لنز motorized دوربین مداربسته چیست؟ مزایا، معایب و کاربرد لنز موتورایز 

لنز motorized دوربین مداربسته چیست؟ مزایا، معایب و کاربرد لنز موتورایز
برای این که دوربین مداربسته بتواند تصاویر را ثبت کند باید نوری که سوژه موردنظر ساطع می‌کند به سنسور دوربین برسد که این کار توسط لنز دوربین انجام می‌شود. لنز دوربین انواع مختلفی دارد که یکی از بهترین آن‌ها لنز موتورایز motorized است‌. با استفاده از این نوع لنز می‌توان تنظیم عدسی آن را از راه دور به صورت اتومات انجام داد. در این نوع لنز امکان زوم روی سوژه مورد‌نظر وجود دارد بدون این که کیفیت تصویر کاهش پیدا کند‌. تمام این ویژگی‌ها در دیگر لنزهای دوربین مداربسته وجود ندارد. به طور مثال در لنز وریفوکال تنظیم عدسی لنز به صورت دستی انجام می‌شود و امکان کنترل فرآیندها از راه دور وجود ندارد. دوربین با لنز موتورایز motorized برای مکان‌های وسیع مانند کارخانه‌ها و اداره‌های بزرگ بهترین گزینه است.

راهنمای مطالعه

همه دستگاه‌های که تصویر یا عکس را ثبت می‌کنند مجهز به سنسور هستند. در واقع سنسور تصاویر را می‌بیند و آن‌ها را ثبت می‌کند. برای این که سنسور بتواند تصاویر را ضبط کند باید نوری که از سوژه موردنظر ساطع می‌شود به سنسور دوربین مداربسته برسد. برای این که نور سوژه به سنسور دوربین مداربسته برسد و سنسور با تراکم مناسبی نور را دریافت کند تا تصویر به درستی دیده شود به لنز نیاز است در واقع رسیدن نور به سنسور وظیفه لنز است. لنز دوربین وسیله‌ای منحنی و شفاف است که با درجه شکست معینی نور را از خود عبور می‌دهد و بنا به کاربرد آن نور را می‌تواند، واگرا و همگرا کند.‌ لنز دوربین طوری طراحی شده است که نور تابیده شده از سوژه را جمع‌آوری می‌کند و بیشترین میزان نور را به بهترین شکل به سنسور دوربین می‌رساند.‌ لنز دوربین انواع مختلفی دارد‌ که در این مقاله ما به بررسی لنز Motorized لنز موتورایز دوربین مداربسته پرداخته‌ایم‌. 

maxa cta cctv 02178756000

منظور از لنز motorized چیست؟

یکی از انواع لنز دوربین مداربسته، لنز Motorized است. برای ثبت تصاویر، عدسی این نوع لنز را می‌توان به صورت اتوماتیک جا‌به‌جا کرد. در واقع این جا‌به‌جایی به منظور فوکوس و زوم دوربین انجام می‌شود. داخل بدنه لنز موتورایز motorized یک موتور الکتریکی کوچک تعبیه شده است که به وسیله آن عدسی‌های لنز جلو و عقب می‌روند. دوربین مداربسته موتورایز motorized در تمام مکان‌های که امنیت آن‌ها بسیار مهم است، مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه تمام کمپانی‌های بزرگ تولید‌کننده دوربین مداربسته از لنز zoom lens motorized در ساخت دوربین‌های خود استفاده می‌کنند‌‌. 

دوربین‌های که لنز موتورایز motorized دارند علاوه بر این که با کیفیت بالایی تصاویر را ثبت می‌کنند، می‌توانند روی چهره افراد هم فوکوس کنند که این قابلیت باعث شده است شناسایی مجرمان و سارقین راحت‌تر انجام شود.‌ با استفاده از نرم‌افزار مخصوص تلفن همراه یا یک دستگاه NVR می‌توانید به دوربین مداربسته دسترسی پیدا کنید و از راه دور تمامی فرآیندهای کنترلی مانند تشخیص چهره افراد، کوچک‌نمایی و بزرگ‌نمایی را انجام دهید. اگر می‌خواهید دوربین مداربسته شما قابلیت زوم قوی‌تری داشته باشد باید لنزهای که فاصله کانونی آن‌ها بیشتر است را بخرید. 

تنها تفاوتی که بین لنز Motorized و لنز وریفوکال وجود دارد این است که در لنز موتورایز motorized از راه دور تمامی فرآیندهای کنترلی قابل تنظیم است. همان طور که قبلا اشاره کرده‌ایم این لنز به کاربر امکان می‌دهد که به صورت اختصاصی بتواند روی چهره افراد زوم کند که هر کدام یک فاصله کانونی مشخصی دارند. به طور مثال فاصله کانونی بین ۲.۸ تا ۱۲ میلی‌متر به این معنی است که برای فوکوس در دوربین مداربسته محدوده قابل تنظیم بین این دو عدد است. 

در زوم ایپتیکال می‌توان روی تصاویر زوم کرد بدون این که کیفیت تصاویر کاهش پیدا کند. این قابلیت از حاصل تقسیم دو عدد فاصله کانونی قابل محاسبه است. یعنی با تقسیم عدد ۱۲ بر عدد ۲.۸ عدد ۴.۳ به دست می‌آید که این عدد میزان بزرگنمایی اپتیکال را نشان می‌دهد‌. در لنزهای Motorized  امکان تنظیم اتوماتیک فوکوس وجود دارد. 

برای تنظیم فوکوس دستی کاربر باید حلقه‌ای که دور دوربین مداربسته وجود دارد را بپیچد تا فوکوس آن را تنظیم کند؛ ولی برای تنظیم اتوماتیک فوکوس در دوربین موتورایز motorized کاربر باید پشت دستگاه ضبط‌کننده تصاویر( NVR) قرار بگیرد و تنظیمات فرآیندهای کنترلی را انجام دهد. یا این که از طریق صفحات وب یا نرم‌افزار مخصوص می‌تواند، تنظیمات اتوماتیک فوکوس را انجام داد. در فرآیند فوکوس عدسی که با استفاده از چند عدد سیم به بدنه دوربین مداربسته وصل شده است برای این که تصاویر را واضح‌تر نشان داد به جلو و عقب می‌رود. لنز موتورایز روی انواع دوربین‌های مداربسته بولت و دام وجود دارد.

بیشتر بخوانید: لنز دوربین مدار بسته چیست؟ بررسی انواع لنز دوربین مداربسته و کاربردهای آن   

منظور از لنز motorized چیست؟

منظور از لنز motorized چیست؟

لنز دوربین مداربسته موتورایز چه کاربردی دارد؟ 

با استفاده از لنز موتورایز motorized روی هدف موردنظر به راحتی می‌توانید، زوم کنید و با بزرگنمایی تصاویر بدون این که کیفیت تصویر کاهش پیدا کند به طور واضح جزئیات را مشاهده کنید. از دوربین مداربسته موتور لنز motorized در فضاهای وسیع مانند کارخانه‌ها و اتوبان‌ها استفاده می‌شود. برای تشخیص چهره در مکان‌های مانند کارخانه‌ها و ادرات بزرگ و برای تشخیص پلاک در اتوبان‌ها از دوربین مداربسته موتورایز motorized  استفاده می‌شود. در دوربین‌های دام و بولت لنز موتورایز motorized  کاربرد فراوانی دارد البته در دوربین اسپید دام از این نوع لنز هم استفاده می‌شود؛ ولی حرفه‌ای بوده و برای گروه کمی از مشتریان قابل استفاده است. برای فضاهای باز باید دوربین بولت موتورایز را بخرید؛ چون در برابر گرد‌وغبار، رطوبت و بارندگی مقاومت بسیار بالایی دارد. برای فضاهای بسته و مسقف مانند داخل بانک‌ها و داخل ساختمان کارخانه‌ها باید دوربین مداربسته دام موتورایز motorized را بخرید. دور بین مداربسته motorized قابلیت اتوفوکوس دارد، یعنی تصویر را تار نمی‌کند.

مزایای لنز موتورایز چیست؟ 

از مزایا لنز موتورایز می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

  • بهترین انتخاب برای محیط‌های امنیتی است؛ چون با کمترین زحمت می‌توانید کارهای نظارتی را انجام دهید و تصاویر باکیفیت بالایی داشته باشید. 
  • زوم اپتیکال این نوع لنز‌ها به تنظیم دستی نیاز ندارند و هنگامی که دوربین مداربسته لنز Motorized  را بر می‌دارید و در مکان جدیدی آن را نصب می‌کنید تنظیمات آن را لازم نیست به صورت دستی انجام دهید. 
  • لنزهای وریفوکال در اثر نوسانات دمایی و شرایط جوی دچار تاری دید می‌شوند؛ ولی این مسئله در لنزهای موتورایز motorized وجود ندارد. 
  • تنظیمات دوربین موتورایز motorized را از راه دور و به صورت اتومات می‌توان انجام داد و نیازی نیست برای تغییر زاویه دید یا زوم کردن بر روی تصاویر تنظیمات را دستی انجام دهید. 
  • روی تصاویر می‌توانید، زوم کنید بدون این که کیفیت تصاویر کاهش پیدا کند؛ چون زوم به صورت ایپتیکال است نه دیجیتال، این قابلیت هنگامی که دوربین مجهز به تشخیص چهره است، بسیار مهم خواهد بود و با این دو تکنولوژی می‌توانید تصاویر باکیفیت بالایی را با جزئیات بیشتری مشاهده کنید. 

تفاوت لنز وریفوکال و لنز موتورایز چیست؟ 

لنز موتورایز Motorized  یک لنز متغیر است. در واقع در این نوع لنز به صورت اتومات و از راه دور می‌توان تغییر زاویه دید و زوم کردن را انجام داد. لنز وریفوکال یک لنز بدون موتور است که فاصله کانونی آن را به صورت دستی می‌توان تنظیم کرد و کاربر باید دوربین را لمس کند و حلقه روی دوربین را با دست یا پیچ‌گوشتی بپیچد. امکان تغییر دلخواه از نظر میزان زوم و فضای دید به صورت اتومات و از راه دور برای لنز وریفوکال وجود ندارد؛ ولی برای لنز موتورایز Motorized  این امکان وجود دارد‌. 

بیشتر بخوانید: فناوری آنالیتیک دوربین مداربسته Video Analytics چیست؟

نکات مهم نصب دوربین مداربسته موتورایز 

برای نصب دوربین مداربسته موتورایز motorized  باید به نکات زیر توجه کنید:

  • با توجه به امکان زوم، زاویه دید دوربین و کنترل از راه دور باید دوربین را در محلی نصب کنید که بتوانید بیشترین فضای موردنظر را با دوربین مداربسته نظارت کنید. بعد از نصب می‌توانید در زوایای مختلف دوربین را تست و بازبینی کنید تا در محل مناسبی دوربین را نصب کنید.
  • برای این که از راه دور و به صورت اتومات بتوانید روی سوژه موردنظر زوم کنید به دوربین مداربسته موتورایز motorized  نیاز دارید.
  • بهترین انتخاب برای مکان‌های بزرگ مانند فرودگاه‌ها، شهربازی‌ها، کارخانجات، باغ‌ها ت بزرگراه‌ها است. 
  • در هنگام نصب دیتگاه ‌DVR  باید حالت کنترل ۱۶ تایی یا هگزا کنترل را داشته باشد تا بتوانید کنترل دوربین را به راحتی انجام دهید و دوربین را با ابزارهای که در اختیار دارید زوم و فوکس کنید. 
  • برای کنترل این نوع لنزها به کابل شبکه جداگانه نیازی نیست و با استفاده از کابل شبکه تمام عملیات مربوطه انجام می‌شود؛ ولی لنز موتورایزی که روی دوربین مداربسته آنالوگ وجود دارد به دو عدد کابل نیاز است تا بتوان از راه دور دوربین را کنترل کرد. 

بررسی قیمت لنز motorized

دوربین مداربسته موتورایز motorized با توجه به امکاناتی دارد از قیمت بالاتری نسبت به دیگر دوربین‌ها برخوردار است.  با توجه به این که افراد با این نوع دوربین‌ها می‌توانند از راه دور محیط موردنظر خود را نظارت کنند، پرداخت هزینه برای خرید این نوع دوربین‌ها بسیار مقرون به صرفه است. قیمت لنز motorized بسته به نوع برند و شرایط بازار متغیر است. 

بررسی قیمت لنز motorized

بررسی قیمت لنز motorized

سوالات متداول درباره لنز motorized

لنز موتورایز motorized چیست؟

لنز motorized لنزی است که برای ثبت تصاویر  می‌توان از راه دور و به صورت اتوماتیک عدسی آن را به منظور زوم و فوکوس دوربین جابه‌جا کرد. 

تنها تفاوت بین لنز Motorized و لنز وریفوکال چیست؟

امکان تنظیم دوربین با لنز موتورایز motorized از راه دور و به صورت اتومات به منظور زوم و تغییر زاویه دید وجود دارد؛ ولی در لنز وریفوکال این ویژگی وجود ندارد. 

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین نرم افزار انتقال تصویر دوربین مداربسته برای کامپیوتر + برنامه دوربین مدار بسته روی گوشی

سخن پایانی پیرامون لنز موتورایز

برای این که دوربین مداربسته بتواند تصاویر را ثبت کند باید نوری که سوژه موردنظر ساطع می‌کند به سنسور دوربین برسد که این کار توسط لنز دوربین انجام می‌شود. لنز دوربین انواع مختلفی دارد که یکی از بهترین آن‌ها لنز موتورایز motorized است‌. با استفاده از این نوع لنز می‌توان تنظیم عدسی آن را از راه دور به صورت اتومات انجام داد. در این نوع لنز امکان زوم روی سوژه مورد‌نظر وجود دارد بدون این که کیفیت تصویر کاهش پیدا کند‌. تمام این ویژگی‌ها در دیگر لنزهای دوربین مداربسته وجود ندارد. به طور مثال در لنز وریفوکال تنظیم عدسی لنز به صورت دستی انجام می‌شود و امکان کنترل فرآیندها از راه دور وجود ندارد. دوربین با لنز موتورایز motorized برای مکان‌های وسیع مانند کارخانه‌ها و اداره‌های بزرگ بهترین گزینه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه