دوربین وریفوکال چیست؟ /معرفی انواع لنز وریفوکال (Varifocal lens)و کاربرد آن 

دوربین وریفوکال چیست؟ /معرفی انواع لنز وریفوکال (Varifocal lens)و کاربرد آن 
لنزهای به کار رفته در ساخت دوربین‌های مداربسته به دو صورت ثابت و متغیر هستند. دوربین مداربسته‌ای که لنز متغیر دارد به آن دوربین وریفوکال varifocal می‌گویند. با این نوع لنز می‌توانید روی سوژه موردنظر بزرگنمایی کنید. این نوع لنز دیافراگمی بزرگتری نسبت به لنز ثابت دارد. لنز وریفوکال 2.8 یکی از لنزهای رایج varifocal  است. در این مقاله ویژگی‌ها و مزایا دوربین‌های وریفوکال varifocal  را به طور کامل برای شما شرح داده‌ایم. 

راهنمای مطالعه

امروزه برای ایجاد امنیت بیشتر در مکان‌ها از دوربین مداربسته استفاده می‌شود. با توجه به نیاز خود باید نوع دوربین مداربسته را انتخاب کنید و بخرید. یکی از انواع دوربین مداربسته، دوربین وریفوکال varifocal است. دوربین مداربسته وریفوکال varifocal همان طور که از نامش پیداست از لنز وریفوکال varifocal lens تشکیل شده است. در این مقاله ما به بررسی دوربین varifocal پرداخته‌ایم. 

دوربین وریفوکال (varifocal) چیست؟

لنزهای دوربین‌های مداربسته در دو نوع لنز متغیر و لنز ثابت است. دوربین مداربسته‌ای که لنز متغیر دارد به آن دوربین وریفوکال varifocal  گفته می‌شود. لنز وریفوکال دوربین مداربسته زاویای مختلفی مانند ۸۰ و ۹۰ درجه دارد. با استفاده از این نوع دوربین‌ها شما می‌توانید روی سوژه موردنظر زوم کنید. زاویه دید دوربین، دامنه بیشتر و عمق بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. یعنی هنگامی که دوربین روی لنز 2.8mm  باشد عمق کمتری از تصویر ارائه می‌شود و در فاصله دورتر تصاویر کیفیت پایین‌تری دارند.‌ هنگامی که دوربین روی لنز 12mm  یا 3.6mm تنظیم شده باشد، قسمتی از تصویر در عرض دیده نمی‌شود؛ ولی در فاصله دورتر تصاویر بهتر نمایش داده می‌شوند‌. 

دوربین وریفوکال (varifocal) چیست؟

دوربین وریفوکال (varifocal) چیست؟

دوربین مداربسته وریفوکال چگونه کار می‌کند؟

در دوربین مداربسته وریفوکال varifocal دو لنز وجود دارد و زاویه دوربین مداربسته را می‌توانید، تغییر دهید. در واقع با کمک دوربین varifocal می‌توانید روی سوژه موردنظر زوم کنید و هر چه روی سوژه موردنظر بزرگنمایی نمایید، زاویه دوربین کوچک‌تر و بسته‌تر می‌شود‌. با کمتر شدن بزرگنمایی، زاویه دید دوربین وسیع‌تر و بازتر خواهد شد. بر اساس زاویه دید دوربین شما می‌توانید در دامنه بیشتر، دامنه وسیع‌تر و عمق بیشتری تصاویر را داشته باشید. 

منظور از لنز وریفوکال varfocal چیست؟

لنز وریفوکال دوربین مداربسته، نوعی لنز دوربین مداربسته است که با کمک آن می‌توانید در بازه‌ای اندک فاصله کنونی را تغییر دهید. این توانایی باعث می‌شود، شما بهتر بتوانید زاویه دید دوربین را تنظیم کنید. این نوع لنزها زاویه دید و مقدار زوم می‌توانند، تغییر دهند. ۲.۸ تا ۱۲ میلی‌متر و ۵ تا ۱۰۰میلی‌متر به ترتیب کوچک‌ترین و عظیم‌ترین محدوده فاصله کانونی دوربین‌های مداربسته هستند. فاصله کانونی عظیم‌تر به این معنی است که با زوم و جزئیات بالا می‌توانید، تصاویر را مشاهده کنید. در حالی که مقادیر کوچک‌تر زاویه دید گسترده‌تر و بازرسی مناطق وسیع‌تری را نشان می‌دهند. تا این جا متوجه شده‌اید که لنز وریفوکال چیست، در ادامه می‌خواهیم به برخی از ویژگی‌های این نوع دوربین اشاره کنید. با توجه به تغییر فاصله کانونی در لنز وریفوکال varifocal  به دو دسته لنز موتوری و دستی می‌توان آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد. لنزهای دستی از دو پیچ تشکیل شده‌اند که با چرخش این پیچ‌ها میزان فوکوس و زاویه دید دوربین تغییر پیدا می‌کند. در لنز موتور، میزان فوکوس و زاویه دید به صورت خودکار و با استفاده از یک موتور تغییر می‌کند. این نوع لنزها نسبت به لنزهای دستی قیمت بیشتری دارند. 

هر چه سایز دیافراگمی بزرگتر باشد جزئیات بیشتری را در بزرگنمایی تصویر می‌توان مشاهده کرد. با کمتر شدن سایز دیافراگمی تصویر گسترده‌تر و جزئیات کمتری در تصویر مشاهده خواهد شد. از دیافراگم‌های لنزهای وریفوکال به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

 • 5-100mm
 • 6-60mm
 • 3.5-8mm
 • 2.8-12mm

maxa cta cctv 02178756000

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین نرم افزار انتقال تصویر دوربین مداربسته برای کامپیوتر + برنامه دوربین مدار بسته روی گوشی

بررسی ویژگی‌های لنز وریفوکال 

از ویژگی‌های لنز وریفوکال می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • قابلیت تغییر فاصله کانونی در محدوده مشخص 
 • امکان تغییر زاویه دید 
 • نسبت به لنزهای ثابت دیافراگم بزرگتری دارد.
 • دیافراگم قابل تنظیم دارد.
 • بعد از نصب دوربین مداربسته قابلیت تنظیم دیافراگم وجود دارد. 
 • از لنز ثابت گران‌تر است.
 • در دوربین‌های دو چشمی با لنز وریفوکال تنظیم دیافراگم با کاهش خطای دید همراه است.
 • سایز بزرگ‌تری نسبت به لنز ثابت دارد.
 • کمترین فاصله کانونی بین ۲.۵ تا ۱۲ میلی‌متر 
 • بیشترین فاصله کانونی بین ۵ تا ۱۰۰ میلی‌متر 
 • فاصله کانونی بیشتر به معنی توانایی دید تصاویر با جزئیات و زوم بیشتر
 • با کاهش مقدار زوم، میدان دید وسیع‌تر می‌شود.
 • توانایی تغییر دید از زاویای مختلف 
 • رایج‌ترین لنزهای ورفوکال شامل لنز وریفوکال ۸/۲_۱۲، لنز ۵_۵۰، ۳.۵ _۹ می‌شوند.
بررسی ویژگی‌های لنز وریفوکال 

بررسی ویژگی‌های لنز وریفوکال

مهم‌ترین کاربردهای لنزهای varifocal

 دوربین‌های با لنز وریفوکال varifocal در مکان‌هایی که اندازه و شکل سوژه باید تغییر کند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اصلی‌ترین کاربرد این نوع دوربین‌ها در مواقعی است که روی نقطه‌ای خاصی می‌خواهید، زوم کنید. به طور مثال در طلا فروشی از این نوع دوربین استفاده می‌شود و شما می‌توانید روی عددی که ترازو نشان می‌دهد، زوم و آن را نظارت کنید. در این جا توجه کنید وقتی روی نقطه‌ای زوم می‌شوید در تصویر فقط همان نقطه دیده می‌شود و برای این که نقاط دیگر بهتر دیده شوند باید از دوربین مداربسته با لنز ثابت استفاده شود. در مکان‌هایی که میزان فوکوس و زاویه دید باید تغییر کند از این نوع دوربین مداربسته استفاده می‌شود. 

انواع لنز وریفوکال کدام‌اند؟

از انواع لنز وریفوکال varifocal به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

لنز دست‌ساز 

لنزهای دستی دو پیچ دارند که فوکوس و زاویه دید با چرخاندن این پیچ‌ها تغییر پیدا می‌کنند.

لنز Motorized

در این نوع لنز به صورت خودکار و با یک موتور زاویه دید و فوکوس تغییر پیدا می‌کند. با استفاده از دستگاه NVR یا تایمر فاصله کانونی تعیین می‌شود و قیمت آن نسبت به لنز دستی بیشتر است. 

لنز Auto Iris

در این نوع لنز میزان نور عبوری به طور خودکار تنظیم می‌شود و در دو دسته Video Iris و DC Iris وجود دارد. 

لنز Fixed Iris

به این نوع لنز، لنز عنبیه ثابت گفته می‌شود که قابلیت تنظیم نور عبوری در آن وجود ندارد.‌

لنز Manual Iris

به صورت دستی میزان نور عبوری تنظیم می‌شود.

مهمترین مزایای لنز وریفوکال کدام‌اند؟

از مزایای لنز وریفوکال varifocal که باعث شده‌‌اند، خرید دوربین وریفوکال رونق فراوانی پیدا کند به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

تغییر در تنظیمات 

 نصب دوربین مداربسته با لنز ثابت با محدودیت‌هایی همراه است. در حالی که برای نصب دوربین مداربسته با لنز وریفوکال انعطاف زیادی وجود دارد. دوربینی که لنز چند کانونی و بیرونی دارد برای نصب در محیط بیرون استفاده می‌شود و محدوده وسیعی را پوشش می‌دهد. 

ضبط بهتر تصاویر با کیفیت بالاتر 

با این نوع لنز می‌توان روی سوژه بزرگنمایی کرد تا تصویر باکیفیت‌تر و قابل قبول‌تر باشد. 

بیشتر بخوانید: تکنولوژی ANR در دوربین مداربسته چیست؟ تکنولوژی anr در دوربین‌های مداربسته 

مهمترین مزایای لنز وریفوکال کدام‌اند؟

مهمترین مزایای لنز وریفوکال کدام‌اند؟

معایب لنز وریفوکال چیست؟ 

معایب لنز وریفوکال شامل موارد زیر می‌شوند:

 • لنز وریفوکال varifocal  به دلیل این که اندازه بزرگی دارد، باعث شده است اندازه دوربین مداربسته هم افزایش پیدا کند که این می‌تواند روی محل نصب دوربین مداربسته تاثیرگذار باشد. 
 • لنز وریفوکال varifocal  به دلیل مزایایی که دارد، باعث شده است قیمت دوربین مداربسته با لنز varifocal  افزایش پیدا کند. 

آیا قیمت دوربین وریفوکال با توجه به قیمت لنز وریفوکال تعیین می‌شود؟

قیمت دوربین وریفوکال varifocal با توجه به قیمت لنز وریفوکال varifocal تعیین می‌شود. البته عوامل دیگری هم روی قیمت این نوع دوربین تاثیر‌گذار هستند که به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد: 

نوع برند 

دوربین با لنز varifocal در برند مختلفی وجود دارد‌‌. از برندهای گران قیمت آن می‌توان به Panasonic، Sony و Axis اشاره کرد و از برندهای با قیمت متوسط می‌توان دوربین وریفوکال داهوا، دوربین وریفوکال Vivotek، دوربین وریفوکال هایک ویژن و دوربین وریفوکال برایتون را نام برد.

تکنولوژی دوربین 

بر اساس تکنولوژی دوربین مداربسته شامل دوربین وریفوکال آنالوگ و دوربین وریفوکال تحت شبکه می‌شود. در دوربین تحت شبکه تصاویر و ویدیو‌ها را می‌توان انتقال داد. 

جنس بدنه 

دوربین مداربسته جنس بدنه آن می‌تواند فلزی یا پلاستیکی باشد که نمونه فلزی آن قیمت بیشتری دارد.

کیفیت تصویر 

کیفیت دوربین با عدد مگاپیکسل تعیین می‌شود و هر چه این عدد بیشتر باشد، کیفیت تصویر دوربین افزایش پیدا می‌کند.

نوع لنز وریفوکال varifocal

نوع لنز موتوری varifocal قیمت بیشتری نسبت به نوع دستی آن دارد. 

قابلیت دید در شب 

اگر دوربین قابلیت‌هایی قابلیت دید در شب، شمارش افراد، تشخیص چهره، تشخیص حرکت و خواندن پلاک را داشته باشد، قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند.

آیا قیمت دوربین وریفوکال با توجه به قیمت لنز وریفوکال تعیین می‌شود؟

آیا قیمت دوربین وریفوکال با توجه به قیمت لنز وریفوکال تعیین می‌شود؟

سوالات متداول درباره لنز وریفوکال دوربین 

دوربین وریفوکال آنالوگ چیست؟

این نوع دوربین به صورت آنالوگ تصاویر را دریافت و به دستگاه ذخیره‌ساز ارسال می‌کند و به یک دستگاه مبدل مانند دستگاه DVRنیاز است تا بتوان تصاویر و ویدیو‌ها را مشاهده کرد. 

لنز وریفوکال varifocal چیست؟

با این نوع لنز می‌توان روی سوژه موردنظر زوم کرد و امکان تغییر زاویه دید در این نوع دوربین وجود دارد.

بیشتر بخوانید: خرید دوربین مدار بسته ریولینک reolink + قیمت دوربین ریولینک

maxa CTA 021 78 75 600 شرکت مکسا دوربین مدار بسته

سخن پایانی 

لنزهای به کار رفته در ساخت دوربین‌های مداربسته به دو صورت ثابت و متغیر هستند. دوربین مداربسته‌ای که لنز متغیر دارد به آن دوربین وریفوکال varifocal می‌گویند. با این نوع لنز می‌توانید روی سوژه موردنظر بزرگنمایی کنید. این نوع لنز دیافراگمی بزرگتری نسبت به لنز ثابت دارد. لنز وریفوکال 2.8 یکی از لنزهای رایج varifocal  است. در این مقاله ویژگی‌ها و مزایا دوربین‌های وریفوکال varifocal  را به طور کامل برای شما شرح داده‌ایم. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه