اکسس پوینت چیست؟ | معرفی انواع اکسس پوینت و کاربرد access point

اکسس پوینت چیست؟ | معرفی انواع اکسس پوینت و کاربرد access point
امروزه اتصال به اینترنت برای کارهای شخصی و استفاده حرفه‌ای امری ضروری است. دستگاه‌های زیادی برای اتصال به اینترنت وجود دارد، رایج‌ترین آن‌ها اکسس پوینت  و مودم است. اکسس پوینت یا نقطه دسترسی دستگاهی است که در بستر شبکه استفاده می‌شود و اجازه می‌دهد تا دیگر دستگاه‌ها مانند لپ‌تاپ و کامپیوتر بتوانند به شبکه سیمی متصل شوند. اکس پوینت کوچک، اکسس پوینت با برد بالا، اکسس پوینت هتلی و اکسس پوینت حرفه‌ای از انواع پوینت اکسس هستند. تفاوت نقطه دسترسی و روتر را  در این مقاله برای شما عزیزان بررسی کرده‌ایم. 

راهنمای مطالعه

در دنیای امروز اتصال به اینترنت به امری ضروری برای استفاده حرفه‌ای و شخصی تبدیل شده است. برای اتصال به اینترنت دستگاه‌های زیادی وجود دارد. رایج‌ترین تجهیزاتی که در شبکه اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اکسس پوینت Access Point و مودم هستند. شاید این دو دستگاه در نگاه اول به یکدیگر شبیه باشند؛ ولی اهداف آن‌ها متفاوت است. اکسس پوینت Access Point به معنی نقطه دسترسی است و نقش مهمی در شبکه‌های وایرلس و بی‌سیم دارد. در این مقاله به بررسی اکسس پوینت و تفاوت آن با مودم و روتر  پرداخته‌ایم. 

اکسس پوینت چیست؟ 

اکسس پوینت اینترنت  یا نقطه دسترسی دستگاهی است که در بستر شبکه استفاده می‌شود و اجازه می‌دهد تا دیگر دستگاه‌های بی‌سیم به یک شبکه سیمی متصل شوند و در برندهای معتبر زیادی در بازار یافت می‌شود مانند اکسس پوینت یوبیکیوتی، برای این که بدانید اکسس پوینت برای چیست. به این نکته توجه کنید که Access Point میان شبکه‌های بی‌سیم و سیمی به عنوان یک پل عمل می‌کند و باعث می‌شود، تجهیزات بی‌سیم بتوانند با دستگاه‌های موجود در شبکه سیمی ارتباط برقرار کنند و به آن‌ها متصل شوند. 

نقاط دسترسی یک فرستنده و یک گیرنده رادیویی دارند که باعث می‌شوند دستگاه‌های بی‌سیم بتوانند به سیگنال‌ها متصل و ارسال شوند‌. آن‌ها شبکه‌ای به نام SSID را پخش می‌کنند و دستگاه‌های بی‌سیم می‌توانند شبکه‌ای SSID را شناسایی کنند و به آن متصل شوند‌. برای پاسخ به سوال اکسس پوینت چه باید بگوییم این دستگاه برای گسترش شبکه‌های سیمی استفاده می‌شود تا از راه دور دستگاه‌های بی‌سیم به یکدیگر متصل شوند.  در ادامه توضیح اکسس پوینت یعنی چی باید بگوییم نقاط دسترسی در انواع مختلفی مانند سیستم‌های مبتنی بر شبکه مش، نقاط دسترسی داخلی، روترهای بی‌سیم و اکسس پوینت مستقل وجود دارد. بسته به نوع برند و مدل قیمت این دستگاه متفاوت است. به طور مثال قیمت اکسس پوینت linksys با قیمت اکسس پوینت قوی شیائومی متفاوت است. پیکربندی نقاط دسترسی بسته به نیاز شبکه مختلف است و می‌توان آن‌ها را برای شبکه‌های ایمن و شبکه‌های بی‌سیم باز پیکربندی کرد. نقاط دسترسی برای ارائه خدمات زیر استفاده می‌شوند:

 • خدمات مبتنی بر مکان 
 • سرویس کیفیت خدمات QoS
 • کنترل‌های دسترسی مهمان 

برای تقویت آنتن اکسس پوینت  Access Point می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • انتخاب بهترین مکان برای نصب Access Point
 • آپدیت کردن 
 • تنظیم فرکانس 
 • تغییر کابل 
 • کنترل کیفیت 
 • تعویض آنتن 
 • استفاده از جدیدترین پوینت اکسس 

برای این که بدانید منظور از حالت اکسس پوینت چیست باید بگوییم Access Point مانند سوییچ شبکه‌های کابلی حالت بی‌سیم دارد.

بیشتر بخوانید: انواع تجهیزات کنترل تردد و کاربرد آنها در مکان های مختلف

اکسس پوینت چیست؟ 

اکسس پوینت چیست؟

اکسس پوینت چگونه کار می‌کند؟

تا این جای مقاله به خوبی متوجه شده‌اید که اکسس پوینت یعنی چه در ادامه می‌خواهیم بدانیم عملکرد اکسس پوینت چیست. در یک شبکه بی‌سیم Access Point  باعث می‌شود تا دستگاه‌‌ها به شبکه متصل شوند. در واقع اکسس پوینت Access Point  واسطه‌ای است که باعث اتصال دستگاه‌ها به شبکه بی‌سیم می‌شود. در واقع نقطه ارتباط بین دستگاه بی‌سیم و دیگر دستگاه‌های شبکه محلی مانند روتر است. با این توضیحات حتما متوجه شده‌اید که وظیفه اکسس پوینت چیست. در این بین برند میکروتیک به عنوان اکسس پوینت بسیار قوی شناخته می‌شود‌. قیمت رادیو اکسس پوینت بسته به مدل و شرایط بازار متفاوت است.  عملکرد اکسس پوینت به صورت زیر انجام می‌شود. 

استقبال از سیگنال: Access Point از دستگاه‌های مجاور سیگنال‌های بی‌سیم را دریافت می‌کند‌. 

تقویت و پردازش سیگنال: اکسس پوینت Access Point   سیگنال‌هایی که دریافت می‌کند را تقویت و پردازش می‌کند تا ارتباط بیشتری ایجاد شود.

تشخیص شبکه محلی: Access Point دستگاه‌های که در یک شبکه محلی LAN وجود دارند را شناسایی می‌کند. 

تولید یک شبکه بی‌سیم: بعد از این که شبکه محلی شناسایی شد Access Point یک شبکه بی‌سیم ایجاد می‌کند که باعث می‌شود اتصال دستگاه‌ها به اینترنت و دیگر دستگاه‌های متصل به شبکه انجام شود.

ارسال داده به دستگاه‌ها: دادهای که اکسس پوینت Access Point دریافت کرده است را به دستگاه‌های متصل می‌فرستد. این داده‌ها می‌توانند شامل فایل‌ها، اینترنت و هر نوع داده دیگر باشند. 

مدیریت اتصالات: مدیریت اتصالات بی‌سیم به عهده Access Point است که شامل امکانات مدیریتی، کنترل دسترسی و مدیریت باندرول می‌شود. 

انواع اکسس پوینت بر اساس تکنولوژی 

مدهای اکسس پوینت بر اساس تکنولوژی شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

اکسس پوینت بی سیم یا اکسس پوینت وایرلس چیست؟

شبکه بی‌سیم یا وایرلس Wireless  به شبکه‌های کامپیوتری گفته می‌شود که بدون کابل بین کامپیوتر اتصال برقرار می‌کند. اکسس پوینت شبکه وایرلس باعث می‌شود در شبکه وایرلس دستگاه‌های مختلف به LAN متصل شوند. با کمک Access Point به صورت همزمان می‌توانید به تعداد ۶۰ اتصال برقرار کنید. اکسس پوین بی سیم بسیار کاربردی و پرطرفدار است.

اکسس پوینت شبکه چیست؟ اکسس پوینت برای شبکه یا نقطه دسترسی شبکه دستگاهی است که در بستر شبکه وجود دارد که باعث متصل شدن دستگاه‌های بی‌سیم به یک شبکه سیمی می‌شود. 

اکسس پوینت برد بالا: یکی از مدل‌هایAccess Point ، اکسس پوینت با برد بالا است. اکسس پوینت برد زیاد برای تسهیل در ارتباط با شبکه‌ای سیمی، گسترش دامنه‌ای ارتباطی، تقوبت سیگنال بی‌سیم و ارتباط بین دستگاه‌های بی‌سیم و دستگاه‌های دیگر استفاده می‌شود. 

اکسس پوینت تجاری یا اینترپرایزی: در سازمان‌های بزرگ و شرکت‌ها که کاربران زیادی از اینترنت استفاده می‌کنند از این نوع پوینت استفاده می‌شود. 

اکسس پوینت کنترلی یا مستقل: کنترل اکسس پوینت همان اکسس مستقل است که بی‌سیم مخصوص خود را دارد و در خانه‌های کوچک و شبکه‌ها استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این مدل Access Point می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد مدیریت تمرکز، تنظیمات امنیتی، آپدیت، رمزگذاری 

اکسس پوینت یک فرکانس و دو فرکانس: انواع اکسس پوینت دو فرکانس، نرخ انتقال بیشتری دارند و به صورت همزمان از G 2.4 و G 5.8 پشتیبانی می‌کنند. مدل‌‌‌های اکسس پوینت تک فرکانس نرخ انتقال آن‌ها بین Mbps 150 تا Mbps 450 است و از G 2.4 پشتیبانی می‌کنند. 

اکسس پوینت ضد آب: این مدل Access Point همان طور که از نام آن مشخص است، ضدآب است و به خوبی در دمای منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد  کار می‌کند. 

اکسس پوینت فضای خارجی یا اکسس پوینت outdoor: اکسس پوینت اوت دور(outdoor) برای فضای باز استفاده می‌شود. دکل مخابرات یا رادیوهای که داخل ایستگاه اتوبوس BRT یا سر چهارراه‌ها نصب شده‌اند از نوع اکسس پوینت فضای باز یا اکسس پوینت برد بلند هستند.‌

اکسس پوینت داخلی یا اکسس پوینت indoor

این مدل پوینت اکسس امواج ضعیفی دارد و برای مصارف خانگی مناسب خواهد بود. در داخل منازل و واحدهای آپارتمانی از اکسس پوینت ایندور استفاده می‌شود. از دستگاه‌هایی به نام دستگاه تقویت‌کننده داخل این مدل Access Point استفاده شده است. 

اکسس پوینت سیم کارت خور: بزرگترین مزیتی که این نوع اکسس پوینت دارد این است که امکان نصب سیم‌کارت در آن وجود دارد تا بتوانید از اینترنت اپراتورهای مختلف بهره‌مند شوید. 

اکسس پوینت وای فای چیست؟ این مدل Access Point یک اکسس پوینت با وای فای است که باعث اتصال چندین دستگاه به وای‌فای می‌شود. 

اکسس پوینت تقویت کننده: این مدل پوینت اکسس داخل آن از دستگاه تقویت کننده استفاده شده است تا محدود تحت پوشش آن بیشتر شود و سرعت اتصال آن به اینترنت افزایش پیدا کند.‌

اکسس پوینت سه آنتن: این نوع Access Point همان طور که از نام آن مشخص است که سه آنتن دارد تا کاربران بتوانند سریع‌تر به شبکه محلی متصل شوند. 

اکسس پوینت بدون آداپتور این مدل Access Point بدون کابل به پریز برق به طور مستقیم اتصال می‌شود.‌

اکسس پوینت بریج چیست؟ اکسس پوینت مدل Bridge برای ارتباط دو یا چند شبکه کابلی به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب که از طریق اتصال کابلی ارتباط هر شبکه بو هر اکسس پوینت Access Point برقرار می‌شود. 

اکسس پوینت پریزی این مدل Access Point یک پنل کوچک دارد که در جای قاب پریز برق قرار می‌گیرد و می‌تواند از طریق کابل داخل دیوار یا ترانک شبکه را دریافت کند.‌

اکسس پوینت با قابلیت مش: اکسس پوینت مش می تواند شبکه‌های مش و پوشش وای‌‌فای را در محیط‌های داخلی و بیرونی راه‌اندازی کند.

اکسس پوینت صنعتی: در کارخانه‌های بزرگ از این مدل Access Point استفاده می‌شود و باعث اتصال چند کامپیوتر به شبکه اینترنت می‌شود.

اکسس پوینت 4 پورت: این نوع Access Point همان طور که از اسم آن پیداست چهار پورت دارد و می‌تواند چهار کامپیوتر را به هم وصل کند.

انواع اکسس پوینت بر اساس تکنولوژی 

انواع اکسس پوینت بر اساس تکنولوژی

مدل‌های اکسس پوینت با توجه به کاربرد 

وایرلس اکسس پوینت قیمت متفاوتی دارد؛ چون در انواع مختلفی وجود دارد.از انواع مدهای اکسس پوینت با توجه به کاربرد به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد: 

اکس پوینت هتلی: در هتل‌ها از Access Point سقفی استفاده می شود تا در محیط‌های داخلی هتل پوشش وسیعی را ارائه دهد.

اکسس پوینت‌های سقفی: اکسس پوینت سقفی، اکس پوینت پنلی یا دیواری روی سقف یا دیوار نصب می‌شود و بین Mbps 150 تا Mbps 300 نرخ انتقال آن است. این مدل Access Point به دو صورت دو فرکانس و تک فرکانس وجود دارد.

اکسس پوینت آسانسور: در آسانسور از اکسس پوینت بی‌سیم استفاده می‌شود تا افراد داخل آسانسور بتوانند به اینترنت متصل شوند. 

اکسس پوینت دوربین مداربسته: با استفاده از کابل شبکه دوربین مداربسته IP را می‌توانید به طور مستقیم به Access Point متصل کنید و با اکسس پوینت Access Point یک شبکه بی‌سیم ایجاد کنید. 

اکسس پوینت های وب: Access Point وب باعث می‌شود دستگاه‌ها بتوانند به LAN وصل شد و در قسمت‌های بیشتری وایرلس را گسترش می‌دهد. در واقع برای پاسخ به سوال اکسس پوینت اینترنت چیست باید بگوییم این دستگاه کمک می‌کند تا چندین لپ‌تاپ و کامپیوتر بتوانند به اینترنت متصل شوند.

اکسس پوینت دو بانده: اکسس پوینت دوال باند یا همان اکسس پوینت دو بانده  همان طور که از نام آن مشخص است مجهز به دو باند بوده است. 

اکسس پوینت دیوار: اکسس پوینت دیواری در جای پریزهای برق و تلفن روز ترانک یا دیوار نصب می‌شود و هماهنگ با سایر پنل‌های دیواری است. برای فضاهای داخلی کوچک، اتاق‌های کنفرانس و راهروها از این نوع اکسس پوینت استفاده می‌شود. 

اکسس پوینت برای گیم: با استفاده از Access Point می‌توانید به اینترنت متصل شوید و انواع بازی‌های گیم را با سرعت بالایی انجام دهید‌.

اکسس پوینت در گوشی: اکسس پوینت گوشی به شما کمک می‌کند تا با گوشی موبایل و از طریق اپراتورهای مختلف مانند همراه اول و ایرانسل می‌توانید به اینترنت متصل شوی 

مشخصات اکسس پوینت خوب چیست؟

معیار انتخاب اکسس پوینت چیست. برای انتخاب و خرید Access Point معیارهای خاصی وجود دارد که از این معیارها به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

 • قابلیت دهی 
 • پورت شبکه 
 • قدرت آنتن Access Point
 • سرعت وایرلس 

بهترین اکسس پوینت Access Point باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

سرعت وایرلس بالا 

در هنگام خرید هر نوع اکسس پوینتی مانند خرید اکسس پوینت out door  باید به قدرت وایرلس آن توجه کنید. معمولا بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ مگابایت بر ثانیه سرعت وایرلس Access Point است و بهترین سرعت وایرلس باید بیش از ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه است. 

دوبانده بودن

در خرید هر نوع مدل اکسس پوپینتی مانند خرید اکسس پوینت داخلی، توجه کنید که دو بانده بودن آن بسیار مهم است؛ چون دو بانده بودن Access Point  به معنی پوشش‌دهی بهتر و سرعت وایرلس است. 

پورت شبکه گیگ 

در هنگام خرید اکسس پوینت دست دوم و نو باید توجه کنید که پورت شبکه آن گیگابایت باشد تا سرعت انتقال بالایی داشته باشد.

داشتن قابلیت POE

برای راه‌اندازی یک دستگاه در بیشتر مواقع به صورت همزمان به کابل برق و کابل شبکه نیاز است. اگر اکسس پوینت قابلیت POE داشته باشد، قادر است برق موردنیاز دستگاه را تامین کند. 

قدرت آنتن‌دهی بالا 

در هنگام خرید هر مدلی از دستگاه پوینت اکسس مانند خرید اکسس پوینت روتر باید به قدرت آنتن‌دهی آن توجه کنید. منظور از آنتن اکسس پوینت چیست. آنتن دهی Access Point به معنی فضایی است که بهترین اکسس پوینت می‌تواند، پوشش می‌دهد. یعنی در فاصله دور هم بتوان با استفاده از آن به اینترنت متصل شد‌. یوبیکویتی اکسس پوینت از بهترین برند این نوع دستگاه شبکه‌ای است که تمام مشخصات نامبرده در آن وجود دارد. 

بیشتر بخوانید: آشنایی با علائم اختصاری روی انواع سیم و کابل / بررسی اصطلاحات سیم و کابل 

مشخصات اکسس پوینت خوب چیست؟

مشخصات اکسس پوینت خوب چیست؟

مهمترین کاربردهای اکسس پوینت بی‌سیم چیست؟

بسته به نیازهای خاص در هر موقعیت باید مدلی از Access Point را انتخاب کنید و بخرید که این با توجه به تنظیمات اکسس پوینت، انتخاب نوع و کاربردهای پوینت اکسس متفاوت است. در محیط‌های مسقف و در فضاهای باز از اکسس پوینت indoor و outdoor استفاده می‌شود. کاربردهای مختلف این نوع دستگاه باعث شده است، اکسس پوینت خرید پررونقی داشته باشد. از کاربرد اکسس پوینت  به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

اتصال دستگاه‌های بی‌سیم 

اکسس پوینت Access Point این امکان را برای دستگاه‌های مختلف مانند تبلت، تلفن‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها فراهم می‌کند تا به شبکه متصل شوند. 

پوشش اینترنت در مکان‌های عمومی

دستگاه پوینت در مکان‌های عمومی مانند مراکز خرید، فرودگاه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها اینترنت بی‌سیم را فراهم می‌کند تا افراد بتوانند به اینترنت متصل شوند. 

شبکه بی‌سیم در محیط خارجی و داخلی 

پوینت اکسس‌های خارجی و داخلی در محیط‌های صنعتی، مناطق باز و داخل ساختمان برای فراهم کردن ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌شوند‌. 

تقویت سیگنال 

پوینت اکسس‌های تقویتی هنگامی که سیگنال بی‌سیم ضعیف است مورد استفاده قرار می‌گیرند تا کیفیت ارتباط افزایش پیدا کند و پوشش دهی بهبود یابد. 

شبکه‌های کاری بی‌سیم 

در شرکت‌ها و سازمان‌ها برای ایجاد شبکه‌های بی‌سیم با امنیت بالا و پوشش گسترده از پوینت اکسس استفاده می‌شود. 

اشتراک اینترنت در منازل 

برای این در منزل برای اعضای خانواده اینترنت بی‌سیم فراهم شود از پوینت اکسس استفاده می‌شود. 

روتر اکسس پوینت چیست؟

روتر یک دستگاه شبکه است که دو عملکرد اصلی زیر را انجام می‌دهد:

 • برای تشکیل یک شبکه محلی مدیریت شده چندین تبلت، تلفن و رایانه را به هم متصل می‌کند. 
 • برای همه دستگاه‌های سازگاری که به روتر متصل شده‌اند دسترسی به اینترنت را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. 

در این قسمت از مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد اکسس پوینت روتر در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. Access Point یک دستگاه شبکه بی‌سیم است که باعث اتصال دستگاه‌ها به یک شبکه محلی می‌شود. به تفاوت اکسس پوینت و روتر می‌توان به این نکته اشاره کرد که روتر یک شبکه محلی را راه‌اندازی می‌کند و به عنوان یک هاب عمل می‌نماید و مدیریت همه دستگاه‌ها و ارتباطات موجود در آن‌ها را انجام می‌دهد؛ ولی پوینت اکسس در شبکه محلی یک دستگاه فرعی است که برای اتصال دستگاه‌ها نقطه دیگری را فراهم می‌کند و به دستگاه‌های بیشتری توانایی اتصال به شبکه را می‌دهد. دستگاه مودم برای اتصال به اینترنت خانگی استفاده می‌شود. تبلت، کامپیوتر، لپ‌تاپ و حتی گوشی تلفن همراه سازوکار متفاوت‌تری برای اتصال به اینترنت دارند. به همین دلیل به دستگاه اکسس پوینت Access Point نیاز است. نقطه‌‌ای دسترسی بی‌سیم یا پوینت اکسس بی‌سیم باعث می‌شود دستگاه‌های نامبرده به اینترنت اتصال شوند و این کار با ایجاد فرکانس‌های بی‌سیم انجام می‌شود. در واقع پوینت اکسس از مودم اینترنت را دریافت می‌کند و در اختیار لپ‌تاپ و گوشی می‌گذارد. اگر در منزل خود یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر دارید از طریق کابل، اتصال به اینترنت را می‌توان برقرار کرد؛ ولی اگر چند لپ‌تاپ یا کامپیوتر داشته باشید به پوینت اکسس نیاز دارید. 

اکسس پوینت روتر انواع مختلفی دارد. به طور مثال برخی از آن‌ها یک فضای مشخصی را پشتیبانی می‌کنند؛ ولی برخی دیگر فضاهای چند صدمتری را می‌توانند به راحتی پشتیبانی کنند. پوینت اکسس شبکه‌ی وسیع‌تری را نسبت به روتر یا مودم ایجاد می‌کند و به دور از مودم اصلی می‌تواند، قرار بگیرد. هر اکسس پوینتی باند فرکانسی متفاوتی دارد به همین دلیل قبل از خرید باید به مقدار باند فرکانس توجه کنید. روتر اکسس پوینت میکروتیک یکی برندهای معتبر این نوع دستگاه است. روتر دستگاهی است که در شبکه وجود دارد و پلتفرمی است که برای ارتباط بین دستگاه‌ها، پسورد امنیتی و فایروال دارد در حداکثر شبکه‌ها فقط به یک روتر نیاز است؛ ولی برای گسترش پوشش بی‌سیم باید پوینت اکسس را با کابل به روتر وصل کنید. در جواب روتر اکسس پوینت چیست (اکسس پوینت روتر چیست) باید بگوییم  Access Point فقط باعث دسترسی به وای‌فای می‌شود و همچنان روتر است که شبکه را مدیریت می‌کند.  

روترهای بی‌سیم به عنوان Access Point می‌توانند، عمل ‌کنند؛ ولی همه اکسس پوینت‌ها به عنوان روتر نمی‌توانند، کار کنند.  در حالی که روتر می‌تواند مدیریت شبکه‌های محلی را انجام دهد و با سیستم‌های شبکه خارجی ارتباط برقرار کند و از جهات مختلف داده‌ها را دریافت و آن‌ها را توزیع و ارسال کند‌. روتر باعث ایجاد نقطه اتصال می‌شود و امنیت را تضمین می‌کند. Access Point باعث اتصال به شبکه‌ای که توسط روتر ایجاد شده است، می‌شود. قیمت روتر اکسس پوینت بسته به نوع برند و کیفیتی که دارد، متفاوت است. روتر و اکسس پوینت هر دو تجهیزات شبکه هستند؛ ولی با هم تفاوت زیادی دارند.‌ از تفاوت این دو دستگاه به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

 • توزیع آدرس IP: روتر به دستگاه‌های متصل به شبکه آدرس ip  را توزیع می‌کند که این کار موجب ایجاد  شدن شبکه محلی LAN  می‌شود. این دستگاه امنیتی بیشتری نسبت به پوینت اکسس دارد. Access Point فقط برای اتصال بی‌سیم به شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد و قادر به توزیع آدرس ip  نیست. 
 • اتصال به اینترنت: روتر قابلیت اتصال به اینترنت را دارد؛ ولی اکسس پوینت Access Point باعث اتصال دستگاه‌ها به شبکه بی‌سیم می‌شود و قابلیت اتصال به اینترنت را ندارد. 
 • پوشش بی‌سیم: Access Point  پوشش شبکه بی‌سیم را افزایش می‌دهد و با چند پوینت اکسس می‌توان در ساختمان‌های بزرگ و پیچیده پوشش شبکه بی‌سیم را افزایش داد. انتخاب بین روتر یا اکسس پوینت به نیاز شما بستگی دارد. 
روتر اکسس پوینت چیست؟

روتر اکسس پوینت چیست؟

تفاوت اکسس پوینت و روتر  

بسته به نیاز کاربر می‌توانید از پوینت اکسس یا روتر استفاده کنید. در این قسمت از مقاله قصد داریم تفاوت روتر و اکسس پوینت را بررسی کنیم‌. در این جا توجه داشته باشید که وظایف مختلفی را این دو دستگاه انجام می‌دهند. دستگاه‌های مودم_روتر در بسیاری از مواقع هم وظایف مودم هم وظایف روتر را انجام می‌دهند و به کاربران کمک می‌کنند تا بتوانند به طور همزمان از اتصال بی‌سیم و امکانات روتر استفاده کنند.  روتری اکسس پوینت روتری است که فضای ابری شبکه را ایجاد می‌کند. روتر اکسس پوینت دی لینک یکی از برندهای برتر این نوع تجهیزات اینترنتی است و مودم پوینت اکسس مودمی است که اتصال چندگانه را فراهم می‌کند‌. روتر در موارد زیر گزینه بهتری است.

 • نیاز به ارتباط به اینترنت
 • ایجاد یک شبکه محلی داخلی 
 • مدیریت ترافیک شبکه 

برای بیان تفاوت اکسس پوینت و روتر به بررسی وظایف این دو دستگاه شبکه پرداخته‌ایم. روتر باعث فراهم شدن ارتباط با اینترنت می‌شود و در شبکه بسته داده بین دستگاه‌های مختلف را مسیریابی می‌کند و امکانات امنیتی زیر را ارائه می‌دهد.

 • پشتیبانی از شبکه‌های خصوصی مجازی VPN
 • جداره‌های آتش Firewall

پوینت اکسس در موارد زیر گزینه بهترین محسوب می‌شود:

 • افزودن امکان بی‌سیم به یک شبکه 
 • تنها به اتصال بی‌سیم دستگاه‌ها 
 • ایجاد یک شبکه بی‌سیم 
 • امکان اتصال به دستگاه‌های بی‌سیم تبلت، تلفن هوشمند و لپ‌تاپ را فراهم می‌کند.

مودم اکسس پوینت چیست؟

پوینت اکسس Access Point یا AP دستگاهی است که به اتصال دستگاه‌های مختلف به شبکه وای‌فای کمک می‌کند؛ ولی از روتر به عنوان تامین‌کننده اینترنت استفاده می‌شود. برای این که پاسخ به پرسش مودم اینترنت اکسس پوینت چیست را پیدا کنید به مطالبی که در ادامه گفته می‌شود، توجه کنید.  برای افزایش و گسترش شبکه‌ی وایرلس از پوینت اکسس استفاده می‌شود. مودم برای اتصال به شبکه اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این که پاسخ اکسس پوینت در مودم چیست را دریافت کنیم باید به این نکته اشاره کنیم که Access Point باعث گسترش محدوده دسترسی به وا‌ی‌فای می‌شود. در این جا توجه داشته باشید که بسیاری از مودم‌ های اکسس پوینت وایرلس نقش AP را می‌توانند، ایفا کنند.  Access Point باعث گسترش و توسعه محدوده شبکه می‌شود برای این منظور تنظیمات اکسس پوینت در مودم باید به خوبی انجام شود.  مودم اکسس پوینت سیسکو و مودم اکسس پوینت شیائومی از برندهای صاحب نام این نوع تجهیزات شبکه هستند. تمام اپراتورها ارائه دهنده مودم اکسس پوینت هستند مانند مودم اکسس پوینت ایرانسل، مودم اکسس پوینت قیمت متفاوتی دارد و این به دلیل عواملی مختلفی مانند نوع برند و مدل آن است. علاوه بر این، شرایط بازار هم باعث شده است قیمت مودم وای فای اکسس پوینت متفاوت باشد. 

نحوه اتصال مودم به اکسس پوینت چگونه است؟

برای نصب یک پوینت اکسس باید مودم و کامپیوتر خود را خاموش کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا باید به روتر یا پورت اترنت خود یک سر کابل اترنت را وصل کنید‌ و سر دیگر آن را به پوینت اکسس بی‌سیم WAN  یا پورت Internet  متصل کنید. اگر از قبل مودم شما با کامپیوتر با یک کابل اترنت متصل شده است باید کابلی که به کامپیوتر وصل شده است را جدا کنید و به پوینت اکسس بی‌سیم WAN  یا پورت Internet  وصل کنید. 
 • در مرحله دوم باید پوینت اکسس بی‌سیم را با یک کابل اترنت به کامپیوتر وصل کنید. روی پوینت اکسس پورت‌های LAN  وجود دارد که یک سر کابل را باید به یکی از این پورت‌ها متصل کنید‌ و به پورت اترنت کامپیوتر سر دیگر کابل را وصل کنید.
 • در مرحله سوم مودم را روشن کنید و حدود دو دقیقه صبر کنید. در این فاصله زمانی مورد راه‌اندازی می‌شود و با اینترنت اتصال برقرار می‌کند. 
 • در مرحله چهارم باید آداپتور برق پوینت اکسس بی‌سیم را متصل کنید و به پریز برق بزنید و یک دقیقه منتظر بمانید تا پوینت اکسس شما راه‌اندازی شود و با مودم اتصال برقرار کند و امواج وای‌فای انتشار پیدا کند. 
 • در نهایت کامیپوتر خود را روشن کنید. 

ارتباط مودم با اکسس پوینت به این صورت است که مودم باعث اتصال به اینترنت می‌شود؛ ولی پوینت اکسس باعث گسترش محدوده تحت شبکه می‌شود‌.

نحوه اتصال مودم به اکسس پوینت چگونه است؟

نحوه اتصال مودم به اکسس پوینت چگونه است؟

تفاوت اکسس پوینت با مودم چیست؟

مودم دستگاهی است که باعث متصل شدن روتر یا کامپیوتر به اینترنت می‌شود. مودم از رایانه، سیگنال دیجیتال را دریافت و آن را تبدیل به سیگنال آنالوگ می‌کند تا به کابل از طریق خط تلفن منتقل شود. مودم‌ها از طریق اتصال کابلی یا DSL به اینترنت اتصال می‌شوند.‌ طراحی مودم‌ها به صورتی است که یک اتصال اینترنتی قابل اعتماد و پایداری را ارائه می‌دهند و از چند دستگاه می‌توانند، پشتیبانی کنند و برای اتصال به یک شبکه محلی LAN  مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طریق این نوع اتصال کاربران می‌توانند بین دستگاه‌ها فایل‌ها و منابع را به اشتراک بگذارند. اگر چه مودم و پوینت اکسس شبیه به هم هستند؛ ولی کاربردها و اهداف مختلفی دارند. نقطه دسترسی یا Access Point باعث اتصال بی‌سیم به یک شبکه سیمی می‌شود؛ ولی مودم برای اتصال یک روتر یا کامپیتر به اینترنت استفاده می‌شود. مودم در کسب‌وکارهای کوچک و در منازل کاربرد دارد؛ ولی Access Point   در ساختمان‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر تفاوت‌های مودم و نقطه دسترسی این است‌ که پوینت اکسس (نقطه دسترسی) که برای اتصال به شبکه سیمی استفاده می‌شود، می‌توان به مودم آن را متصل کرد تا اتصال بی‌سیم ایجاد شود، اما به اینترنت امکان اتصال مستقیم آن وجود ندارد. به طور کلی نمی‌توان گفت اکسس پوینت بهتره یا مودم، این بسته به نیاز شما دارد. روتر برای منازل و کسب‌‌وکارهای کوچک مناسب است؛ ولی در سازمان‌های بزرگ و متوسط باید از پوینت اکسس استفاده شود. با مطالبی که بیان کرده‌ایم به خوبی متوجه شده‌اید که فرق اکسس پوینت و مودم چیست و می‌توانید به خوبی تفاوت این دو دستگاه شبکه را تشخیص دهید. خرید روتر اکسس پوینت را می‌توانید به صورت آنلاین از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر انجام دهید.

تبدیل مودم به اکسس پوینت چگونه انجام می‌شود؟

قبل از این که تبدیل مودم به اکسس پوینت Access Point را بررسی کنیم. لازم است به این نکته اشاره کنیم استفاده مودم بجای اکسس پوینت فقط برای منازلی که یک لپ‌تاپ و کامپیوتر دارند، امکان‌پذیر است در غیر این صورت باید از Access Point استفاده شود. برای این که مودم را به پوینت اکسس بتوان تبدیل کرد باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا بر روی مودم باید تنظیمات لازم را انجام داد.
 • وارد تنظیمات اکسس پوینت شوید و بررسی کنید تا ببینید ip آن چند است و ip آدرس را در مرورگر خود وارد کنید تا برای شما صفحه پیکربندی اکسس پوینت مبتنی بر وب باز شود. 
 • آدرس ip  پوینت اکسس را به ساب نت روتر اصلی تغییر دهید تا از مودم اصلی، اینترنت دریافت شود. به طور مثال روتر اصلی ۱۹۲.۱۶۸.۱۶۸.۱۰ است که به ۱۹۲.۱۶۸.۱۶۸.۱۱ آدرس ip روتر را تغییر دهید تا با مودم اصلی ارتباط برقرار شود. روتری که نقش پوینت اکسس دارد با این آدرس می‌توان به آن دسترسی یافت. در این جا به دو نکته توجه کنید. اولین نکته این است که این آدرس باید از آدرس ipهای که روتر اصلی هستند، نباشد و به دستگاه دیگری هم نباید اختصاص داشته باشد. 
 • بعد از این که آدرس آی پی را تغییر داده‌اید باید روتر را ری‌استارت  کنید و باید آدرس ip جدید لاگین کنید.
 • در قسمت Channelباید آن را به یکی از سه کانالی که فاقد آورلپ هستند، تغییر دهید. به طور مثال کانال‌های یک، شش یا ۱۱ را می‌توانید، انتخاب کنید. اگر از چند روتر یا نقطه دسترسی استفاده می‌کنید باید مطمئن شوید که روی کانال هیچ نقطه دسترسی یا روتری تنظیم نشده باشد. 
 • تمام نقطه دسترسی‌های شبکه باید یک SSID  داشته باشند‌ تا از این طریق ویژگی رومینگ فعال شود. برای مودمی که می‌خواهید برای نقطه دسترسی استفاده کنید این SSID  را باید انتخاب کنید. 
 • بعد از انجام این تنظیمات باید DHCP  سرور را خاموش کنید؛ سپس روی روتر تنظیمات dhcp  را انجام دهید تا به عنوان پوینت اکسس دستگاه‌ها به مودم روتر وصل شوند.
 • در نهایت باید وصل کردن پورت اترنت روتر را به کابل اترنت روتر اصلی انجام دهید.

باندل اکسس پوینت چیست؟ 

اگر در هنگام خرید این نوع دستگاه شبکه با عبارت باندل (bundle اکسس پوینت و مودم برخورد کرده‌اید به این معنی است که محصول با یک سری قطعات مانند کابل و خدماتی مانند بسته اینترنتی عرضه می‌شود. در واقع کلمه باندل، به فروش  یک‌جا چند محصول اشاره دارد. 

آموزش نصب اکسس پوینت 

برای این که بتوانید آموزش نصب Access Point  را فرا بگیرید کافی است عبارت آموزش نصب اکسس پوینت  را داخل گوگل سرچ کنید تا فیلم‌های آموزشی از سایت‌های مختلف برای شما نمایش داده شود. سپس دانلود فیلم‌های آموزش نصب Access Point  را انجام دهید‌. در این فیلم‌های آموزش شبکه اکسس پوینت، تجهیزات مورد نیاز برای نصب Access Point  را برای شما شرح داده‌اند. 

از طریق لینک زیر می‌توانید در آپارات فیلم آموزش نصب access point را دانلود کنید. 

مراحل تنظیمات اکسس پوینت چیست؟

اگر دستگاهی که می‌خواهید تنظیمات آن را انجام دهید در Network ID  فعلی شما باشد، تنظیمات اکسس پوینت آن به راحتی انجام می‌شود‌. روتر اکسس پوینت در درگاه LAN  برای تنظیمات اکسس پوینت  Access Point باید به یک کابل LAN  توسط این درگاه به کامپیوتر متصل شوید. روی روتر و اکسس پوینت در بیشتر مواقع DHCP  غیرفعال است.  به همین دلیل باید به شکل دستی تنظیمات  Access Point را انجام دهید.  برای این منظور باید ابتدا باید آدرس ip  روتر و Access Point را پیدا کنید و در همان محدوده به کارت شبکه کامپیوتر باید یک آدرس ip اختصاص دهید. سپس در یک مرورگر وب باید آدرس  Access Point را وارد کنید و وارد تنظیمات اکسس پوینت شوید. رمز عبور و نام کاربردی که هنگام ورود به صفحه از شما خواسته می‌شود admin است در غیر این صورت پشت مودم اطلاعات درج شده است. 

 • در مرحله اول در هر کجای که روتر و پوینت اکسس استفاده می‌شود باید ip آن شبکه را پیدا کنید و با همان محدوده باید آدرس ip پوینت اکسس را تغییر دهید. اگر امکان تغییر IP به Dynamic IP  در قسمت Type وجود دارد باید این تغییر را انجام دهید تا آدرس ip را از DHCP شبکه دریافت کنید تا در شبکه، روتر و اکسس پوینت شما بهتر کار کند.
 • در مرحله دوم تنظیمات اکسس پوینت، تنظیمات DHCP است. روتر و نقطه دسترسی یک DHCP دارند که غیر فعال است. اگر روی شبکه‌ای شما DHCP  فعال است به فعال کردن DHCP پوینت اکسس نیاز نیست. اگر به فعال کردن DHCP نیاز بود. محدود آن با محدوده دیگر DHCP  نباید تداخل داشته باشد. برای آدرس‌های ip  که در DHCP محدوده‌ای تنظیم می‌شوند در محدوده‌ای آدرس ip  اختصاص داده می‌شوند که به دستگاه‌هایی که از آن شبکه استفاده می‌کنند، مربوط می‌شوند.

تا این جا اصلی‌ترین تنظیمات روتر و اکسس پوینت را انجام داده‌اید. با مراجعه به زبانه Wireless  می‌توانید، تنظیمات زیر را انجام دهید.

 • تنظیمات SSID که همان شبکه وای‌فای است.
 • رمز‌گذاری 
 • تغییر رمز 

بعد از این که تنظیمات پوینت اکسس را به طور کامل انجام داده‌اید، می‌توانید آن را به شبکه متصل کنید. برای یادگیری کانفیگ اکسس پوینت زایکسل می‌توانید فیلم‌ آموزشی که برای تنظیمات و کانفیگ این نوع برند دستگاه شبکه وجود دارد را دانلود کنید. 

فیلم آموزش کانفیگ اکسس پوینت

برای یادگیری کانفیگ و تنظیمات روتر اکسس پوینت Access Point می‌توانید، فیلم‌های آموزشی مختلفی که در گوگل وجود دارد را دانلود کنید. در این توجه داشته باشید که کانفیگ و تنظیمات هر نوع نقطه دسترسی یا همان اکسس پوینت متفاوت است. به طور مثال فیلم آموزش کانفیگ اکسس پوینت unifi با فیلم آموزش کانفینگ اکسس پوینت d_link متفاوت است. برای یادگیری آموزش اکسس پوینت tp link کافی است، جمله یادگیری آموزش اکسس پوینت tp link  را در گوگل سرچ دهید تا فیلم‌های آموزشی آن بالا بیایند. کانفیگ اکسس پوینت میکروتیک cap  و تنظیمات اکسس پوینت زیتل تقریبا شبیه به کانفیگ سایر برندهای این نوع دستگاه شبکه هستند. از طریق لینک زیر می‌توانید فیلم آموزش کانفینگ اکسس پوینت میکروتیک را دانلود کنید.

معرفی انواع برندهای اکسس پوینت access point موجود در بازار 

در این قسمت از مقاله قصد داریم برخی از برندهای پوینت اکسس را برای شما عزیزان نام ببریم.

اکسس پوینت تی پی لینک Tp-link: تمام کاربران فضای مجازی که با اینترنت سروکار دارند با این نوع برند آشنا هستند. این شرکت محصولات باکیفیتی زیادی را تولید و روانه بازارها می‌کند. 

اکسس پوینت شیائومی xiaomi: این شرکت چینی محصولات مختلفی مانند موبایل و اکسس پوینت را در مدل‌های زیادی باکیفیت بالا تولید و روانه بازارها می‌کند. به همین دلیل قیمت اکسس پوینت شیائومی متفاوت است. شرکت شیائومی علاوه بر تجهیزات شبکه محصولات مختلفی مانند گوشی موبایل تولید می‌کند.

اکسس پوینت میکروتیک mikrotik: شرکت میکروتیک فعالیت گسترده‌ای در زمینه تولید تجهیزات شبکه دارد و محصولات باکیفیت بسیاری را تولید و روانه بازارها می‌کند. فروش اکسس پوینت لینکسیس و دیگر برندهای این دستگاه به صورت آنلاین توسط فروشگاه‌های اینترنتی مختلفی انجام می‌شود. همچنین برخی از فروشگاه‌ها اکسس پوینت دست دوم هم عرضه می‌‌کنند.

اکسس پوینت دی لینک dlink: کمپانی دی لینک در زمینه ساخت تجهیزات مخصوص اینترنتی سابقه خوبی دارد. مشخصات اکسس پوینت دی لینک بسته به مدلی که دارد متفاوت است. مودم اکسس پوینت دی لینک همانند بسیار از تجهیزات مخصوصی اینترنتی کمپانی دی لینک از کیفیت بالایی برخوردار است. تنظیم اکسس پوینت دی لینک شبیه به دیگر برندهای این نوع دستگاه  است. 

اکسس پوینت گرنداستریم grandstream: در زمینه ارتباطات شرکت گرنداستریم در سراسر جهان از مطرح‌ترین شرکت‌ها است. این شرکت علاوه بر تولید نقطه‌ای دسترسی محصولات متنوع زیادی مانند دوربین‌های مداربسته و تلفن‌های تصویری را تولید می‌کند. 

اکسس پوینت هواوی huawei: کمپانی هواوی در زمینه تولید شبکه سازمانی جزو سه برند برتر دنیا محسوب می‌شود‌ و نقطه‌ دسترسی را در مدل مختلفی مانند اکسس پوینت ax3  تولید می‌کند. 

اکسس پوینت زایکسل zyxel: زایکسل یکی دیگر از برندهای برتر در زمینه تجهیزات شبکه‌ای است که محصولات مختلفی مانند اکسس پوینت کنترلر را تولید می‌کند‌. تنظیمات اکسس پوینت زایکسل بسیار راحت است و در این باره فیلم‌های زیادی در اینترنت وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. 

گوگل اکسس پوینت : گوگل Google یکی از برندهای معروف در زمینه تولید تجهیزات شبکه است که محصولات باکیفیتی را تولید می‌کند.

اکسس پوینت سیسکو sisco: این برند پوینت اکسس توسط شرکت سیسکو سیستمز  Cisco Systems تولید شده است و این شرکت از بزرگترین سازندگان تجهیزات شبکه در دنیا است که محصولات پیشرفته و باکیفیت زیادی را تولید می‌کند. 

اکسس پوینت انجنیوس EnGenius: انجنیوس EnGenius یک شرکت آمریکایی است که در سال ۱۹۹۰ تاسیس و ابتدا محصولات وایرلس تولید می کرد و امروزه انواع تجهیزات شبکه را تولید می‌کند.‌

اکسس پوینت ایسوس asus: شرکت ایسوس از قدرتمندترین شرکت‌ها در زمینه ساخت تجهیزات شبکه است. 

اکسس پوینت زیتل zitel: زیتل اولین شرکت ارائه دهنده اینترنت در این است. 

اکسس پوینت یوبیکیوتی Ubiquiti Unifi: برند یوبیکیوتی در زمینه تجهیزات شبکه فعالیت می‌کند و از رقبای سرسخت برندهای تی پی لینک، سیسکو و میکروتیک است. 

اکسس پوینت لینک سیس Linksys: لینکسیس یک شرکت آمریکایی است که در سال ۱۹۸۸ توسط یک زوج تایوانی تاسیس شد و محصولات مختلفی مانند تجهیزات سخت‌افزاری، تجهیزات voip، ذخیره‌سازها، دوربین‌ها، سوئیچ‌ها، روترهای بی‌سیم کابلی و تجهیزات سخت‌افزاری شبکه را تولید می‌کند. شرکت لینکسیس در زمینه تولید تجهیزات شبکه‌ای فعالیت می‌کند و محصولات باکیفیت زیادی را تولید و روانه بازارها می‌کند.‌

اکسس پوینت یونیفای/ یونیفای اکسس پوینت Unifi: برند یونیفای unifi در زمینه پلتفرم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تجهیزات شبکه و سیستم عامل فعالیت می‌کند.‌

اکسس پوینت تندا tenda: شرکت تندا یک کمپانی در زمینه تولید تجهیزات شبکه است که در کشور چین در سال ۱۹۹۹ تاسیس شد و مهم‌ترین هدف این برند نوآوری است. 

اکسس پوینت سوفوس sophos: سوفوس یک شرکت انگلیسی است که محصولات امنیتی نرم‌افزاری و سخت‌ابزاری زیادی تولید می‌کند و در زمینه ضدویروس و رنزنگاری اولین محصولات خود را در سال ۱۹۸۵تولید کرد. 

اکسس پوینت لیگوویو ligowave: برند لیگوویو یک برند آمریکایی است که در زمینه تجهیزات رادیویی مانند اکسس پوینت نقطه به نقطه و رادیوها فعالیت می‌کند.‌

اکسس پوینت گیگابایت gigabyte: با داده‌های مختلف گیگاباتی می‌توانید به اینترنت متصل شوید. 

اکسس پوینت سنائو senao: کمپانی سنائو با دو برند Senao و برند EnGenius روانه بازارها می‌کند و تجهیزات شبکه‌ای باکیفیتی را تولید می‌کند.

شرکت‌های ارائه دهنده acces point در ایران 

شرکت‌های ارائه دهنده acces point در ایران شامل موارد زیر می‌شوند:

اکسس پوینت همراه اول

با استفاده از اکسس پوینت همراه اول شما با استفاده از گوشی موبایل هوشمند و خط همراه اول می‌توانید به اینترنت متصل شوید. اکسس پویت برای همراه اول از سرعت و کیفیت خوبی برخوردار است.

اکسس پونیت مبین نت mobinnet

شرکت مبین نت نیز بسته‌های مختلف اینترنت را در اختیار کاربران می‌گذارد تا با گوشی هوشمند خود بتوانند به اینترنت متصل شوند.

اکسس پوینت ایرنسل irancell

یکی دیگر از اپراتورها ارائه دهنده اکسس پوینت اینترنت ایرانسل است‌ که با خط ایرانسل و گوشی هوشمند می‌توانید از اینترنت اکسس پوینت پرسرعت ایرانسل استفاده کنید.

اکسس پوینت سامانتل samantel

در سال ۹۶ سیم‌کارت‌های اولین اپراتور مجازی تلفن همراه که با برند سامانتل عرضه شد که با این نوع سیم‌کارت می‌توان به اینترنت متصل شد.

شرکت‌های ارائه دهنده acces point در ایران 

شرکت‌های ارائه دهنده acces point در ایران

عوامل تاثیرگذار بر قیمت اکسس پوینت 

قیمت اکسس پوینت با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. اکسس پوینت قیمت متفاوتی دارد که بسته به برند و مدل آن متغیر است. قیمت اکسس پوینت چیست. قیمت این دستگاه بسته به ویژگی‌ها و قابلیت‌های  acces point مانند محدوده پوشش‌دهی، فرکانس و تعداد پورت متغیر است. هزینه اکسس پوینت Access Point بسته به مقاومت در برابر عوامل محیطی، امنیت و سرعت انتقال داده متفاوت است. قیمت اکسس پوینت دست دوم نسبت به قیمت اکسس پوینت وای‌ فای نو ارزان است. هر برندی از این نوع دستگاه‌های شبکه با قیمت متفاوتی عرضه می‌شوند‌. به طور مثال قیمت اکسس پوینت ریپیتر با قیمت اکسس پوینت شیائومی 4a متفاوت است. علاوه بر قیمت در هنگام خرید اکسس پوینت باید به گزینه‌های زیر توجه کنید: 

ارزیابی نیازهای خود: با توجه به این که Access Point  را برای منزل، شرکت بزرگ یا دفتر کوچک می‌خواهید، مدل  acces point را انتخاب کنید.

انجام آنالیز فرکانسی: برای این که بتوانید از پوشش و قدرت سیگنال ضعیف یک منطقه اطلاع پیدا کنید به یک آنالیز فرکانسی نیاز دارید. 

بررسی استانداردهای بی‌سیم: اکسس پوینتی را بخرید که مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا ساخته شده است‌. تا عملکرد، ظرفیت و سرعت بهتری داشته باشد. 

تعیین ویژگی‌های موردنیاز: ویژگی‌های نقطه دسترسی مانند رمز‌گذاری، تنظیمات کیفیت خدمات و پشتیبانی از شبکه مهمان را بررسی کنید.

ارزیابی ظرفیت و پوشش: Acces Point  با جریان‌های فضایی و تنظیمات آنتن مناسب را انتخاب و بخرید.

بررسی مدیریت متمرکز: اگر می‌خواهید از چند اکسس پوینت  Access Point استفاده کنید باید از یک سیستم مدیریت متمرکز استفاده کنید.

انتخاب اکسس پوینت مناسب : مدل‌های مختلف Access Point  را بررسی کنید و عملکرد، ویژگی‌ها و مشخصات آن‌ها را بررسی کنید. از روی عکس اکسس پوینت می‌توان مدل آن را تشخیص داد. 

خرید اکسس پوینت از چه مکان‌هایی امکان‌پذیر است؟

امروزه فروشگاه‌های اینترنتی مختلفی وجود دارند که انواع اکسس پوینت Access Point را به صورت آنلاین عرضه می‌کنند و شما می‌توانید با یک جستجوی ساده در گوگل این فروشگاه‌های آنلاین را پیدا کنید و از قیمت انواع مودم اکسس پوینت Access Point مطلع شوید. فروش تجهیزات شبکه اکسس پوینت Access Point در برندها و مدل‌های مختلفی توسط شرکت‌های مختلفی به صورت آنلاین و حضوری انجام می‌شود. نمایندگی اکسس پوینت unifi همانند دیگر نمایندگی‌ها به صورت مستقیم و بدون واسطه محصولات خود را عرضه می‌کند. برای اطلاع از قیمت اکسس پوینت رادیویی و قیمت آنتن اکسس پوینت کافی است به فروشگاه‌های آنلاینی که این محصولات را عرضه می‌کنند، مراجعه کنید. 

سوالات متداول 

اکسس پوینت حرفه‌ای چیست؟

اکسس پوینت Access Point یا نقطه دسترسی دستگاهی است که در بستر شبکه استفاده می‌شود تا دیگر دستگاه‌های بی‌سیم بتوانند به شبکه سیمی متصل شوند. 

یک اکسس پوینت خوب باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

سرعت وایرلس بالا، دوبانده بودن، پورت شبکه گیگابایت، داشتن قابلیت POE و قدرت آنتن‌دهی بالا از مشخصات یک اکسس پوینت خوب هستند که باعث شده‌اند، بهترین اکسس پوینت Access Point فروش بالایی داشته باشد. 

جمع‌بندی پیرامون access point

امروزه اتصال به اینترنت برای کارهای شخصی و استفاده حرفه‌ای امری ضروری است. دستگاه‌های زیادی برای اتصال به اینترنت وجود دارد، رایج‌ترین آن‌ها اکسس پوینت  و مودم است. اکسس پوینت یا نقطه دسترسی دستگاهی است که در بستر شبکه استفاده می‌شود و اجازه می‌دهد تا دیگر دستگاه‌ها مانند لپ‌تاپ و کامپیوتر بتوانند به شبکه سیمی متصل شوند. اکس پوینت کوچک، اکسس پوینت با برد بالا، اکسس پوینت هتلی و اکسس پوینت حرفه‌ای از انواع پوینت اکسس هستند. تفاوت نقطه دسترسی و روتر را  در این مقاله برای شما عزیزان بررسی کرده‌ایم. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه