توکن در تجارب بازی‌های خود در بلاک‌چین اتریوم توکن بسازند و مالک آن شوند و درآمد به دست آورند. 

ارز دیجیتال وینک 

این نوع ارز دیجیتال پلتفرمی مربوط به بازی‌های لاک‌چین است که بر روی شبکه ترون Tron اجرا می‌شود. ارز دیجیتال وینک چیست، ارز دیجیتال WIN در معاملات بستر بلاک‌چین و سیستم‌های شرط‌بندی کاربرد دارد. وینک یکی از مهم‌ترین منابع عرضه و تقاضای سکه‌های دیجیتال است. 

ارز دیجیتال هلیوم 

ارز دیجیتال هلیوم چیست ارز دیجیتال Helium با علامت اختصاری HNT یک شبکه مبتنی بر بلاک‌چین است که باعث متصل شدن دستگاه‌های اینترنت اشیا می‌شود. در فناوری هلیوم ارتباط بین دستگاه‌ها هنگامی انجام می‌شود که در سراسر گره‌های شبکه سیستم داده‌ها را ارسال می‌کند.

ارز دیجیتال آلیس  

همسایه من آلیس My Neighbor Alice / ALICE یک بازی کامپیوتری بلاک‌چین است که باعث می‌شود، کاربران توکن‌های غیرمثلثی NFT را جمع‌آوری، مالکیت و مدیریت کنند. هدف اصلی ارز دیجیتال آلیس چیست؟ جذب سرمایه‌گذاران رمز‌ارزها، حوزه بازی‌ها و علاقمندان به فناوری از اهداف این نوع پروژه هستند.  به همین دلیل در اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال خرید آلیس امکان‌پذیر است.  

ارز دیجیتال هش 

منظور از ارز دیجیتال هش چیست هش کردن در ارزهای دیجیتال به فرآیند هشینگ برای پردازش داده‌ها در دنیای ارزها است که با توابع ریاضی در بلوک‌های ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرد تا با طول ثابت خروجی ایجاد شود. تقریبا معکوس کردن یک تراکنش و رسیدن به ورودی آن غیرممکن است و این به دلیل طول زیاد خروجی و قدرت محاسباتی بسیار بالا است. 

ارز دیجیتال دنت  

در سال 2017 وایت پیپر White Paper توسعه‌دهندگان دنت این نوع ارز دیجیتال را ارائه کرده‌اند.  هدف از ایجاد ارز دیجیتال دنت چیست این نوع ارز دیجیتال ساخت یک پلتفرم غیرمتمرکز برای خدمات اینترنت و تلفن است که در سراسر جهان کاربران بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند و بابت هزینه‌های زیاد رومینگ و اینترنت نگران نباشند. 

ارز دیجیتال تتا 

ارز دیجیتال تتا چیست. این نوع ارز دیجیتال با نماد اختصاری THETA شناخته می‌شود و رمز ارز بومی شبکه تتا است که برای دریافت پاداش و پرداخت کارمزد کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند. 

ارز دیجیتال کریپتو 

ارز دیجیتال چیست ارز دیجیتال  Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است که به منظور ناشناس بودن، حذف واسطه‌ها و امنیت بیشتر طراحی شده است. ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که برای انتقال در اینترنت از رمزنگاری استفاده می‌شوند. رمزنگاری‌های ارزهای دیجیتال غیرقابل هک هستند. 

ارز دیجیتال سولانا 

منظور از ارز دیجیتال سولانا چیست در واقع سولانا Solana  یک شبکه پلاک‌چینی است که برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های رمز ارزی و فعالیت در این اکوسیستم استفاده می‌شود و با نماد SOL  شناخته می‌شود. 

ارز دیجیتال ایاس 

برای پاسخ به پرسش این که ارز دیجیتال ایاس چیست باید بگوییم، پلتفرمی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز است که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود که از سه ویژگی پردازش چندگانه، انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری برخوردار است. در واقع این ارز مستقیما استخراج نمی‌شود. 

ارز دیجیتال استلار  

استلار Stellar یک پروژه ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین است که با هزینه کم امکان نقل‌وانتقال ذخیره پول را با هزینه کم و به صورت سریع فراهم می‌کند. توکن بومی استلار به نام اختصاری XLM شناخته می‌شود. بنابراین ارز دیجیتال استلار چیست با همان علامت اختصاری XLM تشخیص داده می‌شود. 

ارز دیجیتال پولکادات  

ارز دیجیتال پولکادات چیست؟ پولکات یک شبکه چند زنجیره‌ای یا مولتی‌چین است که به یک شبکه واحد از طریق پل بلاک‌چین، بلاک‌چین‌های تخصصی مختلف را متصل می‌کند. 

ارز دیجیتال اتریوم  

اتریوم چیست؟ اتریوم ارز دیجیتال شبکه‌ای غیرمتمرکز است که با واحد اختصاری ETH شناخته می‌شود. ساخت و اجرای برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز، تسهیل پرداخت‌های جهانی و پول دیجیتال غیرمتمرکز از هداف ارز دیجیتال اتریم هستند. ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک چیست؟ اتریوم کلاسیک Ethereum Classic یک پلتفرم محاسباتی توزیع شده مبتنی بر متن باز، مبتنی بر بلاک‌چین و با قابلیت قرارداد هوشمند (برنامه‌نویسی) است. اتریوم ارز دیجیتال از نسخه اصلاح شده اجماع ناکاموتو توسط انتقال حالت مبتنی بر معامله اتریوم EVM در یک ماشین مجازی عمومی اجرا و پشتیبانی می‌شود. 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره شرکت اپل apple | معرفی کامل محصولات و خدمات اپل

منظور از تریدر در ارز دیجیتال چیست؟ 

در تعریف شغل تریدر ارز دیجیتال چیست باید گفت که تریدر فردی است که با کمک نمودارهایی که در دوره آموزش دیجیتال فرا گرفته است و کار خود را با کمک استراتژی که فکر می کند، درست است، شروع می‌کند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که تریدر انجام می‌دهد خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. بنابراین منظور از تریدر ارز دیجیتال (تریدینگ ارز دیجیتال چیست یا ترید ارز دیجیتال چیست) این است که شما در صرافی به ازای پرداخت یک ارز دیجیتال به همان ارزش یک ارز دیجیتال دریافت می‌کنید. خود کلمه ترید به معنی مبادله، معامله و خرید‌وفروش است. 

تعریف حجم بازار ارز دیجیتال 

حجم بازار ارز دیجیتال عبارت است از تعداد ارزهای دیجیتال که برای قراردادهای آتی و اختیار معالمه، معامله شده‌اند.  بر اساس تعداد قراردادهایی که انجام شده است، حجم بازار ارز تعیین شده است. برای مشخص کردن نقدینگی تریدرها به حجم نگاه می‌کنند و با سایر شاخص‌های تکنیکالی تغییرات حجم را ترکیب می‌کنند تا بتوانند، در مورد معاملات تصمیمات درستی بگیرند. 

بررسی تفاوت فارکس و ارز دیجیتال 

فارکس  Forex و ارز دیجیتال Crypto Currency هر دو بازارهای مالی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید، درآمد دلاری کسب کنید. تریدر فارکس و تریدر ارز دیجیتال دو نوع معامله‌گر و سرمایه‌گذار در بازار مالی مختلف هستند. 

در بازار ارز دیجیتال (بازار رمزارز و کریپتوکارنسی) دارایی‌های دیجیتالی مانند اتریوم و بیت کوین خرید و فروش می‌شوند و از ارزهای فیزیکی خبری نیست. با کمک مفاهیم رمزنگاری و رایانه‌ای ارزهای دیجیتال ایجاد و مدیریت می‌شوند. به همین دلیل سازمان یا شخص واحدی روی آن‌ها هیچ کنترلی روی آن‌ها ندارد. بر اساس عرضه و تقاضا قیمت رمزارز مشخص می‌شود. تریدر ارز دیجیتال Cryptocurrency Trader  یا تریدر کریپتوکارنسی افرادی هستند که در بازارهای ارز دیجیتال مانند بیت کوین، ریپل، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال معامله می‌کنند. تریدرهای ارز دیجیتال باید آشنایی کافی با مفاهیم مرتبط و تکنولوژی بلاک‌چین داشته باشند.

بازار تبادل ارزهای خارجی طرف دیگر بازار فارکس است. به طور مثال در این بازار ممکن است شما ارز دولتی یک کشور مانند دلار را بخرید و همزمان ارز کشور دیگر مانند یورو را بفروشید.  تریدر فارکس Forex Trader  فردی است معاملات ارزهای ملی و بین‌المللی را در بازار فارکس انجام می‌دهد. این افراد تبادل ارزهایی مانند ین ژاپن، یورو و دلار آمریکا را انجام می‌دهند. تریدرهای فارکس باید به شرایط سیاسی و اقتصادی مختلف کشورها آشنا باشند. از مزایا بازار فارکس می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • نقدینگی بالا 
 • امکان استفاده از اهرم‌های بالا 
 • تنوع دارایی‌های مورد معامله 
 • فرصت کسب درآمد دلاری 
 • قابل دسترس از همه جا 

معایب بازار فاکس شامل نوسان کم برای معامله‌گران پرریسک، پیچیدگی تحلیل بازار و قابل شناسایی برای مالیات می‌شوند. بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال هر دو بازار مالی غیرمتمرکز هستند که از نظر ساعات‌کاری، قانون‌مندی و میزان نوسان با هم تفاوت دارند. 

منظور از پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال چیست؟ 

صرافی‌های ارزهای دیجیتال به عنوان پلتفرم‌هایی عمل می‌کنند که کاربران ارزهای دیجیتال مختلف مانند لایت‌کوین، اتریوم و بیت‌کوین را می‌توانند بخرند و بفروشند. اما پلتفرم در ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند؟ پلتفرم ارز دیجیتال در هسته خود، یک بازار دیجیتال بوده است که به کاربران کمک می‌کنند که ارزهای دیجیتال خود را با دیگر دارایی‌های دیجیتال با ارزهای سنتی مانند یورو یا دلار آمریکا می‌توانند، مبادله کنند. پلتفرم ارز دیجیتال چیست؟ به طور کلی صرافی‌ها پلتفرم‌هایی هستند که به عنوان واسطه عمل می‌کنند و فروشندگان و خریداران را تطبیق می‌دهند تا بین آن‌ها انتقال وجه به راحتی انجام شود. 

معرفی پلتفرم‌های معروف معاملاتی ارز دیجیتال 

از پلتفرم ارز دیجیتال به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد: 

Binance

بایننس اولین پلتفرم در ارز دیجیتال است و از بهترین و شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های مبادله ارز دیجیتال است که بزرگترین پلتفرم معامله ارز دیجیتال شناخته می‌شود و در سایت CMC رتبه یک را دارد و دو محیط کاربری دارد که می‌توانید بنا بر انتخاب خود در آن فعالیت کنید. نام اختصاری این پلتفرم BNB است و با استفاده از این توکن در هزینه معاملات می‌توانید ۵۰ درصد تخفیف می‌گیرید. 

پلتفرم KuCoin

پلتفرم KuCoin  از نظر وب‌سایت CMC  در رتبه 66 قرار دارد. این نوع پلتفرم رابط کاربری جذاب و مناسبی دارد. تراکنش‌های ماهیانه بالایی که این پلتفرم دارد، باعث شده است تا مورد توجه معامله‌گران قرار بگیرد. نام اختصاری این وب‌‌سایت KCS  است. 

پلتفرم Coinbase

از مزیت‌های این نوع پلتفرم می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کارت‌های اعتباری بانکی برای مبادله با یورو، پوند و دلار 
 • مبادله ارزهای مختلف 
 • امکان ساخت کیف دیجیتال 

شما با استفاده از این پلتفرم می‌توانید به صورت مستقیم سرمایه دیجیتال خود را بر روی یک کیف پول سخت‌افزاری داشته باشید. Trezor  یا Legder Nano S از جمله کیف پول‌های سخت‌افزاری است. 

پلتفرم Changelly

این نوع پلتفرم بیشتر به عنوان بستری برای Atomic Swap شناخته می‌شود. خرید و فروش ارزهای دیجیتال در این نوع پلتفرم انجام می‌شود. 140 ارز دیجیتال در این بستر خرید و فروش می‌شود. در این پلتفرم هزینه انجام معاملات 0.5 درصد است. 

پلتفرم BitMex

این نوع پلتفرم برای توسعه‌دهنده‌ها، اقتصادانان و Algo Trading ها است. چه معامله‌گر مبتدی چه معامله‌گر حرفه‌ای باشید، ابزارهای موردنیاز شما در این پلتفرم وجود دارد. برای انجام معاملات ارز دیجیتال این پلتفرم به عنوان شلوغ‌ترین بستر برای انجام معاملات است. در پلتفرم این نوع ارز دیجیتال شما با محدودیت معامله روبرو هستید.

مهم‌ترین مزایای ارزهای دیجیتال crypto _currency چیست؟

از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال crypto _currency می‌توان موارد زیر را نام برد:

معاملات آسان Transactions Easy

فرایند خرید و فروش در داخل شبکه رمز ارزها به راحتی انجام می‌شود. به طوری که فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا معاملات انجام شود. 

امنیت بالا Security

امنیت یکی دیگر از مزایای ارزهای دیجیتال است که با استفاده از نرخ هش امنیت رمز ارزها تعیین می‌شود. 

هزینه‌های کمتر 

هزینه‌های کم و مقرون به صرفه بودن یکی از مزایای بازار ارز دیجیتال است. با کمترین کارمزدها با استفاده از مرز ارزهایی مانند اتر، ترون و تتر می‌توانید، معاملات خود را مدیریت کنید. 

سریع و با کمترین فوت وقت 

سرعت بالای آن‌ها در پرداخت‌ها و نقل و انتقال از مزایای ارز دیجیتال هستند.

رشد تصاعدی 

رشد تصاعدی یکی دیگر از مزایای بازار ارز دیجیتال است. در حالی که سایر بازارهای مالی به نیم قرن زمان نیاز دارند تا چنین رشدی داشته باشند. 

سوددهی بالا 

بازار ارز دیجیتال معدن سودهای هنگف است. 

رعایت حریم خصوصی 

رعایت حریم خصوصی یکی دیگر از مزایا استفاده از ارز دیجیتال است و شما بدون این که بتوانید، کوچکترین نشانه‌ای از خود به جای بگذارید، میلیارد‌ها دلار تراکنش انجام دهید. 

تنوع بسیار بالا برای سرمایه‌گذاری

تنوع بالا در پرتفوی سرمایه‌گذاری یکی دیگر از مزایای بازار ارز دیجیتال است. ارزهای مختلف در این بازار وجود دارد که این گاهی می‌تواند، یک عیب محسوب شود و باعث می‌شود، احتمال خطا افزایش پیدا کند. 

یک قدم جلوتر از تورم باشید

کاربران با سرمایه‌گذاری روی ارزها می‌توانند، مانع از اثرات تورم روی سرمایه‌گذاری خود شوند. 

پرداخت‌های بین‌المللی ساده می‌شوند

با استفاده از ارز دیجیتال می‌توانید در آن سوی دنیا هزینه‌های خرید محصول را بدون نیاز به مشارکت بانک‌ها و دولت‌ها در چند ثانیه انجام دهید. 

عدم نیاز به مجوزهای دولتی 

برای توسعه، خرید و فروش ارز دیجیتال به مجوز لازم از طرف دولت‌ها نیاز نیست.

استفاده از رمز ارزها چه ریسک‌هایی دارد؟

از ریسک ارز دیجیتال به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

مشکلات امنیتی 

دزدی، حملات سایبری و کلاهبرداری از مشکلات اصلی ارزهای دیجیتال هستند. 

ریسک از دست دادن سرمایه 

ریسک از دست دادن سرمایه به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 • استفاده از بازار آتی معاملات اهرمی و بدون اطلاعات کافی 
 • بلاک‌شدن حساب کاربران در برخی از صرافی‌های خارجی و از دست دادن سرمایه 
 • خرید ارز دیجیتالی که ارزش واقعی ندارد و قیمت آن در گذر زمان کاهش پیدا می‌کند. 

انتخاب کیف پول نامناسب 

کیف پول در انواع مختلف کیف پول کاغذی، کیف پول نرم‌افزاری و کیف پول سخت‌‌افزاری وجود دارد. کیف پول سخت‌افزاری به کاربران خود خدمات امنیتی بهتری را ارائه می‌دهند.

انتخاب ارز دیجیتال نامناسب 

در بازار ارز دیجیتال هزاران ارز در بازارهای مالی خرید و فروش می‌شوند. قبل از سرمایه‌گذاری باید تمام اطلاعات مربوط به پروتکل بلاک‌چین ارز دیجیتال مورد‌نظر را با دقت بررسی کنید. 

انتخاب صرافی نامناسب 

یکی از دلایل اصلی مشکلات امنیتی انتخاب نادرست صرافی‌ها است. به طور مثال در سال 2013 یکی از صرافی‌های بزرگ بیت‌کوین Mt.Gox  است. در آن دوره این صرافی بیش از 70 درصد بیت‌کوین در جهان را در دست داشت؛ ولی با مشکلات نرم‌افزاری، سیستمی و مدیریتی داشت که باعث شد در فوریه سال 2014 مورد حمله سایبری فرار بگیرد. 

نقدینگی کم 

یکی از ریسک‌های اصلی بازار ارزهای دیجیتال نقدینگی کم است. به طوری که کاربران نمی‌توانند ارزهای دیجیتالی خود را که نقدینگی کمی دارند را به راحتی بفروشند. 

بیشتر بخوانید: هوش مصنوعی AI چیست؟ | بررسی نحوه عملکرد و کاربردهای هوش مصنوعی

ولت ارز دیجیتال یا کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

ولت در ارز دیجیتال چیست یا همان کیف پول ارز چیست کیف پول ارز دیجیتال ابزاری است که برای نگهداری ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیف پول یا ولت ارز دیجیتال در سه نوع سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و کاغذی وجود دارد. استفاده از کیف پول نرم‌افزاری (کیف پول گرم)  راحت‌تر از ولت‌های سخت‌افزاری (کیف پول سرد) است. با این حال ولت‌های سخت‌افزاری ایمن‌تر هستند. ولت چیست ارز دیجیتال یک آدرس و شناسه عددی دارد که برای دریافت وجه از دیگران باید آدرس را با آن‌ها به اشتراک بگذارید؛ ولی هیچ گاه نباید آدرس کیف پول ارز دیجیتال خود را در اختیار دیگران قرار دهید.

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال چگونه است؟

خرید ارز دیجیتال چیست و نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود. برای پاسخ به این پرسش‌ها باید به شما عزیزان بگوییم نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال در سه مرحله زیر انجام می‌شود: 

انتخاب صرافی مناسب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال 

انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال اولین کاری است که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال باید انجام دهید. صرافی ارز دیجیتال چیست خرید این نوع ارز چگونه انجام می‌شود. صرافی ارز دیجیتال پلتفرم یا بستری است که برای معامله ارزهای دیجیتال خریداران و فروشندگان با یکدیگر ملاقات می‌کنند.  کوین بیس Coinbase، ای‌تورو eToroو جمینی Gemini  از برخی شناخته‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان محسوب می‌شوند. 

باز کردن حساب و احراز هویت 

بعد از این که صرافی موردنظر خود را انتخاب کرده‌اید باید حساب باز کنید. بسته به صرافی و مبلغی که قصد خرید آن را دارید مجبور هستید، احراز هویت کنید. قانون‌گذاران صرفی‌ها برای جلوگیری از کلاه‌برداری و برآوردن الزامات نظارتی ضدپولشویی ملزم به ثبت هویت افراد هستند و گاهی بدون احراز هویت افراد نمی‌توانند خرید و فروش ارز را انجام دهند. 

واریز نقدینگی برای خرید 

برای خرید ارز دیجیتال باید موجودی حساب شما در صرافی کافی باشد. برای این منظور باید برای صرافی‌های خارجی از طریق کارت اعتباری، دبیت کارت یا حساب بانکی برای صرافی مورد‌نظر خارجی پول واریز کنید. 

سفارش خرید خود را انجام دهید 

بعد از این که پول را به حساب صرافی موردنظر وارد کرده‌اید باید خرید ارز دیجیتال خود را ثبت کنید. صدها ارز دیجیتال در صرافی‌ها برای معامله وجود دارد مانند بیت کوین، اتریوم و ارزهای کمتر شناخته شده مانند سولانا یا آواکس 

یک روش هولد ارز دیجیتال را انتخاب کنید 

صرافی‌های ارز دیجیتال تحت حمایت‌هایی مانند بیمه و خدمات مالی بریتانیا نیستند. به همین دلیل ممکن است مورد هک قرار بگیرند. برای این منظور باید ارز دیجیتالی خود را ذخیره و از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • ارز دیجیتال خود را در صرافی نگاه دارید.
 • ذخیره در کیف پول سرد 
 • ذخیره در کیف پول گرم

قیمت ارز دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت ارز دیجیتال چیست؟ قیمت این نوع ارزها به عوامل زیر بستگی دارد:

نوسانات قیمت بیت کوین 

بیت کوین به عنوان لیدر بازار روی سایر قیمت‌های ارزهای دیجیتال به صورت مستقیم تاثیر‌گذار است و اگر قیمت آن‌ افزایش پیدا کند، قیمت دیگر ارزهای دیجیتال هم افزایش پیدا می‌کند.

عرضه و تقاضا 

افزایش عرضه با ثابت ماندن تقاضا و افزایش تقاضا با ثابت ماندن عرضه به ترتیب به معنی افت قیمت و افزایش قیمت ارز دیجیتال است.

امنیت ارز دیجیتال 

خطرات ارز دیجیتال می‌تواند باعث از بین رفتن یک ارز دیجیتال و به صفر رسیدن آن شود. 

محدودیت‌ها و قوانینی که  دولت‌ها بر روی بازار ارز دیجیتال ایجاد کرده‌اند.

ایجاد محدودیت و ممنوع شدن یک ارز روی قیمت ارز دیجیتال تاثیر‌گذار است.

ورود و سرمایه‌گذاری نهنگ‌ها در بازار ارز دیجینال 

بازیگر اصلی بازار رمز ارزها نهنگ‌ها هستند که نقش اصلی روی قیمت ارزهای دیجیتال کوچک که حجم معاملات آن‌ها پایین است، دارند. 

حمایت سلبریتی‌ها و افراد مشهور از ارز دیجیتال 

اگر در شبکه‌های اجتماعی ارزهای دیجیتال را دنبال کرده باشید و حمایت برخی از افراد مشهور و سلبریتی‌ها را دیده باشید به خوبی متوجه خواهید شد که طرفداری و حمایت از یک ارز دیجیتال روی قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر مستقیمی دارد. 

فعالیت افراد سوجو در ارزهای دیجیتال شت کوین 

تبلیغات سودجویانه افراد سودجو و متقلب باعث افزایش قیمت مقطعی ارزهای دیجیتال می‌شوند. 

اهداف و کاربردهای ارز دیجیتال 

کاربرد ارز دیجیتال بر روی قیمت ارز تاثیر مستقیمی دارد.

شرایط استخراج ارز دیجیتال 

روند استخراج ارزهای دیجیتال روی قیمت آن‌ها موثر است. 

مقیاس‌پذیری ارز دیجیتال 

مقایس‌پذیری ارز دیجیتال به معنی سرعت انجام تراکنش‌ها در ساختار آن است و هر چه سرعت تراکنش و مقیاس‌پذیری ارز دیجیتال بیشتر باشد، قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند. 

سودمندی بازار رمز ارزها 

روند کلی بازار رمز ارزها روی قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر مهمی دارد و هر چه این بازار سودمندتر باشد، جذابیت و قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.

پذیرش عمومی و افزایش جذابیت بازار ارزهای دیجیتال 

هر چه پذیرش عمومی نسبت به رمز ارزها بیشتر باشد به بازار ارز دیجیتال کاربران جدید و تازه‌ای وارد می‌شود که این موجب خواهد شد تغییرات عمده‌ای در قیمت ارزها ایجاد شود. 

اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال 

اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال تاثیر مستقیمی روی قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال دارند. 

فعالیت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی 

رسانه‌ها با انتشار اخبار برنامه‌ریزی شده باعث می‌شوند استقبال از یک ارز افزایش پیدا کند و برای افزایش قیمت شرایط لازم فراهم شود. 

اعتبار یک رمز ارز 

اعتبار یک ارز دیجیتال روی قیمت آن نقش مهمی دارد و هر چه ارز موردنظر اعتبار بیشتری داشته باشد، قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند.

منظور از اصلاح قیمت ارز دیجیتال چیست؟

تا این جای مقاله به خوبی متوجه کنید که ارز دیجیتال چیست قیمت آن هم به چه عواملی بستگی دارد. حال برای که بدانید اصلاح قیمت ارز دیجیتال چیست. باید توجه کنید که اصلاح قیمت زمانی رخ می‌دهد که در طول روزهای متداول بیش از 10 درصد قیمت یک دارایی کاهش پیدا می‌کند و معامله‌گران به معاملات سنگین وارد نمی‌شوند و مدتی نظاره‌گر هستند. بر خلاف سقوط قیمت که انتشار اخبار منفی دلیل اصلی آن بوده است. علل وقوع اصلاح قیمت بر اساس اصول حساب کتاب و اصول تکنیکال است. به طور مثال قیمت یک ارز دیجیتال به صورت صعودی طی مدت زمان طولانی رشد می‌کند و به یک سطح مقاومت می‌رسد. برخی از سرمایه‌گذاران در چنین شرایطی تصمیم می‌گیرند بخشی از سود خود را نقد کنند. از طرفی خریداران چون تمام سفارشات خود را انجام داده‌اند، سفارشات فروش روی هم انباشته می‌شود و موجب کاهش قیمت خواهد شد. 

سوالات متداول درباره رمز ارزها

۱_آیا ارز دیجیتال امنیت دارد؟

ارزهای دیجیتال به دلیل این که کاملا دیجیتال هستند باید در مورد آن‌ها اقدامات احتیاطی انجام شود؛ چون در برابر حملات آنلاین آسیب‌پذیر خواهند بود. 

۲_با ارزش‌ترین کریپتوکارنسی کدام است؟

با ارزش‌ترین ارز دیجیتال در میان برخی از فعالان بازار و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال تتر است؛ چون توانایی ادغام با سیستم مالی را دارد، نه سرعت بیشتر 

۳_ امن‌ترین کیف پول کدام است؟

کیف پول سخت‌افزاری امن‌ترین کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال است. 

۴_قیمت دستگاه ارز دیجیتال چیست؟

دستگاه ارز دیجیتال برای استخراج بیت‌ کوین و دیگر ارزها استفاده می‌شود که قیمت آن بسته به آکبند یا کار کرده بودن آن، شرکت و برند تولید‌کننده، وزن و اندازه، وضعیت شبکه، وزن و اندازه، قدرت پردازش و هیش ریت دستگاه متفاوت است‌.

۵_صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

صرافی‌های ارز دیجیتال پلتفرم و بستری هستند که خریداران و فروشندگان برای معامله ارزهای دیجیتال با یکدیگر ملاقات می‌کنند. 

6-بازار خرسی ارز دیجیتال چیست؟

بازار نزولی یا خرسی بازاری است که حداقل 20 درصد ارزش‌ ارزهای دیجیتال آن کاهش یافته است و به کاهش آن ادامه می‌یابد. مانند ریزش بازار ارزهای دیجیتال در دسامبر 2017 اشاره کرد که از ۲۰ هزار دلار بیت‌کوین به ۳۲۰۰ دلار در چند روز سقوط پیدا کرد. 

7-بازار فیوچرز ارز دیجیتال چیست؟

برای این که بازار فیوچرز ارز دیجیتال را درک کنید به یک مثال توجه کنید. فرض کنید برای خرید قرارداد آنتی بیت کوین در این بازار می‌خواهید، اقدام کنید. در واقع شما با خرید این قرارداد در آینده می‌توانید صاحب بیت کوین شوید.

8-بازار مالی ارز دیجیتال چیست؟

در بازار ارز دیجیتال، ارزهای دجیتال به عنوان واحدهای مالی مبادله می‌شوند. با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری و بلاک‌چین این ارزها امکان انتقال ارزها و بدون نیاز به واسطه‌های مالی معمولی تراکنش‌ها ثبت می‌شوند. 

سخن پایانی 

ارز دیجیتال cryptocurrency نوعی پول دیجیتال است که بر بستر بلاک‌چین عمل می‌کند در انواع مختلفی مانند بیت کوین، ترون، ریپل و شیبا وجود دارد.  پول واقعی و ارزهای دیجیتال از نظر مرجع تنظیم، مالیات، قیمت و شکل فیزیکی با هم تفاوت دارند. امنیت بالا، هزینه‌های کمتر، سوددهی بالا و رشد تصاعدی برخی از مزایا ارز دیجیتال هستند. Binance، KuCoin، Coinbase، BitMex و Changelly پلتفرم‌های ارز دیجیتال محسوب می‌شوند. با مطالعه این مقاله می‌توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود مانند تتر ارز دیجیتال چیست؟ ارز دیجیتال مونرو چیست؟ را پیدا کنید. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه