تکنولوژی مه زدایی defog دوربین مداربسته چیست؟ ‌کاربرد فناوری مه زدایی دوربین

تکنولوژی مه زدایی defog دوربین مداربسته چیست؟ ‌کاربرد فناوری مه زدایی
دوربین‌های مداربسته‌ ای که از تکنولوژی مه زدایی برخوردار هستند می ‌توانند در شرایط جوی نامساعد تصاویر را با بهترین کیفیت ثبت نمایند. این دوربین‌ها از لحاظ سطح کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند، زیرا شرکت‌های مختلفی تولید کننده آن‌ها می ‌باشند. از دوربین‌ مه زدا در مکان های مختلف همچون فرودگاه، جاده، کارخانه، پیست موتور سواری و غیره استفاده می‌ شود. قیمت این دوربین ثابت نیست و به عوامل متعددی بستگی دارد. بنابراین ممکن است در طول سال برای خرید دوربین مه زدا با قیمت‌ های گوناگونی مواجه شوید.

راهنمای مطالعه

امروزه نصب دوربین مداربسته به منظور افزایش امنیت فضاهای گوناگون اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از موضوعات مهمی که در زمان نصب دوربین مداربسته باید به آن توجه شود شرایط آب و هوایی است. طی سال‌های اخیر تغییرات زیادی در ساخت این دوربین‌ها به وجود آمده و شرکت‌های گوناگون همواره در تلاش بوده‌ اند که از بهترین تکنولوژی‌های روز جهان برای ساخت آن ها استفاده کنند. این دوربین‌ها از لحاظ سطح کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند. جدید بودن تکنولوژی‌های مورد استفاده در ساخت این دوربین‌ها به معنای بالا بودن سطح کیفیت آن‌ها نخواهد بود. از عوامل موثر در میزان کیفیت دوربین مداربسته می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • نمایش رنگ‌ها
 • کنتراست نور
 • شرایط آب و هوایی

قطعاً زمانی که شرایط آب و هوایی یک منطقه کاملاً مناسب باشد، دوربین برای ضبط تصاویر با کیفیت با هیچ گونه مشکلی مواجه نخواهد شد. در صورتی که شرایط آب و هوایی نامساعد باشد، به عنوان مثال هوا مه آلود باشد و یا این که شدت بارش باران خیلی زیاد باشد ممکن است دوربین‌ها نتوانند تصاویر را با وضوح بالایی به شما نشان دهند. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا در این شرایط دوربین‌ها نمی ‌توانند تصاویر را به خوبی ضبط کنند که در پاسخ باید گفت چون ذرات معلقی که در هوا وجود دارند از تصویربرداری با کیفیت توسط دوربین جلوگیری خواهند کرد.

با توجه به این مشکل امروزه بسیاری از شرکت‌ها اقدام به ساخت دوربین‌های مداربسته با تکنولوژی Defog می ‌کنند. در این مقاله قصد داریم درباره دوربین‌های مداربسته با تکنولوژی مه زدایی با شما عزیزان صحبت کنیم. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان با ما همراه باشید.

maxa cta cctv 02178756000

تکنولوژی ضد مه یا Defog چیست؟

به طور کلی وظیفه اصلی دوربین‌های مداربسته ضبط تصاویر با کیفیت ۲۴ در ۷ خواهد بود. در واقع دوربین باید بتواند تصاویر با کیفیتی را در اختیار کاربر قرار دهد. این دوربین حتی در شرایط جوی نامساعد همچون بارش شدید برف و باران و حتی آفتاب شدید نیز باید تصاویری با سطح کیفیت بالا را ارائه بدهد. در این شرایط شرکت‌ها به فکر ساخت یک دوربین مناسب با استفاده از تکنولوژی Defog افتادند. دوربین‌هایی که بر اساس تکنولوژی مه زدایی Defog طراحی شدند، امکان تصویربرداری در شرایط مختلف از جمله وجود دود، گرد و غبار و نور شدید را نیز دارند‌. با وجود این تکنولوژی شما می ‌توانید تصاویر را به صورت کاملاً دقیق و طبیعی مشاهده کنید. همچنین این تکنولوژی می‌ تواند جزئیات یک تصویر همچون رنگ را نیز بازیابی نماید.

به طور کلی تکنولوژی مه زدایی Defog کمک خواهد کرد تا در شرایط آب و هوایی کیفیت تصاویر به طور کامل حفظ گردد. یکی از سوالات پرتکرار افراد این است که آیا تکنولوژی مه زدایی Defog در تمام دوربین‌ها وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت خیر، تنها گروه خاصی از دوربین‌ها از این تکنولوژی برخوردار هستند. در هنگام خرید دوربین می‌ توانید در برگه مشخصات فنی آن کلمه Defog را بیابید و از وجود این تکنولوژی در آن مطمئن شوید. تکنولوژی ضد مه به عنوان فیلتری جبران ساز در تصاویر به شمار می ‌رود.

کاربردهای فناوری مه زدایی دوربین

یکی از سوالات پرتکرار افراد این است که فناوری مه زدایی بیشتر در چه مکان‌هایی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به طور کلی این تکنولوژی در ساخت دوربین مداربسته کاربرد بسیار زیادی دارد و معمولاً در فضای باز نیز نصب می ‌شود. همان طور که شما عزیزان می ‌دانید هر تکنولوژی در یک شرایط خاص قادر به نشان دادن توانایی خود به مصرف کنندگان می ‌باشد. از جمله شرایطی که تکنولوژی مه زدایی در آن بیشترین میزان کاربرد را دارد می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تکنولوژی مه زدایی در شهرهایی که دارای آب و هوای آلوده هستند علی الخصوص در ساعات میانی روزها در فصول تابستان، به خوبی خود را نشان خواهد داد.
 • در شهرهایی که طوفان شن و یا ریزگردها بسیار زیاد می ‌باشد، اگر از دوربین‌هایی با تکنولوژی مه زدایی Defog استفاده کنید تاثیر بی ‌نظیر آن را در ضبط تصاویر مشاهده خواهید کرد‌.
 • در مناطق ساحلی و یا شهرهایی که مه و یا بخار آب دریا سبب کاهش دید انسان می ‌شود استفاده از این تکنولوژی گزینه مناسبی می ‌باشد.
 • دوربین‌هایی که وظیفه تصویربرداری از دریاچه ‌های مصنوعی در باغ وحش‌ ها و همچنین تالاب‌ها را بر عهده دارند، با یک لایه مه پوشانده می ‌شوند. معمولاً دوربین‌های قدیمی جهت ضبط تصاویر در چنین محیط‌ هایی انتخاب نخواهند شد و بهترین گزینه انتخاب دوربین مداربسته با تکنولوژی مه زدا می ‌باشد.
 • در کارخانجات و تولیدی ‌هایی که در هنگام کار ریزگردهای زیادی تولید می ‌شود باید از دوربین‌هایی که تکنولوژی مه زدایی دارند استفاده شود.
 • دوربین‌هایی که در کنار جاده ‌های خاکی و همچنین مسیر مسابقات اتومبیل رانی و موتور سواری تعبیه می ‌شوند، باید دارای تکنولوژی Defog باشند.
 • هنگامی که در ساختمان‌ها سوانح گوناگونی اتفاق می ‌افتد و در این شرایط گرد و خاک و دود غلیظی ایجاد می ‌گردد، این دوربین‌ها می‌ توانند تصاویر را با کیفیت بسیار بالایی ثبت کنند.
 • دوربین‌های پلاک خوان که در مکان‌های دولتی و یا خصوصی مورد استفاده قرار می‌ گیرند، باید دارای تکنولوژی مه زدایی باشند.
 • در مناطق کوهستانی که میزان برف و مه زیاد است و همچنین در مناطق پر بارش که باران‌ها سبب کاهش دید دوربین می ‌شوند، باید از دوربین مداربسته دارای تکنولوژی Defog استفاده کرد.
 • دوربین‌هایی که دارای زوم اپتیکال می‌ باشند به Defog احتیاج خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: انواع تجهیزات کنترل تردد و کاربرد آنها در مکان های مختلف

نحوه عملکرد تکنولوژی Defog دوربین مداربسته چگونه است؟

نحوه عملکرد تکنولوژی مه زدایی Defog در دوربین مداربسته بدین صورت می‌ باشد که دوربین می ‌تواند میزان چگالی مه و همچنین عمق میدان را در نقاط مختلف یک تصویر به طور کامل تشخیص دهد. سپس دوربین برای طبیعی جلوه دادن این تصاویر از فرآیند فیلترینگ استفاده خواهد کرد. به طور کلی برای تکنولوژی ضد مه ۲ الگوریتم وجود دارد که شامل موارد زیر می ‌شود.

 1. الگوریتم افزایش سطح کیفیت تصاویر: در این الگوریتم برای بهبود عملکرد تکنولوژی مه زدایی Defog، ضریب کنتراست طبق الگو های بصری بالا می رود.
 2. الگوریتم بازیابی جزئیات تصاویر: این الگوریتم تشخیص خواهد داد که به چه علتی سطح کیفیت تصاویر کاهش یافته است. در واقع این الگوریتم می‌ تواند وجود چگالی مه در تصاویر را تشخیص دهد و سپس آن‌ها را بازیابی می ‌کند. در پایان در کیفیت تصاویر بهبودی فراوانی حاصل خواهد شد.

اهمیت استفاده از فناوری مه زدا defog در دوربین

تکنولوژی Defog در دوربین‌هایی که در فضای باز مورد استفاده قرار می ‌گیرند نقش بسیار مهمی دارد. برخی از این اماکن شامل فرودگاه‌، بنادر، راه آهن، نظارت بر جاده‌ ها و دیگر مناطقی که ترافیک در آن‌ها مشاهده می ‌شود خواهد شد. وجود این تکنولوژی به منظور مراقبت از محیط زیست نیز حائز اهمیت خواهد بود. اهمیت استفاده از این تکنولوژی در دوربین‌های بیرونی به وضوح قابل مشاهده است، زیرا موجب افزایش سطح کیفیت تصاویر در مه خواهد شد. یکی از کشورهایی که از زمان گذشته تا به امروز از این تکنولوژی استفاده کرده است کشور چین است. در شهر ها و کشور های پر جمعیت که آلودگی و دود ناشی از اتومبیل‌ ها سبب کاهش دید دوربین‌های ترافیکی می ‌شود، اهمیت استفاده از تکنولوژی مه زدا قابل مشاهده است.

قیمت دوربین مداربسته با فناوری مه زدایی یا ضد مه

به طور کلی دوربین‌های مدار بسته ای که تکنولوژی مه زدایی دارند قیمت مشخصی نخواهند داشت. مهمترین عاملی که در تعیین قیمت این دوربین‌ها نقش موثری دارد نوسانات نرخ ارز می ‌باشد. همان طور که می ‌دانید نرخ ارز و دلار همواره در حال افزایش و کاهش می ‌باشد، بنابراین طبیعی است که این دوربین در برهه‌ های مختلف با قیمت‌‌های گوناگونی به فروش برسد. از دیگر عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت دوربین مه زدا می ‌توان به شرکت تولید کننده، نوع لنز دوربین، مدل دوربین، امکان دید در شب و غیره اشاره نمود‌. با توجه به این که دوربین‌ها مدل‌های مختلفی دارد بهتر است که پیش از خرید این محصول، قیمت آن را از فروشنده جویا شوید.

بیشتر بخوانید: بررسی اهمیت و ضرورت نصب دوربین مداربسته ادارات

سوالات متداول درباره دوربین مداربسته ضد مه

افرادی که قصد خرید دوربین مداربسته ضد مه را دارند ممکن است با سوالات زیادی مواجه شوند. برخی از این سوالات شامل موارد زیر می ‌گردد.

عوامل موثر در سطح کیفیت دوربین مداربسته ضد مه شامل چه مواردی می‌ شود؟ 

نمایش رنگ، کنتراست نور و شرایط آب و هوایی

دوربین مداربسته ضد مه جهت استفاده در چه شرایطی مناسب است؟

 در مواقعی که شرایط جوی نامساعد باشد. به عنوان مثال هنگامی که دود، مه، گرد و غبار و بارش برف و باران بسیار زیاد باشد.

آیا تمامی دوربین‌های مداربسته از تکنولوژی Defog برخوردار هستند؟ 

خیر

تکنولوژی ضد مه بر اساس چه الگوریتم‌ هایی کار می ‌کند؟

 الگوریتم کیفیت تصاویر و الگوریتم جزئیات تصاویر

عوامل موثر در قیمت دوربین ضد مه چیست؟ 

نرخ ارز، برند تولید کننده، سطح کیفیت و غیره

جمع بندی 

دوربین‌های مداربسته‌ ای که از تکنولوژی مه زدایی برخوردار هستند می ‌توانند در شرایط جوی نامساعد تصاویر را با بهترین کیفیت ثبت نمایند. این دوربین‌ها از لحاظ سطح کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند، زیرا شرکت‌های مختلفی تولید کننده آن‌ها می ‌باشند. از دوربین‌ مه زدا در مکان های مختلف همچون فرودگاه، جاده، کارخانه، پیست موتور سواری و غیره استفاده می‌ شود. قیمت این دوربین ثابت نیست و به عوامل متعددی بستگی دارد. بنابراین ممکن است در طول سال برای خرید دوربین مه زدا با قیمت‌ های گوناگونی مواجه شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه