بهترین دوربین مداربسته مغازه و فروشگاه | دوربین مناسب برای مغازه کدام است؟

بهترین دوربین مداربسته مغازه و فروشگاه | دوربین مناسب برای مغازه کدام است؟
می‌توان گفت دوربین‌های مداربسته از تجهیزات مهم و کاربردی در حفظ امنیت، نظارت گستره، تسلط بیشتر و مدیریت بهتر محیط مغازه، کالاها، پرسنل و مشتریان آن هستند. با کمک این سیستم‌های کنترلی می‌توانید از وقوع سوانح طبیعی، آسیب‌های تعمدی، مشکلات اخلاقی و رفتاری، تخلف و دیگر پیشامدهای مرتبط با نیروی کار یا مشتریان خود در محل و زمان دقیق مطلع شوید. تصاویر ضبط شده نیز شواهدی برای افشای حقیقت و شناسایی اشخاص متخلف هستند. بنابراین باید بر حسب محیط مغازه‌، بزرگی فضا، میزان تردد و... تعداد دوربین‌های لازم در نوع و کیفیت مناسب را خریداری و در نقاط مهم مغازه نصب نمایید. به علاوه در انتخاب این تجهیزات ویژگی‌های دوربین، هدف کاربردی، سطح امنیتی مورد نیاز و بودجه خود را نیز در نظر بگیرید تا از عملکرد بهینه و کارایی بلند مدت این تجهیزات بهره‌مند شوید.

راهنمای مطالعه

مغازه‌ها در هر صنفی از ارائه کالا و خدمات که باشند، به مدیریت و حفاظت بالایی نیاز دارند تا امنیت محیط، سرمایه موجود، کارکنان و مشتریان آن‌ها به خوبی تامین شود. با توجه به اینکه اغلب مغازه‌ها دارای فضای بزرگ، قفسه‌بندی و چیدمان‌ متنوع هستند؛ بنابراین پوشش حفاظتی تمام فضا و زوایای مغازه اهمیت زیادی دارد. در این زمینه تجهیزات مداربسته بهترین گزینه برای اجرای پروتکل‌های نظارتی و تسلط هرچه بهتر بر فعالیت کاری در مغازه‌ها محسوب می‌شوند.

اما با وجود تنوع ساختاری و قابلیت‌های متفاوتی که در تولید دوربین‌های مختلف وجود دارد، چگونه می‌توانیم دوربین مداربسته مناسب برای مغازه (دوربین مداربسته مغازه و فروشگاه) خود را انتخاب کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید به مواردی مانند: هدف کاربردی استفاده از دوربین حفاظتی مغازه، ویژگی‌های دوربین مناسب برای مغازه، انواع دوربین مداربسته مناسب با این محیط، مساحت و طراحی فضای مغازه، قیمت دوربین و… توجه شود. این نکات از فاکتورهای مهم در انتخاب تجهیزات مداربسته مناسب بر حسب شرایط مغازه هستند که در ادامه هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

maxa cta cctv 02178756000

دلایل استفاده از دوربین حفاظتی مغازه ها چیست؟

همانطور که می‌دانید مغازه‌ها از جمله اماکن پر تردد محسوب می‌شوند که اغلب ساعات مختلف شبانه روز را در حال فعالیت و ارائه خدمات به مشتریان خود هستند و در این صنف تنوع بسیار زیادی از نظر نوع فعالیت‌ و عرضه محصولات گوناگون وجود دارد. در هر‌ صورت بر حسب میزان حساسیت و اهمیت اجرای پروتکل‌های نظارتی و حفاظتی، دوربین مداربسته یکی از ابزارهای امنیتی است که در حفظ و نگهداری از محیط کار و کالاهای موجود در مغازه موثر است. با استفاده از دوربین برای مغازه، می‌توانید از وقوع  تخلفات و سوانح مختلف مطلع شده و در صورت بروز مشکل، تصاویر ضبط شده را به عنوان شواهد استفاده نمایید.

جلوگیری از سرقت: یکی از بزرگترین خطرات رایجی که مغازه‌ها با آن روبرو هستند، سرقت در محیط‌ مغازه است که سارقان از روش‌های مختلفی برای دزدیدن کالاها، پول صندوق، تجهیزات و اطلاعات مغازه و یا حتی پول و وسایل مشتریان استفاده می‌کنند. با نصب دوربین مدار بسته مناسب مغازه، می‌توانید از وقوع سرقت جلوگیری کنید یا در صورت بروز آن، سارقان را شناسایی نموده و یا تصاویر دوربین را به مراجع قضایی جهت رسیدگی لازم ارائه دهید. البته با نصب اطلاعیه در خصوص مجهز بودن محیط به تجهیزات مداربسته می‌توانید ضمن حفظ حریم خصوصی مشتریان و پرسنل از وقوع چنین جرائمی جلوگیری کنید.

کاهش خسارت :دوربین مغازه می‌تواند در کاهش خسارت‌های ناشی از تخریب، آتش‌سوزی و سایر بلایای طبیعی یا سوانح تعمدی به شما کمک کند. با نصب این تجهیزات می‌توانید زمان و محل وقوع خسارت را سریع‌تر تشخیص داده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از افزایش آن‌ها انجام دهید. همچنین می‌توانید از تصاویر ضبط شده به عنوان شواهد برای درخواست بیمه یا پیگیری قانونی استفاده نمایید. ضمنا دوربین‌های تحت شبکه به شما این امکان را می‌دهند تا در صورت ترک محیط کار و مواقع تعطیلات نیز با کنترل از راه دور بر شرایط و امنیت مغازه مسلط باشید.

افزایش کیفیت خدمات: مجهز نمودن ‌مغازه به سیستم مداربسته، کیفیت ارائه خدمات شما به مشتریان را افزایش می‌دهد .به کمک این پروتکل نظارتی می‌توانید رفتار کارکنان و مشتریان را مشاهده کنید و در صورت نیاز تذکر، تشویق و رسیدگی لازم را انجام دهید. ضمنا بررسی تصاویر دوربین مداربسته مغازه برای تحلیل و تشخیص نقاط قوت و ضعف پرسنل، کیفیت ارائه خدمات و بهبود فرایند کاری مفید است.

افزایش رضایت مشتریان: نصب دوربین مداربسته در افزایش رضایت مشتریان نیز موثر است و می‌توانید از ایجاد اختلاف، تخلف، توهین، درگیری فیزیکی یا لفظی و سوءاستفاده از حقوق مشتریان جلوگیری کنید. به علاوه در صورت بروز چنین مشکلاتی تصاویر ضبط شده در افشای حقیقت، تشخیص فرد مقصر، ارائه شواهد لازم و رسیدگی به شکایت‌های احتمالی تاثیر بسزایی دارند. البته شناسایی، تشکر و قدردانی از حسن رفتار و اتفاقات انسان دوستانه‌ای که در چنین فضاهایی از مشتریان یا پرسنل سر می‌زند هم جنبه مثبت نصب دوربین‌های مداربسته محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: دوربین های امنیتی و نظارتی + خرید و قیمت انواع دوربین مدار بسته (cctv)

ویژگی های دوربین مداربسته مناسب برای مغازه

امروزه انواع‌ مختلفی از دوربین‌های مداربسته با مشخصات ساختاری و قابلیت‌های نرم‌افزاری متفاوت تولید و عرضه می‌شوند که هر یک بر حسب امکانات و طراحی خود، هدف کاربردی خاصی دارند. بنابراین در انتخاب یک دوربین مناسب برای مغازه‌ علاوه بر نیازها و فاکتورهای شخصی، توجه به ویژگی‌های کلی زیر الزامی است.

 • کیفیت تصویر، اولین ویژگی دوربین مداربسته محسوب می‌شود که هرچقدر رزولوشن‌ و تعداد پیکسل‌های تصویر بالاتر باشد، کیفیت و وضوح بیشتری ثبت می‌گردد. در کیفیت‌های متوسط و خوب، دوربین‌های HD و FULL HD مناسب هستند و در کیفیت‌های بالاتر، مدل‌های  4K و ULTRA HD پیشنهاد می‌شوند.
 • زاویه دید دوربین بسیار مهم است چرا که با گستردگی این قابلیت می‌توان فضای وسیعتری را پوشش داد. بنابراین برای مغازه دوربین‌هایی با زاویه دید 90 تا 180 درجه مناسب هستند. البته اگر بخواهید با یک دوربین فضا را نظارت کنید از دوربین‌های پاناروما یا چشم ماهی با زاویه دید 360 درجه استفاده نمایید.
 • قابلیت (IR) یا دید در شب دوربین مغازه ها،  برای زمان‌هایی با عدم وجود نور کافی یا ضبط در شب ضروری است. به این منظور می‌توانید از دوربین‌هایی با حسگرهای نوری یا LEDهای مادون قرمز استفاده نمایید. این دوربین‌ها در شرایط کم نور، تصاویر رنگی و در شرایط تاریکی تصاویر سیاه و سفید را ضبط می‌کنند.
 • نوع اتصال، نشان‌ دهنده‌ روش ارتباط دوربین با دستگاه‌های دیگر مانند مانیتور، رکوردر، موبایل یا کامپیوتر است و اگر می‌خواهید تصاویر مغازه را به صورت زنده یا ضبط شده مشاهده نمایید یا تنظیمات دوربین را تغییر دهید، دوربین‌هایی با قابلیت اتصال بی‌سیم یا سیمی مناسب هستند .این دوربین‌ها می‌توانند با استفاده از طریق کابل یا WIFI به دستگاه‌های دیگر متصل شوند.

علاوه بر موارد فوق، ویژگی‌های دیگری از جمله نوع و میزان فضای ذخیره سازی، پشتیبانی از صدا (در صورت لزوم)، برخورداری از قابلیت‌های هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته (تشخیص چهره، تعقیب سوژه، اعلان هشدار، تشخیص حرکت، کنترل از راه دور) نیز موارد مهمی هستند که به سطح امنیتی و نیاز کاربری مخاطب در انتخاب دوربین مناسب برای مغازه بستگی دارند.

انواع دوربین مداربسته برای مغازه

به طور کلی انواع دوربین‌ مداربسته برای مغازه را می‌توان در سه دسته کلی زیر تقسیم نمود که هر یک دارای مدل‌های مختلف، قابلیت‌ها و کاربردهای خاصی هستند. با این وجود ضمن معرفی سه دسته کلی نوع دوربین مناسب برای فضاهای مختلف مغازه را نیز بررسی خواهیم کرد.

دوربین مغازه آنالوگ: دوربین‌های آنالوگ از تجهیزات ساده و قدیمی مداربسته محسوب می‌شوند که با استفاده از کابل و رکوردر تصاویر را ضبط می‌کنند. این دوربین‌ها دارای کیفیت تصویر معمولی، زاویه دید کوچک، دید در شب ضعیف و پشتیبانی صدای یک طرفه بوده و برای مغازه‌هایی با سطح امنیت معمولی مناسب هستند.

دوربین مغازه تحت شبکه: دوربین‌های تحت شبکه (IP) از انواع مدرن و پیشرفته تجهیزات مداربسته هستند که با استفاده از شبکه وای‌فای و اینترنت تصاویر را ضبط و ارسال می‌کنند. این دوربین‌ها معمولا دارای کیفیت تصویر بالا، میدان دید گسترده، دید در شب قوی، صدای دو طرفه و ذخیره‌سازی ابری هستند . بنابراین برای مغازه‌هایی با سطح امنیتی بالا و امکان کنترل از راه دور به کار می‌روند.

دوربین مغازه پانوراما: مدل‌های پانوراما از انواع خاص‌ و کاربردی دوربین‌های مداربسته هستند که تصویربرداری 360 درجه را با استفاده از لنز فیش‌آی یا چند لنز همزمان انجام می‌دهند. این دوربین‌ها معمولا از کیفیت تصویر و دید در شب متوسط، صدای یک طرفه و ذخیره‌سازی داخلی یا ابری برخورداند و برای کاربرانی که قصد پوشش مغازه با یک دوربین را دارند توصیه می‌شود.

دوربین مناسب برای اماکن مختلف مغازه

علاوه بر این تفکیک کلی‌، انتخاب نوع دوربین در هر یک از دسته‌ها فوق، به مکان مورد نظر در مغازه نیز بستگی دارند. بنابراین برای برخورداری از عملکرد بهینه و بلند مدت دوربین مناسب با فضاهایی مختلف مغازه خود، می‌توانید از مدل‌های زیر استفاده نمایید.

دوربین مداربسته در داخل مغازه: به طور معمول دوربین‌های مدل دام، از لحاظ زیبایی ساختاری‌‌ و کارایی مناسب، برای فضای داخلی و نصب روی سقف مغازه‌ها استفاده می‌شوند به طور مثال:

 • دوربین مدار بسته دام داهوا مدل HDW1200EMPA
 • دوربین مدار بسته تحت شبکه دام زومیکس مدل ZO-338
 • دوربین مدار بسته دام مدل E007

دوربین مداربسته در خارج از مغازه: دوربین‌های بولت، با ابعاد مناسب، فیزیک مقاوم، خاصیت ضدآب و… از تجهیزات مداربسته کاربردی برای محیط بیرونی مغازه هستند به طور مثال:

 • دوربین مدار بسته بالت مدل E200
 • دوربین مدار بسته بالت زومیکس مدل ZO-760
 • دوربین مداربسته بولت داهوا HFW1200SP

دوربین مناسب در پارکینگ مغازه: برای پوشش فضاهای بزرگی مانند پارکینگ مغازه، دوربین‌هایی با قابلیت دید گسترده، کنترل از راه دور، تشخیص حرکت، پلاک خوانی، حذف نویز و…  به طور مثال:

 • دوربین مداربسته تحت شبکه شیائومی مدل 2k pro
 • دوربین مداربسته تحت شبکه هایک ویژن مدل DS-2CD1323G0E-I
 • دوربین مدار بسته تحت شبکه داهوا مدل IPC-HFW4431T

بیشتر بخوانید: معرفی دوربین مداربسته اکسیس Axis + قیمت دوربین های مداربسته اکسیس

نکات مهم نصب دوربین در مغازه

در خصوص نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته در مغازه نکاتی را باید در نظر بگیرید تا از عملکرد بهینه و کارایی هرچه بهتر این تجهیزات بهره‌مند شده و یک پوشش نظارتی دقیق و گسترده را در تمام قسمت‌های محیط کاری خود برقرار سازید.

 1. اولین و مهمترین نکته توجه به محل نصب دوربین‌ها برحسب تعداد آن‌ها است تا بهترین نقاط را پوشش دهند. به این منظور نقاط ورودی و خروجی مغازه، قسمت صندوق، محل اشراف به قفسه‌ها، پشت به مشتری، روبه مشتری، انبار و پارکینگ اصلی‌ترین محل‌های نصب دوربین هستند.
 2. زاویه دید دوربین در جهت عمودی، افقی و مورب باید به گونه‌ای تنظیم شود که تصاویر گسترده،‌ واضح و جزییات دقیق را ثبت کند. بنابراین در محل نصب نباید تابش مستقیم آفتاب، نور شدید، سایه، هاله اجسام، پرده، اشیا و… قرار بگیرد.
 3. ارتفاع مناسب دوربین برای ثبت دقیق جزییات و حفظ کیفیت تصاویر مهم است. به علاوه نباید به راحتی در معرض دسترسی و آسیب‌ قرار بگیرد؛ لذا بر حسب قابلیت و کیفیت دوربین، فاصله 2_4 متر مناسب است.
 4. فاصله دوربین‌ها تا مقصد، فاصله دوربین‌ها با یکدیگر و فاصله آن‌ها تا رکوردر یا روتر نباید سبب عدم کیفیت تصویر، نویز، پارازیت و… شود که این فاصله به بزرگی مغازه، تعداد و قابلیت دوربین‌ها بستگی دارد.

در نهایت محل نصب و تنظیم پارامترهای مهم دوربین باید کارایی و کیفیت تصویربرداری را افزایش داده و بروز آسیب‌های احتمالی به ساختار فیزیکی و قابلیت‌های نرم‌افزاری دوربین را به حداقل برساند.

هک دوربین مدار بسته مغازه چگونه انجام می شود؟

هک دوربین مدار بسته مغازه از مسائلی است که می‌تواند یک تهدید برای حفظ امنیت، حریم خصوصی و اطلاعات مهم مرتبط به محیط کار، پرسنل و حتی مشتریان محسوب شود. این اقدام توسط افراد مهاجم و با مقاصد مختلفی مانند سرقت اطلاعات، پاک کردن سوابق دوربین، نفوذ و جاسوسی یا هر اخلال دیگری در روند صحیح و دقیق دوربین‌های مداربسته انجام شود.

افراد هکر ممکن است به روش‌های متفاوتی از جمله دسترسی به آدرس IP، هک از طریق نرم‌افزار‌ و روش‌های تحت شبکه، اسکن کد، فیشینگ و… به دوربین مداربسته دسترسی یافته و جهت مشاهده، برداشت تصاویر، حذف داده‌ها و یا از کار انداختن تجهیزات امنیتی مغازه اقدام کنند. برای پیشگیری از چنین حملاتی بهتر است از رمزگذاری پیچیده، محدودیت دسترسی کاربران، فیلتر آدرس‌های IP، نصب آنتی‌ویروس و دیگر پروتکل‌های امنیتی استفاده کنید.

قیمت دوربین مداربسته برای مغازه به چه عواملی بستگی دارد؟

با توجه به رونق هر روزه بازار عرضه و تقاضا در خصوص دوربین‌های مداربسته، مراکز تولید و عرضه متعددی در این زمینه فعالیت دارند که هر یک برند و خدمات خاصی را ارائه داده و قیمت‌ دوربین مغازه را بر حسب کیفیت و کارای تجهیزات مداربسته خود مشخص می‌کنند. در کنار تنوع برند، مواردی از جمله ویژگی‌های ساختاری، مشخصات فنی، قابلیت‌ها، سیستم هوشمند یا آنالوگ و… بر قیمت دوربین مداربسته برای مغازه تاثیرگذارند و شما بر اساس نیاز کاربردی و بودجه خود می‌توانید مدل و تعداد مناسب را خریداری ‌کنید. به علاوه نحوه خرید، شرایط نصب و خدمات پس از فروش مرکز عرضه کننده نیز بر نوسانات قیمت دوربین برای مغازه موثر هستند. بنابراین با خرید مستقیم از مراکز و نمایندگی‌های معتبر می‌توانید ضمن حذف واسطه‌ها خریدی قابل اعتماد و مقرون به‌صرفه را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین برند دوربین مداربسته کدام است؟

سوالات متداول

دوربین مغازه آنالوگ بهتر است یا تحت شبکه؟

به طور کلی  دوربین مغازه تحت شبکه بهتر از دوربین مغازه آنالوگ است و کیفیت، قابلیت و امکانات بیشتری دارد. اما اگر به دنبال یک دوربین ارزان و ساده با سطح امنیتی متوسط هستید از دوربین مغازه آنالوگ استفاده کنید.

چند دوربین مداربسته برای مغازه لازم است؟

تعداد دوربین مداربسته برای مغازه به مساحت، طراحی فضا، چیدمان و نماهای مختلف مغازه بستگی دارد. همچنین باید به زاویه دید و برد دوربین توجه نمایید که به طور معمول برای هر 10 متر مربع فضا، یک دوربین مداربسته کافی است.

چگونه می‌توان دوربین مداربسته را با موبایل مشاهده کرد؟

برای این منظور به نصب دوربین‌های تحت شبکه نیاز دارید تا با نصب اپلیکیشن مخصوص روی گوشی و اتصال به اینترنت، ضمن استفاده از شناسه  کاربری، رمز عبور و آدرس IP به دوربین متصل شوید و تصاویر را آنلاین و با کنترل از راه دور نیز مشاهده کنید.

جمع بندی دوربین مداربسته مغازه و فروشگاه

با توجه به آنچه اشاره کردیم می‌توان گفت دوربین‌های مداربسته از تجهیزات مهم و کاربردی در حفظ امنیت، نظارت گستره، تسلط بیشتر و مدیریت بهتر محیط مغازه، کالاها، پرسنل و مشتریان آن هستند. با کمک این سیستم‌های کنترلی می‌توانید از وقوع سوانح طبیعی، آسیب‌های تعمدی، مشکلات اخلاقی و رفتاری، تخلف و دیگر پیشامدهای مرتبط با نیروی کار یا مشتریان خود در محل و زمان دقیق مطلع شوید. تصاویر ضبط شده نیز شواهدی برای افشای حقیقت و شناسایی اشخاص متخلف هستند. بنابراین باید بر حسب محیط مغازه‌، بزرگی فضا، میزان تردد و… تعداد دوربین‌های لازم در نوع و کیفیت مناسب را خریداری و در نقاط مهم مغازه نصب نمایید. به علاوه در انتخاب این تجهیزات ویژگی‌های دوربین، هدف کاربردی، سطح امنیتی مورد نیاز و بودجه خود را نیز در نظر بگیرید تا از عملکرد بهینه و کارایی بلند مدت این تجهیزات بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه