اهمیت استفاده از دوربین مداربسته در بانک ها و موسسات مالی | معرفی بهترین دوربین مداربسته بانک

اهمیت استفاده از دوربین مداربسته در بانک ها و موسسات مالی | معرفی بهترین دوربین مداربسته بانک
دوربین‌های مناسب برای فضای بانک و موسسات مالی باید علاوه بر پوشش گسترده تمام فضا، تصاویری با کیفیت بالا و جزئیات دقیق را ثبت کنند تا در مواقع تخلف و جرایم امنیتی بتوان از آن‌ها به عنوان یک منبع موثق برای شناسایی و ردیابی عاملین تخلف استفاده کرد. به طور کلی اهمیت مادی سرمایه افراد و دفع خطرات جانی که ممکن است کارکنان و مراجعین بانکی را تهدید کند با کمک تجهیزات پیشرفته مداربسته و ادغام آن‌ها با دیگر سیستم‌های دزدگیر و واحد‌های امنیتی به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

راهنمای مطالعه

همانطور که می‌دانید بانک‌ها و موسسات مالی از اماکن مهم در هر کشوری محسوب می‌شوند و جنبه اقتصادی و امانت‌ داری ویژه‌ای دارند. این فضا مسئول حفظ و چرخش مالی سرمایه‌ افراد و تمامی سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با سیستم بانکداری بوده و مستلزم سطح امنیتی بالایی است. از این رو برقراری امنیت و نظارت دقیق بر محیط، پرسنل و تردد ارباب رجوع در این مکان‌ها اهمیت زیادی دارد و نیازمند تجهیزات حفاظتی خاصی مانند دوربین مداربسته است. دوربین بانک نیز مانند سایر نمونه‌ها تصاویر ویدئویی از فضای بانک را ضبط و ذخیره می‌کند و در نظارت و تسلط مسئولین بر وضعیت امن و حفاظت شده بانک موثر است.

دوربین‌های تعبیه شده در این اماکن ممکن است به روش بی سیم یا با سیم به یک مرکز کنترل متصل شوند و تصاویر را به صورت زنده یا ضبط شده نمایش دهند. از آنجایی که این تجهیزات مداربسته می‌توانند به عنوان یک ابزار پیشگیری، شناسایی، ردیابی و مقابله با جرایم و تخلفات مالی و امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ لذا بهتر است از نمونه‌های مدرن با قابلیت‌های پیشرفته برای کنترل هرچه بهتر و تسلط بیشتر بر محیط بانک و تمامی اشخاص حاضر در آن استفاده شود. بنابراین در ادامه به معرفی بهترین دوربین مداربسته بانک، ویژگی‌ها، مزایا و دیگر عوامل وابسته به این تجهیزات در چنین فضاهای مالی و مهمی می‌پردازیم.

maxa cta cctv 02178756000

سیستم دوربین مداربسته در بانک

با توجه به جنبه اقتصادی مهم بانک و موسسات مالی می‌توان گفت که درصد بسیار بالایی از سرمایه مردمی و دولت در این فضاها سپرده گذاری شده و روزانه شمار زیادی از افراد برای انجام امور مالی و بانکی خود به این محیط‌ها تردد دارند. بنابراین احتمال بروز تخلف، تهدیدات جانی، سرقت و… از جمله موارد غیر اخلاقی و غیر قانونی هستند که همیشه نظام بانکداری را تهدید می‌کنند.

در این جا نیروی امنیتی حاضر در بانک و حراست فیزیکی تنها بخش جزئی از امنیت مورد نیاز را تامین می‌کنند و بخش مهم و اصلی حفاظت از محیط و افراد با نظارت هوشمند توسط دوربین مدار بسته میسر است. این دوربین‌ها از سیستمی تشکیل می‌شوند که علاوه‌بر ضبط تمام جزئیات، با بروز رویدادهای مشکوک و شناسایی تخلف در محیط، به دستگاه‌های امنیتی و اپراتورهای مربوطه اعلان هشدار را ارسال می‌نمایند. به طور کلی سیستم دوربین مداربسته در بانک شامل چندین بخش است که در هماهنگی با هم فرآیند حفاظت و نظارت را پیش می‌برند.

 • دوربین‌های مداربسته بانک از نوع آنالوگ یا دیجیتال هستند که مدل‌های دیجیتال تصاویر را به صورت سیگنال‌های دیجیتالی ارسال می‌کنند و کیفیت بالاتری دارند. 
 • فضای ذخیره سازی تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها را جمع‌آوری می‌کند و دارای ظرفیت و کیفیت‌های متفاوتی است. ظرفیت این فضا بستگی به تعداد دوربین‌ها، کیفیت تصاویر و مدت زمان ضبط دارد. کیفیت ذخیره سازی نیز به رزولوشن، فریم ریت، فرمت فشرده سازی و حجم تصاویر وابسته است.
 • نمایشگرها نیز تصاویر ارسال شده توسط دوربین‌ها یا موارد ذخیره شده در دیتابیس را نمایش می‌دهند و از نوع CRT ،LCD ،LED ،OLED یا پلاسما هستند و از اندازه، رزولوشن و کنتراست متفاوتی برخوردارند.
 • سیستم کنترل نیز تنظیم و کنترل دوربین‌ها، فضای ذخیره سازی و نمایشگرها را بر عهده دارد. این بخش امکان انتخاب دوربین‌ها، تغییر جهت و زوم، تنظیم روشنایی و رنگ، تعیین زمان و تاریخ ضبط تصاویر، تغییر کیفیت و فشرده سازی، پخش زنده یا بازگردانی تصاویر و… را فراهم می‌سازد.

دوربین مداربسته بانک باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

سیستم مداربسته بانک تنها یک ابزار جهت ضبط تصاویر و ذخیره آن‌ها نیست که مانند نصب دوربین در یک محیط معمولی صرفا برای رسیدگی سطحی استفاده شود؛ بلکه این فناوری مهمترین فاکتور در سطح امنیتی بانک محسوب می‌شود و در فرآیند ضبط به شناسایی هوشمند سوژه‌ها، حرکات، چهره و دیگر رویدادهای مشکوک پرداخته و به تعقیب و گزارش تخلفات در حال وقوع می‌پردازد. بنابراین دوربین مداربسته بانک باید دارای ویژگی‌هایی زیر باشد تا امکان ارائه خدمات امنیتی و نظارتی را به میزان قابل ملاحظه‌ای فراهم کند.

 1. تصاویر دوربین مداربسته بانک باید کیفیت و وضوح بالایی داشته باشند تا امکان شناسایی صورت‌ها، شماره‌های حساب، پلاک‌های خودرو … ممکن شود.
 2. دوربین این اماکن باید تمام نقاط حساس و مهم را پوشش دهد و به این منظور، دوربین مداربسته بانک باید از قابلیت‌های زاویه دید، برد و زوم مناسبی برخوردار باشد.
 3. این تجهیزات باید با شرایط محیطی متغیر بانک تطابق داشته باشند و برحسب نوسانات نوری به طور خودکار تنظیم روشنایی، رنگ و امکان اصلاح تصاویر برای بهبود کیفیت و وضوح آن‌ها را انجام دهند.
 4. مقاومت در برابر عوامل خارجی ویژگی دیگر دوربین مداربسته بانک و موسسات مالی است که باید در برابر عوامل مخرب، ضربه، خط و خش، گرد و غبار، رطوبت، حرارت، سرما، اشعه ماوراء بنفش و… مقاوم باشد.
 5. این دوربین‌ها باید از فناوری‌های هوشمند و مدرن بهره‌مند باشند تا وضعیت‌های اضطراری، موارد غیرمجاز و تخلفات را تشخیص داده و در صورت لزوم اعلان‌های هشدار را به سیستم نظارتی و دیگر تجهیزات وابسته به امنیت بانک ارسال کنند.
 6. ویژگی مهم این دوربین‌ها پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف برای انتقال داده‌ها، اتصال به شبکه و ادغام دوربین با سیستم کنترل مرکزی و سایر تجهیزات امنیتی، نمایشگرها، دوربین‌ها، سیستم‌های هشدار و… است.

به این صورت است که سیستم حفاظتی بانک‌ها و موسسات مالی از سطح امنیت بالایی برخوردار هستند و با قابلیت اتصال به سیستم‌های مرکزی و حتی نزدیکترین شعب کلانتری، به محض وقوع رویدادهای مشکوک یا اقدام به سرقت از بانک تمهیدات امنیتی و هشدارهای اطلاع رسانی فعال می‌شوند‌. 

بهترین دوربین ها برای نصب در بانک ها و موسسات مالی کدام اند؟

قطعا با توجه به حساسیت بالایی که در زمینه نظارت بانک و موسسات مالی وجود دارد؛ تجهیزات مداربسته تعبیه شده در این اماکن نیز باید از فناوری مدرن و قابلیت‌های پیشرفته‌ای برخوردارند باشند تا مدیریت، نظارت، کنترل و حفاظت از تمامی جوانب مالی و جانی چنین محیطی را تامین کنند. به این منظور دوربین مداربسته بانک در بهترین حالت ممکن باید از رزولوشن، فریم ریت و فشرده سازی مناسبی برخوردار باشد.

لازم است بدانید که رزولوشن تعداد پیکسل‌های تصویر را نشان می‌دهد و هر چه بیشتر باشد‌ تصویر خروجی واضح‌تر است. نرخ فریم نیز تعداد ثبت تصاویر در ثانیه است و با تعداد بالاتر فریم ریت تصاویر روان و یکنواختی به دست می‌آید. فشرده سازی با فرمت‌های مختلفی انجام می‌شود تا نسبت حجم تصویر به کیفیت آن بهینه شود و در مصرف فضای ذخیره سازی هم صرفه جویی گردد که این ویژگی برای تصویربرداری بدون وقفه در فضایی مانند بانک‌ها بسیار مهم است.

همچنین بهترین دوربین برای بانک، مدلی است که زاویه دید گسترده‌ای را نشان دهد؛ بنابراین هرچه میدان دید دوربین وسیع‌تر باشد فضاها و نماهای بیشتری را پوشش داده و بهترین گزینه دوربین‌هایی با قابلیت پاناروما (چرخش 360°) هستند. زوم نیز آیتم مهمی در دوربین‌ بانک محسوب می‌شود و با این ویژگی می‌توان تصاویر را بزرگنمایی یا کوچک‌نمایی کرد و جزئیات بیشتر و دقیقی را از سوژه‌های مدنظر به دست آورد.

تجهیزات مداربسته بانک باید از نوع دید در شب باشند و از قابلیت (IRC) برای برد در شب و تنظیم فیلتر مادون قرمز در روشنایی شبانه روز استفاده کنند. به علاوه با فناوری (WDR) بتواند وضعیت‌های روشنایی چالشی، شدت، ضعف و دیگر نوسانات نوری محیط را پوشش دهد. به طور کلی بهترین دوربین برای بانک و موسسات مالی از نوع دوربین‌هایی با لنز متغیر و متحرک، رزولوشن بالا، نرخ فریم بالا، زاویه دید گسترده، قابلیت تنظیم نور، تفکیک رنگ، تشخیص هوشمند حرکت، چهره و… است. 

بررسی مزایای استفاده از سیستم نظارت و کنترل تصویری در بانک ها

مسلما اهمیت استفاده از سیستم نظارت و کنترل تصویری در بانک‌ها کاملا مشهود است و از آنجایی که اغلب صاحبان سپرده‌های مالی و اعتباری به نحوی دغدغه سطح امنیت بانک یا موسسه مدنظر را دارند؛ لذا در ادامه مزایای تجهیزات امنیتی در این اماکن را بررسی خواهیم کرد.

جلوگیری از سرقت

سرقت از بانک احتمال همیشگی است که با نظارت و کنترل تصویری امکان پیشگیری، شناسایی، ردیابی و مقابله با چنین جرایم و تخلفات مالی و امنیتی فراهم می‌شود. حتی در صورت انجام سرقت نیز تصاویر واضحی به عنوان مدرک و سر نخ شناسایی متهمان به دست می‌آید. به علاوه این سیستم با شناسایی هوشمند فرآیند سرقت و اتصال به سیستم و مقامات امنیتی از بروز هرگونه رویداد غیر قانونی جلوگیری می کند.

ارتقا کیفیت خدمات و افزایش کارایی

این سیستم حفاظتی با ایجاد حس امنیت و اعتماد در مشتریان و کارکنان بانک، به ارتقای کیفیت خدمات و رضایتمندی آن‌ها کمک‌ می‌کند. ضمنا با ارائه تصاویر دقیق و زمانبندی شده از عملکرد و رفتار کارکنان، امکان ارزیابی و اصلاح آن‌ها را فراهم نموده و کارایی و بهره‌وری کارکنان و مدیران بانک را افزایش می‌دهد.

تحقیق جرم‌ و جنایت

در صورت بروز‌ سرقت، تخلفات بانکی، سوءقصد به کارکنان یا ارباب رجوع، درگیری و حملات فیزیکی در محیط بانک می‌توان از کیفیت تصاویر و‌ جزئیات دقیق ثبت شده به عنوان یک مدرک موثق برای پیشگیری هرچه سریعتر از جرم و جنایات استفاده کرد یا روند تحقیقات را بهتر پیش برد.

جلوگیری از تقلب در چک

سیستم‌های مداربسته تحت شبکه با امکان تجزیه و تحلیل ویدئوها و ضبط داده‌های تصویری دقیق کمک می‌کنند تا احتمال تقلب در چک، برداشت‌ از حساب، نقل و انتقالات مالی و… به حداقل برسد. لذا با قابلیت فیس دیتکشن و فیس رکوگنیشن به تشخیص و شناسایی چهره‌ها پرداخته و با بررسی این تصاویر می‌توان به ردیابی افراد متخلف و حفاظت از حساب مشتریان رسیدگی کرد.

مبارزه با برداشت غیرقانونی از خودپرداز

باجه‌های خودپرداز یکی از رایج‌ترین راه‌های سوء استفاده در برداشت یا انتقال غیرقانونی پول بین حساب‌های بانکی است. این اتفاق با تصویربرداری دقیق در محیط بیرون از بانک و فضای دستگاه‌های (Atm) قابل کنترل است و‌ می‌توان طبق زمان و تاریخ گردش مالی، به تصاویر دقیقی از افراد متخلف دست یافت.

ادغام با سیستم ‌های هشدار

به کمک سیستم‌های مدرن‌ نظارتی می‌توان تجهیزات مداربسته و سیستم‌های اعلان هشدار را با واحدهای امنیتی و نظارت مرکزی ادغام کرد. در این صورت نه ‌تنها تصاویر رویدادها را مشاهده می‌کنید بلکه آلارم هشدار مرتبط با موارد غیر مجاز را نیز دریافت می‌نمایید. بنابراین ادغام سیستم مداربسته با دزدگیرهای بانک از احتمال وقوع دزدی و دیگر تخلفات جلوگیری می‌کند.

عملکرد‌ هوشمند

همانطور که پیش از این اشاره شد قابلیت‌های هوشمند این دوربین‌ها با شناسایی خودکار حرکت، چهره و… کمک می‌کند تا در صورت تشخیص سوژه و رویدادهای مشکوک گزارش و اعلان هشدار به واحد مرکزی و سیستم امنیتی مربوطه ارسال شود.

نظارت پیوسته 

تجهیزات مداربسته بانکی امکان نظارت پیوسته در ساعات کاری و زمان غیر اداری را فراهم می‌‌کنند. این ویژگی برای روزهای تعطیل رسمی و ۲۴ ساعت شبانه روز که عموم افراد از خودپردازها استفاده نموده و احتمال هر تخلف و مورد امنیتی وجود دارد بسیار مهم است.

ذخیره دیجیتال

این قابلیت سبب می‌شود تا داده‌ها به طور دیجیتال ذخیره شده و مدیریت تصاویر با سرعت و عملکرد راحتی انجام شود؛ با این ویژگی امکان جستجو و دسترسی پیشرفته هم وجود دارد و شناسایی و ردیابی سوژه‌های مشکوک و مظنونان را تسهیل و تسریع می‌بخشد.

دسترسی از راه دور

با کمک اتصال به شبکه و نظارت IP می‌توان تمام تصاویر زنده یا ذخیره شده در سیستم مداربسته را به صورت کنترل از راه دور مشاهده و نظارت کرد.

بیشتر بخوانید: دوربین اسپید دام اکسیس

استفاده از دوربین مداربسته در بانک ها چه معایبی دارد؟

به کارگیری تجهیزات مداربسته برای ایجاد امنیت در سطح بانک و موسسات مالی به همان اندازه که حفاظت بالا و هوشمندانه‌ای ایجاد می‌کند؛ اگر به درستی ساماندهی و مدیریت نگردد و در حفظ حقوق شخصی پرسنل و مراجعین متعهدانه عمل نشود، مسلما برخی از پیامدهای منفی را به همراه دارد. استفاده غیر اصولی از این تجهیزات ممکن است سبب نقض حریم خصوصی مشتریان و کارکنان بانک شود‌ و منجر به کاهش اعتماد و رضایت آن‌ها گردد و یا با قوانین و مقررات حقوقی و اخلاقی در تضاد باشد. برای حل این مشکل باید از دوربین‌های مداربسته به صورت متعادل استفاده نمود و نسبت به رعایت قوانین و اصول اخلاقی در ضبط و استفاده از تصاویر متعهد بود.

علاوه بر این امکان سوء استفاده از تصاویر ضبط شده و مقاصد غیر اخلاقی توسط افراد متخلف وجود دارد‌ که این امر می‌تواند باعث لو رفتن اطلاعات محرمانه، انجام جرایم سایبری، اختلاس، افزایش فشار و استرس امانتداری در این زمینه شود. برای جلوگیری از این احتمالات باید امنیت بالای سیستم مداربسته را با پروتکل‌های امنیتی و رمزگذاری آدرس‌های IP افزایش داد و از دسترسی غیر مجاز به سیستم و‌ داده‌‌ها جلوگیری کرد. با این وجود وابستگی بیش از حد امنیت بانکی به تجهیزات حفاظتی مداربسته نیز همانقدر که کارآمد محسوب می‌شود گاها سبب کوتاهی در ایجاد بهترین سطح امنیتی می‌گردد؛ چرا که ممکن است با اعتماد و تکیه بر این دوربین‌ها سایر روش‌های حفاظتی دقت و جدیت لازم را ایفا نکنند و باعث سهل انگاری در اجرای پروتکل‌های امنیتی و ایجاد نقطه ضعف برای افراد فرصت طلب شوند.

بهترین مکان برای نصب دوربین بانک ها کدام است؟

از آنجایی که تنوع دوربین‌های مداربسته برای تعبیه در بانک‌ها بسیار بالا است و هر بانکی مساحت، طراحی، چیدمان و فضای متفاوتی دارد؛ بنابراین بهترین مکان برای نصب دوربین در بانک‌ها به نوع و مشخصات دوربین، اهداف نظارت و کنترل تصویری، شرایط محیطی و فضای بانک وابسته است. اما به طور کلی می‌توان گفت که بهترین مکان برای نصب دوربین در بانک و موسسات مالی قسمت‌های زیر هستند.

 • تمام نقاط حساس و مهم بانک شامل ورودی و خروجی، صرافی‌ها، گیشه‌ها، خزانه‌، اتاق‌های مدیریت و کارکنان، اتاق‌های ملاقات و مشاوره، اتاق‌های نگهداری اسناد و مدارک، اتاق سیستم‌های کامپیوتری و شبکه، پارکینگ، حیاط‌ و باجه‌های خودپرداز
 • از نصب دوربین‌ها در جایی که دچار سایه، بازتاب، تاریکی، روشنایی زیاد و… می‌شود خودداری گردد.
 • مکان نصب دوربین ترجیحا جایی باشد که دچار تغییرات دما، رطوبت، باران، برف، گرد و غبار و شرایط نامساعد محیطی و جوی نباشد. 
 • دوربین باید در محل و ارتفاعی نصب شود که در عین پوشش خوب محیط از دسترسی راحت و احتمال آسیب توسط افراد متخلف به دور باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی دوربین مداربسته کارخانه و کارگاه های تولیدی

سوالات متداول

در انتخاب دوربین های نظارتی بانک ها باید به چه چیزهایی توجه کرد؟

با توجه به اهمیت تصویربرداری دقیق و جزئی در بانک و موسسات مالی باید به سطح قابلیت‌هایی مانند کیفیت تصویر، رزولوشن‌، نرخ فریم، فرمت فشرده سازی، میدان دید، قابلیت‌های هوشمند و… در انتخاب دوربین توجه کرد.

چه نوع دوربین مداربسته برای بانک مناسب است؟

نوع دوربین مداربسته برای بانک به هدف نظارتی، مختصات و فضای بانک، نوع و تعداد دوربین‌های تعبیه شده در فضا بستگی دارد؛ اما به طور کلی دوربین‌های دیجیتال، متحرک، رنگی و دید در شب برای بانک مناسب‌تر از دوربین‌های آنالوگ، ثابت و سیاه و سفید هستند.

دوربین های مداربسته بانک ها تا چه مدت ویدیوهای ذخیره شده را نگهداری می‌کنند؟

مدت زمان ذخیره تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته بانک به ظرفیت ذخیره سازی، کیفیت فشرده سازی، قوانین و مقررات مربوطه بستگی دارد و به طور معمول حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۶ ماه تا یک سال بایگانی می‌شوند.

چه کسانی می توانند به تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته بانک دسترسی داشته باشند؟

دسترسی به این تصاویر محدود و کنترل شده است و فقط به مسئول امنیت و نظارت بانک، مقامات قضایی و امنیتی و مشتریان مربوطه با حکم دادگاه و احراز هویت دسترسی داده می‌شود.

قیمت دوربین مداربسته بانک چقدر است؟

دوربین‌های مداربسته تنوع زیادی دارند و مانند سایر تجهیزات هوشمند هرقدر از قابلیت‌های مدرن، ویژگی‌های ساختاری و مشخصات فنی برتری برخوردار باشند به تبع قیمت بالاتری خواهند داشت. به علاوه بازار عرضه و تقاضا، تنوع برندها، مراکز و نحوه عرضه نیز بر نوسانات قیمتی این سیستم‌ها موثر هستند.

جمع بندی

با توجه به موارد فوق در مورد دوربین‌های مداربسته در بانک‌ها، دانستیم که این تجهیزات متشکل از بخش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متنوعی هستند. تمام بخش‌ها نیز در ارتباط با هم و دیگر تجهیزات و سیستم‌های حفاظتی، سطح نظارت و امنیت بر سیستم بانکداری، پرسنل و متقاضیان را ارتقا می‌دهند. دوربین‌های مناسب برای فضای بانک و موسسات مالی باید علاوه بر پوشش گسترده تمام فضا، تصاویری با کیفیت بالا و جزئیات دقیق را ثبت کنند تا در مواقع تخلف و جرایم امنیتی بتوان از آن‌ها به عنوان یک منبع موثق برای شناسایی و ردیابی عاملین تخلف استفاده کرد. به طور کلی اهمیت مادی سرمایه افراد و دفع خطرات جانی که ممکن است کارکنان و مراجعین بانکی را تهدید کند با کمک تجهیزات پیشرفته مداربسته و ادغام آن‌ها با دیگر سیستم‌های دزدگیر و واحد‌های امنیتی به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
فروشگاه