دوربین مداربسته نظامی چه نوع دوربینی است؟ | بررسی انواع دوربین‌ های نظامی و کاربرد آن

دوربین مداربسته نظامی چه نوع دوربینی است؟ | بررسی انواع دوربین‌ های نظامی و کاربرد آن
دوربین‌ مداربسته نظامی در محیط‌های نظامی همچون ارتش و میدان جنگ مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دوربین‌ها علاوه بر اینکه نظاره‌گر محیط هستند سبب ایجاد امنیت در فضا نیز خواهند شد. دوربین‌های نظامی مدل‌های مختلفی دارند که با توجه به کشور سازنده آن‌ها خصوصیات گوناگونی خواهند داشت. در حال حاضر بسیاری از شکارچیان هنگام شکار در روز و یا شب از دوربین‌های نظامی استفاده می ‌کنند. در حال حاضر این دوربین هم در ایران و هم در سایر کشورهای خارجی تولید می ‌گردد. دوربین‌های مداربسته نظامی سبب پیشگیری از حملات جاسوسی خواهند شد.

راهنمای مطالعه

همان طور که می‌ دانید امروزه دوربین مداربسته در اکثر مکان‌ها مشاهده می ‌شود. یکی از مکان‌هایی که وجود دوربین در آن به شدت ضروری است، اماکن همچون پادگان‌ها و بخش‌های نظامی خواهد بود. با توجه به استراتژی بسیار حساسی که در این محیط‌ها وجود دارد، وجود دوربین مداربسته نظامی ضروری می ‌شود. مشاغل نظامی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل است که باید در این محیط‌ها دوربین وجود داشته باشد تا امنیت به میزان کافی برقرار شود. البته برای افزایش امنیت محیط باید به امکانات دوربین مداربسته نیز توجه کرد، زیرا با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

گاهی اوقات شما در محیط‌های نظامی به بیشتر از یک جفت چشم احتیاج خواهید داشت. در واقع وجود یک جفت چشم اضافی تعیین کننده مرگ و یا زندگی شما خواهد بود. در چنین محیط‌هایی باید نظارت دوربین‌ها به صورت دائم و مکرر انجام شود، زیرا یک بی‌توجهی کوچک سبب یک شکست بسیار سنگین خواهد شد. بنابراین با توجه به حساسیت مشاغل نظامی باید از دوربینی استفاده نمود که بتواند حساسیت مربوط به چنین محیطی را به طور کامل برطرف کند. با توجه به اهمیت دوربین مداربسته نظامی در این مقاله پیرامون انواع دوربین‌ها و کاربردهای آن‌ها مطالبی را شرح خواهیم داد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر تا پایان با ما همراه باشید.

maxa cta cctv 02178756000

دوربین مداربسته نظامی چیست؟

دوربین نظامی به انگلیسی به معنای Military camera است. امروزه دوربین مداربسته در محیط‌های مختلف چه نظامی و چه غیرنظامی مشاهده می ‌شود. پایگاه نظامی یکی از مهمترین مناطقی است که باید تحت شدیدترین نظارت‌ها قرار بگیرد. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی دوربین‌های مداربسته نظامی جهت بررسی موقعیت‌های مختلف در یک پادگان وارد بازار شدند. با وجود این دوربین مداربسته می ‌توان تمامی قسمت‌های یک پادگان را به طور کامل بررسی کرد و از وجود امنیت در تمامی بخش‌ها اطمینان حاصل نمود.

این دوربین‌ها به صورت ۲۴ ساعته تمامی تصاویر مربوط به یک محیط نظامی را ثبت و ضبط می ‌کنند. حرکت هر نوع اتومبیل و یا انسان از دید این دوربین‌ها پنهان نخواهد شد. در حال حاضر دوربین‌های گوناگونی در سطح کشور مشاهده می‌ شود که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. این دوربین‌ها از لحاظ شکل ظاهری، دامنه حرکتی، ابعاد و غیره با یکدیگر متفاوت هستند. پایگاه‌های نظامی با توجه به شرایط محیط و احتیاجات خود بهترین دوربین‌های مداربسته نظامی را جهت نصب در قسمت‌های مختلف یک پادگان انتخاب می ‌کنند.

بررسی اهمیت استفاده از دوربین مداربسته نظامی در ارتش و مناطق نظامی

مهمترین دلیل استفاده از دوربین مداربسته نظامی در ارتش و سایر مناطق نظامی، ایجاد امنیت و نظارت به منظور پیشگیری از بروز حوادث گوناگون خواهد بود. برخی از افراد می ‌پندارند که این دوربین‌های مداربسته تنها به منظور ایجاد امنیت مورد استفاده قرار می ‌گیرند، اما این باوری کاملاً اشتباه است. در واقع دوربین‌های مداربسته نظامی به منظور نظارت در قسمت‌های مختلف نیز به کار برده می ‌شوند. با استفاده از این دوربین می ‌توان عملکرد و رفت و آمد تمام ارتشیان و دیگر افراد را به طور کامل کنترل نمود.

اگر در پادگان اتفاقاتی همچون آتش سوزی اتفاق بیفتد با وجود دوربین مداربسته می ‌توان به علت بروز حادثه پی برد‌. همچنین با وجود این دوربین‌ها می ‌توان افراد گرفتار شده در بخش‌های مختلف را نجات داد. همان طور که می‌ دانید ممکن است دشمنان قصد جاسوسی در پادگان‌های ارتش کشور ما را داشته باشند. ممکن است جاسوسان کشورهای خارجی با ارسال پهپاد در قسمت‌های نظامی و ارتش قصد سرقت اطلاعات ما را داشته باشند. از آن جایی که دوربین‌های مداربسته نظامی از دقت و حساسیت بالایی برخوردار هستند، می ‌توانند تصاویر مربوط به تمامی موارد مشکوک را ثبت کنند تا در مواقع لزوم ارتشیان بتوانند از آن‌ها استفاده نمایند.

انواع دوربین نظامی کدام اند؟ 

دوربین‌های نظامی انواع مختلفی دارند. هر یک از این دوربین‌ها در محلی خاص مورد استفاده قرار می ‌گیرند و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. به عنوان مهمترین نمونه‌های دوربین‌های نظامی می ‌توان موارد زیر را نام برد.

دوربین دید در شب نظامی

دوربین شب نظامی به دو گروه تقسیم می ‌شود که عبارتند از:

  • دوربین دید در شب بهینه ساز
  • دوربین دید در شب گرمایی

دوربین دید در شب گرمایی به دوربینی اطلاق می ‌گردد که نور فروسرخی که از جسم ساطع می ‌شود، سبب دیده شدن جسم توسط آن دوربین خواهد شد. معمولاً اجسامی که دمای بیشتری دارند در این دوربین با رنگ قرمز مشاهده می ‌شوند و اجسامی که دمای پایینی دارند با رنگ آبی دیده خواهند شد. دوربین دید در شب بهینه ساز نیز به دوربینی اطلاق خواهد شد که نور ساطع شده از جسم و نوری که در محیط وجود دارد همانند نور ستاره و ماه موجب دیده شدن جسم توسط دوربین خواهد شد.

دوربین خرگوشی نظامی

یکی دیگر از دوربین‌ها دوربین خرگوشی نظامی است. این دوربین به دلیل قابلیت‌های خاصی که دارد به وفور مورد استفاده قرار می ‌گیرد. از آن جایی که این دوربین ضد آب است، می ‌توان در شرایط جوی مختلف مانند بارش برف و باران نیز از آن استفاده کرد. این دوربین کیفیت تصویر بالایی دارد و معمولاً ارتشیان در موقعیت‌های مختلف مانند میدان جنگ از آن استفاده می ‌کنند.

دوربین شکاری نظامی

دوربین شکاری نظامی یکی دیگر از انواع نمونه‌های دوربین نظامی است. به میزانی که جنس لنز و منشورهای استفاده شده در این دوربین بهتر باشد، کیفیت و دقت دوربین نیز بالاتر خواهد بود. این دوربین‌ها به دو گروه راست‌بین و کج‌بین تقسیم می ‌شوند. دوربین راست‌بین از دو لوله به صورت مستقیم تشکیل شده و منشور آن نیز تحت عنوان roof خوانده می ‌شود. دوربین کج‌بین به حالت شکسته و پله‌دار است و منشور آن نیز به porro معروف است. معمولاً کاربرد دوربین کج‌بین بیشتر در مناطق کویری و بیابانی که میزان نور زیاد است خواهد بود و کاربرد دوربین راست‌بین نیز مربوط به مناطق جنگلی و هوای ابری که نور کمتری وجود دارد، می‌ شود.

دوربین دو چشمی نظامی

دوربین دوچشمی نظامی که به آن دوربین ارتشی نیز گفته می ‌شود، به منظور بزرگ کردن اجسام دور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به میزانی که قدرت بزرگنمایی یک دوربین بیشتر باشد، می ‌تواند تصاویر شفاف تری را به شما نشان دهد. معمولاً این دوربین‌ها ضد آب هستند و قابلیت استفاده در شرایط جوی گوناگون را دارند.

دوربین مادون قرمز نظامی

تمامی اشیا از خودشان انرژی مادون قرمز را ساطع خواهند کرد. دوربین مادون قرمز نظامی انرژی مادون قرمز اشیا گوناگون را اندازه‌گیری می ‌کند.‌ تصاویر ثبت شده در این دوربین‌ها اندکی متفاوت بوده و در حقیقت بر اساس نور است. این دوربین‌ها می ‌توانند حرارت اشیا و یا انسان‌ها را نشان دهند.

دوربین حرارتی نظامی

با استفاده از دوربین حرارتی نظامی می ‌توان دمای اجسام را در شرایط گوناگون تشخیص داد. این دوربین تحت عنوان دوربین ترمال نظامی نیز خوانده می ‌شود. در واقع عملکرد این دوربین بر اساس انرژی حرارتی است. در لنزهای این دوربین سنسورهای حرارتی تعبیه شده است. وظیفه این سنسورها دریافت امواج الکترومغناطیسی و تبدیل آن‌ها به انرژی الکتریکی خواهد بود. هم اکنون ساخت دوربین حرارتی نظامی در داخل و خارج کشور انجام می ‌شود.

بیشتر بخوانید: نمایندگی رسمی دوربین اکسیس

دوربین مداربسته نظامی بیشتر در چه اماکنی استفاده می ‌شود؟

دوربین مداربسته نظامی به منظور نظارت بر بخش‌های داخلی و خارجی یک سازمان مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دوربین‌ها در جهت افزایش امنیت محیط نقش بسیار مهمی دارند. برخی از افراد تصور می ‌کنند که کاربرد این دوربین‌ها تنها مختص پادگان‌های نظامی و محیط جنگ است. این تصور اشتباه است، زیرا در حال حاضر بسیاری از شکارچیان نیز از دوربین‌های نظامی استفاده می‌ کنند. با توجه به دقت و کیفیت بسیار بالایی که این دوربین‌ها دارند جهت شکار در شب و یا روز بهترین گزینه هستند. البته با توجه به متنوع بودن این دوربین‌ها باید بهترین آن‌ها را جهت استفاده در اماکن نظامی و برای شکار انتخاب کرد.

مشخصات دوربین‌های نظامی

قطعاً دوربین‌های نظامی از خصوصیات منحصر به فردی برخوردار هستند. اولین ویژگی این دوربین‌ها درشت‌نمایی آنهاست. در واقع این دوربین‌ها می ‌توانند تصاویر را بزرگ کنند تا شما بتوانید به راحتی آن‌ها را ببینید. یکی دیگر از مشخصات دوربین‌های نظامی قطر لنز آن‌ها است. به میزانی که قطر لنز یک دوربین بیشتر باشد، قدرت آن برای نمایش تصاویر در محیط‌های کم نور نیز بالاتر خواهد بود. یکی دیگر از ویژگی‌های دوربین‌های نظامی ضد آب بودن آن‌ها است. معمولاً این دوربین‌ها به گونه‌ای طراحی می ‌شوند که افراد بتوانند در شرایط مختلف و در صورت وجود برف و باران نیز از آن استفاده کنند. کیفیت تصویر دوربین‌های نظامی بالاست. دقت این دوربین‌ها به حدی زیاد است که شما می ‌توانید اجسام کوچک را نیز به راحتی ببینید. وزن دوربین‌ها با یکدیگر متفاوت است و با توجه به شرکت سازنده آن‌ها می ‌توانند سبک و یا سنگین باشند.

معرفی بهترین دوربین نظامی برای استفاده در ارتش

یکی از بهترین دوربین‌هایی که جهت استفاده در ارتش مناسب است دوربین Pan Tilt Zoom (PTZ)  خواهد بود. اصلی‌ترین دلیل محبوبیت این دوربین نظامی دامنه حرکتی آن است. چه شما به سمت چپ و راست حرکت کنید و چه به سمت بالا و پایین حرکت نمایید، این دوربین می ‌تواند تمامی حرکات شما را به طور کامل رصد کند. فرقی ندارد که حرکات مشکوک و یا عادی باشند، این دوربین قابلیت ردیابی تمامی حرکت‌ها را دارد. با توجه به این که این دوربین از قابلیت مادون قرمز برخوردار است، می‌ تواند برای استفاده در شب گزینه مناسبی باشد. این دوربین می ‌تواند حدود ۵۰ الی ۱۵۰ متر دورتر را در تاریکی پوشش دهد.

قویترین دوربین نظامی ساخت کدام کشورها است؟

امروزه کشورهای زیادی در زمینه ساخت دوربین‌های نظامی فعالیت دارند. قوی‌ترین دوربین‌های نظامی مربوط به کشورهای زیر می ‌شوند.

دوربین نظامی آمریکایی

دوربین نظامی آمریکایی یکی از بهترین دوربین‌هایی است که در تمام نقاط جهان می ‌توانید بیابید. سطح کیفیت بسیار بالای این دوربین سبب گردیده که ارتش‌های نظامی در بخش‌های مختلف دنیا از آن استفاده نمایند.

دوربین نظامی روسی / دوربین نظامی روسیه

استفاده از دوربین نظامی روسی تنها به میدان جنگ محدود نشده و شکارچیان هنگام شکار نیز می ‌توانند از آن استفاده نمایند. با توجه به دقت بالای این دوربین انتخاب آن برای ارتشیان و شکارچیان بهترین گزینه خواهد بود.

دوربین نظامی ژاپنی

این دوربین همان طور که از نام آن مشخص است، ساخته کوماتسو کشور ژاپن بوده و به دلیل قابلیت‌هایی که دارد بسیار مورد استقبال قرار می ‌گیرد. پوشش بدنه این دوربین از نوع محافظت شده است و در شرایط جوی گوناگون مقاومت بالایی را از خود نشان می ‌دهد. قابلیت تخمین مسافت و کیفیت بالای تصویر از ویژگی‌های این دوربین نظامی است.

مقایسه قیمت دوربین مداربسته نظامی نسبت به سایر دوربین ‌های مداربسته

همان طور که می ‌دانید دوربین‌های مداربسته نظامی نسبت به سایر دوربین‌ها از قابلیت‌های بیشتری برخوردار هستند. با توجه به این که این دوربین‌ها در شرایط حساسی مورد استفاده قرار می‌ گیرند، با دقت بالایی تولید می ‌شوند. طبق این تصاویر قیمت دوربین مداربسته نظامی نسبت به سایر دوربین‌ها بالاتر خواهد بود. البته توجه داشته باشید که قیمت این دوربین‌ها نیز همواره ثابت نبوده و با گذشت زمان دچار نوسانات زیادی شده است. از آن جایی که عوامل گوناگونی تعیین کننده قیمت دوربین‌های مداربسته نظامی هستند، طبیعی است که قیمت آن‌ها در طول سال همواره ثابت نباشد.

بیشتر بخوانید: منظور از قابلیت stream دوربین مداربسته چیست؟ | معرفی جریان های main stream، sub stream، triple stream و dual stream

سوالات متداول درباره دوربین‌ های نظامی

برخی از سوالاتی که ممکن است شما عزیزان با آن‌ها مواجه شوید شامل موارد زیر می‌ شود.

بهترین دوربین نظامی ایرانی را نام ببرید؟

دوربین نظامی صاایران یکی از بهترین دوربین های نظامی ایرانی است. این دوربین تمام ویژگی های مورد نیاز امنیتی را دارا است.

مهمترین وظیفه دوربین مداربسته نظامی چیست؟

مهمترین وظیفه این دوربین نظارت بر محیط و تامین امنیت است. در واقع امنیت محیط نظامی با دوربین مدار بسته بالاتر می رود. 

بهترین دوربین‌های نظامی مداربسته ساخت کدام کشورها است؟

ژاپن، روسیه و آمریکا بهترین دوربین های نظامی را عرضه می کنند. این کشور ها با بکارگیری تکنولوژی روز دنیا توانسته اند بهترین دوربین ها را تولید کنند. 

جمع بندی

دوربین‌ مداربسته نظامی در محیط‌های نظامی همچون ارتش و میدان جنگ مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دوربین‌ها علاوه بر اینکه نظاره‌گر محیط هستند سبب ایجاد امنیت در فضا نیز خواهند شد. دوربین‌های نظامی مدل‌های مختلفی دارند که با توجه به کشور سازنده آن‌ها خصوصیات گوناگونی خواهند داشت. در حال حاضر بسیاری از شکارچیان هنگام شکار در روز و یا شب از دوربین‌های نظامی استفاده می ‌کنند. در حال حاضر این دوربین هم در ایران و هم در سایر کشورهای خارجی تولید می ‌گردد. دوربین‌های مداربسته نظامی سبب پیشگیری از حملات جاسوسی خواهند شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه