کارت بدون تماس چیست؟ معرفی انواع کارت‌های بدون تماس

کارت بدون تماس چیست؟ معرفی انواع کارت‌های بدون تماس
کارت بدون تماس contact less کارتی است که با استفاده از امواج رادیویی RFID با دستگاه کارت‌خوان ارتباط برقرار می‌کند. روی لایه اول و آخر این نوع کارت اطلاعات زیادی را می‌توان بنا به درخواست سازمان‌ها و شرکت‌ها درج کرد. اهمیت کارت بدون تماس باعث شده است، امروزه استفاده از آن افزایش پیدا کند‌. این کارت‌ها به دلیل فرکانسی که دارند، می‌توانند به راحتی و از فاصله مشخصی با دستگاه کارت‌خوان ارتباط برقرار کنند. در این مقاله انواع مختلف کارت‌های هوشمند بدون تماس را برای شما عزیزان شرح داده‌ایم.

راهنمای مطالعه

امروزه رشد و پیشرفت تکنولوژی باعث شده است شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ به راحتی بتوانند کارها و اقدامات مختلفی را انجام دهند. استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان یکی از تغییرات مهم ناشی از پیشرفت تکنولوژی است. اطلاعات داخل انواع کارت‌های بدون تماس هوشمند contact less و کارت‌های تماسی هوشمند Contact را با استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان می‌توان خواند. کارت‌های بدون تماس به دلیل مزایای زیادی که دارند امروزه از آن‌‌ها استفاده فراوانی می‌شود.  کارت‌های بدون تماس در استاندارد و فرکانس‌های مختلف تولید می‌شوند به همین دلیل از این کارت‌ها در موارد گوناگونی استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی انواع کارت تماسی پرداخته‌ایم.

attendance-device-cta 02178756000

attendance-device-cta 02178756000

منظور از کارت بدون تماس یا Contactless card چیست؟

کارت بدون تماس contact less کارتی است که برای ارتباط آن با دستگاه کارت‌خوان به اتصال فیزیکی نیازی نیست و برقراری ارتباط آن با دستگاه کارت‌خوان از طریق امواج رادیویی انجام می‌شود. کارت بدون تماس هوشمند مدل جدیدی از کارت‌های هوشمند است که در آن اطلاعات مهمی ثبت و نگهداری می‌شود. انواع کارت بدون تماس در ابعادی مانند کارت بانکی و کارت اعتباری ساخته شده‌اند.

 از طریق دستگاه‌های رایتر اطلاعات داخل این نوع کارت‌های هوشمند نوشته و نگهداری می‌شوند. به همین دلیل برای استفاده از اطلاعات داخل این کارت‌ها باید در مجاورت دستگاه کارت‌خوان قرار بگیرند. کارت بدون تماس rfid  همان کارت بدون تماس هوشمند است که با استفاده از امواج رادیویی RFID بدون اتصال فیزیکی با کارت‌خوان ارتباط برقرار می‌کند. 

بیشتر بخوانید: دستگاه حضور و غیاب کارتی یا کارت ساعت زنی

منظور از کارت بدون تماس یا Contactless card چیست؟

منظور از کارت بدون تماس یا Contactless card چیست؟

نحوه عملکرد کارت بدون تماس چگونه است؟

همان طور که قبلا اشاره کرده‌ایم برای این که اطلاعات داخل کارت‌های بدون تماس خوانده شوند باید از دستگاه کارت‌خوان استفاده کرد. بنابراین نحوه برقراری ارتباط این نوع کارت‌ها با دستگاه کارت‌خوان به این صورت است که کارت‌خوان می‌تواند تا فاصله مشخصی کارت را با استفاده از فرکانس کارت موردنظر تشخیص دهد. نحوه خوانش کارت بدون تماس توسط دستگاه کارت‌خوان  به این صورت است که فرکانس موجود در کارت باعث می‌شود با دستگاه کارت‌خوان ارتباط برقرار کند و اطلاعات روی کارت را بخواند تا از صحت اطلاعات روی کارت مطمئن شود تا اجازه ورود، اجازه تردد و هر کاربردی دیگری داده شود. 

منظور از لایه‌های کارت بدون تماس چیست؟

لایه‌های کارت بدون تماس شامل موارد زیر می‌شوند:

لایه اول و آخر کارت بدون تماس 

اطلاعات موردنیاز و ضروری کارت‌های بدون تماس با توجه به نیاز شرکت‌ها و سازمان‌ها روی لایه اول و آخر کارت بدون تماس درج و ثبت خواهد شد. 

لایه میانی کارت هوشمند بدون تماس 

لایه میانی این نوع کارت هوشمند به یک IC و سیم‌پیچی مجهز است. به همین دلیل عملکرد آن به آنتن شبیه است. به طور کلی عملکرد انواع کارت‌خوان بدون تماس به این صورت است که ارتباط فقط از طریق دستگاه کارت‌خوان به صورت یک طرفه انجام می‌شود. انرژی الکتریکی از دستگاه کارت‌خوان به صورت فرکانس ارسال می‌شود تا اطلاعات روی کارت خوانده شود. این فرکانس توسط آنتن درون کارت دریافت و تبدیل به ولتاژ می‌شود؛ سپس به دستگاه کارت‌خوان اطلاعات روی کارت و درون IC ارسال خواهد شد. 

منظور از لایه‌های کارت بدون تماس چیست؟

منظور از لایه‌های کارت بدون تماس چیست؟

انواع کارت‌های بدون تماس هوشمند کدامند؟

کارت‌ هوشمند بدون تماس بر اساس کاربرد و فرکانس انواع مختلفی دارد. از انواع کارت بدون تماس به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

کارت بدون تماس با فرکانس KHZ 125

این نوع کارت جزو کارت‌های بدون تماس یا فرکانس Low Frequency  است. این نوع کارت‌ها برای سیستم‌های کنترل دسترسی، کنترل تردد و برنامه‌های شناسایی استفاده می‌شوند. این نمونه کارت‌ها‌ در مقایسه با دیگر کارت‌ها از سرعت و محدوده خواندن کمتری برخوردار هستند و این به دلیل فرکانس پایین آن‌ها‌ است. این کارت‌ها کمتر تحت تاثیر سایر سیگنال‌های رادیویی قرار می‌گیرند و این به دلیل شکل امواج آن‌ها است. در این نوع کارت‌ها‌ به کلید شناسایی و یک ID نیاز است. در محیط‌های صنعتی از این نمونه کارت‌های هوشمند بدون تماس استفاده می‌شود؛ چون در برابر فلز و آب دچار آسیب نمی‌شوند‌. از دیگر نمونه‌های کارت‌های هوشمند بدون تماس با فرکانس پایین به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

  • HITAG
  • ioProx
  • HID Prox
  • Indalla Prox
  • Keri Prox

کارت بدون تماس فرکانس MHZ 13.56

کارت‌های بدون تماس با فرکانس ۱۳.۵۶مگاهرتز High Frequency  به دلیل فرکانس بالایی که دارند، می‌توانند از فاصله یک متری اطلاعات روی کارت را بخوانند. از این کارت‌ها در حمل‌ونقل عمومی، پرداخت‌های خرده‌فروشی، دستگاه کنترل تردد و کارت شناسایی دانشجویی استفاده می‌شود. این نوع کارت‌ها برای ایجاد ارتباط امن بهترین انتخاب هستند. 

کارت بدون تماس با فرکانس برد بلند UHF

کارت‌های بدون تماس با فرکانس 960_850 مگاهرتز Ultra High Frequency  فرکانس فوق بالایی دارند و بین فرکانس 960_850 مگاهرتز را شناسایی می‌کنند و از استاندارد EPC global Gen2  پیروی می‌کنند. برای انبارداری و ردیابی کالا از این نمونه کارت هوشمند بدون تماس استفاده می‌شود. این نوع کارت‌های بدون تماس در برابر فلزات و مایعات مختلف مقاومت بالایی دارند. برای برنامه‌های که به خواندن و ثبت اطلاعات طولانی نیاز باشد از این نوع کارت‌ها استفاده می‌شود‌. برای دریافت اطلاعات روی تگ‌های زیادی از این نوع کارت هوشمند  باید استفاده کرد.

کارت بدون تماس مایفر Mifare

نوعی کارت pvc است که با دستگاه کارت‌خوان یا Reader از طریق فرکانس رادیویی RF ارتباط برقرار می‌کند و به حافظه یا هوشمند مجهز است.

انواع کارت‌های بدون تماس هوشمند کدامند؟

انواع کارت‌های بدون تماس هوشمند کدامند؟

مزایای استفاده از کارت‌های بدون تماس چیست؟

از مزایای استفاده از کارت‌های بدون تماس به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

ارتقاء کیفیت 

با این کارت‌ها می‌توانید کیفیت کارها را ارتقاء دهید. به طور مثال ورود خروج کارکنان یک شرکت را به طور دقیق می‌توانید، کنترل کنید.

افزایش سرعت 

در مکان‌های که جمعیت زیاد است مانند متروها و اتوبوس‌های درون شهری استفاده از این نوع کارت‌ها باعث شده است حرکت افراد با دقت و سرعت بالایی انجام شود تا از اتلاف وقت جلوگیری گردد.  

امکانات ذخیره‌سازی اطلاعات روی کارت 

روی انواع کارت‌های هوشمند بدون تماس سیم‌پیچ یا چیست‌ها وجود دارد که این باعث شده است اطلاعات زیادی را روی کارت‌ها بتوان ذخیره کرد و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. 

امنیت بالا 

این نوع کارت‌ها را می‌توانید رمز‌گذاری کنید که این باعث شده است امنیت این کارت‌ها افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: انواع تگ RFID و بررسی نحوه عملکرد فناوری rfid (آر اف آی دی)

مزایای استفاده از کارت‌های بدون تماس چیست؟

مزایای استفاده از کارت‌های بدون تماس چیست؟

مهم‌ترین کاربردهای کارت‌های بدون تماس کدام‌اند؟

از مهم‌ترین کاربردهای کارت بدون تماس به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

کارت شناسایی 

برای کنترل تردد و ساعت ورود و خروج کارکنان سازمان‌ها و اداره‌ها از کارت هوشمند بدون تماس استفاده می‌شود. روی این کارت‌ها تمام اطلاعات کارکنان ثبت و ذخیره شده است. 

کارت اعتباری 

کارت‌ بانکی نوعی از کارت هوشمند بدون تماس محسوب می‌شود که اطلاعات صاحب حساب روی آن‌ درج شده است. با این کارت  و با استفاده از دستگاه کارت‌خوان می‌توان پول دریافت کرد و سایر خدماتی مانند موجودی و رمز را دریافت کرد.

کارت حضور‌وغیاب 

برای کنترل تردد کارکنان و کارگران شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف از کارت هوشمند بدون تماس استفاده می‌شود تا از حضور‌وغیاب کارکنان اطلاع یافت.

کارت مخصوص حمل‌ونقل ( پرداخت غیرنقدی)

کارت‌های که به جای پرداخت وجه نقد برای سوار شدن در اتوبوس‌های حمل‌ونقل درون شهری استفاده می‌شوند از این نوع کارت هستند که باید مبلغ داخل آن‌ها را شارژ کنید. 

کارت پرداخت در پارکینگ 

افزایش تعداد خودروها در سطح شهر باعث شده است تعداد پارکینگ‌ها افزایش پیدا کند‌. به جای پرداخت نقدی برای توقف خودرو در پارکینگ یکی از بهترین کارت‌ها، کارت هوشمند بدون تماس است که از راه دور به خوبی عمل می‌کند. 

بیشتر بخوانید: انواع درب اتوماتیک پارکینگ ریلی، لولایی، جکی، بازویی، زیرسطحی

کارت تردد هتل

هتل‌های لوکس درب‌های ورودی و خروجی آن‌ها به صورت الکترونیکی است که به وسیله کارت باید این درب‌ها را باز کرد. 

کارت انتظامات 

برای کنترل ساعت حضور نیروی انتظامات در شرکت‌ها، اداره و سازمان‌ها از کارت هوشمند بدون تماس استفاده می‌شود که تمام اطلاعات نیروی انتظامات داخل آن درج شده است.

کارت ورود و خروج باشگاه 

علاوه بر این که در سازمان‌ها و اداره‌ها برای کنترل ورود و خروج کارکنان از کارت هوشمند استفاده می‌شود در مکان‌های مانند باشگاه هم برای ورود و خروج افراد از کارت هوشمند بدون تماس استفاده می‌شود‌.

کارت دانشجو

امروزه کارت دانشجویی هوشمند شده است و تمام اطلاعات دانشجو داخل کارت ثبت شده است با این کارت  دریافت غذا از دانشگاه، دریافت کتاب از کتابخانه و بسیاری دیگر از کارهای دانشگاه را می‌توانید، انجام دهید.

مهم‌ترین کاربردهای کارت‌های بدون تماس کدام‌اند؟

مهم‌ترین کاربردهای کارت‌های بدون تماس کدام‌اند؟

سوالات متداول پیرامون کارت بدون تماس

کارت هوشمند بدون تماس چیست؟

کارت هوشمند بدون تماس کارتی است که از طریق امواج رادیویی با دستگاه کارت‌خوان ارتباط برقرار می‌کند.

موارد استفاده کارت بدون تماس را نام ببرید؟

کارت دانشجو، کارت کنترل تردد، کارت حمل‌ونقل عمومی، کارت انتظامات، کارت اعتباری و کارت شناسایی برخی از کاربردهای کارت هوشمند بدون تماس هستند. 

سخن پایانی 

پیشرفت تکنولوژی باعث شده بسیاری از فعالیت‌ها را در سازمان‌ها بتوان به راحتی انجام داد. استفاده از دستگاه کارت‌خوان یکی از موارد پیشرفت تکنولوژی است. کارت بدون تماس contact less  کارتی است که با استفاده از امواج رادیویی RFID  با دستگاه کارت‌خوان ارتباط برقرار می‌کند. روی لایه اول و آخر این نوع کارت اطلاعات زیادی را می‌توان بنا به درخواست سازمان‌ها و شرکت‌ها درج کرد. اهمیت کارت بدون تماس باعث شده است، امروزه استفاده از آن افزایش پیدا کند‌. این کارت‌ها به دلیل فرکانسی که دارند، می‌توانند به راحتی و از فاصله مشخصی با دستگاه کارت‌خوان ارتباط برقرار کنند. در این مقاله از وب سایت مکسا انواع مختلف کارت‌های هوشمند بدون تماس را برای شما عزیزان شرح داده‌ایم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه