همه چیز درباره دوربین ‌های جاده ‌ای | دوربین ‌های نظارت جاده ‌ای چگونه کار می ‌کنند؟

همه چیز درباره دوربین ‌های جاده ‌ای | دوربین ‌های نظارت جاده ‌ای چگونه کار می ‌کنند؟
امروزه شاهد وجود دوربین های هوشمند در جاده‌های کشور هستید. دوربین‌های هوشمند سبب امنیت جان و مال رانندگان شده و میزان تصادفات جاده ‌ای را به میزان قابل توجهی کاهش می ‌دهند. دوربین‌های ثبت تخلفات جاده ‌ای مدل‌های مختلفی دارند که سازمان راهنمایی و رانندگی با توجه به شرایط جوی جاده آن‌ها را در جاده نصب می ‌کند. قیمت دوربین ثبت تخلفات جاده‌ ای همواره ثابت نیست و به عواملی مانند سطح کیفیت دوربین، نرخ ارز و غیره بستگی دارد.

راهنمای مطالعه

دوربین نظارت جاده‌ ای وظیفه ضبط تصاویر و رویدادهای رانندگی در جاده‌ها را بر عهده دارد. این دوربین معمولاً به صورت سیار و یا مستقر نصب می ‌شود. به کمک این دوربین می ‌توان تخلفات رانندگی را تشخیص داد و به علل تصادف جاده ‌ای نیز پی برد. تصاویر ضبط شده توسط این دوربین‌ها به عنوان شواهد و مدارکی مستحکم جهت ارائه به دادگاه محسوب می ‌شوند. به طور کلی دوربین‌های نظارتی که در جاده‌ها وجود دارند، علاوه بر این که سبب کاهش تصادفات می‌ شوند به عنوان یک ابزار کاربردی جهت ایجاد امنیت در جاده نیز به شمار می ‌روند. این دوربین تمام تصاویر را به صورت ویدئو ضبط کرده و این امر سبب افزایش ایمنی رانندگان در جاده خواهد شد.

با توجه به این که رانندگان می ‌توانند تصاویر ضبط شده در این دوربین‌ها را مشاهده کنند، می ‌توان گفت که دوربین‌ها به عنوان یک ابزار آموزشی محسوب می ‌شوند. در واقع رانندگان می ‌توانند رفتارهای پرخطر را در جاده مشاهده کرده و از انجام آن‌ها دست بکشند.با توجه به این تفاسیر نصب دوربین نظارتی در جاده در جهت کاهش حوادث و افزایش ایمنی افراد نقش بسیار مهمی دارد. با توجه به اهمیت وجود دوربین نظارتی در جاده مایل هستیم در این مقاله پیرامون این مطلب اطلاعات مهمی را شرح دهیم. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره دوربین‌های نظارت جاده‌ ای تا پایان با ما همراه باشید.

maxa cta cctv 02178756000

دوربین هوشمند جاده‌ ای چیست؟

دوربین هوشمند جاده ‌ای به دوربینی گفته می ‌شود که در کنار جاده و یا بالای یک دکل نصب می ‌شود تا به راحتی عبور و مرور اتومبیل‌ها را کنترل کند. دوربین ثبت تخلفات جاده ‌ای همان طور که از نام آن مشخص است، به طور کامل تمامی تخلفات رانندگان را ثبت و ضبط می ‌کند. دوربین مداربسته جاده‌ ها در جهت کاهش تصادفات نقش بسیار مهمی دارند. طبق تحقیقات انجام شده نصب دوربین‌های هوشمند در جاده‌ها توانسته است حدود ۱۱ الی ۴۴ درصد از حجم تصادفات بکاهد. وقتی از تخلف صحبت می‌ شود، منظور تمام تخلفاتی است که توسط رانندگان در جاده‌ها اتفاق می ‌افتد. برخی از این تخلفات شامل سبقت غیر مجاز، عبور از چراغ قرمز، وارد شدن به مسیرهای ورود ممنوع و غیره است.

دوربین‌های هوشمند با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی می ‌توانند تمام تصاویر مربوط به جاده‌ها را ثبت کنند. این دوربین‌ها به حدی دقیق هستند که می ‌توانند پلاک خودروها و حتی عملکرد سرنشینان درون خودروها را نیز ثبت نمایند. ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش بیاید که آیا دوربین‌های هوشمند جاده قادر به ضبط تصاویر در شب نیز هستند؟ در پاسخ باید گفت بله این دوربین‌ها با استفاده از فناوری جدیدی تولید می ‌شوند و به کمک اشعه‌هایی که از خود ساطع می‌ کنند می ‌توانند تصاویر تمام خودروها و پلاک آن‌ها را به صورت دقیق ضبط نمایند.

بیشتر بخوانید: دوربین های امنیتی و نظارتی + خرید و قیمت انواع دوربین مدار بسته (cctv)

نحوه عملکرد دوربین ‌های جاده ‌ای چگونه است؟

دوربین‌های جاده ‌ای از یک فرستنده و گیرنده رادیویی تشکیل شده ‌اند. بخش فرستنده دوربین سبب ایجاد نوسان در جریان الکتریکی خواهد شد که این امر سبب کاهش و یا افزایش ولتاژ در یک فرکانس می ‌شود. پس از نوسان جریان الکتریکی انرژی به صورت موج الکترومغناطیسی وارد هوا می ‌شود. فرستنده دوربین نیز دارای یک تقویت کننده است که امواج الکترومغناطیسی موجود در هوا را منتشر می ‌کند‌. در واقع عملکرد فرستنده و گیرنده رادیویی دوربین جاده‌ ای برعکس یکدیگر است. گیرنده دوربین امواج الکترومغناطیسی را دریافت کرده و به انرژی الکتریکی تبدیل می ‌کند. این دوربین‌ها از تکنولوژی ANRP و یا فناوری تشخیص پلاک برخوردار هستند و می ‌توانند پلاک خودروهایی که در جاده تخلفات گوناگون انجام می ‌دهند را ثبت نمایند.

بسیاری از رانندگان به محض رسیدن به دوربین‌ها از سرعت خود می‌ کاهند، اما این باوری کاملاً اشتباه است زیرا دوربین‌های جاده ‌ای قادر به ثبت تصاویر از فاصله ۲۵ الی ۷۵ کیلومتر هستند.

بهترین دوربین ثبت تخلفات جاده‌ ای کدام است؟

پیش از مقایسه بین دوربین‌های جاده ‌ای باید ابتدا انواع دوربین‌های راهنمایی و رانندگی را معرفی کنیم. انواع دوربین‌هایی که در جاده‌ها جهت ثبت تخلفات مورد استفاده قرار می ‌گیرند عبارتند از:

دوربین هوشمند: دوربین هوشمند همان طور که از نام آن مشخص است برای ثبت تخلفات به اپراتور انسانی نیازی ندارد. این دوربین می‌ تواند تخلفاتی همچون سرعت غیر مجاز، وارد شدن به طرح ترافیک و پرداخت نکردن عوارض را به طور کامل تشخیص بدهد. امکان تشخیص پلاک شما در شرایط جوی گوناگون توسط دوربین هوشمند وجود دارد. از آن جایی که دقت این دوربین بسیار بالا است می‌ تواند کوچک ‌ترین تخلفات را نیز ثبت کند. در حال حاضر دوربین هوشمند در نقاط مختلف جاده‌های کشور ما مشاهده می ‌شود.

دوربین اپراتوری: معمولاً محل نصب دوربین‌های اپراتوری در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ ها است تا بتوانند به طور کامل سرعت اتومبیل‌ها را کنترل نمایند. همان گونه که از نام این دوربین مشخص است در پشت آن یک اپراتور انسان قرار می ‌گیرد تا وضعیت جاده را رصد کرده و در صورت وجود تخلف اتومبیل مورد نظر را متوقف نماید. وجود اپراتور انسانی در پشت این دوربین سبب افزایش خطا شده و در صورتی که اعتراض داشته باشید می ‌توانید مجدداً تصاویر را بازبینی کنید. تصاویر به طور کامل در حافظه این دوربین ثبت می ‌شود.

دوربین دستی: مطمئناً بسیاری از شما عزیزان هنگام رفت و آمد در جاده متوجه دوربین‌هایی که روی سه پایه قرار دارند شده ‌اید. میزان دقت این دوربین نسبت به سایر دوربین‌ها کمتر است، زیرا جریمه آن به صورت خودکار توسط راهنمایی و رانندگی ثبت نخواهد شد. پلیس برای نظارت روی سرعت ماشین‌ها در جاده از این نوع دوربین استفاده می ‌کند.

دوربین استقراری: دوربین استقراری نسبت به دوربین هوشمند و اپراتوری عملکرد ساده ‌تری دارد. این دوربین معمولاً در سطح شهر نصب می‌ شود.

دوربین خودرویی: این دوربین درون ماشین پلیس قرار می ‌گیرد و به پلیس کمک خواهد کرد تا به راحتی سرعت اتومبیل مورد نظر را تشخیص بدهد.

قطعاً از بین دوربین‌های بیان شده دوربین هوشمند جاده‌ ای نسبت به سایر نمونه‌ها سطح کیفیت بالاتری دارد. میزان دقت دوربین‌ها به حدی بالا است که معمولاً در اکثر جاده‌های کشور شاهد وجود آن‌ها هستید. سایر دوربین‌ها نیز از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند و سازمان راهنمایی و رانندگی با توجه به شرایط جاده‌ ای آن‌ها را به صورت دائمی و یا موقت در جاده‌ها مستقر می ‌کند.

بیشتر بخوانید: قیمت انواع راه بند ستونی، میله ای، ضدانتحاری

رصد دوربین های جاده ای با چه برنامه ای امکان پذیر است؟

در حال حاضر برنامه‌های ‌مختلفی برای رصد دوربین‌های جاده ای وجود دارند. در این بخش قصد داریم چندین برنامه را به شما معرفی کنیم. برخی از این برنامه ها عبارتند از:

  1. برنامه Radarbot: این برنامه کاملا قانونی و معتبر است. هنگامی که در جاده رانندگی می کنید، این برنامه درباره دوربین‌ها به شما هشدار خواهد داد. فاصله نزدیک‌ ترین دوربین ها در این اپلیکیشن به شما اطلاع داده خواهد شد. هشدار نزدیک شدن به دوربین‌های کنترل سرعت از خصوصیات این برنامه است. اگر از حد مجاز سرعت فراتر بروید، قطعا به شما هشدار داده می شود.
  2. برنامه 141: این نرم‌افزار علاوه بر این که دوربین‌های جاده‌ ای را به شما نشان می‌ دهد، شرایط جوی آب و هوا تصادفات جاده‌ ای و غیره را نیز به شما نشان خواهد داد.

قیمت دوربین های جاده ای

همان گونه که دریافتید دوربین‌های جاده ‌ای مدل‌های مختلفی دارند. قیمت این دوربین‌ها با توجه به عوامل گوناگونی مشخص می ‌شود. از مهمترین عواملی که در تعیین قیمت دوربین‌های جاده ‌ای موثر هستند، می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. کیفیت دوربین: دوربین‌ها از لحاظ سطح کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند. معمولا کارشناسان راهنمایی و رانندگی بهترین دوربین‌ها را جهت نصب در جاده ها انتخاب می کنند.
  2. قابلیت دید در شب: قطعا دوربین هایی که از قابلیت دید در شب برخوردار هستند، با قیمت بالاتری به فروش می رسند.
  3. قابلیت خواندن‌ پلاک: دوربین‌‌هایی که در شرایط جوی مختلف قادر به خواندن ‌پلاک اتومبیل‌ها هستند قیمت بیشتری خواهند داشت.
  4. کشور تولید‌کننده: امروزه تولید کنندگان زیادی در کشورهای مختلف در زمینه ساخت دوربین‌های جاده ای فعالیت دارند. قطعا خرید دوربین از برندهای معتبر و با کیفیت هزینه بیشتری دارد.
  5. تغییرات نرخ ارز: قطعا افزایش و یا کاهش نرخ دلار تاثیر زیادی در قیمت نهایی دوربین‌های جاده ای دارد.

بیشتر بخوانید: معرفی کامل تجهیزات دوربین مداربسته +  کاربرد انواع تجهیزات دوربین مدار بسته 

سوالات متداول درباره دوربین سرعت سنج جاده‌ ای

ممکن است برخی از افراد پیرامون دوربین سرعت سنج جاده‌ ای با سوالاتی مواجه شوند. برخی از این سوالات عبارتند از:

آیا دوربین آنلاین ترافیک جاده ها در تمام جاده ها نصب است؟

معمولاً دوربین آنلاین ترافیک در تمام جاده‌های اصلی وجود دارد. البته تعداد این دوربین‌ها در جاده‌های فرعی کمتر است. اما در هر صورت نمی توان به طور دقیق گفت در کدام جاده نصب است و در کدام جاده نصب نشده است. 

بهترین نوع دوربین برای ثبت تخلفات جاده ‌ای کدام نمونه است؟

بهترین دوربینی که برای ثبت تخلفات جاده‌ ای می‌ توان از آن استفاده کرد دوربین هوشمند است. این دوربین با قابلیت های پیشرفته بهترین نوع ثبت لحظات را انجام می دهد. 

جمع بندی 

امروزه شاهد وجود دوربین های هوشمند در جاده‌های کشور هستید. دوربین‌های هوشمند سبب امنیت جان و مال رانندگان شده و میزان تصادفات جاده ‌ای را به میزان قابل توجهی کاهش می ‌دهند. دوربین‌های ثبت تخلفات جاده ‌ای مدل‌های مختلفی دارند که سازمان راهنمایی و رانندگی با توجه به شرایط جوی جاده آن‌ها را در جاده نصب می ‌کند. قیمت دوربین ثبت تخلفات جاده‌ ای همواره ثابت نیست و به عواملی مانند سطح کیفیت دوربین، نرخ ارز و غیره بستگی دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه