معرفی دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا و کاربردهای آن

معرفی دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا و کاربردهای آن
یکی از ضروری ترین اقداماتی که امروزه به منظور افزایش سرعت مدیریت و کنترل تردد پرسنل انجام می شود، استفاده از دستگاه حضور و غیاب است. در این میان یکی از بهترین دستگاه های حضور و غیاب برای کنترل تردد، دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا است. استفاده از این دستگاه به دلیل قابلیت ها و مزایای مختلف از جمله توان سرعت و عملکرد دقیق و سریع، دسترسی پذیری آسان، افزایش رعایت بهداشت و راحتی کاربران برای استفاده بهینه و ... جز یکی از بهترین دستگاه های به روز شناخته می شود. در صورتی که قصد خرید این دستگاه و بهره مند شدن از مزایای مختلف آن را دارید، می توانید برای خرید از طریق شرکت مکسا اقدام کنید. 

راهنمای مطالعه

لزوم و ضرورت استفاده از دستگاه حضور و غیاب برای ثبت و کنترل تردد پرسنل در سازمان ها و شرکت های پر تردد و با تعداد پرسنل زیاد اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل همواره دستگاه های حضور و غیاب با سیستم های نوین و منحصر به فرد طراحی و تولید می شوند. یکی از جدیدترین و بهترین انواع سیستم ها برای حضور و غیاب پرسنل در سازمان های مهم، دستگاه و سیستم حضور و غیاب تشخیص صدا است. عملکرد این دستگاه مشابه با سایر دستگاه های حضور و غیاب است که بر اساس الگوهای ذخیره شده در دستگاه است. عملکرد این دستگاه به دلیل دقت و سرعت بسیار زیاد و قابل توجهی دارد، در سازمان های مهم و امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین منظور در ادامه این مقاله نیز به بررسی کامل تر دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا می پردازیم تا با شناخت بیشتری برای خرید و انتخاب بهترین دستگاه کنترل تردد مورد نظرتان اقدام نمایید. 

attendance-device-cta 02178756000

attendance-device-cta 02178756000

دستگاه حضور و غیاب تشخیص گفتار یا صدا چیست؟

دستگاه حضور و غیاب تشخیص گفتار یا صدا همان طور که از نام آن پیداست، بر اساس الگوی ثبت شده از صدای پرسنل کار می کند. بدین صورت که در دستگاه حضور و غیاب یک نمونه از صدای پرسنل مورد نظر ذخیره و ثبت می شود. سپس زمانی که پرسنل وارد محیط کار شده یا از آن خارج می شوند، صدای خود را توسط دستگاه مربوطه ثبت می کنند. یکی از مهم ترین ویژگی های این دستگاه عملکرد سریع و دقیق دستگاه برای تشخیص گفتار پرسنل است. دستگاه در دو نوع مختلف تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از دستگاه ها به عبارت و واژه بیان شده توسط پرسنل حساسیت دارند. بدین صورت که برای احراز هویت باید پرسنل همان جمله یا عبارت را زمان ورود و خروج تکرار کنند. در صورتی که برخی از دستگاه های دیگر فقط به الگوی صدا توجه می کنند. 

نحوه عملکرد سیستم حضور و غیاب تشخیص صدا چگونه است؟

یکی از ویژگی های قابل توجه و بسیار مهم سیستم حضور و غیاب تشخیص صدا یا گفتار این است که بر اساس فناوری تشخیص صدا کار می کند. در واقع عملکرد این دستگاه بدین صورت است که ابتدا یک جمله یا عبارت توسط هر پرسنل به صورت جداگانه در دستگاه ذخیره و ثبت می شود. پس از آن صدا و گفتار پرسنل با الگوی ذخیره شده در دستگاه مقایسه شده و پس از تطبیق داده شدن، زمان ورود و خروج پرسنل در سیستم ثبت می شود. یکی از ویژگی های مهم دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا این است که به ویژگی های مهمی از جمله لحن، صوت، تن صدا و آهنگ تا حد زیادی توجه کرده و سپس بر اساس همین ویژگی ها احراز هویت انجام می شود. همچنین ویژگی بسیارمهم دیگر این است که صدای هر فرد بر اساس فرکانس های مختلف زمان بیان کردن عبارات و جملات مختلف منحصر به فرد است و این دستگاه به خوبی این تمایز را متوجه می شود.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص گفتار یا صدا چیست؟

دستگاه حضور و غیاب تشخیص گفتار یا صدا چیست؟

مهم ترین کاربردهای دستگاه های ثبت ورود و خروج با تشخیص صدا چیست؟

تا این قسمت از مقاله در مورد انواع دستگاه های حضور و غیاب تشخیص صدا و عملکرد خاص آن صحبت شد. بر اساس همین ویژگی های ذکر شده می توان گفت که دستگاه حضور و غیاب برای تمام سازمان ها و شرکت هایی که برای احراز هویت و تشخیص و مدیریت کنترل تردد پرسنل به دقت و سرعت بالا اهمیت زیادی می دهند، پیشنهاد می شود و مناسب است. همچنین نکته مهم دیگری که باید برای کاربرد و استفاده از دستگاه ثبت ورود و خروج پرسنل با تشخیص صدا مد نظر داشته باشید، این است که از این دستگاه نمی توان برای مکان های پر تردد و شلوغ که سر و صدای زیادی در آن وجود دارد، مناسب نیست. 

همچنین باید گفت که یکی از ویژگی های مهم دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا این است که در برخی موارد به یک باره شروع به تولید صدا می کند. بنابراین استفاده از آن برای کسب و کارهای استارت اپی پیشنهاد نمی شود. 

بررسی مزایای استفاده از سیستم کنترل تردد تشخیص صدا در سازمان ها

استفاده از سیستم کنترل تردد تشخیص صدا در سازمان ها و شرکت های مختلف مزایای مهم و قابل توجهی دارد که یکی از مهم ترین مزایا ایجاد و بهبود نظم به منظور مدیریت و کنترل تردد است. در صورتی که این تنها مزیت دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا نیست. بلکه استفاده از این سیستم مزایای مختلف دیگری نیز دارد که شامل موارد مختلف زیر است:

افزایش رعایت بهداشت

همان طور که می دانید سیستم حضور و غیاب تشخیص صدا یا گفتار، یک سیستم شناسایی بدون تماس است. بدین صورت که برای احراز هویت کردن نیازی به برقراری تماس دست یا انگشت و … با دستگاه خاصی نیست. بلکه همه چیز از طریق انتقال صوت به دستگاه صورت می گیرد و احراز هویت انجام می شود. به همین دلیل می توان گفت که استفاده از این روش احراز هویت و کنترل تردد، کاملا بهداشتی بوده و باعث افزایش رعایت بهداشت در سازمان های شلوغ و پر تردد می شود. 

دسترسی پذیری آسان

عملکرد احراز هویت و کنترل تردد در این دستگاه با استفاده از فعال سازی صوتی صورت می گیرد. به همین دلیل کاربران بیشتری از این دستگاه می توانند برای ثبت ورود و خروج استفاده کنند. علاوه بر این، بسیاری از کاربران و پرسنل نابینا و کم بینا هم که نمی توانند از سایر دستگاه های دیگر مانند دستگاه ثبت اثر انگشت یا تشخیص چهره استفاده کنند، می توانند از این نوع سیستم حضور و غیاب استفاده نمایند. 

سرعت عملکرد

دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا برای احراز هویت و تشخیص صدا و گفتار از سنسورهای قدرتمند و با کیفیت استفاده می کنند. به همین دلیل احراز هویت و ثبت تردد پرسنل با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام می شود. بنابراین می توان گفت که این دستگاه برای سازمان ها و شرکت های پر تردد و با تعداد پرسنل زیاد کاربرد دارد. 

راحتی کاربران

احراز هویت و ثبت تردد با استفاده از سیستم کنترل تردد تشخیص صدا، بسیار سریع تر و راحت تر از سایر سیستم های کنترل تردد کار می کند و مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل برای استفاده بهینه از این دستگاه و احراز هویت نیازی به استفاده از اثر انگشت یا چهره پرسنل و خطاهایی که در این زمینه رخ می دهد، نیست. همچنین دیگر نباید نگران گم شدن کارت ثبت حضور و غیاب و … باشید.

معایب دستگاه حضور و غیاب با تشخیص صدا چیست؟

علاوه بر مزایای ذکر شده در مورد دستگاه حضور و غیاب با تشخیص صدا، استفاده از این سیستم معایب مهم و مختلفی هم دارد که بررسی و آشنایی با این معایب برای خرید آگاهانه و بهتر خالی از لطف نیست. مهم ترین معایب دستگاه حضور و غیاب با تشخیص صدا می توان موارد مختلف زیر را نام برد:

 • هزینه زیاد

همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا برای احراز هویت از فناوری های جدید و به روز استفاده می کند. به همین دلیل قیمت آن در مقایسه با سایر دستگاه های دیگر احراز هویت از جمله دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، تشخیص صدا، عنبیه و … بیشتر است. به همین دلیل ممکن است همه سازمان ها توانایی خرید این دستگاه را نداشته باشند. 

 • دقت متوسط و کم

یکی دیگر از مهم ترین معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا این است که فناوری تشخیص گفتار در این سیستم هنوز هم کامل نیست. به همین دلیل زمان استفاده و فعال سازی این دستگاه ممکن است در برخی موارد شاهد خطاهای جزئی باشید که در حال حاضر گریز ناپذیر است. به همین دلیل برای این که به بهترین نحو از این دستگاه بدون خطا استفاده کنید، قدرت تشخیص دستگاه هم بهبود یافته و کار با دستگاه را ساده تر می کند.

 • محدودیت در استفاده 

یکی از مهم ترین محدودیت ها و استفاده از سیستم حضور و غیاب تشخیص صدا این است که برای استفاده از آن باید کاملا محیط بی صدا و آرام باشد تا عملکرد سریع و دقیقی داشته باشد و صدای پرسنل را سریعا شناسایی کند. چون وجود صداهای اضافه و مختلف در محیط، در تشخیص صدا و گفتار پرسنل تاثیر گذار خواهد بود. 

معایب دستگاه حضور و غیاب با تشخیص صدا چیست؟

معایب دستگاه حضور و غیاب با تشخیص صدا چیست؟

مقایسه قیمت دستگاه ورود و خروج تشخیص صدا با سایر سیستم های حضور و غیاب

امروزه انواع دستگاه حضور و غیاب یا ورود و خروج تشخیص صدا با قابلیت ها و ویژگی های مختلف و متنوعی تولید می شود. به همین دلیل قیمت این دستگاه بر اساس عملکرد یا کاربردهای مختلفی که دارند، متفاوت و متغیر خواهد بود. علاوه بر این، یکی از مهم ترین مواردی که زمان خرید این دستگاه باید به آن توجه کافی داشته باشید، این است که قیمت این دستگاه در مقایسه با سایر سیستم های حضور و غیاب بیشتر است. 

سوالات متداول درباره سیستم کنترل تردد تشخیص صدا

آیا تکنولوژی تشخیص گفتار و تشخیص صدا با هم تفاوت دارد؟

بله. تشخیص گفتار به معنی شناسایی کلمه های استفاده شده در یک گفتار است. در صورتی که تشخیص صدا به معنی شناسایی کردن صدای فرد صحبت کننده است. 

مهم ترین مزایای دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا چیست؟

از جمله مهم ترین مزایای این دستگاه می توان سرعت و عملکرد دقیق و سریع آن، دسترسی پذیری آسان، رعایت بهداشت و راحتی کاربران را نام برد. 

جمع بندی

یکی از ضروری ترین اقداماتی که امروزه به منظور افزایش سرعت مدیریت و کنترل تردد پرسنل انجام می شود، استفاده از دستگاه حضور و غیاب است. در این میان یکی از بهترین دستگاه های حضور و غیاب برای کنترل تردد، دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا است. استفاده از این دستگاه به دلیل قابلیت ها و مزایای مختلف از جمله توان سرعت و عملکرد دقیق و سریع، دسترسی پذیری آسان، افزایش رعایت بهداشت و راحتی کاربران برای استفاده بهینه و … جز یکی از بهترین دستگاه های به روز شناخته می شود. در صورتی که قصد خرید این دستگاه و بهره مند شدن از مزایای مختلف آن را دارید، می توانید برای خرید از طریق شرکت مکسا اقدام کنید. 

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “معرفی دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا و کاربردهای آن

 1. بهنام باستی گفت:

  نکات خوبی رو در مقاله بیان کردید.
  ممنون از دقت نظرتون
  شاید براتون جالب باشه بدونید که در سال 1990، شرکت Dragon (دراگون) اولین سیستم تشخیص صدا در جهان را با عنوان Dragon Released معرفی کرد. این شرکت فناوری خود را توسعه داده و یک نسخه جدید از سیستم تشخیص صدا با Dragon NaturallySpeaking ارائه کردند. این فناوری توانایی شناسایی 100 کلمه در دقیقه را داشت. در سال 1996 اولین پورتال فعال صوتی (VAL) توسط BellSouth ساخته شد.

  پایدار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه