منظور از زون دزدگیر اماکن چیست؟ | بررسی کاربردهای zone در سیستم های ایمنی

منظور از زون دزدگیر اماکن چیست؟ | بررسی کاربردهای zone در سیستم های ایمنی
در این مقاله متوجه شدیم که زون دزدگیر اماکن چیست و چه مزایایی دارد؟ ما سعی کردیم با معرفی انواع زون دزدگیر و عوامل موثر بر قیمت ها در انتخاب بهترین محصول شما را یاری کنیم. به طور خلاصه  زون یکی از قطعاتی است که در سیستم های دزدگیر وجود دارد. وظیفه این قطعه کنترل عبور و مرور افراد خواهد بود. زون‌ها مدل های مختلفی دارند که هر یک از ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی برخوردار هستند. تنظیمات زون‌ها با توجه به مدل دزدگیرها متفاوت است. زون ها به دلیل مزایایی که دارند، امروزه مورد استقبال قرار گرفته‌اند. قیمت زون همواره ثابت نبوده و به عوامل ‌متعددی همچون برند محصول و نرخ ارز بستگی دارد‌.

راهنمای مطالعه

اگر قصد خرید دزدگیر برای منزل و یا سایر محیط‌ها دارید ممکن است با اصطلاحات گوناگونی روبرو شوید. یکی از اصطلاحاتی که ممکن است به گوش شما بخورد، زون دزدگیر خواهد بود که ممکن است بسیاری از افراد با آن چندان آشنا نباشند. زون دزدگیر وظیفه کنترل و بررسی سنسورها را به عهده دارد. در واقع این وسیله می‌ تواند رفت و آمد افراد را به طور کامل کنترل نماید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر پیرامون زون دزدگیر و انواع آن تا پایان با ما همراه باشید.

زون دزدگیر اماکن چیست؟

ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش بیاید که زون در دزدگیر چیست. zone به فارسی به معنای منطقه است. زون به عنوان یکی از مهمترین اجزای دزدگیرها به شمار می ‌رود و این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد که بتوانید روی سیستم مرکزی یک دزدگیر، تعداد بیشتری سنسور را قرار بدهید. در حقیقت زون به عنوان ورودی دزدگیر محسوب می‌ شود. به طور کلی یک و یا چند سنسور که از یک نوع باشد و عملکرد آن‌ها نیز یکسان باشد، روی زون نصب خواهند شد. اکنون که دریافتید زون چیست پیرامون وظایف آن توضیحاتی را بیان خواهیم کرد.

وظیفه اصلی زون‌های دزدگیر کنترل کردن سیستم دزدگیر خواهد بود. ممکن است کلمه زون‌بندی نیز به گوش شما خورده باشد که مفهوم آن دسته‌بندی نمودن سنسورهایی است که به یک دستگاه دزدگیر متصل شده‌ اند. با افزایش تعداد زون‌های یک سیستم دزدگیر، امکان اتصال سنسورها به آن نیز افزایش می ‌یابد. به طور کلی متصل نمودن سنسورها به یک دزدگیر به دو روش باسیم و بی‌سیم انجام می ‌گردد.

در اتصال با سیم همان طور که از نام آن مشخص است، اتصال سنسورها به ورودی کانکتور به وسیله سیم صورت می ‌گیرد. در اتصال بی‌سیم نیز می ‌توان گفت که سنسورهایی که از مدار فرستنده برخوردار هستند امکان ست شدن با مدار گیرنده موجود در دستگاه را دارند. ا فعال شدن سنسور دستگاه، دزدگیر متناسب با عملکردی که برای زون تعریف شده از طریق ارسال نمودن پیامک و یا آژیر و حتی تماس هشدار خواهد داد. هر سیستم دزدگیر از لحاظ عملکرد دارای سه وضعیت است که شامل موارد زیر می ‌شود.

 • فعال
 • نیمه فعال
 • غیرفعال

زون‌هایی که در سیستم‌های دزدگیر نیز وجود دارند دارای ۷ حالت عملکردی هستند که شامل موارد زیر خواهد شد.

 • نرمال
 • غیر حضوری
 • ۲۴ ساعته
 • پدال
 • تاخیر
 • دینگ دانگ
 • تاخیری

در واقع این حالت‌های عملکردی تعیین کننده روش اطلاع رسانی و نوع هشدار به مخاطبان و ادمین دستگاه‌ها خواهند بود. اگر مایل هستید که پس از خارج شدن از منزل و یا محیط کار خود، تحریک شدن سنسور به عنوان نوعی حضور غیر مجاز به شمار برود، لازم است که دستگاه خود را در حالت فعال قرار بدهید. اگر در منزل و یا محل کار خود حاضر هستید، اما مایل هستید که برخی از سنسورها فعال باشند و برخی دیگر رفت و آمد شما را کنترل نکنند باید آن را روی وضعیت نیمه فعال بگذارید. در صورتی که دستگاه خود را روی حالت غیر فعال قرار بدهید، تنها سنسورهای ۲۴ ساعته مانند سنسور دود و اعلام آتش سوزی و غیره فعال باقی می ‌مانند.

بیشتر بخوانید: دزدگیر اماکن چیست؟ | بررسی انواع دزدگیر اماکن هوشمند

زود در دزدگیر چه‌ کاربری دارد؟

همان طور که پیش تر نیز بیان نمودیم محل قرارگیری این قطعه در قسمت مرکزی دزدگیر است. اصلی ‌ترین کاربرد زون در دستگاه‌های دزدگیر امکان متصل نمودن سنسورهای گوناگون به دستگاه می ‌باشد. زون‌ها از سنسورها مراقبت کرده و امنیت آن‌ها را تامین می ‌کنند. وجود زون در دستگاه دزدگیر سبب می‌شود که انسان‌ها از وقوع خطر در محل مورد نظر مطلع گردیده و بتوانند به منظور رفع خطرات احتمالی اقدامات لازم را انجام بدهند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که تمامی سنسور هایی که به زون‌ها در دزدگیرها متصل می ‌شوند، امکان برنامه‌ریزی را دارند. هنگامی که در محل مورد نظر سنسور وجود خطر را تشخیص دهد مخاطبان از طریق زون‌ها مطلع خواهند شد.

انواع‌ زون دزدگیر کدام اند؟

زون دزدگیر انواع مختلفی دارد که اکنون به شرح مختصری پیرامون هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

زون دزدگیر وزنی

امکان استفاده از زون دزدگیر وزنی در اماکن تجاری و مسکونی وجود دارد. امکان تنظیم تعداد زنگ‌های دستگاه و همچنین وارد کردن و یا پاک نمودن شماره تلفن از دیگر خصوصیات این محصول خواهد بود.

زون ۲۴ ساعته دزدگیر

زون ۲۴ ساعته دزدگیر حتی در شرایط نرمال نیز به هیچ عنوان غیر فعال نمی ‌شود. معمولاً در محیط‌هایی که باید همیشه در حالت آماده باش قرار گرفت، از این زون استفاده می کنند.

دزدگیر دو زون

در این دستگاه دو زون کاملا مجزا وجود دارد. امکان نصب چشمی روی این نوع دزدگیر وجود خواهد داشت. با توجه به حافظه ‌ای که این دستگاه دارد می ‌توانید ۵ شماره تلفن متفاوت را روی آن ذخیره کنید.

زون باسیم دزدگیر

معمولاً دزدگیرهایی که دارای زون باسیم هستند، امکان تفکیک کردن زون‌ها در آن‌ها وجود دارد. دارا بودن صفحه نمایش و امکان ذخیره شماره‌های گوناگون از دیگر خصوصیات این دزدگیر است.

زون وایرلس دزدگیر

نوع عملکرد این زون همان طور که از نام آن مشخص است بر اساس سیستم وایرلس خواهد بود. در حال حاضر در نقاط مختلف جهان از زون وایرلس دزدگیر استفاده می ‌شود. 

زون تاخیری

نحوه عملکرد زون تاخیری بدین صورت است که پس از فعال شدن آن، متناسب با مدت زمان تاخیر فرصت وارد شدن و یا خارج شدن از آن محیط وجود دارد. چشمی که‌ به این زون متصل می ‌گردد باید در قسمت ورودی ساختمان نصب شود.

زون‌ بندی دزدگیر چه ‌مزایایی دارد؟

در سیستم دزدگیر این امکان برای شما وجود خواهد داشت که بتوانید هر یک از سنسورها را به یک زون مشخص اختصاص بدهید. شما این امکان را خواهید داشت که مشخص نمایید، هر کدام از سنسورها در چه زمانی فعال و چه هنگامی غیر فعال باشند. امکان اتصال سنسورهای گوناگون به زون وجود دارد و شما می‌توانید با استفاده از چند سنسور محوطه منزل و یا محل کار خود را کنترل نمایید. بدین طریق اگر سنسور شناسایی دود و یا حتی سنسور حرکتی در مواقع لزوم فعال گردد، در نهایت زون مربوط به آن محیط نیز فعال خواهد شد.

به میزانی که تعداد زون‌های یک دستگاه افزایش یابد، شما این امکان را دارید که تعداد بیشتری از سنسورهای آن دزدگیر را فعال نمایید. بدین ترتیب امکان تحت نظر گرفتن مناطق بیشتری برای شما فراهم خواهد شد. به طور کلی مزیت زون‌بندی دزدگیر آن است که با زیاد شدن تعداد زون‌ها میزان تسلط و کنترل شما روی بخش‌های مختلف یک مکان نیز افزایش می ‌یابد. البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر برای زنگ هشدار تعداد سنسورها بیشتر از یکی باشد امکان دارد که آلارم کاذب برای شما دردسر هایی را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: انواع تجهیزات کنترل تردد و کاربرد آنها در مکان های مختلف

علت تحریک شدن زون دزدگیر

از آن جایی که امروزه علم و تکنولوژی پیشرفت‌های شگرفی داشته است، شما شاهد انواع سیستم‌های دزدگیر برای محافظت از منازل و محیط‌های کاری بوده‌ اید. این سیستم‌ها دارای آلارم‌هایی هستند که در هنگام وقوع حادثه از طریق تلفن و یا پیامک به شما اخطار خواهند داد. در برخی از موارد دزدگیرها به صورت کاملاً کاذب و اتفاقی آژیر می‌ کشند. مهمترین عللی که سبب تحریک زون دزدگیر می‌ شود شامل موارد زیر خواهد بود.

 • بی کیفیت بودن زون
 • بی ‌کیفیت بودن سنسور
 • نصب دستگاه توسط نصاب بی‌تجربه
 • تغییرات ناگهانی دما در محیط
 • تحریکات بیش از حد مجاز
 • تغییر ناگهانی در طیف نوری محیط
 • تکان خوردن اجسام گوناگون همچون پرده، پنجره، پنکه و غیره
 • کابل‌های طولانی
 • کاهش جریان نصب سنسور
 • زلزله
 • ارتعاشات شدید
 • گرما و سرمای بیش از حد در محیط

چه نکاتی را باید در زمان زون بندی اماکن مد نظر قرار داد؟

اکنون که تا حدودی درباره زون دزدگیر به اطلاعاتی دست یافتید، نکاتی را درباره زون بندی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. این نکات مهم شامل موارد زیر می ‌شود.

 1. توجه به نوع محل: یکی از مهمترین نکاتی که هنگام زون بندی باید به آن توجه کنید نوع محل نصب خواهد بود. به عنوان مثال برخی از اشخاص در طبقه‌های بالای یک آپارتمان زندگی می ‌کنند و گاهی مایل هستند که پنجره‌های اتاق خود را باز بگذارند. در این هنگام زون را باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی نمود تا در موقعیت‌های خاص بتواند هشدار را برای شما فعال نماید.

به طور کلی نوع سنسور مورد استفاده در دستگاه دزدگیر با توجه به منطقه مورد نظر متفاوت است. مثلاً برای سوله‌های صنعتی استفاده از سنسورهای شکست شیشه و همچنین سنسور تشخیص حریق و دود مناسب خواهد بود. از آن جایی که در این اماکن خطرات زیادی وجود دارد، انتخاب یک سنسور مناسب حائز اهمیت است. وقتی که از برنامه‌ریزی زون صحبت می ‌شود بدین معنی است که هر یک از مناطق باید با یک عدد خاص مشخص شوند تا در صورتی که حادثه ‌ای اتفاق بیفتد شما بتوانید عدد منطقه مورد نظر را روی صفحه نمایشگر خود ببینید. به شما توصیه می ‌کنیم که عدد مناطق را در محلی امن یادداشت نمایید تا در صورت فراموشی بتوانید از آن استفاده کنید.

 1. شخصی سازی زون دزدگیر: به منظور آسان شدن کاربرد زون لازم است که آن را برنامه‌ریزی نمایید، زیرا طریقه استفاده از تمامی سیستم‌های محافظتی حائز اهمیت خواهد بود. این موضوع در رابطه با عملکرد سنسورها و نصب آن‌ها نیز موثر است. در این شرایط برای هر یک از سنسورها باید یک ip جداگانه در نظر گرفته شود تا اگر حوادثی اتفاق بیفتد، عدد و رمز مورد نظر به دستگاه دزدگیر ارسال گردد. بنابراین بهتر است که شما برای هر یک از زون‌ها یک نام مشخص و یک عدد اختصاصی را در نظر بگیرید.
 2. تعیین صدای مجزا برای هر سنسور: یکی دیگر از موارد مهمی که هنگام زون بندی باید به آن توجه نمایید آن است که برای هر یک از سنسورهای این دستگاه صدایی کاملاً جداگانه و مجزا را در نظر بگیرید. در این صورت هنگام وقوع حادثه با توجه به صدای مورد نظر، شما متوجه می ‌شوید که کدام سنسور است تا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع خانه هوشمند + امکانات و مزایای خانه‌های هوشمند 

تنظیمات زون دزدگیر چگونه ‌انجام می‌ شود؟

همان طور که شما عزیزان می ‌دانید دزدگیرها در نمونه‌های بسیار متنوعی در بازار به چشم می ‌خورند. در واقع هر یک از این دزدگیرها ویژگی‌های منحصر به فردی داشته و تنظیمات خاص خود را نیز دارد. تنظیمات زون دزدگیر با توجه به نوع دستگاه انجام خواهد شد. شما می‌توانید در هنگام خرید دستگاه درباره نحوه تنظیمات آن از فروشنده سوال کنید. در صورتی که توانایی انجام تنظیمات دستگاه را ندارید، بهتر است که آن را به یک نصاب ماهر و با تجربه بسپارید.

قیمت زون دزدگیر به چه‌ عواملی‌ بستگی دارد؟

به طور کلی قیمت زون دزدگیر به عوامل گوناگونی بستگی دارد. یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت زون دزدگیر تغییرات نرخ دلار و نوسانات ارز خواهد بود. در واقع با افزایش و یا کاهش دلار، قیمت نهایی زون نیز دچار تغییر خواهد شد. یکی دیگر از عوامل موثری که می ‌تواند سبب تغییر قیمت این محصول گردد، برند و شرکت تولید کننده آن است. معمولاً محصولات خارجی نسبت به نمونه‌های ایرانی از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

سطح کیفیت زون از دیگر عواملی است که می ‌تواند سبب افزایش و یا کاهش قیمت آن شود. معمولاً زون‌های با کیفیت از قیمت بیشتری برخوردار هستند. در صورتی که زون دزدگیر دارای گارانتی باشد قطعاً با قیمت بیشتری به فروش می ‌رسد. محصولات بدون گارانتی قیمت کمتری خواهند داشت. به این نکته نیز توجه فرمایید که شما برای نصب زون دزدگیر باید هزینه ‌ای را بپردازید. البته این هزینه نیز همواره متغیر بوده و با گذشت زمان تغییر خواهد کرد.

سوالات متداول درباره zone دزدگیر

چرا باید از زون‌ دزدگیر‌ اماکن استفاده کرد؟

زیرا شما می توانید محیط‌ های بیشتری ‌را تحت نظر بگیرید و در صورت وقوع حوادث احتمالی اقدامات لازم را انجام دهید. با وجود این دزدگیر افراد متوجه خطر می شوند و برای رفع آن اقدامی صحیح انجام می دهند.

مهمترین کاربرد زون‌ دزدگیر‌ اماکن چیست؟

اصلی ترین کاربرد زون‌ دزدگیر‌، امکان متصل کردن سنسورهای مختلف روی دستگاه است. در واقع این سنسورها هستند که ما را از بروز خطر مطلع می کنند. 

جمع بندی

در این مقاله متوجه شدیم که زون دزدگیر اماکن چیست و چه مزایایی دارد؟ ما سعی کردیم با معرفی انواع زون دزدگیر و عوامل موثر بر قیمت ها در انتخاب بهترین محصول شما را یاری کنیم. به طور خلاصه زون دزدگیر یکی از قطعاتی است که در سیستم های دزدگیر وجود دارد. وظیفه این قطعه کنترل عبور و مرور افراد خواهد بود. زون‌ها مدل های مختلفی دارند که هر یک از ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی برخوردار هستند. تنظیمات زون‌ها با توجه به مدل دزدگیرها متفاوت است. زون ها به دلیل مزایایی که دارند، امروزه مورد استقبال قرار گرفته‌اند. قیمت زون همواره ثابت نبوده و به عوامل ‌متعددی همچون برند محصول و نرخ ارز بستگی دارد‌.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه